powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 15-1993, 12 kwietnia 1993
15-1993 Computerworld nr 15-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Specjalista od stacji kosmicznych

W Polsce na komputerowym wspomaganiu projektowania przedsięwzięć nie można jeszcze zarobić dużych pieniędzy. Firmy zachodnie od niedawna badają zapotrzebowanie naszego rynku na tego rodzaju oprogramowanie. Na Zachodzie można na tym interesie zbić fortunę. Tak, jak to zrobił nasz rodak, Jerry Blach. Czytaj więcej »

BUSCOM 5000 - system obsługi komunikacji miejskiej XXI wieku

MZK od dawna uskarżały się na przechwytywanie dochodów przez domorosłych producentów ''lewych'' biletów, ale nigdy zjawisko to nie występowało na tak masową skalę. Pomysłowi Polacy potrafią podrobić nie tylko bilety jednorazowego użytku, ale także znaczki do biletów miesięcznych. Lekarstwem na to całe zło może okazać się fiński system obsługi komunikacji - BUSCOM 5000,... Czytaj więcej »

UCZĄ Y BAWIĄ (tych, co znają języki obce)

Już za kilka miesięcy (PKiN, Warszawa, 30 czerwiec - 2 lipca 1993) będziemy mieli po raz kolejny okazję dowiedzieć się z pierwszej ręki, co nowego dzieje się w przemyśle informacyjnym. Czytaj więcej »

Software

InfoApteka czyli jak prosto korzystać z komputera w aptece

Moje przekonanie, że tylko w systemach z graficznym interfejsem użytkownika da się tworzyć przyjazne oprogramowanie, znalazło jeszcze jedno potwierdzenie w programie (a właściwie zestawie programów) do prowadzenia apteki - InfoApteka, opracowanym przez firmę InfoVide z Warszawy. Z drugiej strony, program ten podważył nieco moje nieuzasadnione przekonanie, że tylko w środowisku Windows... Czytaj więcej »

Programy dla organizacji pracy

Oprogramowanie typu ''Project Management'' do tej pory było prawie niewidoczne na polskim rynku. Dopiero od paru miesięcy w ofercie kilku firm krajowych pojawiły się głośne na świecie tytuły tego typu pakietów jak Time Line firmy Symantec (SoftPoint, W-wa, tel. 635 98 19, prowadzone są szkolenia i konsultacje) czy też Microsoft Project for Windows (MSP, W-wa, tel. 20 33 15). Czytaj więcej »

Kontrola jakości w hali fabrycznej

Japońskie słowo "kaizen" oznacza taką filozofię prowadzenia działalności gospodarczej, która polega na ciągłej poprawie jakości. Auto Alliance Int., spółka amerykańskiego Forda i japońskiej Mazdy, produkuje m. in. samochody Ford Probe i Mazda 626. W celu skutecznego wdrożenia filozofii kaizen w fabryce firmy w Flat Rock (Michigan, USA) wprowadzono system QIMS (Quality Information... Czytaj więcej »

Korektor do WordPerfect'a

Polskim zwolennikom WordPerfect'a 5.1 przybyło ostatnio, kolejne już, znacznie ułatwiające pracę narzędzie, w postaci programu przeznaczonego do korekty polskich tekstów pisanych ''pod'' tym edytorem. Aplikacja, o której mowa, nazywa się COR_WP i jest specjalizowaną wersją, znanego już od kilku lat na naszym rynku programu COR, który, jak wiadomo, służy do wykrywania i poprawiania... Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

Siódmy Infosystem

Już za tydzień rozpocznie się w Poznaniu największa polska wystawiennicza impreza informatyczna: VII Międzynarodowe Targi Elektroniki Telekomunikacji i Techniki Komputerowej Infosystem '93. W roku biężącym w imprezie będzie uczestniczyło 400 wystawców z 13 państw, oferując swoje produkty w 8 pawilonach na powierzchni 30 tys. m2. Ubiegłoroczna ekspozycja gościła 360 firm, a stoiska... Czytaj więcej »

Integracje

Firmy Microsoft i SunSelect (oddział firmy Sun Microsystems Inc.) opracowują wspólnie połączenie Windows for Workgroups (WFW) i Windows NT z Unixem za pośrednictwem PC-NFS (Personal Computer Network File System). Zestaw programów PC-NFS został opracowany w 1986 r. Jest on oparty na protokołach komunikacyjnych TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocols). Czytaj więcej »

Intertelecom '93

W Łodzi odbyły się kolejne, już IV Międzynarodowe Targi Łączności. Targi otworzył minister łączności Krzysztof Kilian. W organizowanej przez Międzynarodowe Targi Łódzkie imprezie uczestniczyło 128 firm, z czego 27 zagranicznych z 13 krajów. Jeszcze w roku ub. w Intertelecom '92 uczestniczyło tylko 7 firm z zagranicy. Czytaj więcej »

Symulowany Rudolf Valentino

Meryl Streep, grająca bohaterkę amerykańskiego filmu ''Ze śmiercią jej do twarzy'' (''Death becomes her''), po karkołomnym upadku wstaje powoli i funkcjonuje nadal nie zwracając uwagi na fakt, iż jej głowa zmieniła położenie o 180 stopni. Arnold Schwarzenegger (a raczej T-1000), bohater ''Terminatora-2'', działa przez dość długi czas tylko dzięki temu, że potrafi przybierać... Czytaj więcej »

Umowy generalne URM z firmami komputerowymi

Między Biurem Informatyki URM a ICL Poland została podpisana, 17 marca, ramowa umowa dotycząca współpracy. Porozumienie zakłada, że ICL podejmie ścisłą współpracę z polskimi producentami oprogramowania komputerowego w dziedzinach preferowanych przez rząd, zapewni konsultacje i szkolenie dla przedstawicieli polskich służb informatycznych w kwestiach dotyczących zastosowań... Czytaj więcej »

Pouczający jarmark

Dwudzieste czwarte z kolei, największe w Europie targi technologii informatycznych i telekomunikacyjnych CeBIT '93 zakończyły się w środę 31 marca. Czytaj więcej »

Nowości COMPAQ-a

Na kilka dni przed oficjalną światową prezentacją firma COMPAQ przedstawiła polskim dziennikarzom kilka nowych produktów, a dwa z nich można było wybróbować i obejrzeć. Głównym jednak powodem spotkania było ogłoszenie o podpisaniu umów dystrybucyjnych z trzema przedsiębiorstwami polskimi. Czytaj więcej »

Cenniki

Oprogramowanie dla firmy

Tę część cennika można traktować jako suplement do cennika oprogramowania wspomagającego zarządzanie firmą lub urzędem, opublikowanego w CW-PL 7/84 i 8/85 z 15 i 22 lutego 1993 r. Ceny programów i związanych z nimi usług podano w milionach zł. Czytaj więcej »

Przenośne pamięci masowe - oferta na rynku krajowym, cz. 2

Przedstawiona w dzisiejszym zestawieniu oferta sprzętu opartego o zapis informacji na nośnikach optycznych jest kontynuacją zestawienia z poprzedniego numeru CW PL, dotyczącego przenośnych pamięci taśmowych. Czytaj więcej »

Ceny PC leniwie czekają na zmiany

Na rynku PC monotonia - ceny sprzętu komputerowego w zasadzie stoją w miejscu. Zauważalne niekiedy zmiany mają raczej charakter drobnych fluktuacji i nie reprezentują głębszych tendencji. Może poza jedną - jest nią zjawisko równania do średniej. Ci ze sprzedawców, którzy cenili swój sprzęt trochę wyżej niż konkurencja, nieco obniżyli ceny. Przykładem jest oferta Big-Ventu... Czytaj więcej »

Hardware

Tęczowa jaszczurka - Citizen Swift 240SC

Tak się złożyło, że od pewnego już czasu, nasz kącik, w którym tradycyjnie przedstawiamy opisy ciekawego sprzętu komputerowego, konsekwentnie milczał na temat tanich drukarek igłowych codziennego użytku. Stwarzało to, z gruntu fałszywe wrażenie, że dla wspomnianej grupy urządzeń peryferyjnych czas już definitywnie stanął w miejscu i tylko patrzeć, jak ostatnie ich... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Podwójny dysk, czyli Microsoft DoubleSpace

W nowych wersjach Microsoft DOS (obecnie w testowaniu jest wersja beta MS DOS 6.0) przewiduje się włączenie zintegrowanej z systemem techniki kompresji plików na dysku stałym i dyskietkach, zwanej DoubleSpace. Z nazwy wynika, że firma przewiduje dwukrotne zwiększenie pojemności dysku. Czytaj więcej »

Nowa wersja Microsoft SQL Server

Sieciowy serwer baz danych Microsoft SQL Server, opracowany wspólnie przez Microsoft i Sybase, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego OS/2, jest używany od 4 lat. Ponieważ jest to wersja 16-bitowa, korzysta ona jedynie z 16 MB pamięci, co powoduje konieczność częstego przenoszenia danych na dysk i znacznie spowalnia pracę. W związku z pojawieniem się w pełni 32-bitowych systemów... Czytaj więcej »

Debiut narzędzi graficznych Informixu i Oracle'a

Wojna o lepsze schematy jąder baz danych, prowadzona od lat przez wielkich producentów tego typu oprogramowania, została chwilowo zawieszona. Różnice zostały zatarte do tego stopnia, że klient nie jest już w stanie rozpoznać z jakim systemem ma do czynienia. Do budowy ''serca'' wielkich baz danych firmy wykorzystały wszelkie dostępne technologie i można się spodziewać, że przyszły... Czytaj więcej »

Warstwa na systemie

Larry Loucs, szef działu Software Architecture dla Personal Systems, IBM, oświadczył, że wkrótce na istniejące systemy operacyjne zostanie nałożona warstwa oprogramowania pochodząca z systemu Taligent. Cały, obiektowo zorientowany system operacyjny Taligent będzie gotowy dopiero za ok. dwa lata. Już w tej chwili są na ukończeniu prace dołączające funkcje wyższego poziomu z... Czytaj więcej »

WorkPlace Shell kontra Windows

W ciągu dwóch lat IBM zamierza dołączyć 32-bitowy WorkPlace Shell do systemów operacyjnych DOS, OS/2, AIX a następnie do systemu Taligent (nazwa jv Apple i IBM powołanej do wykonania systemu operacyjnego zorientowanego obiektowo). Będzie to, zdaniem przedstawiciela IBM, wieloplatformowa alternatywa dla interfejsu Windows, który łączy użytkowników narazie tylko z DOS, a w... Czytaj więcej »

Jedność w narzędziach

Kilku dostawców pakietów z narzędziami (kompilatory, debuggery) dla programistów, w tym Intel, Microsoft, IBM i Borland połaczyli się w związku, który ma opracować TIS (Tools Interface Standard). Czytaj więcej »

Promocja Borlanda

Borland International zapowiedział, że wkrótce rozpocznie rozpowszechnianie połączonych pakietów Quattro Pro for Windows i Paradox for Windows sugerując przy tym cenę detaliczną wynoszącą 199,95 USD. Czytaj więcej »

Emulator Macintosha dla NeXTa

Użytkownicy komputerów NeXTu mogą korzystać z niektórych programów Macintosha dzięki pojawieniu się emulatorów tego popularnego na zachodzie komputera. Pierwszym z nich jest Executor-MSW. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Stylus Epsona

W pierwszych dniach marca br. Epson America Inc. rozpoczął na rynku amerykańskim sprzedaż drukarki atramentowej Stylus 800. Czytaj więcej »

Serwer Wyse dla 486 i Pentium

Firma Wyse Technology Inc. wprowadziła na rynek nowy typ skalowalnego serwera, który może być rozbudowywany poprzez dokłądanie dodatkowych procesorów 486 lub Pentium. Serwer Series 7000i Model 760MP pracuje z Unixem. Będzie także mógł pracować z systemem Windows NT, gdy tylko ten stanie się dostępny na rynku. Czytaj więcej »

Adaptery sieciowe z pamięcią flash

Jako pierwszy z producentów kart sieciowych, Intel zastosował układy pamięci elektronicznej typu flash (pamięć stała, kasowana i ładowana programowo) w kartach typu FlashC. Pamięć flash (256 kB) zawiera oprogramowanie FlashWorks, w skład którego wchodzą cztery programy: FlashStart, FlashUpdate, FlashView i FlashBoot. Czytaj więcej »

PC z Alphą

Digital Equipment Corp. przygotowuje PC wyposażony w 64-bitowy procesor RISC. Będzie to najszybszy PC na świecie, osiągający 300 MIPS-ów. Czytaj więcej »

Nowa ProLinea

W dziewięć miesięcy po wprowadzeniu przez Compaqa modelu ProLinea - komputera, który wywołał wojnę cen - jego produkcja została zatrzymana, mimo że firma nadal nie nadąża z realizacją otrzymanych zamówień. Czytaj więcej »

Radar dla limuzyny

Niektóre helikoptery wyposażane są seryjnie w systemy alarmu chroniące pilota przed kolizją z siecią wysokiego napięcia lub innymi wysokimi obiektami. Czytaj więcej »

Podwójna bateria w notebooku

Firma Panasonic opracowała system długotrwałego korzystania z notebooka, polegający na użyciu dwóch baterii po kolei. Jedna z nich stanowi standardowe wyposażenie komputera, drugą można natomiast wstawić w miejsce napędu dyskietek 3,5 cala. Jeśli więc nie przewiduje się potrzeby korzystania z dyskietek, to czas pracy rośnie dwukrotnie, aż do 11 h. Czytaj więcej »

Komputery MT z DEC'a

Digital Equipment Corporation rozpoczął sprzedaż nowej serii komputerów osobistych MT (MicroTower). Składają się na nią trzy modele urządzeń - DECpc 433dx MT, DECpc 450d2 MT i DECpc 466d2 MT. Wyposażono je w 4 MB RAM, 128 kB cache (z możliwością powiększenia do 256 kB) i we wbudowane układy przyspieszające pracę Windows. Posiadają dodatkową oprawkę pod procesor typu OverDrive,... Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Tania aparatura z LEASAMETRIC

INowoczesna aparatura pomiarowa światowych gigantów jest bardzo droga. Polskich placówek naukowych, laboratoriów czy szpitali najczęściej na nią nie stać. Czytaj więcej »

Komputeryzacja Biblioteki Francuskiej

Administracja Biblioteki Francuskiej powierzyła firmie informatycznej Cap Sesa (filia Cap Gemini Sogeti) zadanie skomputeryzowania przyszłej siedziby narodowego księgozbioru. Zlecenie obejmuje opracowanie koncepcji systemu administrowania zbiorami i udostępniania książek, stworzenie struktury systemu oraz przygotowanie prototypowych stanowisk dla czytelników i bibliotekarzy. Czytaj więcej »

Sematech górą

Każdy ma swoją ulubioną firmę komputerową - prezydent Clinton też. Jego administracja obiecała 100 mln USD z funduszy Departamentu Obrony przedsiębiorstwu Sematech, zajmującemu się produkcją na rzecz ochrony środowiska i przemysłu samochodowego. Czytaj więcej »

Testy pocztowe

W Urzędzie Pocztowym Łódź-1 trwa test komputerowego systemu pocztowego EPOS-PL. Czytaj więcej »

Następstwa wybuchu w World Trade Center

Straty informacyjne spowodowane wybuchem bomby podłożonej pod World Trade Center, który miał miejsce w piątek, 26 lutego 1993, okazały się niewielkie. Mimo faktu, że większość firm zlokalizowanych w budynku musiała skorzystać z alternatywnych kanałów przekazu, tylko niewielka ich część utraciła ważne dane. Czytaj więcej »

Tachometr - donosiciel

Coraz częściej okazuje się, że wielogodzinne przesiadywanie przy klawiaturze komputera jest nie tylko męczące dla wzroku, ale także szkodliwe dla rąk. W wielu przypadkach pojawia się zakłócenie funkcjonowania rąk, związane ze stałym napięciem mięśni nadgarstków (Repetitive Strain Injury - RSI). Problem ten znalazł nawet odzwierciedlenie w regulacjach prawnych w Wielkiej... Czytaj więcej »

Licencja od IBM

IBM i Leybold AG z Hanau w Niemczech podpisały umowę na produkcję urządzeń półprzewodnikowych o wysokiej szybkości działania. Czytaj więcej »

Philips zwalnia pracowników

Philips Electronics NV, zatrudniający na całym świecie ponad ćwierć miliona pracowników, zamierza zwolnić w tym roku 10-15 tys. osób. Czytaj więcej »

Dom dystrybucyjny Compaqa

Compaq stosował do niedawna sprzedaż bezpośrednią - przez telefon lub pocztę - przy minimalnej liczbie dystrybutorów i pośredników. Czytaj więcej »

Sunsoft w Irlandii

Złe i dobre wiadomości często chodzą w parze. Irlandia traci fabrykę VAX-ów w Galway, ale zdobyła zgodę Sunsoft Inc. na otwarcie Europejskiego Ośrodka Oprogramowania w Dublinie. Czytaj więcej »

Komputery a konwencje morskie

Przestrzeganie konwencji morskich ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa żeglugi i ochrony środowiska. Nie wszystkie statki stosują się do istniejących przepisów. Kontrole w portach, nawet jeżeli ujawniły przekroczenie prawa, były bezsilne już w pierwszym zagranicznym porcie, do którego zawinął nie przestrzegający konwencji statek. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Nie taki Unix straszny (5)

Unix jest to system wielozadaniowy - może być w nim równolegle wykonywanych kilka procesów. Czytaj więcej »

Listy

Ile transakcji na sekundę

Zawsze z zainteresowaniem czytam Wasz tygodnik. Można w nim znaleźć wiele interesujących pozycji. Myślę jednak, nawiązując do artykułu ''Ile transakcji na sekundę'' (CW 9/86 z dnia 1.03.93 r.), że manipulujecie materiałami przekazywanymi do druku. Czytaj więcej »

"MRP II"

Z satysfakcją odnotowałem w Pańskim piśmie (ComputerWorld nr. 11 z 15.03.1993 r.) artykuł dotyczący MRP II. Tekst Pana Andrzeja Dyżewskiego, mimo pewnych nieścisłości, jest bardzo cennym wyjątkiem. Pragnę uzupełnić informacje zawarte w tym artykule o dane dotyczące działalności firm ''Vimex'' i Dun & Bradstreet Software w dziedzinie MRP II. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...