powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 45-2003, 8 grudnia 2003
45-2003 Computerworld nr 45-2003
Prezentacje firmowe

OpenScape Unified Communications Suite 2011

SiemensSiemens Enterprise Communications zajmuje wiodącą pozycję wśród firm dostarczających rozwiązania UCC - narzędzia służące do zunifikowanej komunikacji i współpracy poprzez sieć IP. Oferowane przez Siemens Enterprise Communications produkty zostały uhonorowane licznymi prestiżowymi nagrodami, wśród których warto wymienić ''2011 PilotHouse Award winner by Nemertes Research'' czy...

Wiadomości

Podatek z zaskoczenia

Od początku 2004 r. inwestorzy mają płacić podatek. Biura maklerskie potrzebują zaś od 3 tygodni do 5 miesięcy na dostosowanie systemów. Czytaj więcej »

Pięć lat niepewności

Rozszerzony, siedmioosobowy skład sędziowski Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł pod koniec listopada br., że "w przypadku braku całkowitej pewności, że przedmiotem transakcji jest sprzedaż licencji do programu komputerowego, organy skarbowe mogą żądać zapłacenia podatku VAT". Czytaj więcej »

Naciski fiskusa

Wydawać by się mogło, że kwestia opodatkowania licencji na oprogramowanie została rozstrzygnięta z chwilą wejścia w życie znowelizowanej Ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zgodnie z nowelizacją sprzedaż licencji i sublicencji, w tym również licencji na oprogramowanie komputerowe, została - jako usługa - obłożona 22-proc. VAT-em. Czytaj więcej »

Centrala dla korporacji

Bank Handlowy stał się centrum informatycznym dla oddziałów Citibanku obsługujących klientów korporacyjnych w regionie CEEMEA Czytaj więcej »

Kto ma podlegać ustawie o informatyzacji?

Polskie prawodawstwo nigdzie nie definiuje pojęcia "podmiot publiczny". Czytaj więcej »

Epicor i Scala kontra MBS

Transakcja, której wartość jest szacowana na 87 mln USD, zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2004 r. Epicor działa głównie na rynku amerykańskim, a szwedzka Scala - w Europie, chociaż rozwiązania nowego jej właściciela są znane również na Starym Kontynencie. W Polsce sprzedaje je Qumak-Sekom, który pozyskał ok. 30 klientów, głównie zainteresowanych systemem CRM Clientele... Czytaj więcej »

Pionier szuka partnerów

Powstało konsorcjum, które będzie się zajmować eksploatacją uruchomionej niedawno sieci Pionier. Czytaj więcej »

Nowe wcielenie firmy Novell

Obranie kierunku "Linux" tchnęło w Novella nowe życie. Optymizm wywołany przejęciami firm Ximian i SuSE udzielił się także polskiemu zespołowi. Do tego stopnia, że Novell Polska nie czekał z prezentacją pierwszego w pełni linuxowego produktu firmy do czasu amerykańskiej premiery. Pod koniec listopada br. w Warszawie przedstawiono komercyjną wersję Nterprise Linux Services... Czytaj więcej »

Nowi partnerzy Microsoft Business Solutions

Microsoft Business Solutions prowadzi rozmowy z ok. 60 potencjalnymi partnerami w zakresie sprzedaży systemu Microsoft Business Solutions Great Plains Standard. Czytaj więcej »

Mainframe na outsourcing

Wrocławskie ZETO kupiło nowy mainframe IBM zSeries 800, dysponujący mocą obliczeniową 80 MIPS. Czytaj więcej »

Nowa emisja Ster-Projektu

Ster-Projekt pozyskał 85 mln zł z emisji 5,7 mln akcji serii G. Za uzyskane fundusze spółka sfinansuje przejęcia firm IT, w tym zakup DRQ z Krakowa. Czytaj więcej »

Computerworld na NewsStand.com

Na przełomie 2003 i 2004 r. tygodnik Computerworld zostanie udostępniony w wersji cyfrowej za pośrednictwem serwisu NewsStand.com. Szata graficzna cyfrowego tygodnika (m.in. czcionki, grafika i reklamy) i treść będzie identyczna jak tradycyjnej edycji papierowej. Czytaj więcej »

Profile w DZ Bank Polska

W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy DZ Bank Polska (dawniej Amerbank) wdrożył system Profile firmy Sanchez Computer. Projekt przeprowadził ComputerLand. Przy tej okazji wdrożono po raz pierwszy w Europie system Profile CRM. Czytaj więcej »

Zmiany w Optimusie

Andrzej Widerszpil złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Optimusa. Czytaj więcej »

Procesy w Warszawie

W Warszawie odbyła się konferencja <i>Automatyzacja procesów biznesowych</i>, zorganizowana przez firmę IDS Scheer, producenta narzędzi analitycznych. Jej patronem medialnym był tygodnik Computerworld. Niemiecka firma jest producentem narzędzi ARIS, umożliwiających prowadzenie analiz i modelowanie procesów biznesowych. Wykład wprowadzający wygłosił założyciel firmy,... Czytaj więcej »

Polski system dla poczty austriackiej

Poczta austriacka - Östereichische Post - zakończyła pilotażowe wdrożenie systemu DLS-XPack opracowanego przez polską firmę Xlogics z Zielonej Góry. Czytaj więcej »

Europejska sieć naukowa

Na zamówienie europejskiej organizacji Dante TeliaSonera International Carrier uruchomiła międzynarodowe łącze internetowe do Polski o przepustowości 10 Gb/s Czytaj więcej »

TP łączy systemy

Telekomunikacja Polska kupiła od Sybase Polska 11 serwerów aplikacyjnych Sybase EAServer. Wartość kontraktu wynosi 1 mln zł. Czytaj więcej »

Sun stawia na małe serwery

Firma, kojarzona dotychczas głównie z klientami korporacyjnymi i drogimi serwerami, coraz bardziej interesuje się rynkiem średnich przedsiębiorstw w Polsce. "<i>Pozostaje to w zgodzie z zachodzącymi na światowym rynku trendami i rosnącym zainteresowaniem technologiami grid computing</i>" - tłumaczą przedstawiciele Sun Microsystems Poland. Czytaj więcej »

Technologie

Światowy spisek biurkowy

W ciągu kilku najbliższych kwartałów okaże się, czy Linux na komputerach biurkowych to powieść science fiction, czy też może literatura faktu. Czytaj więcej »

Rzeka nowych możliwości (cz. 2)

Yukon, nowy serwer baz danych Microsoftu, ułatwi pracę programistom i administratorom. Będzie też ściśle zintegrowany z usługami analitycznymi i raportowymi. Czytaj więcej »

Terapia zamiast łat

Luki w oprogramowaniu można niwelować na poziomie systemu operacyjnego. Najlepsze efekty przynosi jednak kontrola kodu przed lub w trakcie kompilacji. Czytaj więcej »

Dziesięć lat w hurtowni

Z Andrzejem Biesiekirskim, ekspertem w dziedzinie hurtowni danych, założycielem i prezesem firmy Fild.NET, rozmawia Jakub Wojnar. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zarażeni jakością

Jeżeli przyjrzeć się inżynierii oprogramowania początku XXI w., to można stwierdzić, że ma ona te same przypadłości, na które cierpiała produkcja towarów przemysłowych pół wieku temu: produkty są zawodne, klienci narzekają, na rynku panuje poniekąd dyktat producenta, wiele do życzenia pozostawia obsługa klienta. Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - część 12 - Potwory i spółka

Budowa zamków na lodzie nic nie kosztuje, lecz ich burzenie jest bardzo drogie. - Mauriac Czytaj więcej »

Podręczniki prosto z taśmy

Bezprzewodowe terminale, superczuła waga, integracja z aplikacją ERP - tak wygląda system nadzorujący pracę centrum dystrybucji w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. Czytaj więcej »

Konteksty

Technologia kontra spam

Narzędzia wykorzystywane w walce ze spamem powinny być nie tylko łatwe w obsłudze, ale również wymagać od użytkownika mniej pracy niż ręczne kasowanie spamu. Niekonwencjonalne rozwiązania pozwalają jednak na ograniczenie liczby niechcianych listów do kilku miesięcznie, przy założeniu że początkowo było ich kilkadziesiąt dziennie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Płatnicy płacą za Płatnika

Dowiedziałem się za sprawą telewizji TVN, że informatycy w ZUS-ie udanie łączą obowiązki służbowe z pomnażaniem swych dochodów, przy czym jedno z drugim nie koliduje, a raczej wręcz się wspomaga. Sprzedają oni bowiem swoją wiedzę i umiejętności, ale - zaznaczyć należy - po godzinach pracy, więc na pewno nie można zarzucić im nielojalności wobec firmy macierzystej, a wręcz... Czytaj więcej »

Raz dwa, czyli kompleks babci klozetowej

Wszyscy w branży komputerowej znają skrót RAS (Remote Access Service), bo opisana nim czynność jest podstawą zdalnej pracy dla wielu z nas. Ale nie tylko, także coraz większa liczba dyrektorów zarządzających firmami, które nie są położone tylko w jednym miejscu, chcąc nie chcąc korzysta z RAS do przeszukiwania danych, gdy podróżują między kolejnymi spotkaniami. Czytaj więcej »

Krótki tekst o zabijaniu

Pewnie wielu z Państwa potrafi powiedzieć, jakie umiejętności cechują dobrego menedżera informatyki. Założę się, że na tej liście będą inteligencja, głęboka i interdyscyplinarna wiedza, dokładność i odrobiona polotu. Pewnie wielu wymieni także dobre umiejętności komunikacyjne, choć tak naprawdę niewielu je posiada. Czytaj więcej »

Mój jest ten kawałek przestrzeni

Można założyć (i regulują to zapewne stosowne, międzynarodowe porozumienia), że przestrzeń powietrzna państwa to słup powietrza, na obwodzie ograniczony kształtem jego granic. Przestrzeń tę stale obserwują radary, a odpowiednie służby kontrolują przestrzeganie zasad przebywania i poruszania się w niej. Jednak wszystko, co lata, a właściwie - krąży wyżej, już tym regułom... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Labirynt do przejścia

Uniwersalny przepis na integrację systemów nie istnieje. Wybór metody powinien być uzależniony m.in. od liczby systemów, częstotliwości wymiany danych i liczby potencjalnych beneficjentów integracji. Czytaj więcej »

Integracja: Java kontra .Net

Wybór odpowiedniej platformy technologicznej jest jedną z kluczowych decyzji podejmowanych przez dział IT. Jej trafność może w krótkim okresie zaważyć na powodzeniu projektu informatycznego, w dłuższym zaś znacząco wpłynąć na zdolność operacyjną przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Nadzieja w usługach

Technologie określane ogólnie jako usługi sieciowe (web services) budzą nadzieję na zmianę podejścia do integracji systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Dzień czwarty, poranek

Na początku był chaos. Z chaosu Informatyk wyodrębnił System. System robił jedną, prostą rzecz, za to robił ją szybko i dobrze. Tak nastał wieczór i poranek, dzień pierwszy. I widział Informatyk, że System był dobry, więc zrobił drugi System. Drugi System musiał wymieniać dane z pierwszym Systemem, więc stworzył Informatyk Interfejs. Tak nastał wieczór i poranek, dzień... Czytaj więcej »

Egzamin praktyczny

Hasłem brzmiącym: "Niech to co wspólne łączy, a co różne niech nie dzieli" możemy nie tylko zachęcać do wstąpienia do Unii Europejskiej, ale także posługiwać się nim w przypadku integracji systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Cena w roli głównej

Na pierwszy rzut oka kalkulacja cen usług integracyjnych w Polsce ma niewiele wspólnego z ich rzeczywistymi kosztami. W wielu przypadkach znacznie taniej byłoby poprowadzić projekt samodzielnie, niż zlecać go firmie zewnętrznej. To jednak nie takie proste. Czy istnieje trzecia droga? Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Haracze i luki

Projekt zmiany Ustawy o Prawie autorskim zbulwersował firmy informatyczne w Polsce. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...