powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 12-1993, 22 marca 1993
12-1993 Computerworld nr 12-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Krótka historia masowego przetwarzania równoległego

Cała sprawa zaczęła się zgoła niewinnie. Profesor Gerald Sussman, pracujący w Massachusetts Institute of Technology (MIT) i zajmujący się problematyką sztucznej inteligencji, namówił grupę studentów do zaprojektowania całkowicie nowego typu komputera. Zasugerował, aby zbudować maszynę, całą wypełnioną procesorami pracującymi równocześnie i komunikującymi się ze sobą. Ten... Czytaj więcej »

Systemy otwarte

Termin "system otwarty" jest co najmniej niejasny. Jego znaczenie dla producentów sprzętu jest inne, niż dla producentów oprogramowania i na ogół odbiega ono od tego, czego oczekuje użytkownik. Czytaj więcej »

Łyndołsy, czy Okna?

Z przedstawicielką firmy Microsoft, p. Ewą Orłowską, na temat polonizacji środowiska MS Windows rozmawia Tomasz Szewczyk. Czytaj więcej »

Polska nadal w niechlubnej czołówce

Spowodowane w ubiegłym roku przez piratów komputerowych straty producentów oprogramowania z USA szacowane są na 2,18 mld USD (rok wcześniej - 1,98 mld USD).

Lobby amerykańskich wydawców software'u, do których należy 75% światowego rynku, bije na alarm i skłoniło już Kongres do drakońskiego zaostrzenia kar za piractwo w dziedzinie programów komputerowych. Wystąpiło ono... Czytaj więcej »

Unisys - sztuka przeżycia

Wielu obserwatorów światowego rynku uważa, że lata dziewięćdziesiąte będą kresem epoki wielkich koncernów.

Poważne kłopoty nie ominęły IBM i DEC w branży komputerowej, chwieje się kilka wielkich korporacji samochodowych i lotniczych, zaś Philips dokonuje nerwowych przetasowań wewnętrznych. Nawet z Japonii dochodzą wieści o niedobrych nastrojach zarządów... Czytaj więcej »

Patenty rozpłynęły się w powietrzu

Kto ma prawo produkowania sprzętu wideo? Tylko firma posiadająca patent na produkcję elementów ze sprzężeniem ładunkami CCD. Jest ich niestety kilka i prawdopodobnie wszystkie spotkają się w sądzie. Czytaj więcej »

Informatyka świata całego

W najbliższy wtorek, 23 marca wieczorem, w gmachu hanowerskiej Opery odbędzie się ceremonia otwarcia XXIV targów CeBIT czyli światowego Centrum techniki Biurowej, Informatycznej i Telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

Software

Skalowalne fonty do DOS-owego WordPerfecta

Możliwość korzystania ze skalowalnych fontów w Windows jest prawie oczywista od chwili pojawienia się wersji 3.1. Z fontów TruType i PostScriptowych daje się uzyskać praktycznie dowolne wielkości znaków. System zarządzania i skalowania fontów TruType jest wbudowany w system Windows 3.1, natomiast z fontów PostScriptowych można korzystać za pośrednictwem Adobe Type Managera lub... Czytaj więcej »

Zarządzanie w rytmie Samby

Po prezentacjach kilku "warszawskich" aplikacji z zakresu aplikacji ekonomicznych, przyszła wreszcie pora na rozejrzenie się po kraju i odnotowanie dokonań, pochodzących z innych części Polski. Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

AT&T, MCI, USL i inni...

Koncern American Telegraph and Telephone, dzięki dużemu zaangażowaniu w telekomunikacji, osiągnął dość niezłe wyniki zarówno w całym roku ubiegłym, jak i w ostatnim jego kwartale. Obroty AT&T w całym 1992 r. wzrosły względem roku poprzedzającego o ok. 3%, z 63,1 mld USD w 1991 r. do 64,9 mld USD. Zysk netto z 0,5 mld USD w 1991 r. skoczył natomiast do 3,81 mld USD w 92 r.... Czytaj więcej »

Bydgoski Komputer '93

W Bydgoskim Centrum Targowo-Handlowym, tj. w hali klubu sportowego Polonia, od 3 do 6 marca odbywały się II Ogólnopolskie Targi Elektroniki i Techniki Komputerowej Komputer '93, połączone z Targami Poligrafii i Opakowań Bydgoszcz '93. W imprezie uczestniczyło 50 firm, z których większość proponowała sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Nieliczni pozostali wystawcy prezentowali... Czytaj więcej »

Promocja polskiej wersji Windows

Firma Microsoft Sp. z o.o. zorganizowała w dniu 9 marca konferencję prasową w celu zaznajomienia dziennikarzy ze szczegółami akcji promocyjnej polskiego oprogramowania dla Windows. W dniach 15-19 marca br., w różnych miastach Polski odbyły się pokazy produktów z rodziny Microsoft Windows, prezentacja całkowicie spolonizowanego systemu operacyjnego Windows 3.1 oraz wstępne demonstracje... Czytaj więcej »

CA promuje Unicenter

Computer Associates Inc. zorganizowało w siedzibie Hewlett-Packarda w Warszawie pokaz swego programu do nadzoru nad rozbudowanymi systemami unixowymi CA-UNICENTER (pisaliśmy o Unicenter w CW nr 7/93). W dniach 4 i 5 marca br. odbyło się sześć sesji seminaryjnych, w których uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorstw i instytucji, które zainstalowały u siebie systemy HP, bądź mają... Czytaj więcej »

Wciąż za mało ProLinea

Rosnąca sprzedaż modelu ProLinea skłoniła zarząd Compaqa do otwarcia kolejnej linii produkcyjnej, przeznaczonej dla tych komputerów. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w pierwszej dekadzie stycznia br. w Houston (Texas, USA). Czytaj więcej »

Cenniki

Czekając na taryfę

Po parotygodniowym okresie opadania cen sprzętu PC nadszedł czas równowagi i stabilizacji. Większość firm zajmujących się jego sprzedażą nie zmieniała cen w ubiegłym tygodniu. Czy jest to sytuacja długoterminowa, czy też chwilowa cisza przed burzą, zobaczymy już wkrótce. Ekonomiczne uwarunkowania handlu tym sprzętem jeszcze nie wyklarowały się do końca. Czytaj więcej »

Czas wielu drukarek

W cenniku z ub. tygodnia przedstawiliśmy drukarki uderzeniowe, oferowane na rynku krajowym. Dzisiaj, kontynuując tę tematykę, staramy się przedstawić jeszcze bogatszą i bardziej różnorodną ofertę drukarek bezuderzeniowych - laserowych, atramentowych i termotransferowych. Korzystając z materiałów zebranych w czasie styczniowych targów Komputer Expo '93, doliczyliśmy się 25... Czytaj więcej »

Hardware

Obcisłe filtry

Warszawska firma Copact przystąpiła do lansowania na naszym rynku nowego typu filtrów monitorowych Curve Space, produkowanych przez włoskie przedsiębiorstwo MasPlast. Filtry te należą do rodziny tzw. "krystalicznych", czyli wykonanych ze szkła ołowiowego o podwyższonej jasności, a ich główną zaletą ma być nie płaski, lecz zakrzywiony kształt płaszczyzny filtrującej, dzięki... Czytaj więcej »

DRUTOLOGIA STOSOWANA

Wśród użytkowników komputerów osobistych panuje dość powszechne, choć błędne mniemanie, że do połączenia kilku PC-tów w sposób umożliwiający w miarę wygodną transmisję danych oraz wspólne używanie niektórych urządzeń peryferyjnych, konieczna jest "poważna" sieć komputerowa, typu np. Novell Netware. Tymczasem już od dawna istnieją może nieco mniej komfortowe, za to... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Równi i równiejsi

Program użytkowy Microsofta, Windows for Workgroups, był zachwalany jako program sieciowy, gwarantujący równość wszystkich użytkowników. Czytaj więcej »

Walczą misie w Informixie (kontra Oracle)

Według zapowiedzi Informix Software Inc., latem br. powinna zostać wprowadzona na rynek nowa wersja pakietu do zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS) Informix OnLine 6.0. Pierwszymi komputerami dla których jest tworzona będzie sprzęt firmy: Sequent Computer Systems, Sun Microsystems, Hewlett-Packard i IBM (RISC System/6000). Czytaj więcej »

NetWare Lite dla Windows i DOS

Novell rozpoczął sprzedaż nowej wersji pakietu NetWare Lite dla Windows i DOS, przystosowanej do zarządzania zasobami sieciowymi ze środowiska Windows. Czytaj więcej »

OS/2 wersja 2.1

Od 19 grudnia zeszłego roku trwają testy wersji beta systemu operacyjnego OS/2 2.1. Czytaj więcej »

Mapa świata w Oknie

Na niedawnej wystawie oprogramowania DEMO '93 w Indian Wells, Kalifornia, firma Strategic Maping zaprezentowała pakiet Local Expert, służący jako mapa i przewodnik po całym świecie. Pakiet Local Expert po raz pierwszy pokazano na styczniowej wystawie MacWorld, w wersji dla komputerów typu Macintosh. Obecna wersja pracuje pod kontrolą Windows. Czytaj więcej »

Arkusz Improv firmy Lotus

Firma Lotus Development Corp. rozpoczęła w lutym br. promocyjną sprzedaż swego nowego produktu. Jest nim wielowymiarowy (multidimensional) arkusz kalkulacyjny Improv for Windows. Jeden z użytkowników wersji beta tego programu, James Alsup, szef działu informatyzacji w Hunt Oil Co. w Teksasie, stwierdził. "Uważam, że w ciągu 12 do 24 miesięcy Improv zastąpi wiele zastosowań arkuszy... Czytaj więcej »

Nowe produkty Claris

Edytor tekstu dla Macintoshów i zintegrowany pakiet dla Windows zapowiedziała w lutym, na wystawie Demo '93, kalifornijska firma Claris. Czytaj więcej »

Multimedia z DEC'em

MediaImpact to nazwa pierwszego pakietu firmy DEC, który umożliwia tworzenie multimedialnych prezentacji. Czytaj więcej »

Pacjencie, lecz się sam (multimedialnie)

Sony Medical System we współpracy z amerykańską fundacją informacji medycznej Foundation for Informed Medical Decision Making opracowały całą serię przewodników medycznych, wydawanych w postaci multimedialnych płyt wideo. Przewodniki są przeznaczone do prezentacji na specjalnie wyposażonym komputerze multimedialnym, instalowanym w szpitalach, przychodniach i innych placówkach... Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Atrakcje CeBit

W czasie nadchodzących targów CeBIT w Niemczech firma Apple ma zaprezentować rodzinę serwerów z nowym procesorem PowerPC. Czytaj więcej »

Multimedialny Logitech

SoundMan to nowy produkt firmy Logitech, pozwalający na dodanie świata dźwięków do obszaru zastosowań PC. Jest to 16-bitowa karta dźwiękowa, umożliwiająca nagrywanie i odtwarzanie dźwięku (16 bitów pozwala na zapis dźwięku do wysokości 44 kHz) o jakości takiej, jak na dyskach kompaktowych. Karta SoundMan pozwala również na syntezę dźwięku FM oraz na współpracę z systemami... Czytaj więcej »

Czytniki CD-ROM firmy NEC

Japońska firma NEC wprowadziła na rynek całą serię odtwarzaczy CD-ROM. W jej skład wchodzą trzy typy urządzeń - przenośne (bateryjne), wewnętrzne (tj. montowane wewnątrz komputera) i zewnętrzne. Czytaj więcej »

Tanie drukarki laserowe firmy Apple

W lutym br. Apple rozpoczął sprzedaż dwóch tanich, drukujących z szybkością 5 str./min, drukarek laserowych LaserWriter Select 300 (819 USD) i LaserWriter Select 310 (1079 USD). Czytaj więcej »

Jak Macintosh z AS/400

IBM i Apple zamierzają połączyć platformy sprzętowe produkowanych przez siebie urządzeń za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania emulującego. Czytaj więcej »

Udawanie mainframe'a

Na odbywającej się w Chicago, w lutym br., wystawie Downsizing Exposition przedstawiciele IBM demonstrowali kartę, która ucieszy wielu zwolenników "downsizing'u" (procesu zastępowania dużych komputerów typu mainframe przez rozproszone, złożone systemy sieciowe). Czytaj więcej »

Skaner Fujitsu z oprogramowaniem

Firma Fujitsu Computer Products oferuje zestaw do obrazowania dokumentów (document imaging set), przeznaczony do współpracy ze stacjami roboczymi Sun i Macintosh. Czytaj więcej »

Mainframe z myszą

Jedną z atrakcji CeBIT-u będzie mainframe sterowany myszą, wyprodukowany przez Siemens Nixdorf Informationssysteme (SNI). Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Praca w Niemczech

Cztery lata temu Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy w Niemczech (Bundesanstalt for Arbeit) posiadał 40 tys. ofert pracy związanej z obsługą komputerów. Czytaj więcej »

Nowy za stary

Wojna cen nie dotknęła dotąd stacji roboczych. Czytaj więcej »

IBM bez ceny

Od połowy lutego IBM sprzedaje nowe mainframe'y stosując płynne ceny. Czytaj więcej »

Pieniądze dla Bulla

Powołując się na źródła rządowe, prasa francuska podała, że Groupe Bull uzyskała obietnicę subwencji w wys. 454 mln USD. Czytaj więcej »

Rosyjscy geniusze

Brytyjskie biuro Hewlett-Packarda postanowiło poszukać najlepszych programistów na terenie byłego ZSRR, zakładając od początku, że są to jednocześnie specjaliści najwyższej klasy światowej. Czytaj więcej »

Baza informacyjna FT

Gazeta Financial Times prowadzi bazę informacyjną w trybie on-line zawierającą, prócz własnych, pełne teksty kilku innych brytyjskich gazet: "Daily Mail", "Mail on Sunday", "Evening Standard" i "Scotland on Sunday". Czytaj więcej »

Szkicownik elektroniczny

Sharp wyprodukował osobistego organizatora IQ-9000, którego główną funkcją jest przekazywanie odręcznych rysunków. Czytaj więcej »

SCO kupił IXI

Firma Santa Cruz Operation Inc. wykupiła firmę software'ową IXI Ltd z Cambridge. IXI produkuje oprogramowanie dla Unixa wykorzystując grafikę okienkową. Czytaj więcej »

Największe przedsięwzięcie rosyjskie

Japońskie firmy Sumitomo Corp. i NEC oferują swój udział w realizacji projektu łączności transkontynentalnej między Moskwą a Chabarowskiem. Czytaj więcej »

Straty CGS

Cap Gemini Sogeti (CGS), która zajmuje się głównie usługami komputerowymi oraz szkoleniem, zamknęła rok ubiegły stratami rzędu 15 mln USD. Czytaj więcej »

Zamrożenie płac u Bulla

Grupa Bull ogłosiła, że suma jej sprzedaży w 1992 r. wyniosła 5,3 mld ECU, tj. o 10% mniej niż w 1991 r. Czytaj więcej »

Dalsze redukcje w Olivetti

Po zeszłorocznych stratach finansowych, włoska Olivetti zamierza w br. doprowadzić do równowagi między dochodami i wydatkami, a w przyszłym roku osiągnąć zyski. Czytaj więcej »

Wang poprawia wyniki

Przeżywająca duże kłopoty amerykańska firma Wang uzyskała w ostatnim kwartale 1992 r. zysk w wys. 400 tys. USD. Czytaj więcej »

SUN nadrabia opóźnienia

Sun Microsystems, który w ostatnim kwartale ubiegłego roku miał opóźnienia w dostawie zamówionych partii najnowszych modeli swych stacji roboczych, odnotował w tym okresie spadek zysku do 34 mln USD. Czytaj więcej »

Dobry rok ICL Finlandia

Pierwszy pełny rok, jaki upłynął od wykupienia przez ICL fińskiej firmy Nokia Data, zakończył się nadspodziewanie dobrymi wynikami. Czytaj więcej »

Terabit

Wprowadzenie jednego bitu informacji do pamięci komputera wymaga puszczenia w ruch ok. pół miliona elektronów. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Nie taki Unix straszny (2)

W poprzednim numerze CW opisałem, jak zalogować się w systemie, oglądać zawartości katalogów i poruszać się po ich strukturze. Gdy posiądziemy te umiejętności, z całą pewnością będziemy chcieli obejrzeć zawartości różnych plików. Czytaj więcej »

Listy

Listy do redakcji

W związku z zamieszczeniem w rubryce "ze świata" informacji o systemie COSMOS/M (nr z dn. 21.12.92) pragnę poinformować Państwa iż firma TEKTON-COSMOS jest autoryzowanym dealerem firmy CAE Partner oraz jedynym w Polsce, autoryzowanym przez twórcę systemu COSMOS/M - firmę S.R.A.C. USA, dealerem posiadającym uprawnienia do sprzedaży, szkolenia i obliczeń wykonywanych tym systemem. Czytaj więcej »

Listy do redakcji 2

Fundacja "SOS-Okęcie zwraca się z serdeczną prośbą o rozpropagowanie naszej najnowszej inicjatywy o roboczej nazwie KOMPUTERY DLA LUDZI, której celem jest zapewnienie najuboższym możliwości wykonywania pracy przy wykorzystaniu komputera jako narzędzia, a także zdobywania nowych umiejętności stwarzających szansę zatrudnienia. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...