powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 16-1993, 19 kwietnia 1993
16-1993 Computerworld nr 16-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Informacja rządowa w USA

Przekonanie o sile informacji ma swoje główne źródło za Oceanem. Dowiemy się o tym zapewne podczas EuroInfo '93 - Poland (30 czerwca - 2 lipca 1993 r., Pałac Kultury i Nauki, Warszawa). Być może usłyszymy tam nieco szczegółów o sposobie i efektach (!) powszechnego dostępu do informacji rządowych w USA. Czytaj więcej »

Sprawdź czy masz legalną kopię oprogramowania

Korzyści z posiadania legalnej wersji oprogramowania są liczne, poczynając od kompletnej dokumentacji, możliwości zakupienia po znacznie obniżonych cenach nowych wersji używanych programów, a na bezpieczeństwie prawnym kończąc. Czytaj więcej »

Ciągle się boimy

Jak co roku, również i teraz firmy, działające na rynku komputerowym, bardzo niechętnie udostępniają swoje dane za 1992 r. Niektóre nie chcą ujawniać danych ekonomicznych z uwagi na fiskusa, który łatwiej zobaczy źdźbło w oku "prywaciarza" niż belkę w oku "budżetówki". Czytaj więcej »

Oko w oko z bankierem

Terminale bankowe, przeznaczone do dokonywania operacji pieniężnych z wykorzystaniem kart magnetycznych (tzw. "Automated Teller Machines", czyli ATM-y) używane są na Zachodzie już od wielu lat. W Polsce korzystamy w nich niestety tylko w nielicznych oddziałach banków państwowych. Użyteczność tego typu urządzeń byłaby jeszcze większa, gdyby można było za ich pomocą porozumieć... Czytaj więcej »

Rynek oprogramowania w Polsce

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą przedstawiamy kolejną porcję informacji lub może raczej wrażeń, dotyczących sprzedaży oprogramowania w naszym kraju. Czynimy to jednak z większą niż poprzednio obawą, gdyż niechcący udało nam się wywołać niezłe zamieszanie (por. "Polski rynek oprogramowania ’92" CW 5/82 z 1.02.93), a telefony i listy od niezadowolonych... Czytaj więcej »

Refleksje po PC FORUM

W latach 70. karierę robiło powiedzenie "media is the message". Ukuł je George MacLuhan i wyjaśniał nim wszystko - wojnę w Wietnamie, popularność filmów z Hollywood, izolację Korei Północnej, itd. W myśl tego hasła, nie jest ważne co się mówi, tylko jak się mówi. Przekaz musi być żywy, szybki, natrętny, kolorowy, szokujący i sprawny technicznie. Tak działa obieg... Czytaj więcej »

Software

Wiele wymiarów w arkuszu.

W 1990 r. firma Lotus Development Corp. opracowała specjalnie dla komputerów NeXT jakościowo nowy rodzaj arkusza kalkulacyjnego o nazwie Improv 1.0. Charakteryzował się on tzw. wielowymiarowością oraz o wiele większymi możliwościami analitycznymi niż "klasyczne" arkusze kalkulacyjne. Czytaj więcej »

Programy pierwszego kontaktu

Jedyną na terenie Polski firmą, specjalizującą się w oprogramowaniu edukacyjnym dla szkół, jest firma VULCAN z Wrocławia, wielokrotnie opisywana na naszych łamach. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić grupę programów przygotowanych specjalnie dla początkujących użytkowników komputerów. Mogą być one wykorzystywane w szkołach podstawowych oraz średnich... Czytaj więcej »

UNIX, TRADYCJA OTWARTOŚCI.

W 1969 r. w centrum obliczeniowym Murray Hill firmy Bell Laboratories w New Jersey, należącej do koncernu AT&T rozpoczęto prace nad nowym systemem operacyjnym, z założenia wielodostępnym. Właśnie dążność do zapewnienia jednoczesnego dostępu do wspólnych danych wielu użytkownikom i komunikacji między nimi była pierwszym impulsem do tych prac. Czytaj więcej »

Microsoft Visual C++

Od 1 marca Microsoft wprowadził na rynek Visual C++, kolejny po Visual Basic nowy, zintegrowany system tworzenia aplikacji dla Windows. Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

3COM zarzuca sieć

Jeden z największych światowych producentów sprzętu i oprogramowania sieciowego, kalifornijska firma 3COM, zorganizował 24 marca br. w hotelu Marriott w Warszawie seminarium poświęcone swym najnowszym propozycjom dla rynku sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Compaq w kanałach bezpośrednich

Ledwo Compaq ogłosił, że zaczyna sprzedaż kanałami bezpośrednimi w USA, a już zaczął się przyglądać perspektywom realizacji tej strategii w Europie. Na razie firma centralizuje dowództwo tego przedsięwzięcia w Holandii, pod Rotterdamem. Czytaj więcej »

Poor Business with Eastern Europe

Polskiemu obserwatorowi targów CeBIT '93 nieodparcie nasuwa się pytanie: gdzie jesteśmy i na jakich zasadach możemy znaleźć się w pędzącym superekspresie technologii informatycznych? Trzeba przyznać, że tegoroczny oficjalny "partner handlowy" CeBIT-u, którym była Europa Wschodnia, spotkał się ze znaczną życzliwością i zapobiegliwością ze strony organizatorów. Czytaj więcej »

Co dalej z KOLPAK-iem

Jak już donosiliśmy, pod koniec ub.r., a dokładnie 10 listopada PKP podpisało kontrakt z amerykańską firmą Sprint International na budowę teleinformatycznego Systemu Kierowania Przewozami i Zarządzania (SKPZ). Dziś znanych jest już nieco więcej szczegółów na temat tego dużego w skali całego kraju przedsięwzięcia. Czytaj więcej »

Micropolis w odwiedzinach

Wiceprezes i dyrektor generalny Micropolis, p. Taroon C. Kamdar oraz dyrektor handlowy tej firmy, p. Trevor Duplock, którzy odwiedzili Polskę w połowie marca br., stwierdzili, że Polska jest pod względem wielkości drugim w Europie, po Niemczech, rynkiem dla matryc dyskowych typu RAIDION (!). Czytaj więcej »

Europa na pierwszym miejscu

W ostatnim dniu hanowerskiej wystawy CeBIT '93 ukazał się 275-stronicowy raport Europejskich Obserwatorów Technik Informatycznych (European Information Technology Observatory, c/o Eurobit, Lyoner Str. 18, Postfach 71 08 64, D-6000 Frankfurt/M. 71, Germany.) Raport zatytułowany EITO ’93 wykazuje, że Europa jest obecnie największym rynkiem komputerowym na świecie. Czytaj więcej »

Ami Pro 3.0 po polsku

"The Lotus Ami Pro 3.0 Show", tak nazywała się konferencja zorganizowana przez Unicorn Consultants Ltd. (Warszawa, ul. Długa 20, tel. 31 31 21) w warszawskim hotelu Marriott, na początku kwietnia br. Połączono na niej prezentację komputerów Tandy GRiD (UCL jest dystrybutorem tych komputerów na naszym rynku od 31 III br.) z promocją, wchodzącej właśnie na nasz rynek,... Czytaj więcej »

Cenniki

Kolejna przesiadka

Dolar na szczęście się ustatkował, więc uwaga! Oto wielkimi krokami nadchodzi w miarę korzystny okres dla tych, którzy pomimo braku większej gotówki, marzą o zmianie posiadanego sprzętu na "ciut" wydajniejszą konfiguracje. Rośnie bowiem na naszym rynku liczba tanich ofert, "szybkich 486-tek" (50/66 MHz), a to ani chybi pociągnie za sobą, co najmniej 10-15% redukcję cen pozostałego... Czytaj więcej »

Drukarki laserowe nowej generacji

Mija już prawie cztery lata od czasu kiedy firma Hewlett-Packard wprowadzając na rynek drukarkę LaserJet III, wyposażoną w możliwość druku z rozdzielczością 300 dpi (dots per inch, punktów na cal) ustaliła pewien standard, który dotyczył zarówno klasy sprzętu, jego ceny, jak i jakości druku. Kiedy pod koniec ub.r. rozpoczęła ona sprzedaż drukarek LaserJet 4 i 4M oferujących... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Pager, czyli półtelefon praktyczny

Idea przekazywania informacji jest z pewnością tak stara, jak cywilizacja. Wprowadzając nieco systematyki, można metody przekazywania i uzyskiwania informacji podzielić z grubsza na dwie grupy. Jedna to obustronny przekaz informacji - rozmowa bezpośrednia, telefoniczna, radiowa itp. oraz wzajemny dotyk. Druga i dominująca to przekaz jednostronny - radio i TV, prasa oraz książki, listy i... Czytaj więcej »

Hardware

Czy małe jest piękne?

Rozwój technologii prowadzi do coraz większej miniaturyzacji sprzętu komputerowego. Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia był komputer o wadze mniejszej niż 5-7 kg, teraz zaś podstawowym komputerem przenośnym jest notebook o wadze ok. 2,5 kg i rozmiarze ok. 20x30x5 cm. Ocenia się, że ponad 90% sprzedawanych komputerów przenośnych, to właśnie notebooki. Czytaj więcej »

Drukarka nie dla Ciebie

Tym razem, w naszym kąciku sprzętowym opisujemy urządzenie, na kupno którego nie każda instytucja może sobie pozwolić. Jest to drukarka Jolt PS, "postscriptowa", atramentowa, drukująca metodą "solid ink", co nie oznacza nic innego, jak wykorzystanie kolorowego wosku jako barwnika. Czytaj więcej »

Notebook'owe nowinki

Faks/modem w subnotebooku Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Ciężkie jest życie pirata...

Policja kalifornijska schwytała nielegalnych dystrybutorów produktów firmy Microsoft. W wyniku oficjalnej rewizji w biurach kilku firm podejrzanych o piractwo skonfiskowano 18 ton dyskietek, instrukcji i innych materiałów, związanych z Microsoft DOS 5.0 i Windows 3.1. Czytaj więcej »

Na czele peletonu: dBase IV Version 2.0

Na rynku amerykańskim pojawiła się już wersja 2.0 znanej bazy danych dBase IV. Twórcy pozbyli się tu największej wady oryginalnego programu - "żółwiej" prędkości działania. W zestawie znalazł się także obiecywany od dawna przez Ashton-Tate kompilator języka dBase, pozwalający na korzystanie z gotowych aplikacji bez konieczności posiadania całego pakietu. Tworzony przezeń kod... Czytaj więcej »

Windows - zmora programistów

Różnice w budowie systemów operacyjnych DOS i Windows powodują często, że programiści przyzwyczajeni do dość prostych struktur DOS-owskich nie dają sobie rady z pisaniem aplikacji pod Windows. Na szczęście, wraz z ilością powstających narzędzi wzrasta także ich jakość. Twórcy oprogramowania pod Windows uczą się więc na własnych błędach. Czytaj więcej »

Światło i dźwięk

Zarządzanie danymi typu multimedia pociąga za sobą konieczność odtwarzania przechowanych informacji. W tym celu trzeba wykorzystać odpowiednie procesy audiowideo lub urządzenia zewnętrzne, których nie znajdziemy w żadnej standardowej relacyjnej bazie danych. Tak więc przechowywanie tam np. plików audiowideo jest bezsensowne, ponieważ pozbawione oryginalnej formy nie mają one żadnego... Czytaj więcej »

EZShell - nakładka naszych marzeń

Unix jest uznawany za system wielce nieprzyjazny. Wynika to między innymi z faktu, że istniejące nakładki na jądro (tzw. shell-e) nie były prawdopodobnie tworzone z myślą o użytkowniku. Niewielki błąd ortograficzny powoduje, że "sh", "csh", czy też "ksh" zgłaszają błąd, nie pomagając w żaden sposób w jego poprawieniu. Próby wydobycia od nich... Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Computerworld na dysku CD-ROM

Nie chodzi tu o nasz tygodnik, tylko (na razie) o Computerworld wydawany w USA. Rozpoczął on zbieranie zamówień na subskrypcję dysków CD-ROM z pełną treścią roczników, począwszy od 1988 r. Taka forma sprzedaży, zdaniem redakcji CW USA, pozwala na szybkie odnalezienie szukanej informacji, o wiele szybsze niż wertowanie kolejnych numerów pisma. Czytaj więcej »

Tańsze Cray-e

Cray Research Inc. wprowadza serię czterech nowych modeli C92, C94, C98 i C916, wyposażonych, odpowiednio w 2, 4, 8, i 16 procesorów. Czytaj więcej »

Kolorowy notebook Della

Dell Computer Corp. wprowadziła na rynek tanie, kolorowe notebooki w serii Dimension. Model NL25C z procesorem Intela 25 MHz 386SL, zainstalowanym MS DOS 5.0, 2 MB pamięci RAM i kolorowym wskaźnikiem LCD VGA 9" kosztuje poniżej 2 tys. USD. Czytaj więcej »

T'Book

ASI Computer przystąpiła do produkcji palmtopa o nazwie T'Book, opartego na procesorze 80C88/10 MHz. Nowy produkt ma wymiary 23,7x11x3 cm, wbudowane złącza dla kart pamięciowych PCMCIA (do 16 MB), zewnętrzny napęd dyskietek 1,44 MB, 640 KB pamięci RAM, tyleż samo ROM oraz pracuje pod kontrolą systemu DR DOS 6.0. Czytaj więcej »

Klonowanie Macintoshy

Pierwszy raz pojawiły się na rynku komputery osobiste, które naśladują działanie Macintoshy a nie są produktem Apple Computer Inc. Czytaj więcej »

Serwery Apple Computers Inc.

W kwietniu br. firma Apple zamierza rozpocząć sprzedaż pierwszego z trójki serwerów, które w sposób istotny uzupełniają jej dotychczasową ofertę. Serwery te będą przeznaczone przede wszystkim do zastosowań związanych z pracą grupową (workgroup) w zespołach liczących od 5-200 użytkowników. Czytaj więcej »

Dwa obrazy w jednym

Na targach CeBIT można było oglądać urządzenie P.i.P Views firmy Roctec Electronics z Hongkongu, umożliwiające dołączenie do istniejących telewizorów podglądu, w formie oddzielnego okienka na ekranie, na którym wyświetlane są inne programy. Czytaj więcej »

Długopisowa mysz

Nowy rodzaj myszy zaprezentowała na targach CeBIT '93 tajwańska firma A. Four Company Ltd. Mysz ta została skonstruowana w formie pióra, którym należy przesuwać po papierze lub innej, gładkiej i płaskiej powierzchni. Czytaj więcej »

Baby-sitter PC

Urządzenie Baby Watcher podłączone do komputera osobistego potrafi kontrolować poziom dźwięku w pokoju z np. płaczącym dzieckiem. Czytaj więcej »

PC Expert lubi Tulipa

Pierwszy kwartał roku obfituje w rozmaite nagrody przyznawane przez redakcje czasopism. Czytaj więcej »

Nowe dyski Micropolis

Nowa seria dysków twardych firmy Micropolis 21xx o średnicy 3,5” jest wyposażona w pamięć Cache 512 kB, podzieloną na segmenty. Każdy segment jest w stanie obsługiwać inne zadanie, co znakomicie przyspiesza pracę dysku w systemach wielozadaniowych. Czytaj więcej »

SideCar - przenośny streamer

Znany producent urządzeń do archiwizacji danych, amerykańska firma Mountain opracowała nowy model lekkiego, przenośnego streamera SideCar o pojemności 305 MB, który można podłączać do komputera przez łącze Centronics, czyli tak, jak drukarkę. Czytaj więcej »

Mysz Honeywell

Pojawiła się pierwsza mysz mechaniczna, pozbawiona standardowej kulki toczącej się po podłożu i poruszającej rolki przetworników kąta obrotu na kod cyfrowy. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

32 przestępstwa

Były wiceprezes Borlanda, Gene Wang oraz dyrektor Symanteca, Gordon Eubanks stanęli przed sądem w Santa Cruz pod zarzutem dokonania 32 przestępstw. Czytaj więcej »

Komputery do szkoły - ministerstwu lżej

MEN przekazało do LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach osiem komputerów McIntosh i dwie drukarki. Czytaj więcej »

Prognozy Texas Instruments

Zdaniem przedstawicieli TI, bieżący rok będzie nadzwyczaj pomyślny dla amerykańsakich producentów urządzeń elektronicznych. Czytaj więcej »

Twórcy baśniowych światów

Na wystawie Imagina ‘93 w Monte Carlo brytyjska firma Division Ltd. z Bristolu zaprezentowała pakiet programów dla stacji roboczych Silicon Graphics Inc., służący do tworzenia "wirtualnej rzeczywistości" ("virtual reality"). Jest to wyjątkowo tanie narzędzie do symulowania świata. Czytaj więcej »

Straty Bulla

Straty Bulla w zeszłym roku wyniosły 850 mln USD - więcej, niż przewidywali pesymiści. Czytaj więcej »

Obroty obrotnego Della

W IV kw. ub.r. Dell więcej niż podwoił swoje obroty w porównaniu z IV kw. w 1991, osiągając 620 mln USD (286 mln USD w 4 kw. 1991 r.). Czytaj więcej »

Profity z Olimpiady

Wiodącym organizatorem obsługi komputerowej Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie była francusko-brytyjska grupa Sema. Czytaj więcej »

Początkujący profesjonaliści

Profesjonalne programy do budowy baz danych - Access i Paradox for Windows - okazały się zbyt trudne dla wielu użytkowników PC-tów, którzy je kupili skuszeni niską ceną. Czytaj więcej »

Węgierski sukces

Pierwsze miejsce na świecie w zakresie programów CAD dla architektów pracujących na platformie Apple’a zdobył ArchiCAD - pakiet produkowany przez węgierskiego producenta Graphisoft. Firma posiada ponad 30 biur dystrybucyjnych w USA, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Azji i Australii. Czytaj więcej »

Obawy Małopolan

W czasie konferencji poświęconej komputeryzacji gmin w Małopolsce, przedstawiciele Biura Informatyki Administracji Państwowej na czele z dyrektorem, Andrzejem Florczykiem, mówili o koncepcji przyszłego modelu informatycznego, mającego usprawnić przepływ informacji w całym kraju. Miałby on polegać na stworzeniu ogólnopolskiej sieci złożonej ze skomputeryzowanych wg jednego modelu... Czytaj więcej »

Od LOGO do sieci

W VI LO im. Słowackiego w Kielcach uczniowie z klasy o rozszerzonym programie nauczania informatyki mają do dyspozycji dwie pracownie komputerowe. Czytaj więcej »

Wojewódzka baza gdańskich nieruchomości

Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami gdańskiego Urzędu Wojewódzkiego tworzy komputerową bazę danych nieruchomości znajdujących się w obrocie wolnorynkowym. Czytaj więcej »

Bull jako dystrybutor

Firma 3Com Corp. podpisała umowę z Groupe Bull na sprzedaż sprzętu wartości ok. 20 mln USD. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

O arogancji megabitowych intelektualistów

Często i chętnie mówi się, że informatyka niesie ze sobą głębokie przemiany cywilizacyjne, nie precyzując jednakowoż, na czym owe przemiany tak naprawdę miałyby polegać. Wiadomo tylko, że w odróżnieniu od siermiężnej epoki przedinformatycznej, nowy wspaniały świat skrzyć się będzie bielą klawiatur, migotać 48-bit. kolorystyką ekranów monitorów i szeptać szmerem... Czytaj więcej »

Trochę sztuczek w Excelu

"Gdy wszystko zawiedzie - zajrzyj do dokumentacji" Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...