powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 18-1993, 3 maja 1993
18-1993 Computerworld nr 18-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Umysły otwarte, czyli jak zarobić 10 mln USD

Pojęcie systemu otwartego krąży po Polsce. Krąży od ponad roku i nabiera lokalnego kolorytu. W trakcie wystąpień przedstawicieli firm komputerowych wraca jako leitmotiv ich poczynań. Znaczna liczba tych firm wręcz przyznaje się do wymyślenia pojęcia. Spora liczba klientów zaznacza wręcz, aby system, który zamierzają zakupić był "otwarty". Czy mamy do czynienia z faktem... Czytaj więcej »

Czarodziejskich systemów nie ma

Rozmowa z Bogdanem Barewskim, dyrektorem departamentu informatyki banku Polska Kasa Opieki SA, od 16 lat zajmującym się zagadnieniami informatyki bankowej. Czytaj więcej »

Świnia na moście, czyli w jednym piekle z Mozartem

Poniższym tekstem pragnąłbym rozbudzić na nowo, zamierającą już dyskusję o piractwie i ochronie oprogramowania. Wszystkie przeczytane przeze mnie wypowiedzi zakładają milcząco istnienie jakiegoś odosobnionego "getta informatycznego", gdzie prawa nie muszą przystawać do "wolnego świata" poza murem, o którego istnieniu nie wolno napomykać. Nikt jednak nie zadał pytania,... Czytaj więcej »

MISS SOFTWARE, czyli weryfikacja po polsku

Jednym ze sposobów promocji programów i systemów komputerowych są rankingi i konkursy, dokonywane na łamach prasy lub - niestety u nas jeszcze rzadko - przez specjalistyczne firmy konsultingowe. Czytaj więcej »

Software

Scrapbook - inteligentny Clipboard

Jednym z problemów utrudniających życie specjalistom od DTP była niemożność szybkiego podglądu pod Windowsami wielu obrazów graficznych lub tekstów w celu wizualnego wyboru tego właściwego. Z problemem tym łatwo sobie radzi Scrapbook+ for Windows udostępniony przez firmę Central Point Software, Inc. Czytaj więcej »

Rewolucja w Novell'u

Rozbudowa struktur administracyjnych wielu przedsiębiorstw narodowych i ponadnarodowych stwarza konieczność obejmowania zasięgiem jednolitych sieci komputerowych ich siedzib, rozrzuconych w różnych miejscowościach, a nawet różnych krajach. Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

IDG w Chinach

China Network World to tytuł nowego tygodnika, którego wydawanie w Pekinie rozpoczęła International Data Group IDG. Nowe czasopismo, które zostało poczęte przez joint venture IDG i Technical Information Research Center Ministerstwa Przemysłu Maszynowego i Elektronicznego ChRL, ma nakład 50 tys. Czytaj więcej »

Konkurs im. Stanisława Staszica

Podobnie jak w ubiegłym roku, również obecnie podczas Targów InfoMan '93 (7-10 września w Gdańsku) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu o nagrody imienia Stanisława Staszica. Czytaj więcej »

Kolejne umowy URM

Biuro Informatyki Urzędu Rady Ministrów podpisało dwie kolejne umowy z potentatami przemysłu komputerowego na świecie. Czytaj więcej »

CeBIT-owa premiera Xeroxa w Warszawie

Jedną ze światowych premier, jakie miały miejsce w czasie ostatniego CeBIT-u, była prezentacja najnowszej kopiarki XEROX 5380. Firma, której nazwa jest jednoznaczna z "suchym kopiowaniem" i kserokopiarką, 14 kwietnia (w dwa tygodnie po zamknięciu informatycznych targów hanowerskich) zorganizowała w warszawskim Marriotcie demonstrację swych najnowszych osiągnięć technicznych.... Czytaj więcej »

Telefony i Intel

W czasie trwania Targów CeBit ’93 firmy Intel i ROLM, filia Siemensa w USA, podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego opracowania i sprzedaży produktów telekomunikacyjnych dla PC. Czytaj więcej »

Serwery firmy Tricord czekają na Pentium

W oczekiwaniu na hossę na rynku serwerów spowodowaną rosnącym znaczeniem architektury klient/serwer i pojawieniem się procesora Pentium, producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych typów tych urządzeń. Czytaj więcej »

NASK - nie chce się bratać

NASK SERVICE sp. z o.o., która zajmuje się głównie obsługą Naukowych i Akademickich Sieci Komputerowych w Polsce, zorganizowała (14-16 kwietnia w Miedzeszynie) trzydniowe seminarium na temat sieci komputerowych i pracujących w nich urządzeń. Czytaj więcej »

Cenniki

Drukarki matrycowe 24-igłowe

Mimo rosnącej popularności drukarek laserowych i atramentowych, drukarki igłowe, dzięki swym 24-igłowym przedstawicielom, trzymają się całkiem nieźle. Wynika to z kilku faktów: w porównaniu z konkurencją laserową i atramentową jest to sprzęt o relatywnie niskiej (mniejszej z reguły o połowę) cenie, koszty wydruku jednego arkusza papieru są o rząd wielkości tańsze (jak 0,4... Czytaj więcej »

Nic nowego

W ostatnim tygodniu, na rynku PC, nie zaszły żadne poważniejsze zmiany. W dalszym ciągu trwa, sygnalizowany już przez nas, spadek cen "szybkich 486-tek" oraz rośnie liczba firm oferujących tego typu sprzęt. Postanowiłem więc odwiedzić warszawską giełdę komputerową, licząc na to, że może tam uda się wypatrzyć jakieś symptomy najnowszych zjawisk rynkowych, które jeszcze nie... Czytaj więcej »

Hardware

Pentopy jako terminale do zbierania danych

Pierwsze pentopy (komputery, z którymi można się komunikować przy użyciu piórka elektronicznego, pisząc litery bezpośrednio na ekranie) ujrzały światło dzienne w drugiej połowie lat 80., lecz dopiero od dwóch lat obserwujemy zwiększone zainteresowanie tym rodzajem sprzętu. Taki stan rzeczy, poza znacznym postępem w technologii wytwarzania tych komputerów, ma swą przyczynę... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Wycinanka?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, drogi czytelniku, niechcący zamazać fragment świeżo zrobionego na komputerze rysunku? Takie właśnie niebezpieczeństwa czyhają na użytkownika przy pracy z edytorami bitmapowymi, gdzie każda modyfikacja danych jest permanentna i powoduje skasowanie poprzednich informacji. Czytaj więcej »

Tanio, lecz skutecznie

HiJaak for Windows firmy Inset Systems Inc., to skuteczny program do konwersji formatów graficznych i wychwytywania ekranów. Niestety, za luksus trzeba płacić. W tym przypadku cena wynosi aż 249 USD. Jeśli jednak zrezygnujemy z niektórych opcji, za 9.95 USD możemy kupić podobny do HiJaaka program FreezeFrame firmy DeltaPoint Inc. Czytaj więcej »

Z ikonami za pan brat

Moda na paski narzędziowe opanowała prawie wszystkie aplikacje pod Windows. Te same funkcje są w różnych programach opisywane zupełnie innymi ikonami. Powoduje to jedynie mętlik w głowach użytkowników. Czytaj więcej »

Wyjeżdżając w delegację...

...nie zapomnij zabrać ze sobą programu Zagat-Axxis CityGuide.Pomoże on z pewnością wybrać miejsce zamieszkania, restaurację, a także nie pozwoli zgubić się w obcym mieście oferując pomoc w znalezieniu najkrótszej drogi do dowolnego punktu. Czytaj więcej »

Solaris na procesory Intela

System operacyjny Solaris 2.2, działający do tej pory (w wersji 2.1) jedynie na procesorach Sparc, został przeniesiony przez jego twórców, to jest firmę SunSoft Inc. na platformę intelowską. SunSoft usiłował przekonać uczestników Solaris Developers Conference, że system Solaris x86 jest o wiele bardziej gotowy jako produkt handlowy niż Windows NT. Zresztą Windows NT, niezależnie... Czytaj więcej »

Nowa wersja Lotus Notes

Na Targach Cebit '93 w Hanowerze firma Lotus ogłosiła, że dostępna jest nowa, znacznie ulepszona wersja Lotus Notes 3.0, środowiska klient/serwer przeznaczonego dla obsługi pracy grupowej. Czytaj więcej »

Lepsza integracja komputerów Macintosh w sieciach

W amerykańskich przedsiębiorstwach komputery Macintosh były zawsze uważane za produkty snobistyczne, nie przystające do środowiska. Ponadto kłopoty z połączeniem ich z wszechobecnymi komputerami PC nie zachęcały do ich kupowania. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Karta na wirusa

Zamiast stosowania oprogramowania antywirusowego, firma DSM Digital Service GmbH proponowała na targach CeBIT ’93 walkę czysto sprzętową. Czytaj więcej »

DEC liczy na Alphę

Pomimo dużego zamieszania, jakie wytworzyło się ostatnio wokół oficjalnej inauguracji procesora Pentium, Digital Equipment Corporation kontynuuje wysiłki zapewniające procesorowi Alpha lepsze widoki na przyszłość. DEC obniża cenę tych procesorów, stara się zwiększyć liczbę aplikacji, uruchamianych na platformie Alphy oraz tworzy alianse z czołowymi przedstawicielami przemysłu... Czytaj więcej »

Nowy ekran NEC-a

Latem br. rozpocznie się masowa produkcja cienkiego aktywnego ekranu - thin-film-transistor (TFT) - na ciekłych kryształach, z pełna paletą barw (tzw. 16 mln kolorów) do zastosowania w notebookach PC. Czytaj więcej »

Skuteczna metoda kompresji sekwencji wideo

Intel wywiązał się ze swego zobowiązania dostarczenia taniej karty do zapamiętywania i kompresji sekwencji wideo. Karta Intel Smart Video Recorder, podobnie jak jej poprzedniczka, karta Digital Video Interactive, korzysta ze specjalizowanego procesora i750, ale w przeciwieństwie do niej nie ma możliwości przyśpieszania odtwarzania sekwencji wideo. Czytaj więcej »

Nowe możliwości kompresji wideo

Pojawienie się Video for Windows i możliwości włączania sekwencji wideo do aplikacji windowsowych zachęciły wiele firm do opracowania nowych metod kompresji wideo. Pozwalają one na szybsze odtwarzanie wideo, bez potrzeby korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Czytaj więcej »

Nowy cyfrowy aparat fotograficzny Logitecha

W 1991 r. firma Logitech opracowała pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny Fotoman. Jego parametry (rozdzielczość 376 x 284 pikseli przy 256 poziomach szarości) predestynowały go do pracy nie wymagającej dużej precyzji odwzorowania szczegółów. Mimo to świetnie nadaje się do wykonywania i natychmiastowego wprowadzania do komputera zdjęć, kart identyfikacyjnych i przesyłania ich na... Czytaj więcej »

Następca skanera ręcznego?

Na tegorocznym festiwalu grafiki komputerowej IMAGINA ’93, który odbył się na początku marca we Francji, zaprezentowano działanie eksperymentalnego systemu "elektronicznego biurka". Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Uwaga! Komputer!

Komputerowe bazy danych wkraczają coraz intensywniej w nasze życie. Co prawda, bez powiązania w sieć komputerową, opracowywane z zapałem przez entuzjastów zbiory informacji mają ograniczoną przydatność, ale powinny ułatwiać pracę przynajmniej tworzącym je urzędnikom. Czytaj więcej »

Każdy sobie...

Wydziały Komunikacji znacznej części Urzędów Rejonowych w Polsce korzystają już z komputerowych baz danych. W Urzędzie miejskim w Szczecinie wprowadzono właśnie system komputerowej rejestracji pojazdów. Czytaj więcej »

Wrocławskie kłopoty

W ośrodkach akademickich Polski budowane są akademickie sieci komputerowe. Na ich rozwój Komitet Badań Naukowych przeznaczył w tym roku 100 mld zł. Kryterium przyznania tych pieniędzy było zaangażowanie uczelni i jej własnych środków w prace przygotowawcze. Czytaj więcej »

Lubelski bank danych

Terenowy Bank Danych w Lublinie dysponuje już informacjami o 3 mln obywateli regionu (również o zmarłych). Czytaj więcej »

Rodzinka CAD w natarciu

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zorganizował ogólnopolską konferencję "Komputer w dydaktyce i projektowaniu architektonicznym". Wzięli w niej udział architekci z uczelni w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Szczecinie i Gliwicach. Konferencja powiązana była z prezentacją sprzętu i oprogramowania, z którego korzystają architekci. Czytaj więcej »

Quantum czyli QNX

Producent QNX, znanego unixowego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego kanadyjska firma Quantum Software Systems, 5 marca zmieniła oficjalnie nazwę na QNX Software Systems Ltd. Czytaj więcej »

Odznaczenia od Novella

Novell rozpoczyna akcję comiesięcznego wyróżniania swoich najlepszych autoryzowanych resellerów. Czytaj więcej »

Globalne wyniki ICL

Największy brytyjski koncern komputerowy - International Computers Ltd zwiększył swoje obroty w 1992 r. do 4,4 mld USD, tj. o 32% w porównaniu z 1991 r. Ogłoszone w kwietniu wyniki finansowe za rok ubiegły potwierdziły wcześniejsze przewidywania, że ICL nadal pozostaje jedynym dużym europejskim producentem komputerów, który przynosi zyski, pomimo przedłużającej się recesji ma... Czytaj więcej »

Notowania na giełdach zagranicznych

Notowania na giełdach zagranicznych firm informatycznych i elektronicznych działających w Polsce (z połowy kwietnia br.) Czytaj więcej »

Going global

Chodzi o umiędzynarodowienie swej działalności rynkowej i promocyjnej na dużą, nawet globalną skalę. Czytaj więcej »

Kwestia znaku towarowego Windows

Zdaniem firmy Microsoft, nabyła ona prawo własności znaku handlowego "Windows" poprzez jego szerokie używanie i doprowadzenie do jednoznacznej rozpoznawalności produktów, przeznaczonych dla tego systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Trochę sztuczek w Excelu (cd.)

13. Umiejętne skorzystanie z polecenia Paste Special daje pożądaną formę wykresu Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...