powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 19-1993, 10 maja 1993
19-1993 Computerworld nr 19-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Dla każdego coś fajnego

Mimo wielu niedociągnięć, omówionych w poprzednim numerze CW, Infosystem'93 zaznaczył się sporą liczbą ważkich wydarzeń i autentycznych nowości. Jest to jednak wyłączna zasługa wystawców, a nie organizatorów. Czytaj więcej »

Chirurgia "na niby"

Laparoskopia to badanie wnętrza organizmu za pomocą miniaturowych kamer telewizyjnych, wprowadzanych do ciała pacjenta przez niewielkie nacięcie. Zabiegi chirurgiczne połączone z laparoskopią kilkakrotnie skracają czas gojenia się rany i są szczególnie zalecane pacjentom w podeszłym wieku, osobom osłabionym lub cierpiącym na wady serca. Ponieważ laparoskopia skraca czas pobytu... Czytaj więcej »

Systemy bankowe w Polsce

Bankowość jest obecnie jedną z prężniejszych dziedzin aktywności gospodarczej w naszym kraju. Niektórzy szacują, iż roczne zapotrzebowanie na narzędzia informatyczne wśród ponad 3 tys. oddziałów banków, w tym ok. 1600 banków spółdzielczych i pozostałych 100 banków większych, wynosi ok. 100 mln USD rocznie. Nic więc dziwnego, że do utwardzanych żaroodporną stalą złotych... Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

SN stawia na ABC

Pewnym zaskoczeniem dla niewtajemniczonych było wybranie przez koncern Siemens-Nixdorf, który ma swe przedstawicielstwo w Warszawie, polskiej firmy ABC DATA na wyłącznego dystrybutora swoich komputerów klasy PC. Okazuje się, że decydujące znaczenie przy tym wyborze miały: renoma ABC DATA i szeroka sieć dealerska polskiego dystrybutora. Kompetencje zresztą zostały ściśle rozdzielone i... Czytaj więcej »

Zamierzenia ComputerLandu

Seminarium firmy ComputerLand Poland, które odbyło się w hotelu Marriott w dniu 26 kwietnia br. poświęcone było przedstawieniu firmy i jej polityki w Polsce. Jak wiadomo ComputerLand Corporation jest jednym z największych na świecie, niezależnych dostawców sprzętu komputerowego i oprogramowania renomowanych firm: Hewlett-Packard, IBM, Compaq, Epson, Microsoft, Lotus i in. Czytaj więcej »

Kontrola ruchu powietrznego

British Telecom wygrał przetarg na opracowanie sieci kontroli ruchu powietrznego w Europie. Czytaj więcej »

Rusza ponownie Laboratorium Komputerowe dla Niepełnosprawnych Ruchowo

"W dużej mierze, dzięki artykułom ComputerWorld nie jesteśmy już bezdomni" - napisała do nas doc. Elżbieta Pleszczyńska, przewodnicząca Zarządu Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Czytaj więcej »

Stare nuty z komputera

Warszawska Opera Kameralna, która nie tak dawno podbiła serca melomanów Festiwalem Mozartowskim, zdecydowała się na komputeryzację. Czytaj więcej »

Firmy komputerowe wspomagają demokrację

I Kongres Samorządu Terytorialnego, który rozpocznie się 16 maja br. w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie, będzie nie mającym dotąd precedensu spotkaniem władz lokalnych z całej Polski. Kongres stawia sobie za cel omówienie stanu zaawansowania reformy administracji publicznej, wymianę doświadczeń i wytyczenie kierunków działania na przyszłość. Czytaj więcej »

UNIX i SUN

W CW nr 16/93 (str. 18) w artykule "Unix, tradycja otwartości" - zamieściliśmy, na podstawie badań UNIX WORLD, dane, dotyczące dostawców systemów UNIXowych w latach 91-92, z których wynikało, że pierwsze miejsce wśród nich zajmował Hewlett-Packard. Czytaj więcej »

Kontyngentowa zaliczka

Limit wysokości 300 tys. USD, uprawniający do bezcłowego zakupu sprzętu i części komputerowych otrzymali niemal wszyscy, których wnioski opiewały na wyższą kwotę i którzy spełnili formalne wymogi, uprawniające do ubiegania się o kontyngent. Czytaj więcej »

Cenniki

Srebrzysta lawina CD-ROM

Nie tak dawno, bo w 10 numerze ComputerWorld PL z br. pisaliśmy o sprzęcie, za pomocą którego można odtwarzać treści zapisane na dyskach optycznych typu CD-ROM. Obecnie, ta ogromna, liczona w tysiącach egzemplarzy, oferta dysków CD-ROM dotarła w końcu i na nasz rynek. Dopiero na kwietniowej wystawie w Poznaniu Infosystem '93 na paru stoiskach, m.in. firm Mikrokom - Soft z Wrocławia... Czytaj więcej »

Leasing

Choć ceny PC od dłuższego już czasu utrzymują się na podobnym, raczej umiarkowanym poziomie, warto nieraz zastanowić się nad innymi niż kupno, metodami sprowadzania komputerów do naszej firmy. Nie zawsze bowiem opłaca się inwestować własne środki w dobra, które jak wiadomo szybko się starzeją. Czytaj więcej »

giełda pracy

Firma poszukuje informatyka

Takie i podobne ogłoszenia dość często można spotkać w gazetach codziennych. Są one zwykle obudowane dodatkowymi informacjami typu: znana firma komputerowa, największy dystrybutor, jedyny przedstawiciel (jeszcze bardziej znakomitej firmy zagranicznej) itp. poszukuje doświadczonego programisty, niezwykle operatywnego sprzętowca, dyspozycyjnego handlowca itd. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

W pogoni za szybkością transmisji

Nowe multimedialne zastosowania komputerów, ich coraz powszechniejsze powiązania z urządzeniami audio-wideo, wymagają znacznie szybszych transmisji danych. Stosowane obecnie sieci nie są w stanie wystarczająco szybko przesłać dużych ilości danych cyfrowych i jednocześnie analogowych. Czytaj więcej »

Hardware

Nowe drukarki atramentowe Hewlett-Packard

Na targach Infosystem firma Hewlett-Packard zaprezentowała nowe drukarki atramentowe, które tym różnią się od niektórych drukarek konkurencyjnych, że tusz wystrzeliwany jest na papier przez podgrzewanie głowicy. Podgrzany bąbelek pary powoduje wystrzelenie kropelki tuszu w stronę papieru (rys. 1). Proces ten trwa na tyle krótko, że może powtarzać się 3600 razy na sek z każdej... Czytaj więcej »

SHARP PC-6800 - kolor dla bogaczy

Rozwój w konstruowaniu nowych typów komputerów wyraża się w dwóch jednoczesnych kierunkach - zwiększaniu szybkości pracy i zmniejszaniu wymiarów urządzeń. Po erze wielkich, stacjonarnych komputerów nastała era komputerów biurkowych, od nieporęcznych skrzyń przez miniwieże komputerowe do laptopów i notebooków. Najnowsze konstrukcje mają wielkość małych notesików. Wydaje się... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

IBM w krainie baz danych

Nieco spóźniona wydaje się decyzja IBM o wkroczeniu na rynek systemów zarządzania bazami danych (SZBD) o architekturze client/server. Firma jest co najmniej trzy lata do tyłu, w porównaniu z innymi producentami tego typu oprogramowania, użytkownicy zaś w większości wybrali już swoje systemy baz danych, a więc mogą nie być zainteresowani produktem IBM. Dodatkowo, metody zastosowane... Czytaj więcej »

Walka o dane

Lotus Development Corp., Microsoft Corp. i Borland International Inc. chwyciły za broń. Rozpoczyna się następna runda bitwy między kluczowymi twórcami arkuszy kalkulacyjnych na PC. Tym razem stawką jest dostęp do dużych baz danych. Czytaj więcej »

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Bez wielkiego nakładu pracy i środków można wiele zrobić dla ochrony zawartości dysku stałego przed przypadkowym zniszczeniem. Podstawowe metody, to częste backupy, systematyczne wykonywanie defragmentacji, sprawdzanie powierzchni dysku w celu wczesnego wykrycia możliwych jej uszkodzeń i stała kontrola antywirusowa. Istnieją zintegrowane programy, które wykonują wszystkie te... Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Slajdy z komputera

Łatwość, z jaką przy użyciu komputera możemy tworzyć prezentacje danych z arkusza kalkulacyjnego przedstawiających np. stan finansowy firmy, czy też plany sprzedaży, jest imponująca. Czytaj więcej »

Przenośny komputer z CD-ROM

Wyposażony w procesor 486DX/33 MHz przenośny komputer typu ImagePro CD, reprezentuje nowe trendy w konstrukcji notebooków. Czytaj więcej »

Nowe drukarki QMS

Drukarki laserowe QMS 2025 PrintSystem i QMS 3225 PrintSystem, drukujące z szybkością 25 i 32 str./min znajdą się od początku maja br. w ofercie firmy QMS Inc. Oba urządzenia używają techniki QMS Crown, ułatwiającej użytkownikom drukowanie w sieci. Czytaj więcej »

Bóle Bulla

W zeszłym roku Instytut Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego (IIUW) otrzymał w darowiźnie zestaw sieciowy składający się z kilkunastu komputerów Zenith PC 386 SX, kilku X-terminali i centralnej jednostki Bull DPX/2 z zainstalowanym firmowym Unixem Boss 2.0. Po tym dość krótkim okresie aktywnej eksploatacji systemu można już ocenić (przynajmniej częściowo) jego jakość. Czytaj więcej »

Atlas świata całego na CD

Firma DeLORME z USA na tegorocznych targach CeBIT przedstawiła po raz pierwszy atlas całego (!) świata, efekt kilkuletniej pracy, umieszczony na jednym CD-ROM'ie. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Niemiecki rynek PC-tów

Firma konsultacyjna Deutsche Diebold GmbH przeprowadziła badanie rynku PC-tów na próbie ponad 1000 firm. Czytaj więcej »

BP wybiera outsourcing

British Petroleum Co. stopniowo likwiduje swój dział techniki informatycznej. Czytaj więcej »

BMW inwestuje w re-engineering

Niemiecki producent samochodów BMW jest właścicielem firmy Softlab, uważanej za największe przedsiębiorstwo w Europie zajmujące się re-engineering. Re-engineering oprogramowania to zaawansowana forma CASE. Czytaj więcej »

Surowe prawo w Singapurze

Singapur wprowadził surowe prawo przeciwko hakerom. Czytaj więcej »

Tandem w Singapurze

Po 10 latach Tandem przenosi swoją siedzibę z Kalifornii do Singapuru. Czytaj więcej »

Transakcje IBM France

IBM France sprzedaje sprzęt do testowania produkcji, pierwotnie przeznaczony tylko do wewnętrznego użytku IBM. Czytaj więcej »

Szybki handel

Do 31 maja 1993 r. Lotus sprzedaje arkusz kalkulacyjny Improv [por. CW nr 16, s. 42] za 99 USD. Czytaj więcej »

Compaq z Microsoftem

Microsoft i Compaq związały się umową o "uprzywilejowanym statusie". Czytaj więcej »

Brytyjskie pretensje do EWG

Komisja Wspólnoty Europejskiej przygotowuje obecnie Czwarte Ramowe Zalecenie w sprawie Badań i Rozwoju (Fourth R&D Framework Directive). Organizatorem tych prac jest Directorate-General 13, czyli oddział Microsoft i Compaq związały się umową o "uprzywilejowanym statusie".high-techMicrosoft i Compaq związały się umową o "uprzywilejowanym statusie". zajmujący się... Czytaj więcej »

Awantura o DOS 6.0

Microsoft żąda od swoich dealerów, żeby sprzedawali DOS 6.0 po 49,99 USD. Wielu sprzedawców twierdzi, że za taką cenę będą musieli dokładać z własnej kieszeni. Czytaj więcej »

Główka i CeBIT '93

Licznym obserwatorom CeBIT '93 umknął jeszcze jeden akcent polski tych największych na świecie targów informatycznych. Na stoisku firmy DVO-Datenverarbeitungs-Service Oberhausen GmbH, zajmującej się tworzeniem i dystrybucją oprogramowania inżynierskiego, prezentowała się także firma Systemy Komputerowe dr. inż. Zbigniewa Główki z Bielska-Białej, która jest przedstawicielem DVO w... Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Jak odchudzić Windows?

Na pytanie, jak na dysku 40 MB umieścić system operacyjny Windows i jeszcze jakąś aplikację do niego, nie ma pozytywnej odpowiedzi. Właściwie, jedyne rozwiązanie polega na dokupieniu drugiego dysku. Niżej proponuję częściowe rozwiązanie tego problemu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...