powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 48-2003, 29 grudnia 2003
48-2003 Computerworld nr 48-2003
Wiadomości

Powoli wraca uśmiech

Bez euforii, ale też bez przesadnego pesymizmu żegnają rok 2003 przedsiębiorcy branży IT. Nadzieje na trwały powrót koniunktury przekładają na rok następny. Czytaj więcej »

Kogo by tu przejąć

Wprawdzie w tym roku nie dokonano transakcji na miarę połączenia HP i Compaqa, jednak nie można powiedzieć, że nie zdarzyło się nic ciekawego. Czytaj więcej »

Obieg zamknięty

Mijający rok to także kilka zaskakujących roszad personalnych na stanowiskach prezesów firm IT. Czytaj więcej »

Program dla dużych i mocnych

Perspektywa przystąpienia do UE wywołała dyskusję na temat szans i zagrożeń polskich firm w nowych warunkach gospodarczych. Czytaj więcej »

Lokalny potentat

Softbank pod skrzydłami Prokomu odzyskuje dawną pozycję na rynku IT. Czytaj więcej »

Aby do Unii

Z punktu widzenia klientów operatorów telekomunikacyjnych rok 2003 niczym specjalnym się nie wyróżnił. Czytaj więcej »

Offset: informatyka za myśliwce

Projekty offsetowe miały zrewolucjonizować infrastrukturę teleinformatyczną państwa i przy okazji pobudzić rynek IT. Na razie dały zatrudnienie analitykom finansowym i... prawnikom. Czytaj więcej »

Dla kogo ta ustawa

Im dalej posuwają się prace nad projektem ustawy o informatyzacji, tym intencje jej animatora stają się wyraźniejsze. Czytaj więcej »

Licencyjnych dylematów ciąg dalszy

W ubiegłym roku Microsoft zaproponował klientom nowy plan licencyjny dający prawo do aktualizacji oprogramowania w zamian za wnoszenie opłat w wysokości 1/3 jego wartości co rok przez trzy lata. Czytaj więcej »

Duży, brudny rynek

Nowa Ustawa o zamówieniach publicznych znosi m.in. preferencje krajowe. Czytaj więcej »

HPQ, czyli sukces matriarchatu

Fuzja firm Hewlett-Packard i Compaq Computer ma dziś tylu zwolenników, ilu wcześniej przeciwników. Czytaj więcej »

Nowe firmy

Kolejne zachodnie firmy w 2003 r. otworzyły swoje polskie oddziały. Czytaj więcej »

Wzory do naśladowania

W październiku br. po raz siódmy przyznaliśmy nagrody w konkursie Lider Informatyki. Czytaj więcej »

Burza na horyzoncie

Polskie firmy IT powinny być świadome konsekwencji przystąpienia naszego kraju do Konwencji o patencie europejskim. Czytaj więcej »

Bankructwa spodziewane i nieoczekiwane

Kolejnych kilka zasłużonych firm opuściło szeregi branży IT w Polsce. Czytaj więcej »

Dwa razy szybszy IBM Polska

Wiosną br. Grzegorz Tomasiak, były dyrektor generalny IBM Polska, zapowiedział zamiar dwukrotnego zwiększenia, w ciągu czterech lat, przychodów i liczby zatrudnionych w firmie. We wrześniu nowym dyrektorem IBM Polska został Dariusz Fabiszewski, kierujący przez ostatnie trzy lata Fujitsu Siemens w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nowy szef firmy podtrzymał zapowiedzi poprzednika, ale... Czytaj więcej »

Skrzynka na śmieci

Zjawisko spamu urosło do rangi jednego z najpoważniejszych problemów elektronicznej komunikacji Czytaj więcej »

Marzenia o e-rządzie

Pojedyncze usługi świadczone przez urzędy drogą elektroniczną nie upoważniają jeszcze do mówienia o istnieniu systemu e-government. Czytaj więcej »

Oferta nie do odrzucenia

W Polsce następuje gwałtowny rozwój usług dostępu szerokopasmowego do Internetu. Czytaj więcej »

Kable niemile widziane

Sieci bezprzewodowe są już na rynku od trzech lat, ale zapewne rok 2003 utrwali się jako początek "bezprzewodowej rewolucji". Czytaj więcej »

Dwóch wielkich i długo nic

Na ustabilizowanym rynku systemów ERP powoli dokonują się przetasowania. Czytaj więcej »

Dobry humor prezesa

Sun Microsystems zaktywizował się w 2003 r. na rynku oprogramowania. Czytaj więcej »

Dwudziesty rok zarazy

Slammer i MS Blast - dwaj główni negatywni bohaterowie roku 2003 w sieciach komputerowych. Czytaj więcej »

Zamachy na otwarty kod

Główne wydarzenia 2003 r. związane z Linuxem miały niewiele wspólnego z rozwojem oprogramowania. Czytaj więcej »

Powoli, ale do przodu

Wbrew oczekiwaniom producentów procesorów na masowe zastosowania 64-bitowych układów trzeba jeszcze poczekać. Czytaj więcej »

Muzyka bez płyty

W ciągu kilku miesięcy działalności iTunes Music Store sprzedał ponad 25 mln utworów muzycznych, a prestiżowy tygodnik Time obwieścił go "wynalazkiem roku". Czytaj więcej »

Ostatni z wielkich banków

Po czterech latach poszukiwań i rozstrzygnięciu dwóch przetargów PKO BP wreszcie zdecydował, jakiego systemu potrzebuje. Czytaj więcej »

Czego potrzebuje branża IT?

3. Kongres Informatyki Polskiej zaowocował - jak dwa poprzednie - listą zaleceń dotyczących wykorzystania IT w Polsce. Czytaj więcej »

Jest sieć, potrzebne usługi

Pod koniec mijającego roku uruchomiono Polski Internet Optyczny - Pionier. Projekt ten rozpoczęto w 2000 r. Komitet Badań Naukowych szacował koszt budowy nowej sieci optycznej na potrzeby nauki polskiej na ok. 700 mln zł. Czytaj więcej »

Życie po życiu

Apple Computer wziął w tym roku na cel rynek korporacyjny Czytaj więcej »

Kierowcy z RPA

System na potrzeby CEPiK-u dostarczy południowoafrykańska firma Face Technologies. Czytaj więcej »

Niespełnione nadzieje

Do tej pory wydano w Polsce zaledwie 100 certyfikatów kwalifikowanych, potrzebnych do poświadczania podpisów elektronicznych równoważnych podpisom odręcznym. Większość wydało szczecińskie Unizeto na potrzeby instytucji państwowych w kontaktach międzynarodowych. Zainteresowanie ze strony podmiotów komercyjnych jest praktycznie zerowe Czytaj więcej »

Wojownicy wiedzy

Na wojnę w Iraku pierwsza poszła informatyka i to na wiele miesięcy przed rozpoczęciem działań militarnych. Czytaj więcej »

W polu czy już w zagrodzie

Wiele kontrowersji w mijającym roku wywołał system IACS, bez którego rolnicy mogą nie otrzymać dopłat do produkcji rolnej. Czytaj więcej »

Wartość gruntów

Koszt budowy systemu katastralnego w Polsce jest szacowany na 2 mld zł. Czytaj więcej »

Z dołu do góry

Optimus odzyskał ponad 18 mln zł niesłusznie zapłaconego podatku VAT. Rośnie też sprzedaż PC nowosądeckiej spółki. Czytaj więcej »

Technologie

Jak tester z testerem

Tegoroczna ogólnoeuropejska konferencja testerów oprogramowania EuroSTAR zaowocowała pomysłami na polską

lub "bałtycką" konferencję w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Od akademii do komercji

Projekt Clusterix to jedno z najambitniejszych przedsięwzięć polskiej nauki ukierunkowane na rozwiązywanie problemów biznesu. Czytaj więcej »

Integracja á la Microsoft

Microsoft opublikował Beta 1 BizTalk Server 2004 i Beta 2 Host Integration Server 2004. Czytaj więcej »

Nowe przełączniki HP

Hewlett-Packard zaprezentował nowe modele przełączników - 2626-PWR i 2650-PWR - umożliwiające zasilanie urządzeń sieciowych za pośrednictwem standardowego okablowania Ethernet. Czytaj więcej »

Skupieni nad rdzeniem

Microsoft stworzył nowy dział mający za zadanie rozwijanie kluczowych, niskopoziomowych technologii dla systemów Windows. Czytaj więcej »

Konteksty

Kłopotliwy hosting

Obowiązujące przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną odnoszące się do kwestii odpowiedzialności firm specjalizujących się w hostingu nie są aż tak proste i jednoznaczne, jak się powszechnie uważa. Czytaj więcej »

Na prawo i do góry

Z Jackiem Walickim z amerykańskiej centrali HP rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dzięki naiwnym...

Informatycy zwykli postrzegać swoją dziedzinę jako dzieło bystrych umysłów oraz wytężonej pracy ludzi, którzy wymyślili takie przełomowe wynalazki, jak mikroprocesor, komputer osobisty, graficzny interfejs użytkownika czy WWW . Chciałbym dziś wylać na ich głowy kubeł zimnej wody. Tyle samo co innowacyjności zawdzięczamy naiwnym i nieodpowiedzialnym ludziom, o których właśnie... Czytaj więcej »

Pożytek z owadów

Nasłuchując prognoz dotyczących pogody na zimową porę, usłyszałem, że pszczoły w tym roku nie zatkały wlotów do uli, co wróży lekką zimę. Kilka tygodni później z kolei przedstawiono hipotezę, że mrówki usypały tym razem kopce niższe niż zazwyczaj, co wskazuje, że zima będzie bardzo mroźna. Widać mrówki nie dogadały się z pszczołami, więc w sumie teraz nie wiem, czy... Czytaj więcej »

Bardzo dobre pytanie

Występując od czasu do czasu w roli przemawiającego do jakiegoś audytorium, niejako automatycznie wczuwam się w tę rolę wtedy, gdy jestem słuchaczem. Zdarzyło mi się już kiedyś pisać tu o tym i zaraz odezwały się głosy czytelników, którzy zapamiętali jakoś moją obecność podczas ich wystąpień i wzięli moje, ogólne w istocie, uwagi do siebie. Tym razem chciałbym więc... Czytaj więcej »

Autostrada w kolebce

Co roku Redaktor Naczelny przypominał mi, że w okolicach sylwestra trzeba napisać coś podsumowującego i coś przepowiadającego, bo podobno Czytelnicy to lubią. Nie wiem, jak Państwo, ale prywatnie jako konsument nie cierpię podsumowań, szczególnie tych mądrych po fakcie. Z tego samego powodu jeszcze bardziej nie znoszę przepowiedni, bo praktycznie się one nie sprawdzają. Jak mówi... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...