powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 48-1994, 27 grudnia 1994
48-1994 Computerworld nr 48-1994
Cenniki

Zimowa gorączka

Pod koniec roku zgodnie z tradycją ceny PC nieco poszły w górę. Wydaje się temu sprzyjać zarówno tradycyjny, choć może ostatnio szybszy niżby się tego można było spodziewać wzrost kursu dolara, jak również charakterystyczne dla każdej końcówki roku, wydawanie pieniędzy przez jednostki budżetowe, zbliżająca się denominacja oraz... gwiazdka - a więc czynniki, które... Czytaj więcej »

Osobiste stacje robocze z pogranicza

Jesteśmy świadkami ciekawych tendencji, jakie w następstwie coraz szybszego rozwoju technologii (półprzewodnikowych, informatycznych i innych) oraz połączonych z tym procesów tzw. downsizingu, zachodzą na rynkach urządzeń komputerowych. Czytaj więcej »

Co przyniósł rok?

Bazy danych dla PC

Rok 1994 nie minął bez echa w zakresie prac nad nowymi systemami zarządzania bazami danych dla komputerów PC. Konkurencja między dwoma podstawowymi producentami systemów DBMS dla komputerów PC - Borlandem i Microsoftem - zaowocowała wprowadzeniem na rynek nowych wersji znanych już pakietów. Czytaj więcej »

Rynek PC

Bieżący rok zaczął się dość pomyślnie dla nabywców komputerów typu PC. Bowiem już w styczniu pod wpływem rosnącego zainteresowania środowiskiem MS Windows z naszych sklepów zaczęły znikać komputery wyposażone w procesory i386SX, ustępując w ten sposób miejsca wydajniejszym i lepiej dostosowanym do pracy w środowiskach graficznych maszynom spod znaku 486. Najszybsze komputery... Czytaj więcej »

Widać telefonik w tunelu

Obraz telekomunikacji w Polsce w mijającym roku 1994 przedstawia się zdecydowanie korzystniej niż w latach ubiegłych. Chociaż jeszcze nie wszyscy oczekujący na telefon, szczególnie w dużych miastach, mogą cieszyć się realizacją wniosków o założenie telefonu (składanych kilkanaście lat temu), to postęp jest widoczny. Telekomunikacja widziana przez pryzmat usług powszechnych,... Czytaj więcej »

Czy wolno mieszac kawę i śmietanę?

Mam znajomego, który lubi wyraźne granice między pojęciami. Jego kredo brzmi: "Jak kawa to kawa, a jak śmietana - to śmietana". Można by sądzić, że jeszcze w '93 r. większość producentów oprogramowania mikrokomputerów kierowała się podobną dewizą - arkusz kalkulacyjny był arkuszem, kompilator - kompilatorem, a do rysowania czegokolwiek na ekranie służył Paintbrush lub... Czytaj więcej »

O czym się mówiło...

Największe sukcesy roku. Uchwalenie i wejście w życie nowej ustawy o prawie autorskim; wejście Optimusa na giełdę warszawską; ogłoszenie wysokiej zyskowności spółki Computerland. Czytaj więcej »

Konsolidacja rynku informatycznego

Wielkie firmy stają się jeszcze większe, małe pojawiają się jak grzyby po deszczu i znikają równie szybko. Konsolidacja rynku informatycznego nie ominęła także Polski. Czytaj więcej »

W informatyce ciągłe zmiany

Postęp techniki informatycznej następuje w takim samym mniej więcej tempie jak przyrost mocy obliczeniowej procesorów. W roku 1994 zmiana była chyba na tyle wielka i kolejne nowości wypierały dawniejsze produkty na tyle szybko, że czasem nie pamiętamy jakie tendencje ujawniły się najmocniej właśnie w ciągu ostatniego roku. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Interfejsy na podczerwień coraz popularniejsze

Coraz większą popularność zdobywają ostatnio urządzenia komputerowe wyposażone w interfejsy na podczerwień. Służą one zarówno do sterowania pracą tych urządzeń, jak i do przesyłania danych. Interfejsy te są coraz tańsze i pobierają bardzo mało mocy. Nie oferują one jeszcze zbyt dużych szybkości transferu danych, ale po uporaniu się producentów z tym problemem, na rynku... Czytaj więcej »

WinPad do poprawki

Microsoft wstrzymuje prace nad systemem operacyjnym At work for Handhelds, znanym może lepiej pod roboczą nazwą WinPad. Wielu producentów komputerów przenośnych typu PDA (Personal Digital Assistant - osobisty asystent cyfrowy) czekało z niecierpliwością na możliwość instalowania w swoich wyrobach tego systemu. Czytaj więcej »

Zasilacze awaryjne PowerServer

Skandynawska firma Fiskars Power Systems specjalizująca się od 30 lat w produkcji zasilaczy awaryjnych, oferuje polskim odbiorcom m.in. rodzinę urządzeń niewielkiej mocy PowerServer 10. Są one przeznaczone do ochrony komputerów osobistych, stacji roboczych, serwerów lub innych urządzeń elektrycznych przed zanikami napięcia oraz zakłóceniami przenoszonymi przez sieć energetyczną. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Co w nowym roku na rynku pracy?

Rok kalendarzowy nie jest zazwyczaj wystarczająco długim okresem, w którym na rynku pracy mogłyby wystąpić drastyczne zmiany. Mijający rok również nie był przełomowy pod tym względem. W dziedzinie technik komputerowych wystąpiły jednak pewne zjawiska, które dla rynku pracy ludzi "żyjących z komputerów" mają istotne znaczenie. Czytaj więcej »

Okolice

Krzemowy arcymistrz

Swego czasu Garri Kasparow powiedział, że "jest ostatnim człowiekiem-mistrzem świata w szachach" - następnym będzie komputer. Część tej prognozy sprawdziła się dość szybko, choć nie ma to nic wspólnego z komputerami, a wynika z rozłamów do jakich doszło wśród szachowej elity arcymistrzów. Czytaj więcej »

Windows i mydło na jednej półce?

(Redmond, CW PL) Kierownictwo Microsoftu podjęło decyzję o przeznaczeniu 100 mln USD na ogólnoświatową kampanię reklamową. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

"Certyfikaty na Inteligencję"

Gdybym miał możliwości inicjatywy ustawodawczej, to wystąpiłbym do Sejmu z wnioskiem o konieczność ubiegania się o certyfikat na inteligencję, jako warunek niezbędny do objęcia funkcji od wicedyrektora departamentu wzwyż. Myślę, że w ramach polsko-amerykańskiej przyjaźni, udostępnionoby nam kilka technologii stosownych testów przeprowadzanych codziennie w amerykańskich... Czytaj więcej »

Chylę czoła

Mamy początek grudnia roku Pańskiego 1994. Właśnie w Poznaniu trwa I Kongres Informatyki Polskiej. Cieszę się, że jestem jego uczestnikiem. Cieszę się, że od czasu do czasu ktoś mówi mi "Cześć". Cieszę się, że ja również mogę pozdrowić wielu znajomych i porozmawiać z różnymi informatycznymi luminarzami, ostatnio nawet prominentnymi. Czuję się coraz lepiej. Widzę Prezesa,... Czytaj więcej »

Pro domo sua

Czasem zadaję sobie pytanie, czy my informatycy robimy rzeczywiście wszystko co w naszej mocy, aby dobrze służyć użytkownikom informatyki. Służba wiąże się z poczuciem odpowiedzialności, rzetelnością i pomocą ludziom potrzebującym. Może koniec roku nie jest odpowiedni do robienia rachunku sumienia, ale warto przez chwilę zastanowić się, czy rola jaką informatyk spełnia w... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Ericsson - Schrack i WARMAN

W Warszawie powstaje pierwsza w naszej części Europy sieć typu ATM (Asynchronus Transfer Mode), która będzie działać jako sieć MAN (Metropolian Area Network). Siecią tą będzie Miejska Sieć Komputerowa WARMAN, budowana w ramach sieci NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Dostawcą urządzeń oraz technologii, a także budowniczym sieci (we współpracy ze specjalistami z NASK)... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Akcje Seagate Technology Inc. na nowojorskiej giełdzie

Seagate Technology Inc. ogłosiło decyzję o wypuszczeniu akcji na nowojorską giełdę papierów wartościowych (New York Stock Exchange - NYSE). Firma przewiduje wejście akcji oznaczonych symbolem SEG na rynek w grudniu br. Czytaj więcej »

Raport Deloitte & Touche

Znana firma konsultingowa i audytorska Deloitte & Touche Tohmatsu International oraz IDOM przeprowadziły w kwietniu-maju 1994 r. badania dotyczące penetracji rynku technologii informatycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Ankietę wysłano do ponad 3600 organizacji; otrzymano wyniki od ponad 1000 respondentów. Deloitte & Touche udostępnił dziennikarzom raport, który stanowi... Czytaj więcej »

Nowa platforma dla PowerPC

Dokładnie miesiąc po osiągnięciu oczekiwanego porozumienia w sprawie nowej platformy sprzętowej dla procesora PowerPC, Apple Computer Inc., Motorola Inc. i IBM Corp., ich polscy przedstawiciele zorganizowali konferencję prasową, na której podano więcej szczegółów, dotyczących wspólnych działań, podejmowanych przez firmy na rzecz popularyzacji tej platformy. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla hoteli i gastronomii

Kilkudziesięciu menedżerów i informatyków z branży hotelarskiej i gastronomicznej zapoznało się, w grudniu w warszawskim hotelu Forum, z produktami firm Micros Systems Inc. i Fidelio Software GmbH wspomagającymi informatycznie funkcjonowanie ich warsztatów pracy. Czytaj więcej »

Rodzina SUPREMA M6-7xx Olivetti

Firma Olivetti wprowadziła na polski rynek nową rodzinę komputerów SUPREMA M6-7xx. W jej skład wchodzą stacje graficzne i multimedialne, które mogą być wykorzystane również jako serwery dla małych sieci. Czytaj więcej »

Rekordowy grudzień Optimusa

Optimus poinformował o rekordowych obrotach osiągniętych w grudniu 1994 r. Czytaj więcej »

Dell wyprowadził się z Pyr

Dell Computer Poland od 2 stycznia 1995 r. urzęduje w nowej siedzibie, która mieści się w samym centrum Warszawy, nieopodal placu Zawiszy. Czytaj więcej »

Lataj z nami

Firmy Microsoft i Compaq we współpracy z Delta Airlines rozpoczęły program promocyjny Fly With US (Lataj z nami). Promocja obejmuje USA i potrwa do stycznia 1995 r. Czytaj więcej »

Paweł Dobrzyński szefem Zespołu Progressa

Stanowisko szefa zespołu "Progress 4 GL" objął w firmie Computer Systems for Bussines International S.A. Paweł Dobrzyński (28 lat, mgr inż. elektronik, podyplomowe studia menedżerskie). Czytaj więcej »

Wirus "Good Times" nokautuje PC-ty via E-mail

Amerykańska FCC (Federal Communication Commision) rozesłała w Internecie komunikat oznajmiający o pojawieniu się nowego wirusa, wielokrotnie groźniejszego od uznawanych za najbardziej złośliwe jak: Stoned, Airwolf i Michelangelo. Wirusa tego rozpoznano jak dotąd w postaci komunikatu poczty elektronicznej zawierającego samą frazę "Good Times" w polu subject. Czytaj więcej »

Milionowy egzemplarz MS-Publisher

Microsoft Corporation ogłosił, że pakiet Microsoft Publisher znalazł już milion nabywców. Publisher w wersji 2.0 jest obecnie najlepiej sprzedawanym programem do przygotowania publikacji, przeznaczonym dla użytkowników domowych bądź firm. Aplikacja dzięki prostym mechanizmom łączenia tekstu i grafiki pozwala na przygotowanie ulotek, materiałów promocyjnych oraz ogłoszeń. Czytaj więcej »

ComNet Warsaw '95

Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Techniki Telekomunikacyjnej ComNet '95 odbędzie się 20-22 czerwca 1995 r. w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. Czytaj więcej »

Nowy cartridge Sony

Sony Corporation udało się usprawnić popularny ćwierćcalowy cartridge QIC-80. Dzięki technologii QUIC-WIDE będzie on w stanie przechowywać 420 MB danych, niemal 70% więcej niż dotąd. W nowym cartridge'u taśma jest szersza (0,315" zamiast 0,25") i dłuższa (400 stóp zamiast 307). Nowa technologia wpłynęła także na kształt i wyposażenie samej kasety. Czytaj więcej »

Inwestor z dziurą w kieszeni

Aż 190 osób wzięło udział w konferencji "Szefie inwestuj mądrze". Byli to głównie ludzie odpowiedzialni za inwestycje w firmie, a więc prezesi, wiceprezesi i dyrektorzy finansowi. Uczestnicy konferencji reprezentowali leasing zarówno od strony sprzedających, jak i kupujących. Przybyli oni z terenu całej Polski i reprezentowali ok. 100 firm żywo zainteresowanych inwestowaniem, w tym... Czytaj więcej »

Dell sprzedaje bezpośrednio

Po opublikowaniu informacji o upadku InterAmsu II powstały obawy, że klienci zechcą zwracać się do dużych firm komputerowych w celu dokonywania zakupów bezpośrednich. Pisałem więcej już wcześniej, że żadna z dużych firm komputerowych nie jest przygotowana do prowadzenia sprzedaży bezpośredniej na dużą skalę. Jak się okazało, myliłem się. Czytaj więcej »

Standardy przechowywania danych

Trzech największych producentów napędów dyskowych Hewlett-Packard Co., Quantum Corp. i Seagate Technology Inc. uznało 40 Mbyte/s Ultra SCSI i 100 Mbyte/s Fibre Channel Arbitrated Loop (FC-AL) za standardy przemysłowe godne promocji oraz rozwoju. Czytaj więcej »

Pentium - krajobraz po błędzie

Wydarzeniem, które wstrząsnęło środowiskiem informatycznym było pojawianie się błędów rachunkowych w obliczeniach wykonywanych przez procesor Pentium. Jakie mogą być tego skutki? Czytaj więcej »

Koniec ery dystrybutorów oprogramowania?

Nowe metody dystrybucji oprogramowania zagrażają pozycji i zarobkom dystrybutorów. Czytaj więcej »

EMS Lite

Intergraph Corporation wprowadził do sprzedaży EMS Lite pakiet CAD, oferujący zaawansowane możliwości kreślenia i modelowania brył. EMS Lite jest następcą pakietu EMS (Engineering Modelling System) i przejmuje większość jego narzędzi do modelowania parametrycznego. Czytaj więcej »

Nowe Kierunki Rozwoju Technologii Baz Danych

III seminarium Mazowieckiego Oddziału PTI, poświęcone nowym kierunkom rozwoju technologii baz danych, odbyło się 19 grudnia 1994 r. w Warszawie. Wśrod organizatorów znaleźli się Zarząd Mazowieckiego Oddziału PTI, Informix Software i Instytut Kształcenia Informatycznego Kadr. Czytaj więcej »

Zastosowania

Informatyzacji banku centralnego

Zadania departamentu informatyki NBP wynikają z roli, jaką Narodowy Bank Polski pełni w polskim sektorze finansowym. Z tego względu bardzo ważna jest znajomość obecnej działalności oraz planów NBP dotyczących integracji bankowych platform informatycznych. Plany te zreferował w październiuku br. podczas targów InfoMan dyr. departamentu informatyki NBP dr Lech Szukszta. Czytaj więcej »

Strategia rozwoju zastosowań informatyki

W latach 90. w Polsce dobiegł końca okres tzw. komputeryzacji, sprowadzający się do nasycenia ośrodków administracji państwowej sprzętem komputerowym. Pobieżna obserwacja wykazuje pojawienie się jakościowo nowego zjawiska - budzenia się uświadomionych potrzeb użytkowników instytucjonalnych. W tej nowej jakościowo sytuacji wobec ośrodków, koordynujących działalność rządową w... Czytaj więcej »

Papierowy "majątek"

Zaległości technologiczne, jakie pozostały nam w spadku po minionych czasach, powinniśmy nadrobić kierując część wysiłków, przeznaczonych na restrukturyzację całego państwa, na edukację informatyczną społeczeństwa. Te szczytne zamierzenia rozbijają się niestety o brak funduszów - przy obecnym poziomie przyznanych na oświatę środków budżetowych nadal wiele szkół nie... Czytaj więcej »

Listy

Bibliteka Polska w Waszyngtonie prosi o kontakt

Biblioteka Polska w Waszyngtonie szuka kontaktu z polskimi bibliotekarzami, którzy mogliby nam pomóc w skatalogowaniu zbioru. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...