powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 46-2003, 15 grudnia 2003
46-2003 Computerworld nr 46-2003
Wiadomości

W dbałości o jakość

Do niezbyt licznego grona polskich stowarzyszeń informatycznych dołączyło ostatnio Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych. Czytaj więcej »

Zamówienie na ustawę o zamówieniach

Problemy związane z rynkiem zamówień publicznych tkwią nie tyle w złych przepisach, ile w sposobie ich stosowania czy raczej niestosowania przez zamawiających. Czytaj więcej »

Kłopoty z jądrem

Włamanie na serwery Debian to rysa na reputacji platformy Linux. Jednak to nie fakt istnienia w systemie luk bezpieczeństwa jest w tej historii najistotniejszy. Czytaj więcej »

Nadzieje wiązane z Unią

Międzynarodowe firmy IT działające w Polsce liczą na duże kontrakty w administracji po wstąpieniu Polski do UE. Ich przedstawiciele uważają za swój atut doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektów publicznych w Europie Zachodniej. Nie bez znaczenia są też umiejętności w zdobywaniu unijnych funduszy i wiedza na temat procedur w brukselskich instytucjach i urzędach. W ostatnim... Czytaj więcej »

Producenci PC nie będą płacić

Jak podała Gazeta Wyborcza, resort kultury wycofał się z pomysłu, aby producenci i importerzy komputerów osobistych wnosili opłaty na rzecz twórców i artystów. Czytaj więcej »

Integracja z partnerami

Novell Polska stara się zainteresować partnerów pakietem exteNd Suite - produktem spoza tradycyjnego portfolio tej firmy. Czytaj więcej »

W oczekiwaniu na Unię

ComputerLand inwestuje w firmy tworzące oprogramowanie dla administracji. Czytaj więcej »

System z automatu

Support opracował rozwiązanie do szybkiego generowania systemów obsługujących produkty ubezpieczeniowe. Czytaj więcej »

Kontrakt ComArchu na Ukrainie

ComArch Software AG we Frankfurcie nad Menem podpisał dwie umowy z firmą UMC (Ukrainian Mobile Communications), ukraińskim operatorem komórkowym. Wartość kontraktów wynosi ok. 22,3 mln zł. ComArch wdroży u tego operatora systemy InsightNet Revenue Assurance i Tytan Data Processing Server, wspomagające rozliczanie usług i zarządzanie mechanizmami taryfikacji. Wdrożenie będą... Czytaj więcej »

Polak wygrał konkurs TopCoder 2003

Zwycięzcą tegorocznego konkursu TopCoder został Tomasz Czajka, student wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek zespołu Orłów Warszawy, tegorocznych triumfatorów Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Czytaj więcej »

Na kursy pod nowy adres

Rozmowa z Nelsonem Fryem, dyrektorem ds. operacyjnych w Accenture Learning. Czytaj więcej »

Raportowanie dla TP S.A.

Telekomunikacja Polska rozpoczęła wdrożenie systemu raportowania, który jest pierwszym etapem realizacji koncepcji Wspólnej Platformy Raportowej. Najpierw użytkownikom z pionów biznesowych zostaną udostępnione informacje z systemów CRM, HR i OpenView. Czytaj więcej »

Clico partnerem Extreme Networks

Krakowski dystrybutor będzie oferował produkty Extreme Networks w Polsce, Europie Wschodniej i krajach bałtyckich. Clico już od kilku lat działa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Przychody ze sprzedaży na rynki ościenne stanowią 40% całkowitych przychodów firmy, które w 2003 r. wyniosą ok. 10 mln zł. Czytaj więcej »

Licencje na patenty Microsoftu

Koncern z Redmond zamierza uruchomić program, za którego pośrednictwem będzie licencjonował swoje rozwiązania, w tym znaki towarowe, standardy, formaty plików i aplikacje. Najpierw Microsoft zamierza w ten sposób udostępnić technologię ClearType, ułatwiającą czytanie tekstu na ekranach ciekłokrystalicznych LCD, i format przechowywania danych na dysku FAT (File Allocation Table). Czytaj więcej »

Technologie

Ciepły słoneczny wiatr

Na konferencji Sun Network Sun Microsystems pokazał, że pomimo zastrzeżeń giełdowych analityków, firma wciąż wyznacza kierunki rozwoju technologii. Czytaj więcej »

Nowości na wynos

Szybszy procesor i pojemniejszy dysk to dziś za mało, by skłonić klienta do zakupu notebooka. Producenci szukają nowych sposobów uatrakcyjnienia oferty. Czytaj więcej »

Tożsamość poproszę

Na rynku rozwiązań do uwierzytelniania i kontroli dostępu do zasobów robi się tłoczno. Duzi dostawcy rozbudowują oferty, mniejsi kuszą elastycznością i ceną Czytaj więcej »

Lokalny mostek

Krakowska ABA opracowała urządzenie przeznaczone do bezpiecznego łączenia sieci lokalnych Czytaj więcej »

Serwer z widokiem na stacje

Microsoft Systems Management Server 2003 wnosi sporo nowości funkcjonalnych i wygodny sposób licencjonowania. Czytaj więcej »

Dane pod ciśnieniem

Akceleratory WAN na różne sposoby zmniejszają opóźnienia w sieci i zwiększają rzeczywistą przepustowość łączy. Czytaj więcej »

Skrzynka z filtrami

Symantec SGS 5400 to nowa linia zintegrowanych, sprzętowo-programowych rozwiązań zabezpieczających sieci. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Usługi informatyczne na wysoki połysk

Wiele dobrego stało się w ostatnich latach w inżynierii oprogramowania. Rozpowszechnienie metodyk, duża uwaga poświęcona procesowi, standardy, takie jak ISO 9001 czy CMM - wszystko to sprawia, że z budową systemów jest coraz lepiej. Ale tym wyraźniej widać problem w drugiej, nie mniej ważnej dziedzinie: świadczeniu usług informatycznych. Standard ITIL stanowi próbę rozwiązania i... Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - Część 13 - Odmienne stany świadomości

Obawiać się trzeba nie tych, którzy mają inne zdanie, lecz tych, którzy mając inne zdanie, są zbyt tchórzliwi, by je wypowiedzieć. Napoleon Bonaparte Czytaj więcej »

Konteksty

Prawo do technologii

Prawo, które ma pozostać neutralne wobec technologii, przede wszystkim musi być zgodne z funkcjonującym w społeczeństwie demokratycznym systemem norm i wartości. Czytaj więcej »

Równość i sprawiedliwość

Z prof. Andrzejem Bierciem z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Unijna idea i praktyka

Z dr. hab. Włodzimierzem Gromskim, przewodniczącym Rady Naukowej Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Dwa spojrzenia

Obecnie obserwujemy apogeum światowej mody na Manuela Castellsa, który potrafi nadal mówić rzeczy nowe i ważne. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

List od Babci

Świąteczne felietony mają do siebie to, że uciekają od zwyczajnej, codziennej tematyki i zajmują się budowaniem tzw. świątecznego nastroju. A wykorzystują do tego i wydobyte z zakamarków pamięci wspomnienia, i poetycko niemal opisywane walory tylko na tę okazję szykowanych potraw i łakoci. Czytaj więcej »

Gangsterzy i filantropi

Usłyszałem tę historię tydzień temu, kiedy mogła być jeszcze traktowana jako lokalny folklor z Zielonej Góry. Policja bez nakazu rewizji wpadająca do domów i akademików oraz rekwirująca komputery - to zapachniało stanem wojennym albo Łukaszenką. Czytaj więcej »

Zmieniający tożsamość

Przeczytałem w jednym z ostatnich wydań Computerwold (nr 42/2003) o problemach z Polską Biblioteką Internetową, co wzmogło jeszcze moją tęsknotę za spójnym, przeszukiwalnym i wszechdostępnym zasobem gromadzącym efekty pracy literackiej i naukowej. Czytaj więcej »

Sześć razy 9, czyli gigaskurcze

Jak felieton ma dwie dziewiątki w numerze, to człowiek mimo woli zastanawia się, ile w ogóle może być dziewiątek w naszym fachu, a ile w innych dziedzinach życia. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Niezabezpieczony ubezpieczyciel

W roku 2003 rozpoczęła się budowa infrastruktury informatycznej dla branży ubezpieczeń. Efektów biznesowych sektor ten oczekuje dopiero za 3-5 lat. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...