powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 47-2003, 22 grudnia 2003
47-2003 Computerworld nr 47-2003
Wiadomości

Targi Reaktywacja

W jaki sposób polskie firmy IT pozyskują klientów, skoro lekceważą targi jako sprawdzoną formę marketingu? Oto pytanie, na które brak prostej odpowiedzi... Czytaj więcej »

Sprzęgnięta energetyka

Zakład Energetyczny Wrocław jest drugim w Polsce - po zakładzie w Toruniu - który wdrożył systemy mySAP Utilities. Czytaj więcej »

Kto odpowiada za szkodę

Z Henrykiem Oleszczukiem, członkiem zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Strategia szerokiego pasma

Trwają prace nad Narodową Strategią Rozwoju Dostępu Szerokopasmowego do Internetu na lata 2004-2006 - ''Siećpospolita''. Czytaj więcej »

Zaczynają się schody

Posłowie spierają się, czy ustawa o informatyzacji może stanowić o rozwoju społeczeństwa informacyjnego? Czytaj więcej »

Raport Ernst & Young

Światowe Badanie Bezpieczeństwa Informacji zostało przeprowadzone - po raz trzeci na świecie i po raz pierwszy w Polsce - przez firmę doradczą Ernst & Young w 2003 r. wśród ok. 1400 przedsiębiorstw z 66 krajów. Na pytania odpowiadali głównie dyrektorzy ds. bezpieczeństwa lub informatyki (61% ankietowanych) oraz inni członkowie zarządów przedsiębiorstw. W badaniu wzięło... Czytaj więcej »

Europejskie centrum iiyama w Polsce

Firma iiyama Polska otworzyła w naszym kraju Europejskie Centrum Logistyczne i Serwisowe. Powstało ono w Mirkowie k. Wrocławia na powierzchni blisko 3000 m2. Do nowego oddziału przeniesiono również biura firmy. Czytaj więcej »

Powstaje system SIMIK

Przygotowywany jest System Informatycznego Monitoringu i Kontroli Finansowej Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności w Polsce - SIMIK. Rozpoczęły się testy pierwszych modułów prowadzone m.in. przez przedstawicieli instytucji europejskich. Czytaj więcej »

Polski rząd w sieci

Tylko 6% Polaków deklaruje, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy korzystało z internetowych stron rządowych - wynika z trzeciej edycji badania The Government Online, przeprowadzonego przez TNS jednocześnie w 32 krajach. Czytaj więcej »

Linux jak NetWare

Novell wprowadził na rynek oprogramowanie umożliwiające korzystanie z usług NetWare na systemach Linux. Czytaj więcej »

Warszawskie centrum MBM Ontrack

MBM Ontrack podpisał z Computer Service Support umowę na stworzenie w Warszawie laboratorium odzyskiwania danych. Dotychczas takie laboratorium działało jedynie w Katowicach. Czytaj więcej »

E-podpis do poprawki

Ministerstwo Gospodarki rozważa dokonanie nowelizacji Ustawy o podpisie elektronicznym. Posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. łączności i nowoczesnych technik informacyjnych - poświęcone omówieniu stanu realizacji ustawy o e-podpisie - wyglądało prawie dokładnie tak, jak obrady poświęcone tworzeniu zapisów tej ustawy. Czytaj więcej »

Opóźnione otwarcie ośrodka SAS Institute

Amerykańska centrala SAS Institute zamówiła już sprzęt, a polski oddział znalazł odpowiedni budynek na siedzibę warszawskiego centrum rozwoju oprogramowania. Mimo to data jego otwarcia jest wciąż przesuwana. Czytaj więcej »

Wola Info inwestuje w dział usług

Przedstawiciele Wola Info opracowali na początku br. nową strategię zmierzającą do zwiększenia udziału usług w przychodach firmy. Być może wpływ na tę decyzję miał nie najlepszy rok 2002, kiedy przychody firmy spadły do ok. 94 mln zł z 137 mln zł w 2001 r. Czytaj więcej »

Technologie

Tunel po remoncie

Nowa wersja IPsec zasadniczo zwiększa wydajność szyfrowania. Rozwiązuje także problemy z translacją adresów IP i wykrywaniem nieaktywnych węzłów. Czytaj więcej »

EMC przejmuje VMware za 635 mln USD

Okazuje się, że oprogramowanie do zarządzania treścią i archiwizowania dokumentów, przejęte wraz z firmą Documentum, oraz narzędzia do archiwizowania, kupione niedawno wraz z firmami Legato i OuterBay, nie zaspokajają ambicji EMC w zakresie oprogramowania. Wszystko wskazuje na to, że potentat w dziedzinie systemów pamięci masowych postanowił zasmakować w rozwiązaniach do... Czytaj więcej »

Dane jak utrapienie

Spójność danych nie bierze się znikąd, nie musi być jednak wynikiem morderczego wysiłku sztabu ludzi. O jakości danych trzeba myśleć na etapie projektowania systemów. Czytaj więcej »

Serwery małe i duże

Platforma X stanowiąca fundament dla usług Era Omnix to ''farma'' małych serwerów aplikacyjnych i dużych - obsługujących bazę danych Oracle. Czytaj więcej »

Premiery na 64

64-bitowe serwery w cenach urządzeń 32-bitowych oferują praktycznie wszyscy dostawcy infrastruktury. Czytaj więcej »

Na wzmocnienie kręgosłupa

Cisco wprowadza do oferty routery szkieletowe z serii 12800 i dwa routery brzegowe z serii 12000. Czytaj więcej »

Unix zamiast firmware

Zamiast tradycyjnego firmware, przełączniki BlackDiamond 10K firmy Extreme Networks wykorzystują unixowy system operacyjny. Czytaj więcej »

CA zarządza usługami sieciowymi

Computer Associates International (CA) wprowadza do oferty pakiet oprogramowania Unicenter WSDM (Web Services Distributed Management) - zestaw narzędzi do monitorowania i zarządzania usługami sieciowymi. CA jest pierwszym spośród dużych dostawców oprogramowania do zarządzania systemami IT, który zapewnia wsparcie dla usług sieciowych. Dotychczas takie narzędzia były oferowane tylko... Czytaj więcej »

Koniec wielu produktów

Z początkiem 2004 r. Microsoft wycofuje ze sprzedaży ponad 20 starszych wersji produktów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Internet na dobry początek

Coraz częściej firmy zaczynają traktować swoje serwisy internetowe nie jako docelowy etap obecności w sieci, lecz punkt wyjścia do rozbudowanych działań marketingowych. Czytaj więcej »

E-biznes po polsku

Choć obroty biznesu elektronicznego w Polsce systematycznie rosną, to brakuje danych pozwalających na wiarygodną ocenę znaczenia tej części gospodarki. Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - część 14. - Dzikość serca

Przeszłość i teraźniejszość są naszymi środkami. Tylko przyszłość jest celem. Czytaj więcej »

Konteksty

Intelektualna własność programisty

Prawo autorskie we fragmentach odnoszących się do efektów pracy programistów jest na tyle niejednoznaczne, że trudno o dobre rozstrzygnięcia w sporach sądowych. Czytaj więcej »

Matematyczny paradoks zamówień publicznych

Mimo wielu publikacji, nie spotkałem się dotąd z próbą matematycznego zamodelowania problemu zamówień publicznych. Tymczasem model ten jest bardzo prosty sprowadza się do badania zmienności funkcji i dostarcza ciekawych wniosków. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

4 + 1

Nie przepadam za programami w stylu uprawianym przez sieć telewizyjną CNN, ale staram się oglądać w niej programy prowadzone przez Larry'ego Kinga. Nawet gdy się z nim nie zgadzam, zawsze podziwiam jego erudycję, takt, kulturę i refleks. A ma on przecież jeszcze interesujących rozmówców, pośród których byli chyba wszyscy wielcy tego świata z ostatnich lat. Czytaj więcej »

Zarządzanie przez karaoke

I kto by pomyślał, że to japońskie słowo zrobi taką karierę. Karaoke - czyli śpiewanie w barach znanych przebojów do nagranego akompaniamentu - stało się tak popularne,że nikt już nawet nie pamięta, iż popularne programy telewizyjne ''Szansa na sukces'' i ''Idol'' wyrastają właśnie z japońskiej rozrywki. I mogę przysiąc, że np. laureatki "Szansy na sukces" śpiewające... Czytaj więcej »

Jubileusz, czyli cios na korpus

Drodzy Czytelnicy, aniśmy się obejrzeli, a tu już czterechsetny felieton w ciągu ośmiu lat. Wprawdzie do podwójnie okrągłego jubileuszu jeszcze dwa lata jak dla brata oraz setka tekstów, ale myślę, że już teraz mogę świętować z dumnie podniesionym czołem. Czytaj więcej »

Kiedy zadzwonią do twego domu

W czasach, gdy na samochody mówiło się diabeł, poruszające się z ''zawrotną'' prędkością kilku kilometrów na godzinę wehikuły wzbudzały ogólny respekt. Zjawisko samopędnego mechanizmu było tak bardzo opatrzone estymą, że nawet pod względem bezpieczeństwa wyróżniał się automobil od zaprzęgów konnych a to tym, że przed pojazdem, którego pasażerami byli z reguły jaśnie... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

W pogoni za ideałem

Płatnika używają informatycy, domorośli ''komputerowcy'', księgowe, kadrowe, właściciele firm. Kilka miesięcy temu w ich ręce trafiła nowa wersja programu - lepsza, choć wciąż daleka od ideału. Zbiór doświadczeń użytkowników programu autorstwa Prokomu mógłby posłużyć do napisania bestsellerowego podręcznika dla programistów i projektantów aplikacji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...