powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 44-2003, 1 grudnia 2003
44-2003 Computerworld nr 44-2003
Wiadomości

Blisko, ale poza zasięgiem

W kolebce przemysłu elektronicznego byłej NRD odradza się duch nowoczesnych technologii. Już drugą fabrykę w Dreźnie zbuduje AMD. Czytaj więcej »

Wyścig z czasem

Czy i ilu rolników złoży wnioski o dopłaty bezpośrednie zależy zarówno od zakończenia budowy systemu IACS, jak i wejścia w życie dwóch ustaw i stosownych rozporządzeń. Czytaj więcej »

Halo, to tylko awaria

Beskidzka Energetyka zdecydowała się na automatyzację procesu powiadamiania klientów o awariach. Czytaj więcej »

Zrzeszenie polskich organizacji IT

Celem inicjatywy - która zrodziła się w trakcie 3. Kongresu Informatyki Polskiej w czerwcu 2003 r. - jest powołanie nowej instytucji, obejmującej wszystkie działające w Polsce organizacje informatyczne. Zadaniem takiej federacji miałoby być reprezentowanie Polski na forum międzynarodowym w sprawach istotnych dla środowiska informatycznego i telekomunikacyjnego, w szczególności w... Czytaj więcej »

Inwestycje w drukowanie

HP wchodzi na rynek systemów druku masowego zarezerwowany do tej pory dla takich potentatów, jak Canon, Oce, Ricoh i Xerox. Czytaj więcej »

Przetarg od podSzewki (cd.)

W przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji na wsparcie programu Wrota Polski w aspektach zarządzania programem i architektury systemów informatycznych oraz opracowanie platformy eGovernment dla Wrót Polski złożono cztery oferty. Czytaj więcej »

Korzystna decyzja NSA dla Optimusa

Na posiedzeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego rozszerzony, siedmioosobowy skład sędziowski rozstrzygnął na korzyść Optimusa wątpliwości związane z ewentualnym ''łamaniem przez przedstawicieli Optimusa ustawy o VAT, eksportując, a następnie natychmiast importując komputery i sprzedając je bez 22-proc. VAT firmom budującym w latach 1999-2000 szkolne pracownie internetowe''. Czytaj więcej »

Chorwaci w Polsce

Optima Polska została głównym dystrybutorem systemów Avaya IP Office. Avaya, która ma biuro w Warszawie, zdecydowała się na mianowanie Optima Polska z kapitałem chorwackim, wchodzącej w skład Optima Group, tzw. master dystrybutorem produktów IP Office. Czytaj więcej »

Nowoczesna uczelnia

Microsoft, Polkomtel, Partners In Progress i 4M zaprezentowały kompleksowe rozwiązanie IT wspomagające zarządzanie szkołą wyższą - Uczelnia.XP. System jest oparty na platformie Microsoft Windows Server i bazie danych SQL Server. Czytaj więcej »

10 lat NASK

Pod koniec 1993 r. powołano jednostkę badawczo-rozwojową NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Historia tego operatora zaczęła się jednak kilka lat wcześniej, dzięki aktywności astronomów i fizyków z Uniwersytetu Warszawskiego. Właśnie z tego środowiska pochodzi grupa twórców NASK. Czytaj więcej »

Inwestycje w regionie

Rozmowa z François Bornibus, od listopada br. szefem Działu Rozwiązań dla Przedsiębiorstw HP, odpowiadającym za region ISA (część EMEA), w tym Polskę. Czytaj więcej »

Europejska CyberAgencja

Powołano agencję mającą zajmować się sprawami bezpieczeństwa teleinformatycznego w Unii Europejskiej. ENISA (European Network and Information Security Agency), Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieciowego i Informacyjnego rozpocznie pracę na początku 2004 r. Czytaj więcej »

Action inwestorem California Computer

Firma Action została prawdopodobnie większościowym akcjonariuszem warszawskiego dystrybutora. Tad Krusiewicz, założyciel i dotychczasowy prezes spółki, nie pełni już w California Computer żadnej funkcji. Będzie jednak doradzał nowemu prezesowi, Pawłowi Dubielowi, który w Action odpowiadał za zarządzanie kosztami. Czytaj więcej »

Sprzęt dla Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów rozstrzygnęło przetarg na dostawę 12 tys. terminali i 1000 serwerów dla urzędów i izb skarbowych. Czytaj więcej »

Technologie

Opowieści o wodzie i prądzie

Dostawcy technologii widzą w idei utility computing nowy sposób na dotarcie do portfeli klientów. Ci zaś, choć zainteresowani, spokojnie czekają na konkrety. Rafał Jakubowski Czytaj więcej »

Z połączeniem albo bez

W świecie uzależnionym od łączności online coraz większego znaczenia nabierają technologie umożliwiające pracę w trybie offline. Czytaj więcej »

Cisco i samoobrona

Nowe oprogramowanie Cisco ma automatycznie zabezpieczać firmowe sieci. Czytaj więcej »

Rzeka nowych możliwości (cz. 1)

Yukon, nowy serwer baz danych Microsoftu, ułatwi pracę programistom i administratorom. Będzie też ściśle zintegrowany z usługami analitycznymi i raportowymi Czytaj więcej »

Pamięci średnio atrakcyjne

Na rynku systemów pamięci masowych najwięcej dzieje się obecnie w dziedzinie systemów klasy średniej i podstawowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biznes z wysokim IQ

Z profesorem Stefanem Kwiatkowskim, kierownikiem Katedry Przedsiębiorczości Intelektualnej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - Część 11 - Mission impossible

Nie możesz wygrać - nie możesz zremisować - nie możesz nawet wycofać się z gry. Prawa Ginsberga Czytaj więcej »

Konteksty

Świat e-podziemny

Z Robem Thomasem, ekspertem od bezpieczeństwa komputerowego, prowadzącym prace badawcze na rzecz firmy Cisco Systems, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Wirus w komórce

Telefony komórkowe stają się urządzeniami coraz bardziej złożonymi, upodobniając się do wielofunkcyjnych, multimedialnych terminali komputerowych. Czy zatem grozi nam fala komórkowych wirusów? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Atut bliskości

Kiedy poczytać niezależne prognozy na temat tego, co stanie się w Polsce za parę lat, to wizja jest dość klarowna. Nastąpi dalsze rozwarstwienie mentalne i dochodowe polskiego społeczeństwa: na tych, którzy złapali w żagle wiatr globalizacji, oraz na tych, których globalizacja wyrzuciła na aut i pozostaną sam na sam z własnymi kłopotami i frustracją. Czytaj więcej »

Skok z kulą

Pośród wzlotów, upadków i w ogóle meandrów naszej transformacji systemowej wyróżnialiśmy swego czasu okoliczności, które pozwoliły nam przeskoczyć pewne etapy historycznego rozwoju w niektórych dziedzinach. Czytaj więcej »

Gdy kota nie ma

Dowiedziałem się, jak też pewna pani informatyk została wykorzystana do szpiegostwa w konkurencyjnej dla jej miejsca zatrudnienia firmie. Czytaj więcej »

Raj utracony

Wyobraźnia ludzka jest ograniczona. Napisałem poprzednie zdanie i zdałem sobie sprawę, że to nie jest tak dokładnie i tak po prostu Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Utracony grunt

Agencja Katastralna jawi się jako jeden z możliwych wariantów rozwoju systemu informacji o nieruchomościach po likwidacji GUGiK. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...