powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 20-1993, 17 maja 1993
20-1993 Computerworld nr 20-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Dziurawa zapora celna

Od kilku lat polski rynek komputerowy zalewa tani i często tandetny sprzęt z Dalekiego Wschodu, głównie z Hongkongu, Singapuru i Tajwanu. Chcąc przeciwstawić się tej fali, nasze władze próbują różnych metod zaporowych. Jedną z nich miała być bariera celna dla produkcji elektronicznej spoza krajów EWG. Czytaj więcej »

Dla każdego coś fajnego (2)

Jeszcze nie nowe, a już stare, chciałoby się powiedzieć, po obejrzeniu (który to już raz?) kolejnych wersji beta popularnych pakietów Microsoftu. Ich lokalizacją zajmuje się, jak wiadomo, warszawska MSP, u której zapowiadane podczas Komputer Expo MS Works, Word 2.0 i Excel, nadal znajdują się w fazie ostatecznego "szlifowania". Co gorsza, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym... Czytaj więcej »

Software

Nowy DOS 6.0

Wbrew doniesieniom znacznej części prasy komputerowej, pierwszy publiczny pokaz nowej wersji DOS 6.0. odbył się tuż po targach CeBit '93, 29 marca br. w siedzibie firmy Microsoft w Redmond (Virginia). Oczywiście już wcześniej krążyły wersje beta (również na CeBIT-cie), ale brak dokumentacji powodował, że niektórzy wydawcy i autorzy mający ambicje wydać opis produktu przed jego... Czytaj więcej »

Windows NT i Unix - jaka przyszłość systemów operacyjnych?

W świecie istnieje ponad 100 różnych wersji Unixa, ale jego przyszłość coraz bardziej zależy od zaakceptowania bądź odrzucenia przez użytkowników Windows NT. Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

Akademicka Sieć Komputerowa w Gdańsku

Politechnika Gdańska włączona została do sieci komputerowej Internet i tym samym uzyskała łączność z innymi ośrodkami akademickimi na świecie. Koszt instalacji wyniósł blisko mld zł. Czytaj więcej »

"Antypiraci wszystkich branż, łączcie się!"

Imprezę pod takim hasłem zorganizowali członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Ekonomicznych i Handlowych (AIESEC) przy Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie (d. SGPIS). Czytaj więcej »

COCOM nie nadąża za techniką

Gwałtowny rozwój technik informatycznych sprawia, że administracja COCOM (Coordinating Committee for Multilateral Export Controls) nie nadąża z podnoszeniem limitów kwalifikacyjnych. To z kolei krępuje konkurencyjność amerykańskich firm komputerowych, czyli działa na ich szkodę na rynkach światowych. Czytaj więcej »

Co dalej z ustawą o prawie autorskim?

Pod koniec kwietnia oraz 5 i 6 maja br., na wspólnym posiedzeniu komisje: Ustawodawcza, Kultury i środków Przekazu oraz Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego rozpatrywały projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Istnieje szansa, że dokument ten, wraz z rozdziałem siódmym dotyczącym programów komputerowych, zostanie wkrótce skierowany pod obrady plenarne Sejmu. Czytaj więcej »

Bazy danych a'la Microsoft

Microsoft, po zakupieniu firmy Fox Software i przeniesieniu całego zespołu do swej siedziby w Redmond (Washington), ma prawdopodobnie najsilniejszy w USA zespół specjalistów w dziedzinie baz danych. Czytaj więcej »

Sześć firm otrzymało przydziały poza przyjętą procedurą

W piątek 28 IV odbyło się kolejne posiedzenie Komisji, zajmującej się zasadami rozdziału kontyngentów na sprzęt komputerowy i jego podzespoły. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Komisja miała ostatecznie ustalić swego rodzaju algorytm, służący za podstawę do określania udziału poszczególnych firm w kontyngentowej puli. Mimo obietnic niezwłocznego przekazania wyników prac... Czytaj więcej »

Cenniki

Gra w karty

Ceny PC, tak jak kurs dolara, po drobnych odchyłkach, znów się unormowały. Z jednej strony oznaczać to może "zastój w interesie" spowodowany brakiem nowych modeli PC, (np. jeszcze nie pojawiły się komputery z procesorem Pentium, których rynkową inaugurację zapowiadano na drugą połowę maja). Równocześnie jednak stabilizacja rynku, przypomina "ciszę przed burzą", którą... Czytaj więcej »

giełda pracy

Mózgi do wynajęcia

To jest twój dzień!! Pod takim hasłem, odbywały się 28 IV br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, III Targi Pracy. Organizowane są one od 2 lat przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych (AIESEC). Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Podpisy i podobizny

Wrocławska spółka Caton Zalbix oferuje bankom oprogramowanie pozwalające przywołać na ekran nie tylko dane alfanumeryczne obsługiwanego klienta, ale również jego graficzne charakterystyki. Czytaj więcej »

Systemy bankowe przyjazne dla klienta

Pod takim tytułem odbyło się na Infosystemie seminarium zorganizowane przez Centrum Promocji Informatyki (FRTK) i stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO. Imprezę zaszczycił obecnością prezes Związku Banków Polskich, Marian Krzak. Czytaj więcej »

Kryteria wyboru systemu bankowego

Można wyróżnić trzy podstawowe grupy kryteriów oceny komputerowego systemu: bankowe, informatyczne i organizacyjno-wdrożeniowe. Ostatnią grupę warto rozdzielić na trzy podgrupy, tj. kryteria organizacyjno-wdrożeniowe, prowadzenie gospodarki własnej oraz modułu zarządzania bankiem. Oczywiście w zależności od rodzaju banku każde z wymienionych grup kryteriów mogą być rozpatrywane... Czytaj więcej »

Węzeł Europay w PBK

28 IV Powszechny Bank Kredytowy SA i Europay International SA podpisały umowę, dzięki której w Centrum Kart Bankowych PBK został uruchomiony pierwszy w Polsce węzeł połączenia teletransmisyjnego sieci Europay EPS-net, pracującego w standardzie EPSS (European Payment Systems Services). Czytaj więcej »

Strategia informatyzacji banku

Właściwe zastosowanie technologii informacyjnej to krytyczny warunek dla efektywnego funkcjonowania banku. Czytaj więcej »

Giełda Londyńska i jej wpadki

Od kilku lat Giełda Londyńska pracuje nad przygotowaniem elektronicznej obsługi dziennych transakcji. Podjęto równoległe prace nad projektami dwóch systemów.

Jednym z nich był Taurus, który za sumę 580 mln USD miał zapewnić rejestrację przebiegu transakcji bez użycia kopii papierowych. Pisemne potwierdzenie transakcji zabiera obecnie od 2 do 3 tygodni. Taurus miał... Czytaj więcej »

10 przykazań przyszłego użytkownika systemu bankowego

Nie należy pytać Czytaj więcej »

Współczesne trendy w informatyce bankowej

Wprowadzenie nowych technik obsługi klienta daje polskim bankom szanse oferowania usług wyższej jakości, a w konsekwencji zwiększenie liczby klientów, a zatem i zysków.

Jedyną drogą do uzyskania wyżej wymienionych efektów jest zastosowanie nowoczesnej technologii bankowej ukierunkowanej na: Czytaj więcej »

Konsultacje CW

Zacznijmy od elementarza

Prawidłową ocenę jakiegokolwiek oprogramowania dla konkretnego odbiorcy należy bezwzględnie zacząć od precyzyjnego zdefiniowania modelu systemu informacyjnego przyszłego użytkownika. W uproszczeniu chodzi o określenie rodzaju informacji, jakie kreuje i z jakich korzysta oraz sposobu ich przepływu. Mimo, że stwierdzenie wydaje się banalne, zasada ta często jest w praktyce pomijana... Czytaj więcej »

książki

Unix - sympatyczna ośmiornica

Andrzej Dyrek, Od PC do workstation czyli jak zostać użytkownikiem systemu Unix, ilustracje Alina Mokrzycka, doctor Q Press, wyd. I, Kraków 1992, str. 485, cena det 155 tys zł. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Co piszczy na telekomunikacyjnych łączach?

Użytkownicy telefonów mogą dziś kupić aparaty spełniające najbardziej wymyślne funkcje, z wyświetlaczami i bez, wyposażone w superautomatyczne sekretarki, faxy i modemy. Łączność telefoniczna w Polsce dalej jednak kuleje, mimo widocznych postępów i intensywnych prac prowadzonych przez Telekomunikację Polską S.A. Czytaj więcej »

Hardware

Nowa drukarka laserowa Hewlett-Packard 4L

Ostra konkurencja na rynku drukarek laserowych powoduje, że wszyscy ich producenci starają się zachęcić potencjalnego nabywcę nie tylko niską ceną i długoletnią gwarancją, ale także wprowadzaniem nowości, polepszających właściwości funkcjonalne, uproszczeniem obsługi, zwiększeniem liczby rezydentnych krojów pisma itp. Pokazana w Poznaniu na Targach Infosystem, drukarka... Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Nowości z Compaq'a

Popularne komputery ProLinea już pod koniec I kw. br. zostały wyposażone w szynę lokalną i możliwość pracy z rozdzielczością 1024x768 punktów. Czytaj więcej »

System dla biur

Biuro bez papieru (paperless office) jest pojęciem, które w miarę rozwoju technik związanych z przetwarzaniem informacji staje się coraz bardziej realne. W kierunku częściowej przynajmniej realizacji tego zamierzenia dąży oferowany przez firmę Pinnacle Micro system Paperless 1. Czytaj więcej »

Trójwymiarowa mysz

Dla użytkowników, którzy korzystają z oprogramowania typu CAD lub innego, typu 3-D (operującego na 3 wymiarach), firma Mouse System opracowała 3 klawiszową mysz typu PC Mouse 3D/6D. Czytaj więcej »

"Łatwe" SCSI

Standard łącza SCSI zapewnia podłączenie do komputera nawet 7 urządzeń zewnętrznych. Kiedy więc chcemy do komputera podłączyć jednocześnie dodatkowe napędy dysków optycznych, czytniki CD-ROM, streamery czy przenośne dyski twarde, jest to jedyna droga postępowania. Niestety, sama instalacja SCSI, a potem dołączanie kolejnych urządzeń peryferyjnych jest dość trudnym i... Czytaj więcej »

Proste i tanie skanery

Tani skaner Leoscan 610 o rozdzielczości 300 dpi, przeznaczony do tych zastosowań, gdzie mniej ważna jest jakość zapisanego obrazu opracowany został przez firmę Ficus Systems Inc. Umożliwia on pracę indywidualnym użytkownikom lub niewielkim zespołom pracowników skanując ok. 6 str/min. Posiada wbudowany, automatyczny podajnik o pojemności 10 dokumentów przeznaczonych do skanowania.... Czytaj więcej »

Logitech multimedialny

Dzięki obniżce cen podstawowych konfiguracji komputerów, użytkownicy wydają więcej pieniędzy na karty rozszerzeń, np. stereofoniczne karty dźwiękowe oferujące możliwości multimedialne. Szacuje się, że w ostatnim roku sprzedano na świecie prawie 2 mln takich kart. Zainteresowanie twórcy urządzeń peryferyjnych, firmy Logitech Inc rynkiem, którego obroty mają w tym roku... Czytaj więcej »

Miniaturowy moduł

Reflections Technology oferuje następne dziecko miniaturyzacji: moduł wielkości pudełka od zapałek, wyświetlający na okularach ekran komputerowy. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Sabre bez drutu

System rezerwacji połączeń lotniczych Sabre - wprowadzony kilka lat temu przez American Airlines - zostaje obecnie rozszerzony o bezkablowe LAN-y (Local Area Network). Czytaj więcej »

Car technologiczny

Podczas kampanii wyborczej kandydat Bill Clinton obiecywał, że powoła stanowisko urzędnika rządowego, który pokieruje krajowym programem badań i rozwoju. Czytaj więcej »

Patent na oprogramowanie

Amerykański Urząd Patentowy zamierza opracować nowe zasady, wedle których przyznawane będą patenty na oprogramowanie. Czytaj więcej »

Bi-Bop w Paryżu

Po Strasbourgu, Paryż jest drugim miastem we Francji, w którym France Telecom założył system taniej telefonii komórkowej. Czytaj więcej »

SNI i KSR

Siemens-Nixdorf Informationssysteme AG wchodzi na rynek jako dystrybutor systemów RISC zdolnych do równoległego przetwarzania, produkowanych przez Kendall Square Research Corp. KSR wprowadził te komputery na rynek amerykański w czerwcu ub.r. Czytaj więcej »

Philips sprzedał fabrykę

Philips Electronics NV zrezygnował z produkcji światłowodów w Chinach. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Różne startowe konfiguracje komputera w DOS 6.0

W systemie DOS 6.0 istnieje możliwość zdefiniowania wielu konfiguracji komputera, przy korzystaniu z jednego pliku CONFIG.SYS. Są dwie metody definiowania konfiguracji komputera, pierwsza "ręczna", druga "półautomatyczna". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...