Informatyk przed wyborem

Przedstawiciele branży IT opowiadają, jak ukształtowały ich studia, czego się nauczyli i na ile przydało im się to w pracy zawodowej. Mówią też, na jakie kierunki postawiliby dzisiaj i przed jakimi wyborami stoją przyszli informatycy.

Pracownicy firm IT i dyrektorzy informatyki z różnych przedsiębiorstw zgodnie przyznają, że specjalistyczne kierunki techniczne i informatyczne dają solidne podstawy do pracy w branży IT. Oprócz szerokiej wiedzy technicznej uczą bowiem samodzielności, umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów. "Studia techniczne są wymagające i kształtują pewien algorytmiczny, procesowy sposób myślenia, który jest niezbędny, jeśli chce się pracować w branży informatycznej. Ten analityczny sposób myślenia wykorzystywany jest chyba na każdym stanowisku informatycznym, zarówno analityka, programisty, konsultanta, jak i dyrektora" - uważa Sławomir Pawlak, CIO w Raben Group.

Krzysztof Kowalski, Dyrektor Program & Business Development w Atos Origin Polska, przyznaje z kolei, że studia matematyczne bez wątpienia wzmocniły w nim umiejętność logicznego myślenia i metodycznego podejścia do rozwiązywania problemów. "Matematyka jest niczym innym, jak sposobem na logiczne opisywanie rzeczywistości. Możliwość dyskutowania z matematykami w sposób oczywisty wymusza klarowne i efektywne komunikowanie się" - wyjaśnia Krzysztof Kowalski. A to bardzo przydaje się w późniejszej pracy managerów IT, którzy zmuszeni są do komunikowania się z biznesem. "Informatyka w dużych organizacjach, jak banki czy telekomy, jest bardzo skomplikowana i dyrektor IT musi umieć w odpowiedni sposób wyjaśnić ją decydentom, którzy na ten temat niewiele wiedzą. Menedżerowie IT muszą więc znaleźć prosty sposób komunikowania się wychodzący od pytania: co to znaczy dla biznesu?" - tłumaczy Andrzej Sieradz, członek zarządu ING, odpowiadający m.in. za pion IT.

Co jeszcze dają specjalistyczne studia na technicznych kierunkach? Jacek Barańczuk, Dyrektor Sybase Professional Services wspomina, że w pierwszym kontakcie z rynkiem pracy wiedza pozyskana na studiach wydała mu się mało przydatna. "Jednak im mój staż pracy był dłuższy i im ciekawsze zadania pojawiały się na horyzoncie, tym bardziej uświadamiałem sobie, że niemal każdy z przedmiotów, jakiego się wcześniej uczyłem, jest istotny" - przyznaje Jacek Barańczuk. "Również w mojej obecnej pracy, informatyka jest na pewno istotna, chociaż już rzadko sięgam bezpośrednio do instalacji produktów, nie zgłębiam ich jak jeszcze kilka lat temu" - dodaje.

Wiele obszarów

Na jakie kierunki postawiliby dzisiaj przedstawiciele branży IT? Jak na to patrzą z perspektywy swoich doświadczeń edukacyjnych i zawodowych? Co radzą swoim następcom? Jacek Barańczuk uważa, że uczniowie kończący szkołę średnią, która daje silne podstawy w naukach ścisłych, powinni wybierać informatykę na uczelni technicznej. "Myślę, że jeszcze przez wiele, wiele lat informatyka będzie trafnym wyborem. Jeżeli chodzi o specjalizację, to proponowałbym to, co dotyka inżynierii oprogramowania" - radzi Jacek Barańczuk. "Studiując na pewno jednak warto poznawać jak najwięcej, nawet gdy pewne przedmioty wydają się być nudne, nieciekawe i najmniej potrzebne w przyszłej pracy" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200