powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2004

Wydanie 1/2004, 1 stycznia 2004
1/2004
Raport

Przegląd szkoleń sieciowych cz. 2

Specjalistyczne szkolenia sieciowe stanowią podstawową formę podnoszenia kwalifikacji kadr inżynierów sieciowych. Wybór właściwego kursu nie jest łatwy. Na rynku jest oferowanych ponad 400 szkoleń, z czego ponad połowa jest skierowana do osób zajmujących się sieciami. Większość szkoleń jest ponadto powiązana w ścieżkach certyfikacji. W drugiej części raportu przedstawiamy... Czytaj więcej »

Wywiad miesiąca

Jaki będzie nowy rok?

Z raportu Komisji Europejskiej opublikowanego pod koniec ub.r. wynika, że w krajach UE szybko rośnie rynek komunikacji elektronicznej (telefonia komórkowa, szerokopasmowy dostęp do Internetu, telewizja cyfrowa). W 2003 r. niemal dwukrotnie wzrosła liczba szerokopasmowych łączy internetowych (z 9 mln do 17,5 mln). Stabilizuje się także rynek telekomunikacji tradycyjnej i następuje... Czytaj więcej »

Infrastruktura

Zwiększanie niezawodności ruterów

Niezawodność działania sieci jest jednym z jej najważniejszych parametrów funkcjonalnych. Można ją wyrazić jako miarę dostępności sieci w statystycznym odcinku czasu, np. przez stosunek czasu pracy bezawaryjnej do czasu całkowitego, liczbę awarii w 1 mln godzin, sumaryczny czas awarii w ciągu roku. Sieć ma wysoki poziom dostępności <i>(high availability)</i>, gdy... Czytaj więcej »

CWDM dla sieci Metro

Zatwierdzony w 2002 r. przez ITU standard ITU G.694.2 dla metropolitalnych sieci optycznych stał się podstawą upowszechniania technologii zwielokrotnienia CWDM. Od tego czasu system multipleksowania ze zgrubnym podziałem długości fali stał sięnajbardziej optymalnym ekonomicznie rozwiązaniem do transmisji głosu, danych i multimediów w obszarach miejskich (na odległości poniżej 100... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Instant Messaging nie do zabawy

Przeszkodą w stosowaniu komunikatorów typu Gadu-Gadu w sieciach korporacyjnych okazują się ich niewystarczające możliwości. Czego brakuje w tych rozwiązaniach z punktu widzenia "poważnych" zastosowań? Czytaj więcej »

Pokonać SPAM

Dwoma metodami można zwalczać spam - przechwytując je przed przesłaniem do skrzynek pocztowych lub zmuszając spamerów do zaniechania ich wysyłania. Pierwsza droga to filtrowanie, druga - egzekwowanie właściwych przepisów prawnych. Lepsze jest filtrowanie, bo prawo tak skutecznie jeszcze nie działa. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Spam pod kontrolą

Repertuar filtrów antyspamowych dla przedsiębiorstw jest bogaty - obejmuje usługi, urządzenia i tradycyjne rozwiązania programowe. Przedstawiamy rezultaty testów, jakim poddano kilka produktów antyspamowych, eksploatując je w warunkach rzeczywistych przez miesiąc. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Appliance, czyli ochrona zintegrowana

Nowe pudełka urządzeń ochronnych oferują wiele funkcji, takich jak wykrywanie wtargnięć, ochrona antywirusowa, filtrowanie treści itp. Czytaj więcej »

Siłownie DC

Zabezpieczenie ciągłości zasilania przy wykorzystaniu napięcia stałego jest tradycyjnym sposobem na nieprzerwaną pracę urządzeń podczas zaników napięcia w sieci elektroenergetycznej. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Wirtualne serwery sposób na konsolidowanie aplikacji

Wirtualizacją serwerów zaczyna się interesować coraz więcej administratorów. Dzięki niej nie trzeba kupować wielu serwerów. Przykładowo, firma może eksploatować dwie maszyny, mając do dyspozycji np. siedem serwerów wirtualnych. Czytaj więcej »

Świat w sieci

ARAL, ARR I EMAL, czyli kłopoty na starcie

Rozpoczynamy serial. Co miesiąc, w odcinkach Ignacy Rutkiewicz opowiada o początkach polskiej informatyki. Czytaj więcej »

Prawa sieci

Kto wymyślił prawo Metcalfe’a? Każde dziecko odpowie, że Bob Metcalfe. Wymyślając Ethernet, stwierdził przy okazji, że użyteczność sieci rośnie proporcjonalnie do kwadratu liczby jej węzłów. Jednak to nie Amerykanie wynaleęli sieć. Choć wymyślili wiele, pretensji do niej rościć sobie nie mogą. Kto wymyślił sieć? Otóż, wymyśliła się sama, tak przynajmniej wynika... Czytaj więcej »

Ocean wspomnień

Internet powoli zamienia się w prawdziwe cmentarzysko. Jest w nim masa stron z czasów dawnej świetności, witryn, które umarły mniej lub bardziej gwałtowną śmiercią. Przeminęły równie szybko, co wydarzenia, którym były poświęcone. Teraz odwiedzane sporadycznie, zupełnie przez przypadek, dają okazję do odbycia sentymentalnej podróży. Czytaj więcej »

Zastosowania

Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

Pierwsze komercyjne wdrożenia hot spotów były dziełem niezależnych dostawców Internetu, którzy dzięki sieciom bezprzewodowym rozszerzyli swoją ofertę. Teraz do publicznych sieci WLAN zabrali się operatorzy komórkowi, którzy - po pewnym okresie niepewności - zaczęli postrzegać sieci WLAN jako doskonałą okazję do testów i zdobycia doświadczenia w świadczeniu usług... Czytaj więcej »

Porady

Z poradnika administratora

Obie porady dotyczą ochrony sieci przed włamaniem Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...