powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 41-2003, 10 listopada 2003
41-2003 Computerworld nr 41-2003
Prezentacje firmowe

eCommerce 2011

Internet StandardTo piąta edycja naszego raportu. Prezentujemy w nim wyniki naszego - przeprowadzanego do trzech lat - badania polskich sklepów internetowych. W tym roku publikujemy także wyniki innego projektu - zebranych przez Sare opinii użytkowników poczty elektronicznej na temat preferencji w jej stosowaniu - w życiu codziennym i pracy zawodowej. Piszemy też o najnowszych trendach na rynku eCommerce w Polsce.

Wiadomości

Polska pociąga za sznurki

Lokalizacja centrali IT międzynarodowego koncernu w Polsce jest ewenementem. A jednak się zdarza, czego dowodem jest Zepter, sterujący polityką informatyczną na całym świecie z Warszawy. Czytaj więcej »

Przedsiębiorcy w potrzebie

Z dr. Andrzejem Malinowskim, prezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Debata o superministerstwie

Eksperci z Komisji Nadzwyczajnej i przedstawiciele rządu spierali się o kształt ustawy o informatyzacji. Czytaj więcej »

Stacjonarnie bez kabli

OSP Polpager rozszerza sieć telefonii radiowej Sferia działającej w technologii CDMA 2000 1x, standardzie telefonii 3G. Czytaj więcej »

Maklerzy sekund

Z Krzysztofem Surgutem, wiceprezesem spółki Fone, wirtualnego operatora telekomunikacyjnego, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Z Oracle do SAP

Grzegorz Rogaliński zostanie prezesem SAP Polska. Dotąd był dyrektorem sprzedaży dla sektora publicznego, przemysłu, handlu i energetyki w Oracle Polska. Czytaj więcej »

Obieg zamknięty - errata

Z Pawłem Piwowarem, dyrektorem generalnym Oracle Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Spotkanie użytkowników komputerów AS/400

W dniach 16-18 listopada br. odbędzie się w Ustroniu kolejna konferencja stowarzyszenia Common Polska, zrzeszającego użytkowników komputerów IBM AS/400. Czytaj więcej »

JTT ma nowego właściciela

Getin przejął od osób fizycznych większościowy pakiet akcji JTT Computer, stając się głównym akcjonariuszem firmy. Czytaj więcej »

Na fali oszczędności i konsolidacji

Citrix po raz pierwszy zorganizował w Polsce konferencję Citrix iForum 2003, przeznaczoną dla kierowników działów IT, którzy są obecnymi lub potencjalnymi użytkownikami oprogramowania tej firmy. Jak zapowiada Klaus Scheibe, dyrektor marketingu Citrix na Europę Środkową i Wschodnią, polska edycja konferencji będzie organizowana co roku. Jest to spowodowane m.in. wysokim wzrostem... Czytaj więcej »

Red Hat rezygnuje z darmowego Linuxa

Red Hat - jeden z największych producentów Linuxa - zamierza zrezygnować z dystrybucji bezpłatnej wersji tego systemu. Czytaj więcej »

Technologie

XML na podglądzie

Rozwiązania typu XML firewall umożliwiają wydajne filtrowanie protokołów aplikacyjnych opartych na XML. Czytaj więcej »

Wideo na rozdrożu

W ciągu najbliższych kilku lat wykorzystujące obecnie łączność ISDN systemy wideokonferencyjne zostaną prawie całkowicie zastąpione rozwiązaniami opartymi na protokole IP. Czytaj więcej »

Usługi nie-masowe

Zakupom macierzy dyskowych, bibliotek taśmowych i oprogramowania zarządzającego coraz częściej towarzyszy zakup specjalistycznych usług. Czytaj więcej »

Klastry pod kapeluszem

Red Hat Enterprise Linux 3.0 to platforma stworzona z myślą o budowie sprzętowych i wirtualnych klastrów HA. Paweł Leszek Czytaj więcej »

DCML - standart dla centrów danych

Spięcie dwóch lub więcej centrów danych w logiczny system wydaje się zadaniem niewykonalnym. Sygnalizacja stanu systemów czy dostępności zasobów jest w praktyce możliwa tylko w obrębie rozwiązań jednego producenta, a i to nie we wszystkich obszarach. Naprzeciw tej potrzebie wychodzi inicjatywa pod nazwą DCML (Data Center Markup Language). Przewodzi jej Marc Andreessen - ten sam,... Czytaj więcej »

Przenikliwy wzrok zapory

NetScreen wprowadzi na rynek systemy zaporowe działające na poziomie aplikacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nowe horyzonty

Przegląd nowości w systemach - ERP cz. III Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - Część 8 - Siedmiu samurajów

W życiu chodzi o to, aby uczyć się tak, by inni nie spostrzegli, że się człowiek uczy. Winston Churchill Czytaj więcej »

Konteksty

Badacze e-społeczeństwa

Gdyby wagę problematyki społeczeństwa informacyjnego mierzyć liczbą specjalizujących się w jego badaniach placówek naukowych, to można by dojść do wniosku, że w przypadku Polski stanowi to zagadnienie marginalne. Czytaj więcej »

Niezniszczalne dane

Komputerowe systemy rozpoznawania obrazów pozwalają na odczytanie dokumentów pociętych przez niszczarkę do papieru. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Klawiatura bez klawiszy

Kilka już razy pisałem w tym miejscu, że najważniejszym dla mnie elementem komputera osobistego jest klawiatura. Wspominałem przy takich okazjach również o tym, co nowego próbuje się wymyślić, by klawiaturę w ogóle wyeliminować. Nie udało się dotąd z głosem, a różnego rodzaju nakładki na dłonie czy palce rąk nigdy nie wyszły poza eksperymenty. Czytaj więcej »

Sarah + 6799

Nie wiem, czy zauważyli Państwo, że jak ktoś podaje własny numer telefonu, to zwykle robi to bardzo szybko, bo zna go na pamięć. Czytaj więcej »

Przy rozmowie w Obciachowie

Miałem ostatnio przyjemność porozmawiać z bardzo młodymi użytkownikami Internetu - młodzieżą między trzynastym a siedemnastym rokiem życia. Czułem się w tym towarzystwie nie jak dinozaur, a raczej jak prekambryjski trylobit czy stułbia, ale mniejsza o to. Czuję się zaszczycony faktem, że młodzież swoim językiem i ze swojego punktu widzenia opowiedziała mi trochę - a... Czytaj więcej »

Tak mało, że aż dużo

Niedolą autorów oprogramowania jest to, że odpowiadając za jakość produktu, ponoszą konsekwencje swojej twórczości, a więc są indagowani przez użytkowników w sprawach jego funkcjonalności Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Informacja w bieli

Sanitec Koło jest najlepiej rozpoznawaną marką wśród producentów wyposażenia łazienek w Polsce. Opanowanie niemal połowy rynku ceramiki sanitarnej i wanien akrylowych nie byłoby możliwe bez rozpoczętego w 1998 r., konsekwentnie prowadzonego procesu informatyzacji. Czytaj więcej »

Imponująca skala

Z Markiem Kozakiem, kierownikiem Działu Informatyki w Sanitec Koło, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

0 1 w parze

W elektrociepłowni są dwa kluczowe obszary - zarządzanie przepływem gotówki i remontami - w których można się popisać wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Czytaj więcej »

Tradycja i nowoczesność

Efektem wdrożenia systemu zintegrowanego w Hutmen SA jest wzorcowa informacja o kosztach wytwarzania wyrobów. Czytaj więcej »

Wzór w koncernie

Wdrożenie systemu informatycznego w zakładzie w Zduńskiej Woli jest traktowane jako wzorzec w skali całego koncernu Icopal. Czytaj więcej »

Wszystko w jednym systemie

Integracja wszystkich systemów informatycznych przyświecała pracy niewielkiego działu IT w Lubella SA. Czytaj więcej »

Dwa działy IT w jednym

W polskim oddziale Procter & Gamble powstają rozwiązania informatyczne na potrzeby rynku lokalnego i całej korporacji. Czytaj więcej »

Z energią do celu

Wdrożenie systemu informatycznego stanowi jeden z etapów celu strategicznego Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - odbudowy potencjału produkcyjnego. Czytaj więcej »

System jak fundament

Przedsięwzięcie, w którego ramach w Banku Zachodnim WBK SA wdrożono scentralizowany system informatyczny, imponuje rozmachem, a jednocześnie godnym naśladowania zarządzaniem. Czytaj więcej »

Informatyka ujarzmiona

Z Dorotą Poniatowską-Mańczak, dyrektorem Obszaru Współpracy z Biznesem i IT w Banku Zachodnim WBK SA, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Decyzja na długie lata

System centralny Fortis Banku, mimo iż wybrany w 1994 r., nadal spełnia oczekiwania jego użytkowników. Czytaj więcej »

Wsparcie dla produktów

Departament Informatyki Volkswagen Bank Polska koncentruje się obecnie na zaspokajaniu wewnętrznych potrzeb departamentów biznesowych. Czytaj więcej »

Dylematy czasu przejęć

Niebawem zapadną rozstrzygnięcia dotyczące przyszłości systemów informatycznych w spółce VOS Logistics Polska, powstałej po przejęciu przez holenderskiego operatora logistycznego polskiej firmy Euroad. Czytaj więcej »

Przykład dla korporacji

Z Arkadiuszem Glinką, kierownikiem Działu Informatyki w VOS Logistics Polska, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Chemia bajtów

Jednym z najważniejszych celów wdrożenia systemów informatycznych w spółce Brenntag Polska jest nadzór nad obrotem towarami niebezpiecznymi. Czytaj więcej »

Siecią podszyci

Carman wykorzystał słabszą koniunkturę do uporządkowania działalności po okresie szybkiego rozwoju i przygotowania się do nowej fali wzrostu. Czytaj więcej »

Oblicza centralizacji

Centralizacja systemów, która ma być realizowana po połączeniu Servisco, DHL i Danzas w nowy koncern, nie będzie oznaczała zaniechania rozwoju lokalnych systemów. Czytaj więcej »

Dla pacjentów, lekarzy i zarządu

Lepiej poinformowany szpital to lepiej obsłużony pacjent. Informatyka pozwala rozszerzać dostęp do usług medycznych, optymalizować koszty leczenia i efektywniej wykorzystywać nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Czytaj więcej »

Szpitalne moduły

Z dr Marią Knopik, kierownik Działu Informatyki w Centrum Onkologii Szpital im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Historia na ekranie

Celem stosowania technik informacyjnych w muzeach jest szeroko rozumiane wspomaganie zarządzania ich zbiorami. Czytaj więcej »

(R)ewolucja parlamentarna

Pod względem ilości i wagi przetwarzanych informacji Kancelaria Sejmu RP nie ma sobie równych w administracji państwowej. Czytaj więcej »

Ani w prawo, ani w lewo

Ze Zbigniewem Jabłońskim, dyrektorem Ośrodka Informatyki Kancelarii Sejmu RP, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Wrota na urzędzie

Informatyka w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego ma znaczenie nie tylko dla urzędu, ale także całego regionu. Czytaj więcej »

Chorzowskie impresje

Wizytówkami Chorzowa są Stadion Śląski i jeden z największych w Europie Park Kultury i Wypoczynku, informatycy jednak kojarzą to miasto z rewelacyjnym GIS. Czytaj więcej »

M/S "Katowice"

Urząd Miasta Katowice do swoich priorytetów zaliczył wdrożenie usług e-rządu i stworzenie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Czytaj więcej »

Praca organiczna

Informatyzacja wielkopolskich gmin przebiega bardziej według ugruntowanej tam tradycji pracy organicznej niż hucznych haseł budowy społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Każdy po swojemu

W działalności komercyjnej o skali wydatków na informatykę przesądza rachunek ekonomiczny. W sferze publicznej na ocenę projektów informatycznych wpływa wiele czynników będących pochodną arbitralnych decyzji urzędników, sytuacji politycznej oraz regulacji prawnych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...