powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 01-2004, 5 stycznia 2004
01-2004 Computerworld nr 01-2004
Bezpieczeństwo

Dotrzymać kroku

Zabezpieczenie się przed dotychczas rozpoznanymi zagrożeniami nie gwarantuje spokojnej przyszłości. W 2004 r. czekają nas nowe wyzwania. Czytaj więcej »

Kiepska wymówka

Z Andrzejem Pakulskim, dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Banku w Kredyt Bank SA, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Matactwo sprzed lat

Sprawa pierwszeństwa w doniosłych odkryciach i wynalazkach budziła i zdarza się, że budzi nadal liczne kontrowersje. Czytaj więcej »

Welcome to the real world

Przeczytałem poniższe trzy zdania tydzień temu i od tego czasu nie daje mi to spokoju. Wypowiedział je w wywiadzie dla Polityki Henryk Waniek, malarz i publicysta, piewca Śląska. Cały cytat brzmi tak: <i>No więc spróbujmy żyć bez gospodarki, bez przemysłu, węgla. Może nawet i bez chleba się uda? Może wystarczy produkować wyłącznie stopy procentowe, odsetki, papiery... Czytaj więcej »

Nowe czasy, stara bieda

Z nowym rokiem wiążemy zazwyczaj nowe nadzieje, które z reguły i tak się nie spełniają w stu procentach. Ale jeśli chociaż cokolwiek z marzeń przeistoczy się w materialną projekcję, jesteśmy z tego powodu uradowani. Nie wymagajmy zbyt wiele i nie liczmy na zbyt wiele, bo moglibyśmy się rozczarować tym rozdźwiękiem pomiędzy życzeniami a brutalną dosyć rzeczywistością. Czytaj więcej »

Drogi Wacku

Zapytam wprost i bez szacunku: co Ci odbiło??? Czytaj więcej »

Unia Europejska

Razem do Europy

Integracja polskiego środowiska informatycznego jest jednym z podstawowych warunków skutecznego konkurowania rodzimej branży IT z firmami zachodnimi na wspólnym rynku europejskim. Czytaj więcej »

Lepiej taniej szybciej

Z dr. inż. Zbigniewem Główką, prezesem firmy Systemy Komputerowe - Główka SA, rozmawia Andrzej Gontarz Czytaj więcej »

Gdy otworzą się unijne wrota

Rychła perspektywa wstąpienia Polski do Unii Europejskiej budzi wśród wielkich, zagranicznych koncernów informatycznych nadzieję na uzyskanie dominującej pozycji na polskim rynku usług dla sektora publicznego. Czytaj więcej »

Business Intelligence

Wiedzieć coraz więcej

Business Intelligence należy do obszarów rynku informatycznego o największym tempie wzrostu. Czytaj więcej »

Spojrzeć inaczej, więcej zobaczyć

W ocenie użytkowej wartości systemów Business Intelligence dużą rolę odgrywa, często niedoceniana, kwestia wizualizacji wyników analizy danych. Czytaj więcej »

Proste pytania

Z Herve’em Couturie, wiceprezesem Business Objects, rozmawia Przemysław Gamdzyk Czytaj więcej »

Zmienne oblicza metadanych

Już same próby zdefiniowania metadanych budzą kontrowersje. W praktyce problemów jest znacznie więcej. Czytaj więcej »

Open source

Z dala od okien

Instytucje rządowe i duże firmy coraz chętniej rezygnują z oprogramowania komercyjnego na rzecz open source. W 2004 r. ten proces nasili się w dwu- lub nawet czwórnasób. Czytaj więcej »

Dwa światy

Open source kontra oprogramowanie komercyjne. Do dyskusji o wadach i zaletach obu - często niesłusznie antagonizowanych - modeli rozwoju oprogramowania zaprosiliśmy dwóch praktyków. O open source mówi Artur Skura z Ruchu na rzecz Wolnego Oprogramowania, administrator i dziennikarz prasy komputerowej. Świata tzw. closed source broni Tomasz Kopacz, konsultant, ekspert z dziedziny technologii... Czytaj więcej »

Outsourcing

Polska, daleki brzeg

Offshore outsourcing, czyli przenoszenie działalności gospodarczej do krajów o niższych kosztach pracy, nie jest niczym nowym. Nowością jest natomiast przenoszenie działalności usługowej, zwłaszcza związanej z technologiami informatycznymi. Czytaj więcej »

Mur prawa i biurokracji

Z Romanem Kornackim, członkiem zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Pamięci masowe

Dyski do ataku

Tanie macierze staną się w 2004 r. stałym elementem krajobrazu informatycznego. Czytaj więcej »

Sprintem do danych

Nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie wyłonił się jednolity standard interfejsów dla systemów pamięci masowych. Czytaj więcej »

Czas na porządki

Kompleksowe zarządzanie danymi to obecnie priorytet dla klientów, a więc także dla dostawców oprogramowania SRM. Czytaj więcej »

Komunikacja

Radio z ambicjami

Technologia sieci WLAN jest na najlepszej drodze do tego, by stać się równie popularna jak telefonia komórkowa. Czytaj więcej »

Logika z przełącznika

Przełączniki WLAN pozwolą na obniżenie kosztów zarządzania dużymi sieciami bezprzewodowymi oraz rozproszonymi urządzeniami WiFi poprzez sieć rozległą. Czytaj więcej »

Praca

Czy będzie praca dla informatyków?

W ubiegłym roku maturzysta wybierający się na studia informatyczne miał do wyboru 133 uczelnie. Czytaj więcej »

Do trzech razy sztuka

Ubiegłoroczne inwestycje kilku firm zagranicznych z sektora IT stwarzają nadzieję na przynajmniej kilkadziesiąt kolejnych atrakcyjnych miejsc pracy dla informatyków. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...