EN FACE: Radosław Nielek...

... pracownik naukowy na Wydziale Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, absolwent psychologicznych studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim, wiceprezes firmy Zetema.

EN FACE: Radosław Nielek...

O INFORMATYCE SPOŁECZNEJ

Informatyka społeczna jest próbą połączenia technologii ze zjawiskami społecznymi; odpowiedzi na pytanie, czy technologie informatyczne mogą wpływać na powstawanie określonych zjawisk społecznych i kształtować je. Bada on m.in. w jaki sposób systemy IT pozwalają osiągnąć sprawiedliwość społeczną, zaufanie czy wspierać efektywną współpracę zespołów ludzi. Obecnie wielu naukowców bada problematykę sieci społecznych i reprezentacji ich rozwoju w systemach informatycznych, zastanawiając się np. nad tym, jak wykorzystać historię wcześniejszej komunikacji do rekomendowania członkostwa w zespołach, które mogłyby możliwie najefektywniej współpracować. Oczywiście, próba predykcji efektywności zespołów w różnych konfiguracjach nie jest prosta. Zespół, którego jestem członkiem, zajmuje się m.in. próbą stworzenia systemu oceniającego jakość wkładu poszczególnych członków zespołów pracujących nad artykułami Wikipedii. Wiele prac poświęconych jest problemowi opinii wyrażanych na temat różnych produktów, zwłaszcza w sytuacji ich dużej polaryzacji.

O SYMULACJACH SPOŁECZNYCH

Czytaj też:

Chcesz wiedzieć więcej o ludziach z branży IT i tych zajmujących się nią naukowo, wejdź na stronę www.computerworld.pl/ludzie.

Fascynującym obszarem informatyki społecznej są symulacje społeczne, których celem jest zamodelowanie zachowań dużych grup ludzkich w sytuacji epidemii, zmian zasad organizacji ruchu ulicznego czy paniki na stadionie. Stworzenie symulacji wymaga opisania scenariuszy ludzkich zachowań w zależności np. od czynników demograficznych. Przykładowo po stworzeniu pewnej liczby wariantów scenariuszy możemy próbować sprawdzić, jakie uzyskamy wyniki, gdy - w przypadku groźby epidemii - skłonimy część ludzi do przyjęcia szczepionek, namówimy ich do rezygnacji z komunikacji miejskiej, zamkniemy przedszkola itd. Takie systemy symulacji działają już w Niemczech, gdzie prognozują natężenie ruchu na drogach w ciągu kilku najbliższych godzin.

O PROGRAMIE STUDIÓW INFORMATYKI SPOŁECZNEJ PJWSTK

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych uruchomiła studia magisterskie na kierunku Informatyka, zaprojektowane z myślą o absolwentach nauk społecznych i humanistycznych. Finansowane są z grantu Norweskiego Mechanizmu Finansowego we współpracy z Uniwersytetem w Bergen. Twórcy tego programu studiów mają nadzieję, że połączenie nauk społecznych z IT pozwoli uzyskać ciekawe rezultaty i szerzej wykorzystywać informatykę w naukach społecznych. To ciekawe studia i w ich ramach prowadzonych jest szereg projektów naukowych. Jeden z zespołów badawczych pracuje np. nad oprogramowaniem umożliwiającym wyeliminowanie czynnika płci z procesu rekrutacyjnego. Jedyny problem polega na tym, że studenci coraz częściej łączą naukę z pracą, a to nie pozostawia wiele czasu na prawdziwe zgłębianie wiedzy.

O EMOMETRZE I FIRMIE ZETEMA

Zetema została założona przeze mnie i mojego kolegę z roku po zakończeniu studiów, Emometr zaś jest jej głównym produktem. Jest to program analizujący teksty zebrane przez crawlery z polskiego Internetu, określający nastawienie ich twórców do wybranych słów kluczowych (np. określonych marek czy nazw produktów lub polityków). Teksty dzielimy na dwie główne kategorie - pozytywne i negatywne - choć są możliwe również inne klasyfikacje. Z Emomentru korzystają duże firmy IT, domy mediowe, gazety zlecające badanie nastawienia do osób publicznych. Naturalnym klientem są wszyscy, którzy próbują wpływać na społeczne nastawienie do pewnych produktów i zjawisk, czy też poszukują źródeł czarnych kampanii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200