powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 02-2004, 12 stycznia 2004
02-2004 Computerworld nr 02-2004
Wiadomości

Społeczeństwo Informacyjne S.A.

Po czterech miesiącach pracy Komisji Nadzwyczajnej rozpatrującej rządowy projekt ustawy o informatyzacji wciąż nie wiadomo, czemu ma ona służyć. Czytaj więcej »

Problemy na linii

Straciliśmy dużo czasu, zwlekając z wprowadzeniem rzeczywistej konkurencyjności naszego rynku telekomunikacyjnego, o czym świadczy chociażby bardzo wysoki poziom cen usług. Czytaj więcej »

Jeśli SCO wygra...

Żmudne przepisywanie fragmentów kodu, a nawet przedwczesny schyłek przebojowej kariery Linuxa - to możliwe scenariusze w przypadku wygranej SCO Group. Czytaj więcej »

Jeśli SCO przegra...

Ewentualna porażka SCO będzie oznaczać więcej niż tylko powrót do status quo sprzed sporu z IBM. Wyzwoli eksplozję open source. Czytaj więcej »

Dopełnianie kompetencji

Ostatnie zakupy ComputerLandu i Prokomu Software oznaczają jeszcze silniejszą konkurencję między tymi integratorami. Czytaj więcej »

Proste jak CEP(iK)

Umowa na wdrożenie systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców została podpisana przez MSWiA z konsorcjum Softbank/Face Technologies pod koniec października 2003 r. W ciągu miesiąca Softbank dostarczył sprzęt dla Centrum Przetwarzania Danych budowanego na potrzeby systemu CEPiK i przeniósł tam dane z 16 wojewódzkich ewidencji pojazdów. Na potrzeby projektu stworzono także... Czytaj więcej »

Wzrost w Oracle Polska

Oracle Polska w zakończonym II kwartale 2004 roku obrachunkowego zwiększył przychody o 23%. Czytaj więcej »

Przejęcie na kredyt

Oracle zaciągnął kredyt w wysokości 1,5 mld USD. Środki mogą zostać wykorzystane na sfinansowanie przejęcia PeopleSoftu. Czytaj więcej »

Kara dla TP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Telekomunikację Polską 20 mln zł kary za uchylanie się od podpisywania umów międzyoperatorskich dotyczących rozliczeń z niezależnymi dostawcami usług internetowych (ISP). TP nie podpisała do tej pory umowy dotyczącej zasad wzajemnych rozliczeń z żadnym z operatorów ISP, mimo że pierwsze wnioski w tej sprawie... Czytaj więcej »

Egzaminy IEEE w Polsce

Software-Konferencje wprowadziła do oferty kursy przygotowujące do egzaminów na certyfikat Certified Software Development Professional (CSDP) proponowany przez organizację IEEE Computer Society. Czytaj więcej »

Nowy inwestor dla Telmaxu

Według nieoficjalnych informacji najbliższy przejęcia kontroli nad Telmaxem jest Ster-Projekt. Czytaj więcej »

Drugie życie geodety

Nie zostanie zlikwidowany Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a tym samym w jego kompetencjach pozostanie rozwój systemu katastralnego. Ustawę przenoszącą kompetencje GUGiK do Ministerstwa Infrastruktury zawetował bowiem prezydent. Czytaj więcej »

Firma skarży izbę skarbową

JTT Computer zaskarżył do NSA nową decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu dotyczącą naliczenia VAT na sprzedaż komputerów dla szkół w latach 1998-1999. Czytaj więcej »

Siećpospolita Polska

Rada Ministrów zaakceptowała pod koniec 2003 r. Narodową strategię rozwoju dostępu szerokopasmowego do Internetu Siećpospolita na lata 2004-2006. Jest ona częścią strategii informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej - ePolska, mającej pozwolić na upowszechnienie usług i treści udostępnianych drogą elektroniczną. Czytaj więcej »

Polak pokieruje sondą na Marsie

Na początku stycznia br. wylądowała na Marsie pierwsza z wystrzelonych na czerwoną planetę amerykańskich sond badawczych Spirit wysyłanych przez NASA. W skład naziemnej załogi misji wejdzie Maciej Hermanowicz, 17-letni licealista z Dywit k. Olsztyna. Czytaj więcej »

Dłuższe wsparcie dla Windows NT

Microsoft przedłużył okres wsparcia dla Windows NT 4.0 Server do końca 2004 r. Czytaj więcej »

Polski rynek oprogramowania pamięci masowych

Rynek oprogramowania pamięci masowych w Polsce osiągnął w 2002 r. wartość ok. 22 mln USD. Czytaj więcej »

Technologie

Bardzo szybki obieg

W ciągu czterech tygodni Telekomunikacja Polska przy współpracy z firmą QBS wdrożyła system zarządzania dokumentami. Czytaj więcej »

Potrzebny cienki standard

Brak standardów to jeden z głównych powodów słabego zainteresowania klientów supercienkimi serwerami. Czytaj więcej »

Ostatnie wezwanie na Windows 2000

Wiosną Microsoft wycofa z oferty bardzo popularny w Polsce system Windows 2000 Server. Czytaj więcej »

Serwer pod dyktando

Czołowi dostawcy serwerów J2EE konkurują ułatwieniami dla programistów i rozwiązaniami podnoszącymi dostępność Czytaj więcej »

Co w Javie piszczy

Serwery aplikacyjne, takie jak JBoss czy JOnAS, zmuszają producentów komercyjnych implementacji J2EE do ciągłych innowacji. Czytaj więcej »

C++ Reaktywacja

Wieloplatformowe środowisko programistyczne C++ BuilderX oraz plany rozwoju standardu ANSI C/C++ to ukłon Borlanda w stronę największej na świecie grupy programistów. Czytaj więcej »

Burza w słuchawce

W ciągu kilku lat Microsoft stanie się jednym z ważniejszych graczy na rynku korporacyjnych systemów komunikacyjnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Sprzedawcy srebrnych kul - część 15 - Chłopaki nie płaczą

Artyści tak myślą o nas, jak my o ich dziełach. - Eschenbach Czytaj więcej »

Konteksty

Internet, czyli wybita szyba

Z profesorem Rochem Sulimą z Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Trzecia droga

W Polsce programy komputerowe są chronione za pomocą Prawa autorskiego. Na świecie wykorzystuje się do tego celu również patenty. Każda z tych form ma jednak istotne wady. Być może potrzebna jest nowa forma ochrony, specyficzna dla programów komputerowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jak cię widzą...

Są zawody, w których wykonujące je osoby z racji pełnionej funkcji muszą wyróżniać się ubiorem, który sygnalizuje tę funkcję otoczeniu. Należą do nich policjanci, żołnierze, strażacy, personel linii lotniczych, duchowni itd. itp. Oprócz tego dają się wyróżnić grupy pracowników, u których strój łączy w sobie aspekty estetyczne z mundurowymi, a także - i przede wszystkim... Czytaj więcej »

Zgubne nałogi

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej paczka papierosów będzie kosztować wg aktualnych prognoz ze trzy razy drożej, zwiększając przeciętnemu palaczowi wydatki na ten cel ze 150 zł do 450 zł miesięcznie, co już zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do strefy płac minimalnych. Jednym słowem bardzo dobry to moment na rzucenie szkodliwego nałogu, gdyż nic tak dobrze nie przemawia do... Czytaj więcej »

Test Deckarda

Telewizję oglądam ostatnio tylko w weekendy, a i to z rzadka. Oprócz podróży kulinarnych Roberta Makłowicza, których jestem wielkim miłośnikiem (trafniej byłoby powiedzieć: smakoszem), w oko wpadł mi popularnonaukowy film o zapamiętywaniu. Czytaj więcej »

Zeznanie

Redakcja Computerworld przypadkowo weszła w posiadanie części materiałów śledztwa prowadzonego przez prokuratora krajowego w sprawie kupowania ustaw, m.in. Ustawy o automatach do gier losowych oraz nowelizacji Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wśród kilku ton dokumentów szczególnie interesujące są zeznania posła Jerzego Jaskierni. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Tożsamość imigranta

Latem tego roku poznamy zwycięzcę największego europejskiego przetargu na Schengeński System Informacji oraz System Informacji o Wizach. Ich wartość jest szacowana odpowiednio na 28 mln i 157 mln euro. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...