EN FACE: prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski...

... kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, mającej osiągnięcia w praktycznym wdrażaniu wyników badań naukowych

EN FACE: prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski...

O NISKIEJ RANDZE WDROŻEŃ W PRACY NAUKOWEJ

Z jednej strony wdrożenia wydają się zyskiwać prestiż - powstało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przekazywane są pieniądze na projekty wdrożeniowe - z drugiej jednak strony wszystko się biurokratyzuje i od lektury podręcznika komercjalizacji wydanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego mogą rozboleć nawet tęgie głowy. A przy tym na uczelniach wdrożenia doceniane są raczej teoretycznie i nadal trudne jest otrzymanie awansu za innowacyjną technologię, a nie za publikacje.

O RECEPCIE NA PRAKTYCZNĄ NAUKĘ

Wystarczy zacząć robić coś pożytecznego i nie trzymać tego w tajemnicy. Polskie firmy są innowacyjne i szukają innowacji, więc wystarczy pokazać się ze swoim wynalazkiem, udzielić wywiadu, aby zaczęły się zgłaszać. Bierzemy udział w dużej liczbie wystaw krajowych i zagranicznych i często jesteśmy nagradzani; w tym roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich dostaliśmy złoty medal za radar akustyczny kierujący kamerę na źródło dźwięku. Nie chowamy się w murach uczelni.

O KATEDRZE SYSTEMÓW MULTIMEDIALNYCH JAKO OŚRODKU INNOWACJI

Innowacji nie robi się samemu w starszym wieku, więc profesor nie powinien wypuszczać z uczelni zdolnych absolwentów, aby wykonywali na rynku pracę poniżej swoich możliwości intelektualnych. Zatrudniam na etatach w katedrze 30 młodych osób, płacę im wynagrodzenie rynkowe i staram się pozyskiwać dla nich projekty krajowe i europejskie. Na uczelniach trzeba walczyć o swoje miejsce, aby mieć lokale i możliwość zatrudniania, ale to jest do zrobienia. Cieszę się, że absolwenci, którzy kiedyś założyli firmy, dziś w poszukiwaniu innowacji odnawiają kontakt, byśmy mogli wspólnie realizować granty celowe, czego przykładem jest współpraca z Young Digital Planet.

O PROJEKTACH SŁUŻĄCYCH NIEPEŁNOSPRAWNYM

Od 15 lat prowadzimy badania we współpracy z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu. Wspólnie zapoczątkowaliśmy pierwsze w świecie programy przesiewowe w Internecie, umożliwiające samodzielne sprawdzenie sprawności wzroku, słuchu i mowy. Są popularne nie tylko w Polsce, więc pod koniec 2010 roku stworzyliśmy też ich wersje na iPhone’a i iPada. Z kolei dla osób jąkających się opracowaliśmy miniaturowe urządzenie do ucha, które - przetwarzając mowę - sprawia, że stosująca je osoba przestaje się jąkać. Stworzyliśmy całą gamę interfejsów multimedalnych, pozwalających komunikować się z komputerem wzrokiem, gestem, wyrazem twarzy. W ramach projektu "Cyber-Oko" stworzyliśmy system pozwalający sterować komputerem za pomocą fiksacji wzroku na ekranie. Opracowaliśmy funkcję powiększania tekstu w miejscu, w którym koncentruje się wzrok. Przydaje się osobom niedowidzącym oraz dzieciom dyslektycznym, które mają problem z utrzymaniem wzroku w liniach tekstu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200