powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 43-2003, 24 listopada 2003
43-2003 Computerworld nr 43-2003
Wiadomości

Office Rewolucje

Wzrasta zainteresowanie konkurencyjnymi wobec Microsoft Office pakietami biurowymi. Czytaj więcej »

Błędne koło

CEPiK uzmysławia, jak błędnym pomysłem jest preferowanie w przetargu publicznym ceny przy wyborze skomplikowanego systemu. Czytaj więcej »

Za garść dolarów

Nabiera tempa kampania Microsoftu mająca na celu propagowanie bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

JTT nadal czeka na decyzję Izby Skarbowej

Już prawie pięć miesięcy JTT Computer czeka na decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu, która pozwoliłaby firmie na odzyskanie części niesłusznie zapłaconego ponad czterema laty podatku VAT. Czytaj więcej »

Sejm zlikwidował GUGiK

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami wiąże się z likwidacją z dniem 31 grudnia 2003 r. Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Zadania realizowane dotychczas przez GUGiK zostaną przekazane ministrowi właściwemu ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w Ministerstwie Infrastruktury. Czytaj więcej »

Współpraca InsERT z SAP Polska

InsERT jest kolejnym polskim producentem oprogramowania wspomagającego zarządzanie, który podpisał umowę o współpracy w zakresie wzajemnej sprzedaży programów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Mineral Midrange w Whitehouse Consultants

Warszawska spółka Mineral Midrange, kojarzona do tej pory z wdrożeniami platformy IBM iSeries i narzędzi Business Intelligence, kupiła 50% udziałów w polskim oddziale Whitehouse Consultants. Czytaj więcej »

Patentowe potyczki

Amerykański Urząd Patentowy podjął decyzję o zweryfikowaniu decyzji o przyznaniu patentu mało znanej firmie Eolas Technologies i Uniwersytetowi Kalifornijskiemu na elementy interaktywne uruchamiane automatycznie z kodu strony WWW Czytaj więcej »

Dystrybucja usług Veracomp

Krakowski dystrybutor wprowadził do oferty pakiet nowych usług wsparcia technicznego. Są one oferowane partnerom Veracompu w celu dalszej sprzedaży klientom końcowym. ''<i>To pierwszy w polskiej dystrybucji system usług wsparcia technicznego, które oferowane są do dalszej odsprzedaży</i>'' - przekonują przedstawiciele Veracompu. Czytaj więcej »

Ojciec Linuxa świadkiem SCO Group

Linus Torvalds i wielu innych specjalistów z branży IT będzie składać wyjaśnienia w sprawie toczącej się między IBM i SCO. Powołując się na autorytety, firmy mają nadzieję udowodnić przed sądem swoje racje. Czytaj więcej »

Lakeview Technology w Polsce

Przedstawiciele amerykańskiego producenta planują otwarcie oddziału w Warszawie. W warszawskim biurze ma początkowo pracować pięć osób. Ostateczne decyzje co do terminu bezpośredniego wejścia na rynek polski prawdopodobnie zapadną jeszcze w tym miesiącu. Czytaj więcej »

Przeglądy sieci na podglądzie

Gromadzenie i przetwarzanie dokumentacji, która powstaje podczas przeglądów technicznych stacji bazowych działających w sieci Era, będzie wspierał system typu (DCO - Document Collection Office). Projekt jego wdrożenia w Polskiej Telefonii Cyfrowej zakończyła firma empolis. Czytaj więcej »

Technologie

Gdzie procesor nie może

Akceleratory TCP/IP, tzw. TCP/IP Offload Engines (TOE), pozwalają osiągać spore oszczędności na rozbudowie sprzętu oraz opłatach licencyjnych. Czytaj więcej »

Nie od razu most zbudowano

Wykorzystanie urządzeń 802.11b do budowy mostów MAN/WAN wydaje się kuszące. Zbudowanie łącza o zadowalających parametrach to jednak sztuka. Czytaj więcej »

Giełda portletów

W najbliższym czasie rozwój technologii portalowych będą wyznaczać dwa nowe standardy. Czytaj więcej »

Exchange 2003 ze skanerem

Na targach Comdex Bill Gates zapowiedział, że w związku z rosnącym problemem niechcianej korespondencji Microsoft wbuduje filtry antyspamowe wprost do serwera pocztowego Exchange Server 2003. Czytaj więcej »

Ekscytujące perspektywy

Z Matthew E. Massengillem, prezesem Western Digital, rozmawia Wiesław Pawłowicz. Czytaj więcej »

Równolegle, prostopadle, kompaktowo

Producenci dysków nie narzekają na brak popytu, lecz spadające marże. Czytaj więcej »

Operator zrobi wszystko

Operatorzy promują zaawansowane usługi jak outsourcing czy IP VPN, jednak popyt na nie rodzi się bardzo powoli. Czytaj więcej »

Kolejowe komórki

Telekomunikacja Kolejowa prowadzi prace koncepcyjne nad wprowadzeniem w PKP łączności opartej na technologii GSM-R. Czytaj więcej »

Giganci zatrzęsą rynkiem

Cisco Systems i Nortel Networks wprowadzają do oferty rozwiązania SSL VPN w postaci aktualizacji oprogramowania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Popyt mało energiczny

Popyt sektora energetycznego na rozwiązania informatyczne będzie w najbliższych latach w dużej mierze zależeć od tempa zmian własnościowych w tej branży. Obecnie jest ono bardzo powolne. Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - część 10 - E=mc2?

Nie pojmiecie sztuki, póki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2. Pablo Picasso Czytaj więcej »

Konteksty

Tyrania chwili

Jesteśmy świadkami przyśpieszenia życia na skalę, której efektów nie jesteśmy jeszcze w stanie przewidzieć. Czytaj więcej »

Reklamowe znaczniki

Jedną z przyczyn trudności dotarcia do szukanych informacji w Internecie jest celowe fałszowanie informacji opisujących zawartość stron WWW . Czytaj więcej »

Dla telepracowników i telekierowników

Upowszechnianie się telepracy idzie w parze ze zmianami mechanizmów zarządzania przedsiębiorstwem. Jack Nilles w swojej książce pokazuje, na co powinni zwracać uwagę zainteresowani zarówno wykonywaniem, jak i oferowaniem telepracy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Pakiety wojny

I zdenerwował się człowiek. I miał do tego powody. Każdego by ruszyło. A niejeden może i cisnąłby komputerem o ścianę, jak jaki kibic, którego najlepsza przecież na świecie drużyna nie całkiem się akurat spisała. Czytaj więcej »

Pan tera, a pani potem

Muszę się Państwu przyznać, że jestem pantoflarzem. A raczej osobnikiem uzależnionym od opinii żony. W każdym razie staram się, aby przeczytała każdy felieton, nim wyślę go do redakcji CW. Przez długi okres małżeńska cenzura odbywała się w ten sposób, że gdy napisałem felieton, a zawsze piszę w sobotę rano, to budziłem żonę i kazałem jej czytać. Czytaj więcej »

Nalepka dla pecetka

Byłem niedawno na konferencji dotyczącej między innymi inwentaryzacji oprogramowania, zresztą nie jedyne to forum, które odwiedziłem jesienią. Jak stwierdziliśmy wspólnie z kolegą, jest pewna cecha charakteryzująca te spotkania, a mianowicie wiek uczestników. O ile na konferencjach technicznych gros słuchaczy jest młodszych ode mnie, o tyle na spotkaniach o zabarwieniu... Czytaj więcej »

Dług publiczny

Tematem tej jesieni w mediach jest dług publiczny - jaki będzie, czy osiągnie konstytucyjną granicę. Jeśli tak, to co stanie się ze złotówką i jakie jeszcze podatki rząd na nas nałoży, żeby dług ów obsługiwać. Ja jednak chciałbym mówić o długu innego rodzaju; o długu, który zaciągnęliśmy jako grupa zawodowa. Choć odsetki nie rosną, komornik nie puka do drzwi, a kurs... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bój to nie jest ostatni

Znaczna część wydatków, jakie trzeba ponieść w trakcie przygotowań do sprostania wymogom Drugiej Umowy Bazylejskiej, dotyczy systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Zamożny, inteligentny, do wzięcia

Historie wojen dowodzą, że nie liczba żołnierzy i armat przesądza o wyniku bitwy, a dobry wywiad, planowanie i dowodzenia na polu walki. Współczesna bankowość powoli zaczyna przypominać sztukę wojenną: mniej istotne stają się kapitały, liczba placówek i prowadzonych kont. Istotniejsze zaczyna być posiadanie precyzyjnej informacji we właściwym momencie i wykorzystanie jej dla... Czytaj więcej »

Iluzja czy rzeczywistość

Czy w Polsce jest możliwe stworzenie światowej klasy scentralizowanego systemu, biorąc pod uwagę możliwości finansowania takiego projektu, kompetencje polskich firm IT i potencjał sprzedaży? Czytaj więcej »

Polska droga

Bank Gospodarki Żywnościowej, jako jedna z nielicznych tak dużych polskich instytucji finansowych, zdecydował się na wdrożenie polskiego systemu scentralizowanego. Czytaj więcej »

Outsourcing w cuglach

Z Krzysztofem Zdanowskim, zastępcą dyrektora Gdańskiej Akademii Bankowej, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Okiem prawnika

Przedstawiamy fragmenty opinii kancelarii White & Case W. Daniłowicz, W. Jurcewicz i Wspólnicy, dotyczącej postanowień projektu zmiany Prawa bankowego w zakresie zasad odpowiedzialności usługodawcy z tytułu usług świadczonych na zlecenie banku, przygotowanej dla Gdańskiej Akademii Bankowej działającej przy Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. Czytaj więcej »

Osadzeni w procedurach

Z Leszkiem Makarowem, dyrektorem generalnym ds. informatyki i telekomunikacji w Biurze Informacji Kredytowej, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Elektronicznie nie znaczy bez problemów

W najbliższym czasie nastąpią zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu systemu rozliczeniowego w Polsce. 30 czerwca 2004 r. zostanie zakończone prowadzenie rozliczeń w tzw. papierowym systemie Sybir. Całość międzybankowych rozliczeń detalicznych będzie realizowana w elektronicznym systemie Elixir. Czytaj więcej »

Smutni panowie z bezpieczeństwa

Określenie "smutny pan z bezpieczeństwa" jeszcze niedawno miało jednoznaczne konotacje. Dziś nabiera nowego znaczenia. Nie ma już chyba dużej firmy, w której nie byłoby specjalisty ds. bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Podpisujcie

Podpis elektroniczny i inne usługi z nim związane (zwłaszcza znakowanie czasem) mogą mieć zastosowanie w bankach praktycznie we wszystkich obszarach, w których istnieje komunikacja elektroniczna. Czytaj więcej »

Szczegółowe problemy

Po blisko półtora roku od wejścia w życie w Polsce Ustawy o podpisie elektronicznym, nadal nie rozwiązano wielu technicznych problemów dotyczących implementacji bezpiecznego e-podpisu. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Przetarg od podSzewki

Ożywienie na rynku zamówień publicznych zawsze przypada na koniec roku. Najczęściej ma charakter pospolitego ruszenia, aby wykazać się wykonaniem budżetu i spełnieniem zobowiązań polityczno-biznesowych. Za taki należy uznać m.in. przetarg na wsparcie programu Wrota Polski. Ale tegorocznej jesieni ożywienie wynika z jeszcze jednej przesłanki: zniesienia od 1 maja 2004 r. preferencji... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...