powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 11-1993, 15 marca 1993
11-1993 Computerworld nr 11-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

Jaka polityka licencyjna oprogramowania?

W Polsce sposób udzielania licencji na korzystanie z oprogramowania jest oparty na modelu tradycyjnym: jedna kopia programu - jedna licencja. Ostatnio, niektóre firmy udzielają licencji pozwalającej korzystać z programu na kilku komputerach, mimo posiadania jednej jego kopii. Na ogół jednak, ten sposób udzielania licencji dotyczy instytucji edukacyjnych (szkoły, uczelnie) i ma zachęcić... Czytaj więcej »

Planowanie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa

Duże przedsiębiorstwa, które chcą planować swoje możliwości produkcyjne bez komputerów, są skazane na wewnętrzną niewydolność informacyjną, co w wolnej gospodarce może być decydującą przyczyną utraty konkurencyjności. Czytaj więcej »

Kto następny?

W 1985 r. Steve Jobs, jeden z założycieli firmy Apple, otworzył własną firmę i rozpoczął pracę nad rodziną komputerów i stacji roboczych NEXT. Przez ostatnie kilka lat wzbudzały one życzliwe zaciekawienie środowisk informatycznych, jednak sprzedaż wyprodukowanych komputerów nie osiągnęła zapowiadanego wielokrotnie przez Steve Jobs'a sukcesu rynkowego. Czytaj więcej »

Ewolucja NEXT

NEXT Computer Inc. zmienia się błyskawicznie w firmę software'ową. Zapowiedziano już, że obiektowy system operacyjny NEXTStep 486 (System NEXTStep obsługiwał do tej pory sprzęt NEXT, zbudowany wokół procesora Motoroli 68040. Wersja 486 ma pracować na platformie sprzętowej procesorów Intel) zostanie zaprezentowany na wystawie NetWorld Expo w San Francisco 25-27 maja br. Pełny zestaw... Czytaj więcej »

Zdaniem Ken'a Olsena

Można człowieka oderwać od majsterkowania, ale nie można zniszczyć w nim "ducha" majsterkowicza. Twarz Kena Olsena promieniuje radością, gdy pokazuje nowe laboratorium do monitorowania środowiska. Wierci się jak chłopiec wybierający się na pierwszy w życiu mecz piłki nożnej. Czytaj więcej »

Wyzwanie Silicon Graphics

27 stycznia br. firma Silcon Graphics, podczas prezentacji w Waszyngtonie i w siedzibie firmy w Mountain View (Kalifornia) ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej linii komputerów opartych na procesorze RISC, których moc obliczeniowa dorównuje mocy 18 superkomputerów klasy Cray Y- MP. Następnego dnia w Warszawie Frank Dietrich, dyrektor oddziału Silicon Graphics na Europę Środkową i Bob... Czytaj więcej »

Software

NetWare 4.0

Novell Inc. przedstawi długo oczekiwany sieciowy system operacyjny NetWare 4.0 na targach INTEROP '93 w marcu br. Jest to produkt, w którym uzewnętrzniły się ambicje firmy Novell ý NetWare 4.0 to pakiet typu "high end" (o najlepszych możliwych do uzyskania własnościach, skomplikowany i kosztowny), przewidziany do zastosowań, które dzisiejszym użytkownikom sieci Novell są, ze względu... Czytaj więcej »

Nie taki Unix straszny (1)

Kiedy doświadczonemu użytkownikowi DOS-u przyjdzie po raz pierwszy pracować pod Unix-em, na ogół zawsze przyjmie to jako prawdziwy dopust Boży. Po próbach zrobienia czegokolwiek od razu zatęskni za starym poczciwym Pecetem. Unix to system potężny, o ogromnych możliwościach, ale nie wydaje się on ani przyjazny, ani intuicyjny. Czytaj więcej »

Rozpoznawanie tekstu drukowanego

Możliwość rozpoznania pisma (nawet tylko drukowanego) prowadzi go ogromnych oszczędności czasu i miejsca. Program Recognita GO-CR 2.0 służy do rozpoznawania tekstów drukowanych, także w języku polskim. Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

W Krakowie szkolą się sami

2 marca dokonano uroczystego otwarcia Ośrodka Szkoleniowego Informatyki Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W imprezie uczestniczył krakowski informatyk wojewódzki p. Wiesław Matras oraz m.in. przedstawiciele firmy komputerowej ABA, z jej szefem dr Tomaszem Barbaszewskim, którzy uczestniczyli w uruchomieniu systemu komputerowego zainstalowanego w krakowskim urzędzie. Czytaj więcej »

Polska prezentacja na największej wystawie informatycznej

W ostatnich ośmiu dniach marca w Hanowerze odbędzie się kolejne wydanie światowego centrum techniki biurowej, informatycznej i telekomunikacyjnej, największej tego rodzaju imprezy, znanej pod skrótem CeBIT.Zgromadzi ono rekordową liczbę 5600 wystawców z 50 krajów, w tym po raz pierwszy aż 19 wystawców z Polski. W 22 halach o łącznej powierzchni 320 tys. m.kw. uczestnicy CeBIT-u... Czytaj więcej »

CorelDRAW Design Contest

...czyli międzynarodowy konkurs prac graficznych przygotowanych przy pomocy programu CorelDRAW. Już po raz czwarty kanadyjska firma Corel ogłosiła konkurs, do którego lista zgłoszeń zostanie zamknięta 15 kwietnia br. Prace należy przysyłać do Kanady a szczegółówych informacji udzielają: wrocławska firma MAGIT (tel. 0-71 483091 w. 250) i warszawska MSP (tel. 0-22 203315). Czytaj więcej »

IBM: AS-y i RISC-i

W warszawskim hotelu Forum odbyła się 26 lutego br. prezentacja najnowszych osiągnięć IBM w zakresie systemów średniej wielkości (mid-range) i oprogramowania do nich. W trakcie blisko 8-godzinnej konferencji omówiono: zasady organizacyjne IBM EE Midrange Systems, źródła sukcesu rynkowego komputerów z rodziny AS-400 i RISC/6000, a także zapoznawano uczestników z nowymi cenami i... Czytaj więcej »

Polskie UPS-y

Zarząd duńskiej firmy SILCON, znanego europejskiego producenta UPS-ów, podjął 26 lutego br. decyzję o budowie w Polsce własnej fabryki. Jak się dowiedzieliśmy, trwają obecnie intensywne studia ekonomiczno-inwestycyjne, których efektem będzie m.in. ustalenie lokalizacji nowego zakładu. Czytaj więcej »

Soft-tronik Software Days

Tak nazywała się impreza promocyjno-marketingowa, odbywająca się w ostatnich dniach lutego br., niemal równolegle, w salach konferencyjnych wrocławskiego hotelu Wrocław i warszawskiego Marriott'a. Jej organizatorem była niemiecka firma soft-tronik, która wspomagana siłami przedstawicieli polskich oddziałów Microsoftu i Micrografxu, przedstawiła szerszej publiczności swą najnowszą... Czytaj więcej »

WRO '93 - Festiwal Sztuki Nowych Mediów

Informowaliśmy już o międzynarodowym konkursie (CW nr 9/86), który w dniach 5 - 8 maja będzie częscią IV Festiwalu WRO, czyli przeglądu osiągnięć sztuki posługującej się mediami komputerowymi (video art, animacja komputerowa, muzyka) Czytaj więcej »

Cenniki

Drukarkowa dżungla

Porównując dynamikę zmian cen drukarek i komputerów PC,trzeba dojść do wniosku, że ceny drukarek zachowują się znacznie mniej burzliwie i dość wiernie naśladują zmiany kursu dolara. Czytaj więcej »

Cenowy chaos

Na rynku PC dezorientacja. Jedne firmy, a wśród nich Big Vent, podwyższają ceny oferowanego sprzętu (przez drugą dekadę lutego wzrosły one o ponad 1%). Inne, a wydaje się, że jest ich większość (Protech, Rex, Optimus) obniżają ceny komputerów, nierzadko nawet o do 10 %. Kolejną firmą, która obniżyła o ok. 5% ceny sprzętu komputerowego w swojej ofercie jest Format. Czytaj więcej »

Hardware

Drukarki do Macintosha

Drukarki do komputerów PC gościły już na naszych łamach wielokrotnie, nie mówiliśmy natomiast nic o drukarkach do Macintosha. Komputer Macintosh tak znacznie odbiega od potocznego wyobrażenia o komputerze osobistym, że nie należy się dziwić, iż także drukarki nie przystają do popularnego obrazu tego sprzętu. Przykładowo, rozdzielczość ekranu Macintosha jest niezależna od jego... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Jak szybciej drukować?

Aby zaspokoić wymagania użytkowników MS Windows, którzy chcą przyspieszyć wydruk z drukarek typu HP LaserJet, firma Microsoft rozpoczęła sprzedaż zestawu Microsoft Windows Printing System. Czytaj więcej »

Duży dysk, duże kłopoty?

Średnia pojemność dysku twardego komputerów typu PC wzrasta ostatnio bardzo gwałtownie. Jeszcze nie tak dawno pojemność HDD 40 MB uchodziła za całkiem przyzwoitą, dzisiaj, w dobie graficznych interfejsów standardem zaczyna być dysk twardy większy od 200 MB. Czytaj więcej »

Gupta po japońsku

Mitsubishi Corp., łącznie z japońskimi filiami: Intel, Microsoft i Novell, rozpoczęły akcję promocyjną sprzedaży na rynku japońskim systemów zarządzania bazami danych do sieci LAN, opartych na komputerach typu PC. Czytaj więcej »

Milion japońskich Okien

Microsoft (oddział w Japonii) zamierza w ciągu jednego roku sprzedać 1 mln pakietów Windows 3.1 w wersji japońskiej. Czytaj więcej »

Novell i Sun

Novell Inc. i Sun Microsystem zamierzają sprzedawać wersję NetWare dla procesorów RISC SunSPARC. W dniu prezentacji nowego pakietu należy się spodziewać ujawnienia dalszych, wspólnych planów obu firm. Dotyczą one wzajemnego współdziałania między sieciami NetWare i Unix. Czytaj więcej »

Wirtualna rzeczywistość AutoCAD na horyzoncie

W bieżącym kwartale, Autodesk Inc., zaprezentuje na rynku CAD pierwszy pakiet, posługujący się metodami wirtualnej rzeczywistości. Najpierw ukaże się zestaw dla programistów. Czytaj więcej »

AutoCAD 12 dla Windows

Użytkownicy wersji beta pakietu AutoCAD 12 for Windows oceniają poprawę szybkości jego działania względem poprzedniego wydania - AutoCAD 11 for Windows - na ok. 30%. Niektóre, z wbudowanych w pakiet usług, jak powiększenie obrazu (zoom), narysowanie od nowa (redrawing) czy oglądanie obrazu o wiele większego od rozmiarów monitora, przesuwając ekranem po jego zawartości (panning), są... Czytaj więcej »

Telescript - język międzykomputerowy

Firma General Magic jest twórcą języka Telescript służącego do komunikacji między komputerami. Łączy on między sobą, korzystając z połączeń sieciowych, zarówno komputery duże jak i te małe, typu hand-held (naręczne). General Magic zawarła w tym celu niezbędne ustalenia z m.in. Sony Corp, Motorola Inc., Matsushita Electric Industrial, Philips Electronics. Jeden z sygnatariuszy... Czytaj więcej »

Promocja Cadkey 5.0

Do 15 kwietnia warszawski Wimal prowadzi promocyjną sprzedaż Cadkey 5.0, amerykańskiego oprogramowania do wspomagania inżynierskich prac projektowych (producent Cadkey Inc, USA), objętego dotąd ograniczeniami COCOM. Czytaj więcej »

Nowe implementacje SuperMemo

Poznańska firma SuperMemo World, wytwórca zyskującego coraz większą popularność programu edukacyjnego SuperMemo, zlecił firmom Madland z Bydgoszczy i Twin Spark Soft z Krakowa opracowanie wersji tego programu dla komputerów Macintosh i Amiga. Czytaj więcej »

Równi i równiejsi

Program użytkowy Microsofta, Windows for Workgroups, był zachwalany jako program sieciowy, gwarantujący równość wszystkich użytkowników. Czytaj więcej »

Walczą misie w Informixie (kontra Oracle)

Według zapowiedzi Informix Software Inc., latem br. powinna zostać wprowadzona na rynek nowa wersja pakietu do zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS) Informix OnLine 6.0. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Większe i szybsze dyski

W kwietniu br. firma Fujitsu Computer Products of America rozpocznie produkcję, opracowanego w Japonii, napędu dysku twardego 5,25" typu M2654. Czytaj więcej »

A to GIPS

Japońska firma NEC jest w trakcie projektowania komputera o najwyższych własnościach użytkowych, który ma zastąpić ich komputery typu mainframe. Czytaj więcej »

Inny IRIS

Firma NTT (Nippon Telephones & Telegraphs) wykorzystała japońską wersję Oracle, opracowaną przez Oracle i Nippon Steel, do zarządzania bazami danych na serwerach LAN. Czytaj więcej »

Wyświetlacze NEC

Japońska firma NEC zamierza, pod koniec 1994 r., obniżyć ceny 10-calowych, kolorowych wyświetlaczy LCD (stosowanych często w notebookach), budowanych w oparciu o technologię TFT (Thin Film Transistors - tranzystorów cienkowarstwowych). Czytaj więcej »

NEC a notebooki

Japońska firma NEC wyeksportowała w minionym roku blisko 45 tys. swych przenośnych komputerów, jak notebooki UltraLite Series i komputery Autograph Series, sterowane piórkiem elektronicznym. Czytaj więcej »

Multimedialny procesor HP

Opracowany przez firmę Hewlett-Packard procesor z rodziny Precision Architecture, PA RISC 7100LC, ma wbudowaną zdolność kompresji i dekompresji obrazów telewizyjnych w czasie rzeczywistym (z szybkością do 30 ramek/s). Jest to tania, nieco wolniejsza, wersja procesora PA RISC 7100, stosowanego w stacjach roboczych firmy Hewlett Packard. Procesor dokonuje kompresji zgodnie z... Czytaj więcej »

Procesor IBM-Apple PowerPC podwaja szybkość

Firma IBM zamierza wypuścić nową, dwukrotnie szybszą wersję, swego superskalarnego procesora PowerPC 620, opracowywanego wpólnie z firmą Apple. Czytaj więcej »

Sieciowa drukarka laserowa Hewlett Packard LaserJet 4Si

Firma Hewlett-Packard zamierza wypuścić w kwietniu br. szybką sieciową wersję swej sztandarowej drukarki laserowej LaserJet 4Si, o rozdzielczości 600 dpi i szybkości druku do 17 str./min. Drukarka będzie wyposażona w nowe łącze równoległe Bi-Tronics, o szybkości transmisji ponad 10 razy większej niż szybkość łącza Centronics. Łącze to ma znacznie rozszerzone możliwości... Czytaj więcej »

Drukarki Win LaserMaster

Warszawski Wimal International od 1 stycznia utrzymał, bądź nawet obniżył, ceny wielu typów drukarek produkcji amerykańskiej firmy LaserMaster Corp. Czytaj więcej »

Układy neuronowe

Intel i Nestor ogłosiły wyprodukowanie procesora Ni1000, opartego na układach neuronowych. Czytaj więcej »

Zastrzyk dla General Magic

ATT, Sony, Motorola, Philips i Matsushita Electric postanowiły zainwestować poważne kapitały w General Magic -przedsięwzięcie zapoczątkowane przez Apple'a. Jego celem jest zbudowanie technologiczne i koncepcyjnie nowych produktów, określanych mianem osobistych inteligentnych komunikatorów (Personal Inteligent Comunicators). Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Magnetyczne karty zdrowia

Siemens AG i Philips Electronics N.V. opracowują obwody "inteligentnej" pamięci, które zostaną użyte w zautomatyzowanym systemie przechowywania danych z zakresu ochrony zdrowia w Niemczech. Projekt ma być gotowy w maju br. Obie firmy teoretycznie konkurują ze sobą, ale z uwagi na konieczność przyjęcia jednego standardu zapisywania danych, w rzeczywistości w znacznym zakresie... Czytaj więcej »

Koreański dumping

Negocjatorzy Wspólnoty Europejskiej podpisali wstępne porozumienie z trzema koreańskimi producentami pamięci DRAM (dynamic random access memory), Samsung, Hyundai i Goldstar. Czytaj więcej »

Mainframe w otwartym systemie

Siemens-Nixdorf Informationssyteme zdecydował, wbrew tendencjom światowym, powiększyć produkcję mainframów. SNI jest zdania, że mainframy mogą być wykorzystywane jako jednostka centralna lub koncentrator (hub) w systemie sieciowym, składającym się ponadto z serwerów, stacji roboczych i PC-tów. Takie rozwiązanie nie wydaje się optymalne w sensie technologicznym, ale - zdaniem... Czytaj więcej »

Po restrukturyzacji

Wiele firm komputerowych o światowym zasięgu prowadzi "restrukturyzację", określaną też jako "odchudzanie" lub "downsizing". Rozpoczęcie tego procesu budzi zwykle wielki entuzjazm i nadzieję, bez mała taką, jak wymiana rur ciepłowniczych w warszawskich budynkach. Czytaj więcej »

Vobis w Polsce

Niemiecka firma Vobis, producent komputerów Vobis, otworzyła pierwszą polską filię w Szczecinie zajmującą się sprzedażą PC własnego wyrobu. Czytaj więcej »

Główka i Samba już w Warszawie

Od niedawna, dwie znane polskie firmy komputerowe utworzyły swoje oddziały w stolicy. Pierwsza z nich to gdyńska "Samba", sprzedająca nie tylko własne oprogramowanie dla biur, ale także oferująca usługi informatyczne i sprzęt komputerowy. Biuro "Samba-Mazowsze" znajduje się przy ul. Prostej 69, tel. 32 95 72. Czytaj więcej »

Praca w Niemczech

Cztery lata temu Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy w Niemczech (Bundesanstalt f?r Arbeit) posiadał 40 tys. ofert pracy związanej z obsługą komputerów. Czytaj więcej »

Największe przedsięwzięcie rosyjskie

Japońskie firmy Sumitomo Corp. i NEC oferują swój udział w realizacji projektu łączności transkontynentalnej między Moskwą a Chabarowskiem. Czytaj więcej »

Nowy za stary

Wojna cen nie dotknęła dotąd stacji roboczych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...