powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 10-1993, 8 marca 1993
10-1993 Computerworld nr 10-1993
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna

NetWorld po raz ostatni?

Wystawy o nazwie Networld odbywają się dwa razy w roku, w Bostonie i w Dallas począwszy od 1986 roku. Tegoroczna wystawa w Bostonie miała miejsce w Hynes Convention Center w dniach 12-14 stycznia. Czytaj więcej »

Tandon

Z wyjątkiem regionu szczecińskiego, amerykańska firma Tandon jest w Polsce znana właściwie tylko czytelnikom prasy komputerowej, głównie z racji obecności jej nazwy na listach światowych producentów komputerów PC. Stąd wrażenie, że jest to jeden z tych wytwórców, których wykreował światowy boom komputerów osobistych. Trochę w tym winy samego Tandona, który pomimo... Czytaj więcej »

Pogoda dla ICL

Paul M. Whitwam o dobrej passie i inwestycjach w Polsce Czytaj więcej »

Co dalej z IBM?

Jest bardzo prawdopodobne, że okres bezkrólewia w IBM zostanie wykorzystany do wzmocnienia roli poszczególnych oddziałów firmy. Czytaj więcej »

IDG rozszerza stan posiadania

Największy na świecie wydawca czasopism komputerowych, International Data Group, kupił od Falcon Publications miesięcznik "Take One", poświęcony elektronice użytkowej. Sprzedawany głównie w wypożyczalniach kaset video, "Take One" osiąga nakład 1,4 mln egzemplarzy. Czytaj więcej »

Software

Textract - narzędzie do obsługi tekstowych baz danych

Popularność relacyjnych systemów zarządzania bazami danych (RDBMS) wzrosła niebywale w ostatnim dziesięcioleciu. Produkty takie jak ORACLE, INGRES, SYBASE, UNIFY, czy INFORMIX są powszechnie używane prawie w każdej dziedzinie życia. O ile jednak czas wyszukiwania danych przy zastosowaniu tej technologii jest akceptowalny przy stosunkowo niedużych zbiorach danych (do 1 GB), to jest nie... Czytaj więcej »

Word Perfect 5.1 PL - wrażenia

Tak, to nie bajka. Jeden z najbardziej znanych, najpowszechniejszych, najwszechstronniejszych i ... najtrudniejszych do opanowania edytorów świata dostępny jest nareszcie w polskiej wersji językowej. Czytaj więcej »

Aktualności i prezentacje

Pentium w pętli?

Intel Corp. potwierdził, że (wbrew wczaśniejszym zapowiedziom) systemy oparte na procesorach Pentium nie będą gotowe do sprzedaży z końcem I kw. 1993r. Nie jest całkiem jasne, czy opóźnienie spowodowane jest kłopotami z rozpraszaniem ciepła, wydzielającego się podczas pracy procesora, czy też czas ten potrzebny jest raczej na przekompilowanie oprogramowania procesora (patrz CW... Czytaj więcej »

URM lepiej poinformowany

Meldunki z Urzędów Wojewódzkich i rejonowych, przekazywane codziennie od 18 stycznia br. pocztą elektroniczną do Urzędu Rady Ministrów, zawierają m.in. informacje na temat ważniejszych działań i decyzji wojewody w sprawach prywatyzacji, komunalizacji i uwłaszczeń, decyzji finansowych, spotkań i rozmów z gośćmi krajowymi, decyzji i znaczących działań organów samorządu... Czytaj więcej »

Rynek PC w Europie

Znana fima konsultingowa Dataquest opublikowała dane o sprzedaży komputerów w Europie. Niestety, w wykazach tych odrębnie traktuje się przede wszystkim państwa EWG. Pozostali wrzucani są do jednego worka. Wynika z tego tylko tyle, że kupili w sumie ok. 422,5 tys. komputerów. Uściślenie, jaki ułamek tej liczby przypada na Polskę jest możliwe tylko poprzez niedokładne próby... Czytaj więcej »

Kontyngenty ręcznie sterowane

Po miesiącu od momentu ustanowienia przez Radę Ministrów kontyngentów na import sprzętu i części komputerowych, ukazało się (25 lutego) rozporządzenie wykonawcze Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Stanowi ono, iż kryteriami decydującymi o przydziale kontyngentu będą: wielkość produkcji lub montażu urządzeń komputerowych w latach 1991 i 1992, wielkość sprzedaży w... Czytaj więcej »

Cenniki

Huśtawka na dwie ręce

Dawno już nie było takiej sytuacji na krajowym rynku PC. Ceny komputerów spadają, ceny tzw. walut wymienialnych idą w górę. Można przypuszczać, że utrzymywane do tej pory wysokie ceny na sprzęt komputerowy przyszły poślizgiem jeszcze z końca ub.r., kiedy to nastąpiła prawdziwa hossa na te urządzenia. O ich inercji świadczyć może właśnie tak długi okres czasu, przez który... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Każdy z każdym pod DOS'em

Przedstawiciel Microsoftu oświadczył niedawno, że nowa wersja DOS będzie wspomagała komunikację typu peer-to-peer między stacjami roboczymi z zainstalowanym systemem operacyjnym DOS. Czytaj więcej »

Sherlock w Oknie

Sherlock for Windows to nazwa systemu zarządzającego dokumentami w środowisku Windows. Pakiet został opracowany przez firmę Physiotronics, USA. Czytaj więcej »

Paradox kontra Access

Konkurencja między bazami danych w środowisku Windows nabrała rumieńców, gdy po inauguracji pakietu Microsoftu Access, swoją bazę danych, Paradox for Windows, przedstawiła firma Borland International. Czytaj więcej »

Program, który może wstrząsnąć DTP

Na marzec br. firma Serif Inc. zapowiedziała rozpoczęcie sprzedaży taniego programu DTP, który może zakłócić równowagę rynku zawładniętego przez pakiety Aldus PageMaker i QuarkXPress. Czytaj więcej »

Osobista sieć Novell'a

W odpowiedzi na rozpoczęcie sprzedaży przez Microsoft systemu Windows for Workgroup (patrz opis działania pakietu w CW PL nr 5/93 r.) firma Novell ma zamiar wprowadzić na rynek w połowie 1993 r. pakiet Personal NetWare. Czytaj więcej »

Rysunek na kanwie...

Błogostan w świecie programów graficznych dla PC ulegnie zapewne zakłóceniu. Panujące tam do tej pory pakiety Corel Draw i Micrografx Designer zetkną się bowiem z programem Canvas for Windows. Jest to windows'owa wersja jednego z lepszych, opracowanych specjalnie dla Macintoshy, pakietów graficznych. Program opracowała firma Deneba Software, uzbrajając go po zęby w wiele możliwości... Czytaj więcej »

TLX z InfoSerwisu

Gdańska firma InfoSerwis, producent m.in. edytora TAG przygotowuje obecnie do sprzedaży TLX, czyli program obsługi teleksu komputerowego. Czytaj więcej »

Kolejny GIS - Smallworld

W grudniu rozpoczęto w Polsce dystrybucję oprogramowania geograficznego Smallworld GIS (Geographical Information System), stworzonego przez brytyjską firmę Smallworld Systems Ltd. Program, pracujący pod systemem Unix (komputery Sun lub DEC), w założeniu ma umożliwiać modelowanie świata rzeczywistego, przez co dopuszcza jednolitą bazę danych graficznych i tekstowych (atrybutów... Czytaj więcej »

Jak szybciej drukować?

Aby zaspokoić wymagania użytkowników MS Windows, którzy chcą przyspieszyć wydruk z drukarek typu HP LaserJet, firma Microsoft rozpoczęła sprzedaż zestawu Microsoft Windows Printing System. Czytaj więcej »

Duży dysk, duże kłopoty?

Średnia pojemność dysku twardego komputerów typu PC wzrasta ostatnio bardzo gwałtownie. Jeszcze nie tak dawno pojemność HDD 40 MB uchodziła za całkiem przyzwoitą, dzisiaj, w dobie graficznych interfejsów standardem zaczyna być dysk twardy większy od 200 MB. Czytaj więcej »

Promocja Cadkey 5.0

Do 15 kwietnia warszawski Wimal prowadzi promocyjną sprzedaż Cadkey 5.0, amerykańskiego oprogramowania do wspomagania inżynierskich prac projektowych (producent Cadkey Inc, USA), objętego dotąd ograniczeniami COCOM. Czytaj więcej »

Nowe implementacje SuperMemo

Poznańska firma SuperMemo World, wytwórca zyskującego coraz większą popularność programu edukacyjnego SuperMemo, zlecił firmom Madland z Bydgoszczy i Twin Spark Soft z Krakowa opracowanie wersji tego programu dla komputerów Macintosh i Amiga. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

IIT integruje multimedia

Integrated Information Technology, zgodnie ze swoją nazwą, planuje scalić techniki graficzne i multimedia w nowo opracowywanym układzie scalonym 486. Czytaj więcej »

Wbudowane w komputer skanowanie przeźroczy

Dla użytkowników, których praca wymaga częstego skanowania diapozytywów, firma Nikon Electronics Imaging opracowała skaner, który mieści się w gabarytach stacji dysków stosowanych w PC. Czytaj więcej »

Różne kolory Indigo

Firma Silicon Graphics Inc. rozpoczęła sprzedaż nowej stacji roboczej z serii Indigo, przeznaczonej do modelowania trójwymiarowego 3-D. Czytaj więcej »

Rozmowy z komputerem

Układy rozpoznawania mowy zaczynają coraz szerzej trafiać na rynki związane z komputerami PC. Czytaj więcej »

Dodatkowa bateria zamiast FDD

Nadejście ery komputerów przenośnych wyzwoliło wiele pomysłów, które realizują autonomiczną, niezależną od zewnętrznych źródeł zasilania w energię elektryczną, pracę tych urządzeń. Powstają nowe, bardziej ekonomiczne rodzaje układów scalonych, zasilanych mniejszym niż dotychczas napięciem. Czytaj więcej »

Nowe karty Kingston Technology

Kingston Technologies, producent m.in. kart sieciowych dla Ethernetu typu EtherRx KNE2100T dla standardu 10BaseT z bezpośrednim dostępem do pamięci operacyjnej (DMA), wypuści wkrótce odmianę EtherRx KNE2100 2-IN dla 10Base2. Czytaj więcej »

3COM nadąża za Netware 4.0

Producent sprzętu sieciowego 3COM opracował już sterowniki dla Netware 4.0 do swych adapterów sieciowych. Czytaj więcej »

CSK RISC-uje

W ofercie znanej nie od dziś gdańskiej firmy Computer Studio Kajkowski pojawiły się ostatnio PeRiscOpe 3k, niemieckie klony komputerów i stacji roboczych oparte na RISC-owym procesorze MIPS R3000A z kooprocesorem M3010A. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Dell w Japonii

Dell Computer Corp. otworzyła własne biuro w Tokio pod nazwą Dell Computer K.K. i zamierza sprzedawać biurkowe modele swoich komputerów oraz notebook 320SLi. Czytaj więcej »

Spór o DOS 6.0

Stac Electronics oskarżyły Microsoft o złamanie dwóch patentów w przygotowanej do wprowadzenia na rynek nowej wersji MS DOS 6.0. Czytaj więcej »

Rak mózgu

W amerykańskim Sankt Petersburgu (Floryda) pewien użytkownik telefonu komórkowego wytoczył proces jego producentowi o odszkodowanie z tytułu utraty zdrowia. Czytaj więcej »

Towarzystwo Szczególnie Okrutnych Wirusów

W Anglii powstało towarzystwo działające na rzecz szczególnie okrutnych wirusów komputerowych - ARCV (Association of Really Cruel Viruses). Czytaj więcej »

Systems '93

XIII targi Systems '93, Komputery, Komunikacja, Zastosowania odbędą się w dn. 18-22 października br. w Monachium. Impreza jest organizowana co dwa lata; od 1969 r. na tych samych terenach wystawowych, gdzie w latach parzystych odbywają się targi Systec. Czytaj więcej »

Nagrody Techmexu rozdane

Bielski Techmex, dysponujący obecnie siecią ponad 100 dealerów, sprzedających komputery PC (ALR, Compaq), drukarki i elementy sieci Novell, wręczył nagrody dealera roku. Pierwszą nagrodę uzyskało Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe A & D z Częstochowy, drugą ZETO Katowice, a trzecią Politechniczne Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Almatex z Opola. Czytaj więcej »

Autopromocja Inter-Design

Warszawska firma Inter-Design jest znana na Zachodzie z takich produktów jak CADRaster, InfoRaster, RasterBase i RasterEdit, przeznaczonych do tworzenia, archiwizacji i zamiany zeskanowanych obrazów rastrowych na wektorowe. W marcu ub.r. firma ogłosiła promocyjną sprzedaż swojego oprogramowania na rynku polskim za 20-30% cen światowych. Od 1 stycznia ceny promocyjne wynoszą już 50% cen... Czytaj więcej »

Politechnika umie zarabiać

Nie pierwszy to przykład, gdy Politechnika Warszawska, nie oglądając się na dotacje z budżetu, zabiera się za zarabianie. Czytaj więcej »

Na co pozwala CUPAK

2. lipca ub.r. w Centrum Informatycznym Centralnego Urzędu Planowania (CUP) rozpoczęto eksploatację sieci pakietowej CUPAK (X.25). Użytkownikami sieci są, lub mogą być, ministerstwa, urzędy centralne oraz niektóre - wg stwierdzeń administratorów sieci - "inne wybrane instytucje". Obecna konfiguracja sieci składa się z dwóch węzłów (Motorola Codex 6525), z których jeden pracuje w... Czytaj więcej »

Magnetyczne karty zdrowia

Siemens AG i Philips Electronics N.V. opracowują obwody "inteligentnej" pamięci, które zostaną użyte w zautomatyzowanym systemie przechowywania danych z zakresu ochrony zdrowia w Niemczech. Projekt ma być gotowy w maju br. Obie firmy teoretycznie konkurują ze sobą, ale z uwagi na konieczność przyjęcia jednego standardu zapisywania danych, w rzeczywistości w znacznym zakresie... Czytaj więcej »

Koreański dumping

Negocjatorzy Wspólnoty Europejskiej podpisali wstępne porozumienie z trzema koreańskimi producentami pamięci DRAM (dynamic random access memory), Samsung, Hyundai i Goldstar. Czytaj więcej »

Vobis w Polsce

Niemiecka firma Vobis, producent komputerów Vobis, otworzyła pierwszą polską filię w Szczecinie zajmującą się sprzedażą PC własnego wyrobu. Czytaj więcej »

Główka i Samba już w Warszawie

Od niedawna, dwie znane polskie firmy komputerowe utworzyły swoje oddziały w stolicy. Pierwsza z nich to gdyńska "Samba", sprzedająca nie tylko własne oprogramowanie dla biur, ale także oferująca usługi informatyczne i sprzęt komputerowy. Biuro "Samba-Mazowsze" znajduje się przy ul. Prostej 69, tel. 32 95 72. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Sposoby na WordPerfecta

Nasz kącik "komputerologii stosowanej" mimowolnie, chyba nieco zbyt mocno, przechylił się w stronę tzw. "Lufcika", czyli MS Windows. Sądzę zatem, iż czas najwyższy powrócić w nim, choć na chwilę, do starych znajomych "spod" DOS-u. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...