powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 14-1993, 5 kwietnia 1993
14-1993 Computerworld nr 14-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Zdezorientowane przedsiębiorstwa klasyfikują te same towary w rozmaity sposób i nawet nie wiedzą o tym. Nowa kraina biurokracji

Po zniesieniu ceł wewnątrz EWG przepisy prawne w poszczególnych krajach wymagają kłopotliwych sprawozdań statystycznych na temat eksportu i importu. Przewóz towarów przez granice nie pociąga za sobą opłat celnych, ale musi być skrupulatnie odnotowany, gdyż różnice cen mogą powodować powstawanie dodatkowych zysków, które podlegają opodatkowaniu. Czytaj więcej »

Główne Problemy Prawa Komputerowego

To tytuł bardzo potrzebnej książki naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego - doc. dr. hab. Janusza Barty i prof. dr. hab. Ryszarda Markiewicza, opublikowanej przez warszawskie Wydawnictwa Naukowo-Techniczne WNT. Jest to pierwsze całościowe omówienie w języku polskim tego, co autorzy niejako "na wyrost" określają prawem komputerowym. Opracowanie to jest obszernym przeglądem... Czytaj więcej »

Sumowanie roku w korporacjach amerykańskich

Na tle tego, co działo się w ostatnich czterech latach w gospodarce światowej i Stanów Zjednoczonych wyniki IV kwartału i całego 1992 r., które 15 marca ogłosił "Business Week" oznaczać mogą koniec przedłużającego się cyklu recesji. Czytaj więcej »

Uczmy się budować zamki

Lektura rozmowy z p. Andrzejem Jankowskim (Zamek na lodzie, ComputerWorld 1993/03/01) budzi mieszane odczucia. Przede wszystkim chce się natychmiast zapytać: a nie mówiłem? Wiele osób mówiło, ale co z tego? Czytaj więcej »

Egipskie hieroglify z komputera - program GLYPH 3,3

Cywilizacja Starożytnego Egiptu w ciągu tysiącleci swej historii stworzyła niewiarygodną ilość tekstów. Dzięki pustynnemu klimatowi kraju nad Nilem, do naszych czasów przetrwały nie tylko napisy ryte w kamieniu, ale także wycinane w drewnie, malowane na tynku, zapisywane tuszem na papirusach, czy po prostu na odłamkach wygładzonego wapienia i skorupach rozbitych garnków, zwanych z... Czytaj więcej »

Software

Paradox dla Windows

Jeszcze nie zdążyliśmy się całkiem przyzwyczaić do korzyści, płynących z posługiwania się programem Microsoft Access, który mniej więcej od połowy ubiegłego roku zdominował rynek windowsowych baz danych, a już przybył mu niezwykle prężny konkurent w postaci Paradoxu Borlanda. Zanosi się więc na kolejną, wielką potyczkę w okienkowym światku, a ponieważ nowy Paradox nie... Czytaj więcej »

Piraci tworzą pakiet kodujący

Piractwo przestaje się opłacać. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że zdolni przedstawiciele podziemia informatycznego, którzy dotąd zajmowali się jedynie "łamaniem" programów i rozprowadzaniem nielegalnych kopii, teraz zaczynają pracować jako twórcy oprogramowania zabezpieczającego. Czytaj więcej »

Dostęp do sieci publicznej

W CW 7/93 na str. 1 zamieściliśmy artykuł na temat dostępności światowych baz danych poprzez teleinformatyczne sieci publiczne. Większość czytelników nie wie jednak w jaki sposób można uzyskać dostęp do tych sieci. Poniższy tekst wypełnia tę lukę. Czytaj więcej »

ESC/P2 i MS Windows

Wygląda na to, że za sprawą nowego sterownika Epsona szykuje się mała rewolucja w okienkowym światku. Opracowany przez Epsona driver ESC/P2 do Windows 3.1 optymalizuje w niespotykanym dotychczas stopniu wykorzystanie mocy obliczeniowej komputera, włączając do zasobów systemu nie tylko wbudowane, skalowane fonty, lecz również i większość przyspieszonych procedur graficznych,... Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

Hanower światową stolicą informatyki

Informatyka stała się interdyscyplinarną dziedziną przemysłu, biznesu, techniki, nauki i polityki. Nigdzie nie znalazło to dotychczas pełniejszego odzwierciedlenia niż w ostatnich 8 dniach marca tego roku w Hanowerze, gdzie VIII wydanie światowego Centrum Biurowo-Informatyczno- Telekomunikacyjnego, czyli CeBITu pobiło (mimo generalnych utyskiwań na recesję) własne rekordy pod... Czytaj więcej »

Nowy szef IBM

Nowym CEO (Chief Executive Officer) IBM jest od 30 marca Louis V. Gerstner, dotychczasowy dyrektor generalny Nabisco Holding Corp., jednego ze światowych liderów w przemyśle tytoniowym i spożywczym. Czytaj więcej »

Skrót wystąpienia Helmuta Kohla

Witając honorowego gościa targów - Hannę Suchocką, Kanclerz Federalny podziękował jej za starania, zmierzające do rozbudowania stosunków niemiecko-polskich oraz wyraził zadowolenie z osiągnięcia postępów we współpracy Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Polską, a także z wybrania Europy Wschodniej na partnera tegorocznego CeBITu. Wyraził on przekonanie, że dzięki... Czytaj więcej »

Promocja produktów firmy Intel

W dniach 16-18 marca w różnych miastach Polski odbywały się prezentacje produktów komputerowych firmy Intel, prowadzone przez jednego z dystrybutorów firmy na polskim rynku austriacką firmę Elbatex-Bacher. Na dobrze przygotowanym sympozjum pokazano w wielkim skrócie historię firmy Intel, jej osiągnięcia technologiczne i handlowe (p. CW nr z 40 z dnia 2.11.1992) oraz przedstawiono... Czytaj więcej »

Skrót wystąpienia Hanny Suchockiej

Wyrażając zadowolenie z możliwości zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami ludzkiej pomysłowości i precyzji w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji Pani Premier powiedziała, że komputery i programy do nich zmieniają świat i przełamują wciąż nowe bariery. Śmiałości i dalekowzroczności od informatyków i elektroników powinni się uczyć politycy - stwierdziła Hanna... Czytaj więcej »

PIERWSZE IMPRESJE - PENTIUM I NOTEBOOKI

Podobnie jak w ubiegłych latach targi CeBIT są zdominowane przez producentów i handlowców niemieckich, przy czym przeboje technologiczne mają inną proweniencję i wbrew pozorom, nie jest ich zbyt dużo. Większość wystawców wprawdzie starała się zaprezentować nowy typ produktu, jednak często sprowadzało się to do udoskonaleń konstrukcyjnych już istniejących rozwiązań. Czytaj więcej »

Jednolite otwarte środowisko programowe

Na konferencji prasowej, zorganizowanej z wielkim rozmachem w dniu 17 marca w londyńskim hotelu Hilton (Park Lane), z udziałem dużej liczby dziennikarzy z całej Europy, sześciu największych producentów sprzętu i oprogramowania UNIX-owego: Hewlett-Packard, IBM, Santa Cruz Operation Inc., SunSoft (grupa SUN Microsystems Inc.), Univel i UnixSystem Laboratories, ogłosiło nową inicjatywę... Czytaj więcej »

Cenniki

Rozmaitości rynkowe

Promocja CA-Clipper 5.2 Czytaj więcej »

Przenośne pamięci masowe - oferta na rynku krajowym, cz.1

Napędy taśmowe, streamery Czytaj więcej »

Ceny PC - co dalej?

Mimo, że ceny komputerów zastygły na stałym poziomie rynek komputerowy w kraju nie jest w pełni ustabilizowany. Wszelkie zmiany, jak nowa taryfa celna, nowy sposób naliczania podatku granicznego, czy zapowiadane na połowę roku stosowanie podatku od wartości dodanej (VAT), mogą w chwili wejścia w życie zakłócić istniejącą równowagę. Równie ważnym czynnikiem wpływającym na... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Telefony komórkowe - wygoda czy zagrożenie?

W amerykańskim Sankt Petersburgu na Florydzie toczy się proces przeciwko firmie NEC, jako producentowi telefonów komórkowych. Zdaniem jednego z użytkowników, sprzęt ten miał rzekomo wywołać raka mózgu u jego żony. Sprawa jest traktowana bardzo poważnie przez Federalną Komisję Telekomunikacyjną. Czytaj więcej »

Hardware

Jaki CD ROM do PhotoCD?

Kilka miesięcy temu firma Kodak wdrożyła w swoich laboratoriach obróbki zdjęć i przeźroczy nową usługę PhotoCD, polegającą na skanowaniu przeźrocza (zdjęcia) do komputera i zapisaniu go na płycie kompaktowej CD. Rozdzielczość skanowania dla przeźrocza (lub negatywu) 24x36 mm wynosi 2048x3072 pikseli (przy dokładności wynoszącej 24 bity na piksel), co powoduje, że pojedynczy... Czytaj więcej »

Sieci neuronowe

Nikt nie chciałby się znaleźć w samolocie z urwanym skrzydłem. Gdy jednak na pokładzie została zainstalowana sieć neuronowa - ma się szansę przeżycia. Czytaj więcej »

Supernapędy Epsona

Do niezbyt jeszcze licznego grona producentów superpłaskich, energooszczędnych napędów dyskietek dołączyła ostatnio firma Epson, wprowadzając na rynek modele oznaczone symbolami SMD-1060 i SMD-1140. Szczególnie interesujący wydaje się pierwszy z nich, jako, że przynajmniej teoretycznie można go używać aż do pojemności 4 MB, co w świecie PC-tów oznacza, jak na razie,... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Systemy pisakowe

Komputery wyposażone w pióra elektroniczne to nie taka nowość, jak myślimy. Czytaj więcej »

Telefon w Oknie

Microsoft zamierza przedstawić nowy interfejs typu API dla programistów, którzy chcą połączyć sieci lokalne wykorzystujące MS Windows z usługami wykonywanymi za pośrednictwem instalacji telefonicznej. Czytaj więcej »

Eteryczne CDPD

Powstałe niedawno stowarzyszenie CDPD (Cellular Digital Packet Data) ma do końca br. opracować specyfikację, która określi zasady transmisji danych przy użyciu telefonii komórkowej. Czytaj więcej »

Związek Okien z Unixem

Produktem firmy MainSoft Corp. jest zbiór narzędzi MainWin Software Development Kit, który pozwoli programistom przekształcać aplikacje napisane w ANSI C i pracujące pod kontrolą Windows w programy zdolne do pracy w środowisku Unix. Czytaj więcej »

Precyzyjne pozycjonowanie

Joint venture Inria Sophia Antipolis i Nokache Group opracowało oprogramowanie o nazwie PIAF (Placement Interactif et Automatique de Formes). Umożliwia ono optymalizowanie procedur szybkiego krojenia różnego rodzaju materiałów: włókien, cienkich blach, drewna, kompozytów, skóry itp. Oprogramowanie to jest przeznaczone dla tych, którzy opracowują programy CAD/CAM lub z nich korzystają... Czytaj więcej »

Nowy Checkit

Firma TouchStone Software Corp., twórca znanego i popularnego w Polsce programu Checkit 2.1 i 3.0, opracowała nową wersję Checkit PRO, złożoną z trzech modułów: Sysinfo, Tests and Tools, Analysis. Czytaj więcej »

Narzędzia do OS/2

Firma Digitalk, znana ze swej realizacji języka programowania obiektowego Smalltalk na komputery PC, opracowała program PARTS Workbench, przeznaczony do pisania aplikacji w środowisku OS/2. Nazwa PARTS jest akronimem od Parts Assembly and Reuse Tool Set (zestaw części do składania i powtórnego użycia). W zestawie istotnie znajdują się 64 części: moduły programowe służące do... Czytaj więcej »

Narzędzia dla Windows for Workgroups

Firma Microsoft opracowała Windows for Workgroups Resource Kit, będący uzupełnieniem dostępnego już wcześniej Windows 3.1 Resource Kit. Zestaw złożony z dwóch dyskietek i dokumentacji zawiera informacje dotyczące możliwości wykorzystania nowych i uaktualnionych akcesoriów WFW: miernika sprawności sieci NetWatcher, wskaźnika wykorzystania procesora WinMeter, nowego Clipbooka... Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

UltraLite z ultraparametrami

Firma NEC Technologies rozpoczęła w połowie marca br. sprzedaż notebooka UltraLite Versa, charakteryzującego się świetnymi własnościami użytkowymi. Czytaj więcej »

Osiem na jednego

HUB 800 to uniwersalne urządzenie pozwalające łączyć ze sobą komputery, pracujące w sieci ETHERNET. Jest to ośmiowejściowy koncentrator przeznaczony do budowania sieci z kilkudziesięciu elementów. Czytaj więcej »

Płaskoekranowy monitor 15" firmy EIZO

Obraz o dużej powierzchni, nie wywołujący znużenia, jest coraz bardziej cenioną cechą stanowiska pracy przy komputerze. Wymagania te spełnia płaskoekranowy monitor EIZO-Flatscreen F340i-W z 15" lampą obrazową. Synchronizuje on automatycznie częstotliwość poziomą od 27 kHz do 61 kHz i osiąga rozdzielczość 1024x768 punktów przy wolnym od migotania odtworzeniu obrazu z... Czytaj więcej »

Karta z szybkim koprocesorem

Francuska firma Digimetrie opracowała kartę DSP 56K/ST do przetwarzania sygnałów hi-fi stereo w komputerach osobistych Czytaj więcej »

Nowe stacje DEC

Nowa stacja dysków 3,5-calowych wyprodukowana przez Digital Equipment Corp. oferuje użytkownikowi pojemność 535 MB i prędkość przekazu danych 5,5 MB/s. DSP3053L wyposażona jest też w interfejsy SCSI (Fast i Wide). Została zaprojektowana z myślą o systemach wysokiej mocy (high-end) opartych na PC (z Windows) i na Macintoshach. Czytaj więcej »

Ergonomiczna klawiatura

Ergonomiczna klawiatura komputerowa nie jest w zasadzie nowością. Już w 1976 r. Stephen Hobday i Lillian Malt wpadli na pomysł zastosowania odpowiedniego układu klawiszy w celu zmniejszenia napięcia, na jakie narażona jest dłoń podczas maszynopisania. Na rynku komputerowym zaczynają się pojawiać seryjne realizacje tego pomysłu. Jedną z lepszych wydaje się być klawiatura firmy... Czytaj więcej »

Krok naprzód w optoelektronice

W Centrum Badań Optoelektronicznych Uniwersytetu w Colorado zbudowano komputer oparty wyłącznie na układach optycznych. Prace nad nim trwały pięć lat, a zakończono je w lutym br. Urządzenie ma wymiary małego biurka i składa się przede wszystkim z generatorów laserowych, światłowodów i przełączników optycznych. Czytaj więcej »

Printserver z drukarki

W sieciach lokalnych można korzystać ze wspólnej szybkiej drukarki, zwykle jednak pod warunkiem, że do jej obsługi przeznaczy się oddzielny komputer (printserver), zapewniający buforowanie danych. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Lotus się broni

Najważniejszymi produktami, które oferuje obecnie Lotus Development Corp. są: arkusz kalkulacyjny 1-2-3 w wersji DOS i Windows, edytor Ami Pro oraz pakiet komunikacyjny cc:mail. Czytaj więcej »

Kursy z satelity

Wiele uniwersytetów oferuje kursy z inżynierii software'owej, technik pisania programów, analizy instrumentów programowych i rozwoju języków zorientowanych obiektowo. Czytaj więcej »

Sposób na bezrobocie

Redukcje w fabrykach sprzętu i oprogramowania skłoniły pracowników niemieckiego przemysłu komputerowego do założenia nowej organizacji Netzwerk Arbeitswelt Informatik (NAI). Czytaj więcej »

Korzyści ze słabego funta

Słaba pozycja funta, spowodowana recesją w Wlk. Brytanii, sprzyja eksportowi brytyjskiego oprogramowania i usług. Pomimo niekorzystnych wyników na własnym rynku, brytyjscy producenci software'u osiągnęli dobre rezultaty za granicą. Czytaj więcej »

Z ICL koleją pod La Manche

Pod koniec roku - po przeszło stu latach planów, przymiarek i prób oraz po kilkunastu latach budowy - uruchomiony zostanie Channel Tunnel czyli tunel pod kanałem La Manche, który Brytyjczycy nazywają English Channel. Ta pierwsza w historii podziemna arteria łącząca Kontynent z Wyspą Johna Bulla umożliwi przejazd pociągiem z Waterloo Station w Londynie do Gare du Nord w Paryżu czy... Czytaj więcej »

"Investors in People" dla ICL

Prezydent ICL International, Paul Whitwam, podkreślił w wywiadzie dla naszego tygodnika (CW nr 10/87), znaczenie jakie International Computers przywiązuje do stałego podnoszenia kwalifikacji swych kadr. Potwierdzeniem tych słów są aż dwie prestiżowe nagrody, przyznane ostatnio tej firmie za "inwestycje w ludzi" w 1992 r. Czytaj więcej »

Nalot na piratów

Policja amerykańska dokonała nalotu na kilka podejrzanych firm komputerowych w Kalifornii. Czytaj więcej »

Wyjaśnienie londyńskiej awarii

W październiku zeszłego roku doszło do poważnej awarii systemu wzywania karetek pogotowia w Londynie. Czytaj więcej »

Mała komputeryzacja w Łodzi

Łódzka Izba Rzemieślnicza współpracuje z Izbą Rzemieślniczą w Bayreuth. Wyroby rzemieślnicze z Łodzi mają być promowane na lokalnym rynku niemieckim. Na początek Niemcy przekazali łódzkim kolegom po fachu 21 komputerów wraz z drukarkami. Jest to o 6 komputerów więcej, niż posiada cała łódzka oświata w minisieci komputerowej, użytkowanej przez administrację. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Nie taki Unix straszny (4)

W kolejnym, czwartym już odcinku opowieści o Unixie chciałbym przedstawić dwa polecenia, będące jednymi z najważniejszych narzędzi w Unixie. Są tą rozkazy find i grep. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...