EnFace: Krzysztof Kogutkiewicz

… współtwórca i prezes spółki Miquido, właściciel platformy miquido.com do tworzenia aplikacji mobilnych

O DOŚWIADCZENIACH PRZED MIQUIDO

Od pięciu lat zawodowo zajmuję się rozwiązaniami technologicznymi. Ukończyłem studia na Uniwersytecie Ekonomicznym i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zdobyłem wiedzę teoretyczną z zakresu technologii i ekonomii. Zacząłem pracę jako programista, potem zostałem liderem zespołu i project managerem. Najlepiej odnajdywałem się w roli osoby organizującej prace, budującej zespół, tworzącej nowe rozwiązania. Doświadczenie, jakie zdobyłem przy realizacji projektów dla telekomunikacji i bankowości, przyniosło mi nagrodę dla pracownika roku w firmie Software Mind. To wszystko dało mi podstawę do samodzielnego startu: zrozumiałem proces produkcji oprogramowania i proces tworzenia produktu odpowiadającego potrzebom rynku i wybranego klienta. To pomogło przy zakładaniu własnej firmy.

O POWSTANIU FIRMY

Z dnia na dzień dojrzewałem do decyzji o założeniu firmy. Chciałem zająć się rozwiązaniami mobilnymi, co było zgodne z moimi zainteresowaniami. Już w trakcie studiów byłem przekonany, że staną się one następnym etapem w rozwoju internetu.

Najważniejszy był zespół. Moi wspólnicy, Radek Holewa i Krzysztof Biga, mają bardzo wysokie kompetencje techniczne i od początku mieli wizję rozwiązań technologicznych. Zdecydowaliśmy się zbudować rozwiązanie modułowe do tworzenia aplikacji mobilnych. Zaczęliśmy od najpopularniejszych, takich jak moduły integrujące najważniejsze kanały społecznościowe lub służące do prezentacji danych, np. z kanałów RSS. Prace nad budową rozwiązania bazowego zajęły kilka miesięcy. Wszystko robiliśmy sami. Nie angażowaliśmy osób z zewnątrz - zebraliśmy zespół, który doskonale się uzupełniał.

O APLIKACJACH MOBILE4RIDER i MOBILE4SPORT

Nasz pomysł polegał na stworzeniu platformy składającej się z aplikacji na najpopularniejsze mobilne systemy operacyjne (Android, iOS, a w trakcie realizacji na Windows Phone) oraz części serwerowej, odpowiedzialnej za komunikację wszystkich elementów i konsoli www do zarządzania treścią prezentowaną w aplikacjach mobilnych. Mobile4Rider i Mobile4Sport to pierwsze produkty przygotowane na platformie. Czas realizacji projektu za ich pomocą wynosi zaledwie kilka tygodni. Dla przykładu, przygotowanie aplikacji dla finalistów siatkarskiej Ligi Mistrzów, PGE Skry Bełchatów zajęło nam niecałe dwa tygodnie. W tym czasie uruchomiliśmy kompleksowy system zbudowany z aplikacji mobilnych i rozbudowanego CMS-a, bez istotnych nakładów finansowych klienta na starcie. Mobile4Sport jest prawdopodobnie pierwszym na świecie tak rozbudowanym rozwiązaniem mobilnym skierowanym do organizacji sportowych. Istnieje kilka podobnych rozwiązań, ale koszt wykorzystania naszego jest najniższy na rynku.

O POMYŚLE BIZNESOWYM

Mieliśmy nowatorski pomysł i technologię, ale najważniejszą innowacją naszej firmy był model biznesowy. Sprzedajemy nasze produkty na podstawie opłaty abonamentowej, która minimalizuje ryzyko inwestycyjne klientów, dostarczając im elastyczny produkt wysokiej jakości, gotowy do dalszego rozwoju. Klient wybiera funkcjonalności, które jego aplikacja ma oferować użytkownikom, a potem w dowolnej chwili może je zmieniać. Zawsze płaci tylko za to, z czego korzysta, czyli za każdy wykorzystywany moduł aplikacji. W ten sposób może szybko, skutecznie i tanio stworzyć oraz utrzymywać rozwiązanie dostosowane do potrzeb firmy i klientów.

Opłata abonamentowa umożliwia nam sprawne funkcjonowanie na młodym rynku, na którym trudno znaleźć klientów gotowych do wysokich inwestycji.

O KLUCZOWYCH ODBIORCACH

Nasze rozwiązania są skierowane do biznesu. Nawiązaliśmy współpracę z kilkoma znanymi markami. Przy produkcie przeznaczonym do celów sportowych to przede wszystkim PGE Skra Bełchatów i Delecta Bydgoszcz -liderzy polskiej piłki siatkowej - a MobileReader stał się podstawą do stworzenia mobilnego przewodnika dla największej imprezy biznesowej Europy Środkowej: Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Mamy w planach także aplikacje kierowane bezpośrednio do konsumentów, za nami są już prace koncepcyjne.

O PLANACH ROZWOJU

Pracujemy nad rozbudowaniem platformy o kolejnych kilkanaście modułów skupionych wokół generowania wartości biznesowej dla naszych klientów, a związanych z zakupami internetowymi. Nawiązaliśmy współpracę z zagranicznymi partnerami, którzy będą nam pomagać promować i wdrażać nasze rozwiązania na całym świecie, na początku w Australii i Anglii.

Chcemy stworzyć platformę, która przełamie stereotyp drogiego oprogramowania, na której będziemy mogli jak z klocków zbudować konkretne rozwiązanie kompleksowo i od zera. W najbliższym czasie przedstawimy nowe rozwiązania dla branż gastronomicznej i hotelarskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200