powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2003

Wydanie 11/2003, 1 listopada 2003
11/2003
Wywiad miesiąca

Powrót do przeszłości

O nowej ofercie 3Com i powrocie na rynek rozwiązań korporacyjnych mówi Artur Borowski, dyrektor polskiego oddziału firmy. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Ethernet na osiedlu

Coraz powszechniejsze osiedlowe sieci transmisji danych stają się elementem infrastruktury sieci miejskich (metropolitalnych). Mimo że jakość dostępnych w nich usług nie jest jeszcze wystarczająca, to z każdym miesiącem rośnie ich różnorodność. Czytaj więcej »

Niedoskonałość IP szansą MPLS (cz.1)

Internet przechodzi ewolucję podyktowaną rozwojem świadczonych usług. Do tej pory znakomicie spełniał swoją rolę jako platforma transmisji danych. Jednak wprowadzenie nowych technik i powiązanych z nimi multimediów wymusiło wdrożenie metod zapewniania jakości usług, ze szczególnym uwzględnieniem usług czasu rzeczywistego. Czytaj więcej »

Grid, czyli siatka

Gridy istnieją w informatycznym świecie już od prawie dziesięciu lat. Były jednak wykorzystywane głównie w obliczeniach naukowych i inżynierskich. Ostatnio zaczęto się nimi interesować również w zastosowaniach biznesowych i korporacyjnych. Ma to być sposób na zwiększenie produktywności istniejącej sieci i systemów. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Nowy NetWare coraz bliżej Linuksa

Nawet jeżeli nie wszystkie usługi sieciowe Novella zostaną przeniesione na Linuksa do końca tego roku, to najnowsza wersja systemu operacyjnego NetWare 6.5 już zawiera wiele elementów open source, uzupełnionych dojrzałymi usługami katalogowymi Novella eDirectory i całkowicie zarządzanych przez NetWare iManager 2.0. Czytaj więcej »

Exchange Server 2003 satysfakcjonujące zmiany

Najnowsze wydanie Microsoft Exchange 2003 oferuje taką wydajność, bezpieczeństwo i mechanizmy antyspamowe, jakich długo oczekiwali użytkownicy. Czytaj więcej »

Nowe wydanie pcAnywhere

Windows 2000 i późniejsze wydania pozwalają na zdalne zarządzanie innymi komputerami za pomocą tych samych narzędzi, jakie są używane do zarządzania maszynami lokalnymi. Po co więc kupować coś, co można otrzymać wraz z systemem operacyjnym? Odpowiedzią Symanteca są dodatkowe mechanizmy i rozszerzenia. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Zagrożenie bezpieczenstwa sieci w warstwie 2

Mówi się, że całkowity poziom bezpieczeństwa sieci nie jest wyższy od poziomu zabezpieczenia najsłabszego jej ogniwa. Okazuje się, że tym najsłabszym ogniwem jest często warstwa 2 (L2), odpowiadająca za zestawienie logicznego łącza transmisji danych pomiędzy systemami. Czytaj więcej »

Łatanie dziur w eterze

Sieci bezprzewodowe serii IEEE 802.11 konsekwentnie zdobywają rynek. Nikt nie kwestionuje ich zalet: pozbycia się kłopotliwych kabli, szybkiej instalacji czy rozbudowy. Zakończenie procesu standaryzacji 802.11g, zgodnej z 802.11b, lecz oferującej szybszą transmisję danych (do 54 Mb/s), jeszcze bardziej zwiększy popularność konkurencyjnych wobec klasycznego Ethernetu sieci WLAN. Czyżby... Czytaj więcej »

Integrowanie zarządzania

Potrzebne są narzędzia, które będą automatycznie zarządzać nie tylko pojedynczymi serwerami, lecz także dowolnym heterogenicznym środowiskiem sieciowym. Czytaj więcej »

Bez monitora, myszy i klawiatury

Dwadzieścia lat temu nie było serwerowni. Gdy serwer nie mógł sprostać zadaniom, obok niego stawiało się drugi z kolejnym kompletem urządzeń I/O, a blat biurka zamieniał się w plątaninę kabli. Potem powstały pierwsze klimatyzowane serwerownie, najpierw z półkami, a następnie z szafami na serwery. Jednak każdy serwer w dalszym ciągu miał oddzielne: monitor, klawiaturę i mysz. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Hostowe IDS

Wydarzenia ostatnich miesięcy jeszcze raz pokazały, że twórcom wirusów i hakerom nie brakuje pomysłów na przeprowadzanie coraz bardziej złożonych ataków, lepiej przystosowanych do obchodzenia środków ochrony obwodowej. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Internet, czyli rendez-vous

Elektroniczna swatka - tak można by nazwać najnowszy trend w Internecie. Online-Dating nazywa się to w terminologii anglosaskiej, jak wiadomo, przyjmowanej dość powszechnie niczym słowa mistrza. Przykład zresztą istotnie przyszedł z USA, gdzie wirtualne rendez-vous osiągnęło wymiar wielkiego biznesu. Ze statystyk firm internetowych wynika, że co miesiąc takie strony odwiedza 45 mln... Czytaj więcej »

Zastosowania

Polska: Ostrożnie z tym Wi-fi?

Ameryka przeżywa prawdziwy WLAN-wy boom. Hot spoty pojawiają się w restauracjach, hotelach, lotniskach, na ulicach miast. Polsce powoli udziela się entuzjazm związany z technologią Wi-Fi, jednakże krajowi operatorzy i dostawcy technologii wciąż są bardzo ostrożni w prognozowaniu popularności tej usługi. Czytaj więcej »

Telefonia CDMA w Sferii

Okres kilku lat w rozwoju technik telekomunikacyjnych to cała epoka. W latach 90. olbrzymim powodzeniem cieszyły się pagery, stanowiące wówczas skuteczny, tani i dostępny prawie w każdym zakątku Polski system łączności. Niestety, jednostronnej. Nic więc dziwnego, że pagery zostały wyparte przez nowocześniejsze systemy telefonii komórkowej. OSP Polpager, operator ogólnopolskiego... Czytaj więcej »

Porady

Z poradnika administratora

Tym razem dwa problemy dotyczące bezpieczeństwa sieci i serwerów. Czytaj więcej »

Listy

Testowanie ruterów dostępowych

Na początku października redakcja NetWorld otrzymała od firmy Cisco Systems Poland list dotyczący testu szybkości filtrowania pakietów przez rutery dostępowe ["Cała prawda o filtrowaniu pakietów", NetWorld 9/2003; artykuł powstał na podstawie: "NetworkWorld" z dn. 14 lipca br. "Filters on routers: The price of performance"]. Obszerne fragmenty listu... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...