powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2003

Wydanie 12/2003, 1 grudnia 2003
12/2003
Raport

Przegląd szkoleń sieciowych

Specjalistyczne szkolenia sieciowe stanowią podstawową formę podnoszenia kwalifikacji kadr inżynierów sieciowych. Wybór właściwego kursu nie jest łatwy. Na rynku jest oferowanych ponad 400 szkoleń, z czego ponad połowa jest skierowana do osób zajmujących się sieciami. Większość szkoleń jest ponadto powiązana w ścieżki certyfikacji. W pierwszej części naszego przeglądu... Czytaj więcej »

Wywiad miesiąca

Bezpieczeństwo w Unii

O bezpieczeństwie IT w kontekście naszej akcesji do UE mówi Jarosław Samonek, country manager Symantec (Polska). Czytaj więcej »

Infrastruktura

Strojenie głosu przez IP

W tym roku po raz pierwszy sprzedaż serwerów komunikacyjnych IP przekroczy sprzedaż central PBX. Według Gartnera już w 2006 r. central IP będzie na świecie zainstalowanych więcej niż tradycyjnych. Także w Polsce IP zaczyna dochodzić do głosu - przekonują dostawcy i integratorzy. Jak przygotować swoją sieć do przesyłania głosu? Czytaj więcej »

Dostęp przez satelitę

W dużych miastach coraz popularniejszy staje się dostęp do Internetu oparty na technologiach xDSL i instalacjach telewizji kablowej. Niestety, w wielu miejscach wykorzystanie tego typu rozwiązań jest niemożliwe z przyczyn technicznych (najczęstszym powodem jest brak odpowiedniej infrastruktury operatora). Można wtedy rozważyć zastosowanie technik dostępu satelitarnego. Czytaj więcej »

Szansa na internet z satelity

Wprowadzenie usług satelitarnego dostępu do Internetu może być remedium na kiepską kondycję rynku internetowego w naszym kraju - wynika z raportu opublikowanego przez Global eMarketing. Czytaj więcej »

Metro Ethernet

Sieci metropolitalne są najszybciej rosnącym segmentem rynku IT. Według Infonetics Research technologia Metro Ethernetu stanie się wkrótce najbardziej popularnym rozwiązaniem metropolitalnych sieci LAN, gdyż jej instalacja jest prostsza i tańsza w porównaniu z szerokopasmowymi technologiami dostępowymi ISDN, ADSL czy VDSL, oferowanymi przez operatorów telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Niedoskonałość IP szansą MPLS (cz. 2)

Internet przechodzi ewolucję podyktowaną rozwojem świadczonych usług. Do tej pory znakomicie spełniał swoją rolę jako platforma transmisji danych. Jednak wprowadzenie nowych technik i powiązanych z nimi multimediów wymusiło wdrożenie metod zapewniania jakości usług, ze szczególnym uwzględnieniem usług czasu rzeczywistego. Czytaj więcej »

Nowości w okablowaniu strukturalnym

Wzrost liczby zainstalowanych aplikacji w stacjach roboczych przedsiębiorstw, a także liczby użytkowników generujących coraz większy ruch w sieci powoduje, że osiągane dotychczas w okablowaniu strukturalnym przepływności Ethernet 10/100 Mb/s nie są wystarczające. Podstawą współczesnej teleinformatyki staje się okablowanie budynkowe z przepływnością 1 Gb/s, a przyszłość... Czytaj więcej »

Kontrolery sesji łączą systemy H.323 i SIP

Usługi VoIP oparte na telefonach SIP i centralach IP PBX standardu H.323 wymagają stosowania nowego rodzaju urządzeń, którym nadano nazwę kontrolerów sesji. Są one odpowiedzialne za obsługę połączeń między systemami VoIP opartymi na różnych standardach. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Microsoft SBS 2003

Na początku października br. na rynku pojawił się Small Business Server 2003 - produkt, który powinien spełnić potrzeby informatyczne małych biur z niewielką liczbą komputerów, bez centralnego serwera plików i własnego zaplecza informatycznego. Czytaj więcej »

Władca Pierścieni - Cisco Catalyst 3750

Oferując firmową technologię StackWise, łączącą w stos przełączniki nowej serii Catalyst 3750, Cisco wypełnia lukę pomiędzy urządzeniami małymi, wolno stojącymi a dużymi, modularnymi. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Elastyczna ochrona w elektronicznej wymianie danych

Język XML jest już powszechnie wykorzystywany w serwisach internetowych oraz elektronicznej wymianie danych. Nowe standardy bezpieczeństwa zwiększają zakres jego możliwości. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Demaskowanie szpiegów

Prywatność danych i bezpieczeństwo sieci komputerowych przedsiębiorstw w coraz większym stopniu są narażone na wymyślne ataki, które wymykają się tradycyjnym zaporom sieciowym i są odporne na techniki antywirusowe. Najbardziej groźne, szybko rozwijające się techniki ataków przybierają formę spyware, czyli programów wywiadowczych. Czytaj więcej »

Zastosowania

Telefonia IP na straży granic

Wejście Polski do UE nakłada na Polskę obowiązek skutecznej kontroli granic już niedługo nie tylko kraju, ale i całej Unii. O wielkości zadań stojących przed polską Strażą Graniczną najlepiej świadczy fakt, że obecnie granice kraju przekracza miesięcznie ok. 17 mln osób. Wśród nich są także ci, którzy z różnych przyczyn nie powinni z Polski wyjechać lub się w niej... Czytaj więcej »

Porady

Z poradnika administratora

Pytania o pakiety IP2 i odwrotny DNS oraz problem z pingiem Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...