powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 13-1993, 29 marca 1993
13-1993 Computerworld nr 13-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Jak połączyć komputery?

Wraz ze zmianą systemu politycznego ogromnie wzrosło zainteresowanie zachodnich firm Polską. Sieci dystrybucyjne, proponujące sprzedaż bezpośrednią, czyli z pominięciem hurtowni i sklepów, z początku nieśmiało wchodziły na nasz rynek zdając sobie sprawę jak niepopularny jest to system sprzedaży w kraju postkomunistycznym. Herbalife, Oriflame czy Rainbow, które rozpoczęły... Czytaj więcej »

Przenośne pamięci masowe

Na komputerowym rynku oprogramowania coraz większą rolę odgrywa grafika. Coraz więcej aplikacji wykorzystuje GUI (Graphical User Interface - graficzny interfejs użytkownika), gdzie duża ilość informacji przekazywana jest w postaci graficznej. Wymaga to nie tylko coraz lepszych komputerów, ale też coraz większych pamięci masowych. Czytaj więcej »

Jak Duńczyk z Polakiem

Cechą narodowową Duńczyków jest daleko posunięty pragmatyzm, w życiu codziennym wyrażający się niemal obsesyjną dążnością do zapewnienia funkcjonalności wszystkiemu, co służy człowiekowi. Najbardziej dziś sławny symbol duńskiej inwencji to klocki LEGO; u podstaw ich wszechświatowej kariery tkwi właśnie niebywała funkcjonalność. Czytaj więcej »

Superkomputery graficzne z Silicon Graphics

Zdjęcie, obraz czy wykres zawiera bez porównania więcej informacji, niż tekst umieszczony na tej samej powierzchni. Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że ilustracja graficzna nie jest tylko dodatkiem do przekazywanej wiadomości, ale stanowi wartość samą w sobie, czytelniejszą i łatwiejszą w odbiorze niż tekst.

Można wymienić wiele przykładów dominacji obrazu... Czytaj więcej »

Komputer w gminie

Rozmowa z Krzysztofem Domańskim - przewodniczącym komisji Lubelskiego Sejmiku Samorządowego Czytaj więcej »

Software

C++ i jego plany

Programowanie Obiektowo Orientowane, wkrótce po powstaniu, zostało uznane za sensację i rewolucję w programowaniu. Wszyscy programiści są zgodni, że technika Obiektowo Orientowana (OO) będzie dominować w latach 90. Czytaj więcej »

Udawanie PC-ta na stacji Sun

SunSelect, jedna z firm stowarzyszonych z Sun Microsystems, ogłosiła obniżkę (20%-50%) cen produktów przyśpieszających działanie stacji roboczych Sun oraz oprogramowania emulującego SunPC. Czytaj więcej »

Super Sekretarka

Podobno: "Gdzie diabeł nie może, tam Babę pośle". Cóż jednak robić, jeśli codziennie, w naszej firmie, gromadzi się tyle spraw, że i przysłowiowa Baba nie dałaby rady? Czytaj więcej »

InterBase dla wszystkich

System zarządzania bazami danych (SZBD) InterBase został opracowany w latach 80. przez niewielką firmę Interbase Software Corp., która w wyniku perturbacji rynkowych została zakupiona najpierw przez Ashton Tate, a potem łącznie z nią przez firmę Borland. System SZBD w swej oryginalnej wersji, mimo że stosunkowo trudny do opanowania, zawierał wiele cennych narzędzi, ułatwiających... Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

Komputery AS/400 - lokomotywa IBM

Nim wyda się opinię na temat słonia, dobrze jest przyjrzeć mu się dokładnie. Czytaj więcej »

Software dla rektorów

Firmy SoftPoint i Cermet zorganizowały 12 marca br. wspólne seminarium, połączone z prezentacją. SoftPoint pokazał program Time Line, produkcji Symantec - rodzaj arkusza kalkulacyjnego, specjalizowanego do celów planowania przedsięwzięć. Pakiet programów do statystycznej obróbki danych eksperymentalnych o nazwie CADEX stanowił ofertę firmy Cermet. Czytaj więcej »

W Radomiu nie śpią

Iście błyskawicznym refleksem, w sprowadzaniu najnowszej technologii informatycznej dla potrzeb krajowego rynku komputerowego wykazał się radomski Komtech (fax. 527-76, tel. 538-04), który w niespełna dzień po oficjalnej prezentacji na tegorocznym CeBit-cie, ma już w swojej ofercie ulepszoną rodzinę pamięci optycznych wielkiej pojemności, produkcji znanej angielskiej firmy Reflection... Czytaj więcej »

Cenniki

Idzie nowe

W dzisiejszym cenniku PC zamieszczamy m.in. ceny z ofert, przedstawionych na targach “Komputer 93“ w Bydgoszczy (3 do 6 marca br.) oraz ceny kilku firm z Katowic (dzięki uprzejmości naszego Czytelnika, p. Bartnika). Jak Polska długa i szeroka ceny sprzętu komputerowego są raczej na podobnym poziomie. Nie obserwujemy również zasadniczych zmian ich wielkości w czasie ostatniego... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Katalog programów dla SCO...

Krakowska firma ABA wydała pierwszy katalog polskich aplikacji dostępnych pod SCO Xenix/Unix i SCO Open Desktop. Lista, jak na razie dość uboga, zawiera opis 32 produktów, których autorami są następujące firmy: ABA (Kraków), Budimex Soft (Warszawa), COIG (Katowice), Efekt (Katowice), Hobbit (Kraków), Info-W (Wrocław), Korelacja (Kraków), Sekcja Rozwoju Technik Komputerowych WSK... Czytaj więcej »

CA włącza wyższy bieg

Zgodnie z obietnicami z 1992 r., firma Computer Associates International Inc. zaczyna dostarczać na rynek PC swoje aplikacje, związane z rozliczeniami i rachunkowością. Jako pierwszy ukaże się wkrótce wielowymiarowy arkusz kalkulacyjny Compete, przeznaczony do pracy pod kontrolą zarówno Windows jak i OS/2. Czytaj więcej »

Graficzny PC-Write

Na drugi kwartał br. firma Quicksoft zapowiedziała dostarczenie na rynek nowej wersji popularnego edytora PC-Write wersja 4.1. Obecne właściwości opartego na DOS programu PC-Write zostały uzupełnione o zakupioną w firmie InSet Systems Inc. licencję na moduły współpracy z grafiką. Czytaj więcej »

Jak stworzyć wirtualną rzeczywistość?

Jeżeli ma ona dotyczyć przestrzennych rysunków technicznych, to wystarczy za 2,5 tys. USD kupić Cyberspace Development Kit w firmie Autodesk Inc. Czytaj więcej »

Hypertekst i hypermedia a SMGL

Jednym z obiecujących zastosowań dla technik CD-ROM, jest przechowywanie treści opracowań, podręczników, instrukcji obsługi, katalogów czy norm na jednej dyskietce. Każdy z tych dokumentów może być powiązany z innym systemem odnośników i indeksów, czy tzw. dokumentów związanych. Przeglądając zbiór tekstów przy użyciu czytnika CD-ROM i odpowiedniego oprogramowania... Czytaj więcej »

Z IDAPI na bazy danych

Pod koniec lutego br. Borland International Inc., Novell Inc. i WordPerfect przedstawiły w Austin, Teksas, zainteresowanym firmom (tzw. IDAPI Partners) roboczy projekt specyfikacji IDAPI 1.00. Ustalenia IDAPI (Integrated Database Application Programming Interface) mają ujednolicić programowanie związane z relacyjnymi i nawigacyjnymi (hierarchicznymi) bazami danych w jednej, uniwersalnej... Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Jabłka w sieci Ethernet i TokenRing

Użytkownicy ostatnio wyprodukowanych komputerów Apple mogą używać ich w sieciach LAN typu Ethernet lub TokenRing dzięki kartom sieciowym firmy Asante Technologies. Czytaj więcej »

IBM stosuje "local bus"

Aby poprawić własności sprzedawanych przez siebie komputerów typu Value Point firma IBM zamierza kolejne ich modele wyposażyć w szynę lokalną o standardzie VESA (Video Electronics Standards Association). Kontrolery dysku twardego i grafiki wkładane w złącza tej szyny zapewnić mają szybszą pracę odpowiednich urządzeń peryferyjnych. Dysk twardy, wg danych IBM, posiada prędkość... Czytaj więcej »

Komputery Premmia AST czekają na Pentium

AST Research Inc. to działająca od 1980 r. jedna z większych w USA firm, sprzedających komputery typu PC. Jej nazwa pochodzi od imion trzech założycieli - Alberta Wonga, Safi Qureshey i Toma Yuen, którzy wcześniej dostarczali na rynek płyty systemowe dla komputerów PC. AST dostarcza na rynek konstrukcje elastyczne, charakteryzujące się łatwością ”upgrade'u” przy... Czytaj więcej »

Drukarki Okidata

Firma Okidata jest znana z tego, że oferuje na rynek drukarki laserowe po bardzo atrakcyjnych cenach. Ostatnio rozpoczęła sprzedaż dwóch drukarek laserowych drukujących z prędkością 8 str./min, OL830 (1800 USD) i OL850 (2000 USD), wyposażonych w PostScript Level 2. Czytaj więcej »

Z 300 na 1200 dpi

Firma Samsung od pewnego już czasu oferuje drukarkę laserową Finale 8000 drukującą z rozdzielczością 300 dpi i z szybkością 8 str./min. Obecnie nabywcom tego sprzętu firma Samsung oferuje możliwość upgrade'u, który polega na druku z rozdzielczością 1200 dpi. W tym celu użytkownik może zakupić za 995 USD zestaw Image1200, składający się z wysokorozdzielczej karty... Czytaj więcej »

Drukarka dla potrzeb CAD/CAM

Firma GCC Technologies rozpoczęła sprzedaż drukarki laserowej SelectPress 600, przeznaczonej na rynek zastosowań CAD/CAM. Czytaj więcej »

Komputery Image Series firmy NEC

Nowe modele komputerów z rodziny Image Series posiadają ulepszone połączenie z twardym dyskiem i nową magistralę typu ”local bus”. Czytaj więcej »

Czytnik CD-ROM z podwójną prędkością odczytu

Firma Procomm Technology Inc. oferuje czytniki CD-ROM z podwójną prędkością odczytu, inną dla danych audio, inną dla danych tekstowych, graficznych, wideo. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Hyundai inwestuje

Hyundai złożył zamówienie w firmie Applied Materials na dostawę sprzętu do produkcji 8-calowych (200 mm) płytek krzemowych za sumę 27 mln USD. Czytaj więcej »

Nowy budżet USA

Prezydent Clinton postanowił przeznaczyć dodatkowo 13,5 mld USD z funduszy federalnych na rozwój amerykańskiej elektroniki. Czytaj więcej »

Digital zamyka fabrykę

Digital Equipment Corp. powiadomił pracowników fabryki w Galway (Irlandia), że w ciągu roku zlikwiduje tam produkcję. Czytaj więcej »

Uniwersalny język

Dyrektor Kaleida Labs, Nat Goldhaber, oświadczył, że wiosną tego roku jego firma przedstawi nowy, obiektowo zorientowany język Script/X. Czytaj więcej »

Nowy próg ICL Poland - 26 mln USD

Obroty ICL Poland osiągnęły w ubiegłym roku kwotę 26 mln USD, co jest kolejnym rekordem International Computers w Polsce i oznacza wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego o 18-20%. Głównymi klientami ICL są niezmiennie banki, przemysł przetwórczy i wydobywczy oraz przedsiębiorstwa komunalne i handlowe. Czytaj więcej »

IBM wprowadzi na giełdę dwie nowe firmy

Po wstrząsach strukturalnych, w wyniku których IBM podzieliła swe, do niedawna monolityczne, imperium na mniejsze jednostki, ”Big Blue” ogłosił wyniki finansowe za ubiegły rok dwóch takich firm: Adstar oraz Integrated Systems Solutions Corp. Adstar, który jest producentem napędów dyskowych i będzie sprzedawał swoje wyroby nie tylko zakładom ”Wielkiego... Czytaj więcej »

Wyniki Mylexa

W IV kw. 1992 r. całkowita sprzedaż produktów Mylex Corp. wyniosła 13,77 mln USD (8,57 mln USD w analogicznym okresie 1991 r). Firma wypracowała wtedy zysk ujemny 1,06 mln USD, co oznaczało 9 centów straty na akcję (wobec 2,69 mln USD strat przy 22 centach na akcję w roku poprzednim). Czytaj więcej »

Motorola w Rosji

Znana amerykańska firma elektroniczna Motorola oznajmiła o zawartym w Rosji kontrakcie na wspólne utworzenie globalnej satelitarnej sieci komunikacyjnej Iridium. Czytaj więcej »

Odjazdowy Commodore

Firma Commodore International odnotowała przez ostatnie 6 miesięcy 1992 r. obrót w wys. 396,3 mln USD, ponosząc stratę 96 mln USD. Czytaj więcej »

Czwarty kwartał - lepiej niż fatalnie

Ostatni kwartał 1992 r. ogólnie uważany był przez dużych reprezentantów przemysłu komputerowego za nie tyle pomyślny, co optymistyczny. Czytaj więcej »

Szczegóły kontraktu NCR - PBK S.A.

Jak już donosiliśmy na łamach CW-PL (nr 8/85 z 22 lutego 1993 r.) firma NCR Osteuropa GmbH podpisała umowę z Powszechnym Bankiem Kredytowym S.A w Warszawie na dostawy sprzętu i oprogramowania o łącznej wartości ponad 4 mln DM. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Nie taki Unix straszny (3)

Unix to system wielodostępny, wypadałoby więc wiedzieć co nieco o możliwościach komunikacji między jego użytkownikami. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...