Grupa TP żegluje ku cloud computing

Pion Infrastruktury IT Grupy TP, którym kieruje Tomasz Matuła, prowadzi spółkę ku modelowi cloud computing w zakresie usług i produktów.

Dossier
Tomasz Matuła, dyrektor Pionu Infrastruktury IT Grupy TP, w Telekomunikacji Polskiej jest od 2004 roku. Rozwinął kluczowe kompetencje informatyczne (bezpieczeństwo ITN, Data Center, informatyczne wsparcie użytkownika, wcześniej zarządzanie usługami IT oraz wydruk masowy).

Absolwent Politechniki Śląskiej, kierunek Telekomunikacja. W roku 2002 uzyskał Międzynarodowy Dyplom Managementu IFG (MBA) Francuskiego Instytutu Zarządzania, w 2009 ukończył Advanced Management Program IESE Uniwersytetu Nawarra.

Zajął drugie miejsce w konkursie CIO Roku 2005, zdobył wyróżnienia w 2006 i 2008 roku. Jest członkiem Klubu CIO i wchodzi w skład Kapituły Klubu CIO. W 2009 roku odebrał tytuł Lidera Green IT dla Grupy TP.

Czym przede wszystkim zajmuje się dziś Pion Infrastruktury IT w Grupie TP?

Nasze najważniejsze obecnie działania to te, które wpisują się w przejście z etapu wirtualizacji do modelu cloud computing. To przejście jest naturalnym, zaplanowanym etapem naszego rozwoju w spółce. Stopniowo udostępniamy platformy, aplikacje, infrastrukturę - zarówno wewnętrznie, na potrzeby TP, jak i szerzej - dla Grupy FT.

Równoległy nurt działań to nieustanna optymalizacja, usprawnianie procesów, oszczędności i lepsze wykorzystanie potencjału usług, które może oferować Pion Infrastruktury IT Grupy TP. Ten wymiar naszej działalności to niekończąca się historia, stale obecny element naszej strategii operacyjnej.

W jakie ramy ujęte jest owo stałe doskonalenie? Czy w Pionie Infrastruktury IT Grupy TP przyjmuje to formalne ramy procesu innowacyjnego, wyposażonego np. w instytucje typu centrum innowacyjności (takie podejście było dyskutowane podczas ostatniego spotkania Klubu CIO)?

Takich formalnych struktur na poziomie Pionu nie ma, korzystamy w pewnej mierze oczywiście z pracy Orange Labs Polska (R&D) działającego dla całej Grupy TP. Uczestniczy on z kolei w sieci Orange Labs, funkcjonującej w ramach całej Grupy France Telecom. Te innowacje mają więc w założeniu działać wykorzystując efekt skali. Nasza innowacyjność wyraża się natomiast przede wszystkim w połączeniu działań operacyjnych z kontekstem rynku, uwarunkowaniami technologicznymi i w oparciu o te dane polepszenie stopnia wykorzystania potencjału usług, które przygotowaliśmy albo tworzenia nowych.

A w jaki sposób w praktyce przebiega wspomniane przejście do modelu cloud computing?

Dochodzenie do modelu chmury obliczeniowej to konsekwencja wcześniejszej konsolidacji i centralizacji infrastruktury, a następnie wirtualizacji. To co obecnie jest potrzebne, to dobre zarządzanie wypracowanymi rozwiązaniami. Warto zauważyć, że systemy do zarządzania wirtualizacją nabrały właśnie ostatnio cech dojrzałości i stabilności odpowiadającej naszym oczekiwaniom. Podsumowując - rozwijamy się, coraz szerzej stosując automatyzację zarządzania całą infrastrukturą IT, w tym zwirtualizowaną, uzupełniamy to o rozwiązania związane z bezpieczeństwem, self provisioningiem i pełną skalowalnością. I tak, w uproszczeniu przechodzimy do rzeczywistego modelu cloud.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200