Kącik Windows

Komputer można obecnie kupić równie łatwo jak pralkę, lodówkę czy inny sprzęt powszechnego użytku. W wyborze sprzętu gospodarstwa domowego pomaga nam doświadczenie w użytkowaniu tych przedmiotów, świadomość potrzeb i bardzo często ktoś doświadczony (fachowiec). W wyborze komputera, wyposażenia do niego, skonfigurowania go, bardzo często jesteśmy zdani na przypadkowe rady znajomych.

Komputer można obecnie kupić równie łatwo jak pralkę, lodówkę czy inny sprzęt powszechnego użytku. W wyborze sprzętu gospodarstwa domowego pomaga nam doświadczenie w użytkowaniu tych przedmiotów, świadomość potrzeb i bardzo często ktoś doświadczony (fachowiec). W wyborze komputera, wyposażenia do niego, skonfigurowania go, bardzo często jesteśmy zdani na przypadkowe rady znajomych.

By wspomóc tych wszystkich, którzy mają problemy z zakupem komputera, skonfigurowaniem go, wyborem i zainstalowaniem odpowiedniego oprogramowania, wprowadzamy stałą rubrykę "Kącik Windows".

Dlaczego Windows? Środowisko Windows (niektórzy mówią także, że jest to system operacyjny Windows) rozwija się najbardziej dynamicznie ze wszystkich dziedzin oprogramowania komputerów osobistych; powstaje najwięcej nowych programów działających tylko w tym środowisku; środowisko Windows jest "przyjazne użytkownikowi", co korzystnie wpływa na szybkość uczenia się nowego oprogramowania i możliwość swobodnego operowania, nawet przez osoby przeszkolone jedynie pobieżnie w obsłudze komputera. Wielu sprzedawców sprzętu komputerowego dodaje już zainstalowany program Windows do swego sprzętu i jest to także jeden ze wskaźników kierunków rozwoju komputerów osobistych.

Aby nasz "Kącik Windows" był użyteczny dla użytkowników komputerów, musi cieszyć się ich życzliwością i odpowiadać na ich pytania. Zachęcamy Czytelników do przesyłania pytań, sugestii dotyczących poruszanej tematyki bądź rozwiązań, które będziemy w Kąciku zamieszczać. A więc zapraszamy Czytelników do współredagowania rubryki.

Kupujemy komputer

Wymagania dotyczące komputera, na którym ma być zainstalowany program Windows, są duże. Teoretycznie możemy Windows w wersji 3.0 próbować zainstalować nawet na komputerze typu XT, ale w praktyce okaże się, że był to stracony trud: program nie spełni w żadnej mierze naszych oczekiwań. Dlatego spróbujemy określić poniżej pewną minimalną konfigurację sprzętową, nadającą się do instalowania programu. Pełnię swych możliwości program może wykazać dopiero z procesorami 386SX, 386DX lub 486 w dowolnej wersji (486SX, 486DX lub 486D2).

Komputer minimum

Oto minimalna konfiguracja komputera, nadająca się do instalowania programu Windows: procesor - 386SX, 20 MHz; pamięć - 2 MB lub 4 MB.

Dla procesora 386SX sensowne minimum wynosi 2 MB. Otrzymamy wtedy 8 modułów SIMM (małe obwody drukowane, na których znajdują się kostki pamięci) o pojemności 265 kB każdy lub 2 moduły o pojemności po 1 MB. W przypadku zainstalowania modułów 256 kB zwykle wyczerpujemy możliwości rozbudowy pojemności pamięci, bo wszystkie dostępne gniazda, w których umieszcza się moduły SIMM zostaną zajęte; rozszerzenie pamięci będzie wymagało wymiany co najmniej 4 naszych modułów na inne. Lepiej więc od razu kupować pamięć o pojemności 4 MB i upewnić się, że zainstalowano nam pamięć 2 MB w dwóch modułach po 1 MB.

W przypadku procesorów 386 (zwanego ostatnio 386DX) i 486, bezwględne minimum pojemności pamięci wynosi 4 MB.

Klawiatura: 101 lub 102 klawiszowa

Dysk stały: co najmniej 80 MB

Najpopularniejszy obecnie typ dysku ma wbudowany sterownik w elektronikę i określany jest mianem dysku IDE lub AT BUS. W komputerach o większej szybkości stosuje się dyski ze sterownikiem SCSI lub ESDI, na ogół znacznie droższe i o znacznie większych pojemnościach. Nie podajemy, w jaki sposób można przetestować na przykład szybkość przesyłania danych, ponieważ i tak w momencie zakupu na ogół nie mamy takich możliwości; ponadto dane uzyskiwane z różnych programów testujących częstokroć się różnią i nie mogą stanowić dobrego punktu odniesienia. Musimy przyjąć, że sprzedano na dobry dysk. Nie należy jedynie kupować dysków dawniejszej konstrukcji, opartych na standardzie MFM (popularnym w komputerach typu XT i AT sprzed kilku lat).

Karta graficzna: VGA z monitorem monochromatycznym lub kolorowym

Do większości programów działających w środowisku Windows standardowa karta graficzna VGA o rozdzielczości 640 na 480 punktów (pikseli) wystarcza w zupełności. Jeżeli jednak kupujemy komputer do celów wydawniczych (ang. desktop publishing DTP), operowania na informacji graficznej, to zwiększona rozdzielczość (800 na 600 punktów) kart SVGA będzie znacznym ułatwieniem. Należy jednak pamiętać, że na karcie o rozdzielczości np. 1024 na 768 punktów nie otrzymamy ładniejszych liter o zwiększonej liczbie punktów; będą one wyglądać tak samo, jedynie zmieści się ich znacznie więcej na tej samej powierzchni ekranu. Jeśli zamierzamy pracować głównie z informacją tekstową, to monitor monochromatyczny jest znacznie mniej męczący dla wzroku. Kupując kartę o zwiększonej rozdzielczości musimy sprawdzić, czy dodano do niej sterownik do Windows w wersji 3.0. Na rynku nadal znajduje się wiele kart bez sterowników do programu Windows, co powoduje, że płacąc za droższy sprzęt możemy go używać jedynie w standardowej rozdzielczości VGA. W wersji 3.1 firma Microsoft dodała znacznie więcej sterowników popularnych kart graficznych; w szczególności większość kart SVGA, pracujących z rozdzielczością 800 na 600 punktów, znakomicie spisuje się przy wykorzystaniu sterownika dostarczanego z programem.

Mysz komputerowa

Wiele gatunków tych "gryzoni" znajdujących się na naszym rynku nie daje się używać z programem Windows. Kupując mysz upewnijmy się, czy nadaje się do współpracy z Windows, a więc czy jest zgodna z myszą firmy Microsoft. W razie wątpliwości sprawdźmy, czy w ciągu kilku dni możemy sprzęt zwrócić. Najlepsze myszy komputerowe produkowane są przez renomowanych producentów: Microsoft i Logitech. Razem z myszą powinniśmy dostać dyskietkę ze sterownikiem myszy (o nazwie np. MOUSE.SYS, SMOUSE.SYS, MOUSE.COM, SMOUSE.COM itp.). Sterownik ten posłuży nam do korzystania z myszy w programach DOS-owskich i umożliwi instalację WINDOWS z myszą, w przypadku nietypowych myszy. Dobrym testem zgodności myszy z myszą firmy Microsoft jest próba uruchomienia spod DOS-u sterownika myszy, dostarczanego z programem Windows. Program ten nie jest automatycznie instalowany przez program Setup i wymaga przekopiowania z dyskietek instalacyjnych. W wersji 3.1 program ten jest na dodatek upakowany. Należy wykonać operację: EXPAND MOUSE.CO_MOUSE.COM i wykonać polecenie MOUSE. Jeśli sterownik rozpozna naszą mysz, to znakomicie; jeśli nie, to jeszcze nic straconego - wiele myszy jest akceptowanych przez Windows, pod warunkiem umieszczenia ich sterownika w pliku AUTOEXEC.BAT (lub CONFIG.SYS, w przypadku sterownika o rozszerzeniu SYS).

Mówimy tak wiele o myszy dlatego, że jest to podstawowe narzędzie manipulacyje w systemie Windows. Wprawdzie daję się korzystać z programów Windows bez myszy, ale pewne operacje można wykonać tylko dzięki niej.

Koprocesor arytmetyczny

W zasadzie nie będzie nam potrzebny, ale wiele programów (Matlab, AutoCad) wymaga instalacji koprocesora do swego działania. Jeżeli zamierzamy używac takich programów, zawsze możemy dokupić koprocesor we właściwym momencie.

System operacyjny

Dobrze z Windowsami współpracuje DOS w wersji 5.0. Wprawdzie można używać wcześniejszych wersji systemu, ale w takim przypadku możliwości naszego komputera nie będą w pełni wykorzystane. Coraz więcej firm dołącza już licencjonowany MS-DOS 5 jako składnik wyposażenia komputera.

Co dalej?

W następnych odcinkach # jak instalować system DOS 5, aby optymalnie wykorzystać możliwości komputera # jak optymalnie wykorzystać pamięć naszego komputera # co mają zrobić posiadacze kilkuletnich komputerów AT aby móc korzystać z Windows # jakie zmiany do instalacji systemu trzeba wprowadzić w celu korzystania z programu Windows itp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200