powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 42-2003, 17 listopada 2003
42-2003 Computerworld nr 42-2003
Wiadomości

Z Linuxem im do twarzy

Novell po przejęciu SuSE Linux stał się główną siłą rynku linuxowego. Czytaj więcej »

Rynek w budowie

Z Jarosławem Kowalskim, od września br. dyrektorem Novell Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Przyczółek w archiwum

Najnowsza fala przejęć i aliansów na rynku rozwiązań do zarządzania danymi to tylko wstęp do dalszej konsolidacji. Czytaj więcej »

Unijne patenty później

Nie zapadła jeszcze decyzja władz Unii Europejskiej odnośnie do patentowania oprogramowania. Nie udało się bowiem osiągnąć kompromisu. Czytaj więcej »

Przekroczony milion operacji na minutę

HP i Oracle przekroczyły pułap miliona transakcji na minutę w teście TPC-C. Czytaj więcej »

Elektrownia Kozienice wybrała IFS

Elektrownia Kozienice, jedna z największych w Polsce elektrowni opalanych węglem kamiennym, zawarła umowę na wdrożenie systemu IFS Applications. Od marca 2006 r. z systemu IFS ma korzystać 440 pracowników elektrowni. Czytaj więcej »

PeopleSoft w Polsce

Podczas odbywającej się w Barcelonie konferencji PeopleSoft przedstawiciele firmy przedstawili przyszłość produktów przejętego niedawno J.D. Edwards. Czytaj więcej »

Debet online w Inteligo

Inteligo zaoferowało nowy produkt kredytowy dostępny wyłącznie online. W ciągu pierwszych trzech tygodni funkcjonowania automatycznego debetu w koncie Inteligo rozpatrzono 50 tys. wniosków. Czytaj więcej »

Przemysłowy ComputerLand

Wreszcie nadszedł pozytywny sygnał z ComputerLandu. Dzięki dobrym wynikom sprzedaży do sektorów bankowego i przemysłowego zysk netto spółki w trzecim kwartale wzrósł o 47%, osiągając wartość 3,9 mln zł. Przychody firmy wyniosły 138 mln zł (100,5 mln zł rok wcześniej). Sektor przemysłowy stał się drugim, po bankowości, najważniejszym rynkiem dla ComputerLandu. Spółka ma... Czytaj więcej »

57 pierwszych punktów Era hot@spot

Z punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu ERA hot@spot można od początku listopada br. korzystać w 57 miejscach w Polsce. Przez trzy miesiące korzystanie z nowej usługi Ery jest bezpłatne. Trzy punkty WLAN uruchomił także Plus GSM, a jeden Idea. Do końca 2003 r. Polska Telefonia Cyfrowa uruchomi 70 hot@spotów, a w 2004 r. - kolejnych 150. Czytaj więcej »

Betacom zadebiutuje na parkiecie

Warszawski producent rozwiązań do e-learningu i zarządzania wiedzą - Betacom - zamierza zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wejście na parkiet ma nastąpić najpóźniej w pierwszym kwartale 2004 r. Kierownictwo firmy zamierza zaoferować inwestorom giełdowym 20% akcji spółki. Czytaj więcej »

Centrum monitorowania bankomatów

Wincor Nixdorf stworzył w Polsce centrum monitorowania, które ma umożliwić kontrolę nad funkcjonowaniem bankomatów w sieciach klientów firmy. Czytaj więcej »

Technologie

Serwery na obrazie

Microsoft ADS <i>(Automated Deployment Services)</i> to pierwszy darmowy produkt do usprawniania administracji sieciami Windows. Posługiwanie się ADS wymaga co najmniej jednej licencji na Windows 2003 Enterprise Server, ale może być używane do rozpowszechniania innych wersji Windows 2000 Server. Czytaj więcej »

Poszukiwacz zaginionej wiadomości

Ontrack PowerControls 2.0 jest narzędziem przeznaczonym dla administratorów serwerów pocztowych Microsoft Exchange. Zapewnia błyskawiczny dostęp do folderów lub poszczególnych wiadomości pocztowych składowanych na serwerze, w pliku z rozszerzeniem .edb (<i>exchange data base</i>). W najnowszej wersji PowerControls dodano obsługę Exchange 2003 i umożliwiono dostęp do innych... Czytaj więcej »

Dziurawa recydywa

Wnioski z lektury tegorocznej listy SANS TOP20 są oczywiste: "łatanie" oprogramowania, choć nieodzowne, nie rozwiązuje problemów fundamentalnych dla bezpieczeństwa systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Między lodówką a odkurzaczem

Rozwiązania sprzętowo-programowe zyskują coraz większą popularność głównie dzięki niskim kosztom wdrożenia i utrzymania, a także wysokiej wydajności. Czytaj więcej »

Manifest technologii jutra

Microsoft wybrał konferencję PDC do zaprezentowania swoich planów w dziedzinie najważniejszych technologii i produktów. Planów, dodajmy, bardzo ambitnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Z pamiętnika bezrobotnego salesa

Kadrowa podtyka do podpisu kwit "za porozumieniem stron". OK, zawsze tak zmieniałem pracę. Później się dowiem, że to błąd - skraca okres uprawnienia do pobierania zasiłku. Ale kto w takiej sytuacji myśli o zasiłku? Przecież jestem świetny i zaraz znajdę nową pracę. Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - Część 9 - Złoto dla zuchwałych

Kto chce rządzić ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, by podążali za nim! Monteskiusz Czytaj więcej »

Konteksty

Biblioteka bez bibliotekarzy

Polscy bibliotekarze czują się pomijani i lekceważeni przez twórców Polskiej Biblioteki Internetowej z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Czytaj więcej »

Lokalne zasoby, powszechny dostęp

Z dr. inż. Janem Andrzejem Nikischem, prezesem zarządu Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Jej Wysokość Inteligencja

Prowadząc badania nad sztucznymi układami inteligentnymi, należałoby zdefiniować cel temu przyświecający, bo że przednia to rozgrywka intelektualna, nikt chyba nie wątpi. Czytaj więcej »

O billingach, i nie tylko

Publikacji poświęconych praktyce i teorii stosowania Ustawy o ochronie danych osobowych doczekaliśmy się już całkiem sporo. Najnowsza książka Pawła Fajgielskiego, pracownika naukowego Katedry Prawa Administracyjnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, stanowi jednak pewne nowum - jest skupiona ściśle na kwestiach dotyczących ochrony tychże danych w sektorze telekomunikacyjnym. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nieetyczna propozycja

Zawsze zastanawiało mnie, jak personel, któremu powierza się tajemnice firmowe, wywiązuje się z niełatwego przecież zadania trzymania języka za zębami. W szczególnej sytuacji znajduje się kadra informatyczna, gdzie administratorzy i autorzy systemów mają dostęp do zasobów danych i znają wiele kuchennych drzwi, aby nawet oficjalne zabezpieczenia obejść na znane tylko sobie... Czytaj więcej »

Kamień, papier, nożyczki

Zapewne wielu Czytelników bawiło się w dzieciństwie w popularną niegdyś grę polegającą na pokazywaniu przez dwu graczy jednocześnie jednej z trzech rzeczy wymienionych w tytule tego felietonu. Robi się to przez specyficzne ustawienie dłoni: zaciśnięta pięść to kamień, poziomo na płasko to papier, zaś rozwarte palce w znak V to nożyczki. Czytaj więcej »

Po kolei

W dniu, kiedy piszę te słowa, wszyscy zastanawiają się, czy 13 listopada odbędzie się zapowiadany strajk kolejarzy. Kiedy Państwo będą je czytać, sprawa będzie już pewnie wyjaśniona - albo pociągi jeżdżą, albo stoją. Czytaj więcej »

Wszystkiemu i tak winna informatyka...

Każda dziedzina aktywności ludzkiej ma swych ortodoksów, którzy z przesadną - na ogół - gorliwością i ścisłością starają się realizować zapisane w katechizmach takiej dziedziny zasady. Ich działalność przynosi najczęściej więcej szkody niż pożytku. Pół biedy, gdy jest ich niewielu i pełnią rolę pewnego rodzaju strażników zasad. Gdy jednak mają przewagę (moralną... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wielkie systemy, wielkie problemy

Przemiany, które dokonały się w Polsce pod koniec lat 80., wywarły ogromny wpływ na świat IT w sektorze bankowym. Do tego momentu sektor ten ograniczał się do monolitu kilku banków państwowych spełniających ściśle przypisaną im rolę w systemie nakazowo-rozdzielczym. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...