powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 47-1994, 19 grudnia 1994
47-1994 Computerworld nr 47-1994
Cenniki

A jednak się kręci

Okazuje się, że okres w którym producenci komputerów i urządzeń peryferyjnych będą się mogli w naszym kraju ubiegać o przyznanie niezbędnych certyfikatów został ostatnio przedłużony. Nadal więc możemy spokojnie wybierać między komputerami różnych producentów, choć ich ceny w minionym tygodniu znowu poszły w górę. Czytaj więcej »

Co przyniósł rok?

Rynek informatyczny

Stan i perspektywy rozwoju rynku informatycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

M1 już gotowy

Cyrix Corp. zakończyła projektowanie procesora M1. Jest to procesor klasy Pentium, który ma wydajność, jak twierdzą przedstawiciele Cyrixa, 30-50% większą od oryginalnych układów Pentium Intela z takim samym zegarem. Czytaj więcej »

Procesor U5S

Tajwański producent półprzewodników United Microelectronics Corporation we współpracy z Meridian Semiconductor wyprodukował nową rodzinę 32-bitowych procesorów typu 486SX o nazwie U5S. Mogą one pracować z częstotliwościami 25, 33 i 40 MHz, ale większość produkcji to wersje 25 i 33 MHz. Dzięki ulepszonej w porównaniu do procesorów Intele architekturze U5S osiąga większą o 23... Czytaj więcej »

Królowie profesjonalnej grafiki

Wspaniałe możliwości graficzne Macintosha przyspieszyły automatyzację przetwarzania grafiki i rozwój małej poligrafii. Przeciwnicy Macintosha głoszą jednak, że jego interfejs przeznaczony jest dla artystów i studentów, a nie dla menedżerów. Można się z tym poglądem zgadzać lub nie, ale faktem jest, że możliwości graficzne tych komputerów są unikalne wśród wszystkich... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Poszukujemy kulturalnych i uczciwych

W prasie pojawia się wiele ogłoszeń o wolnych miejscach pracy w działach obsługi klienta w firmach komputerowych. Lista wymagań stawianych potencjalnym pracownikom nie zawiera, tak wydawałoby się ważnych przymiotów, jak uczciwość i kultura. Czytaj więcej »

książki

Naucz się Windows NT

Opisywana książka jest tłumaczeniem podręcznika wydanego przez Osborne McGraw-Hill, co dla niektórych potencjalnych nabywców będzie wystarczającą rekomendacją. Dodatkowo została ona zatwierdzona przez Akademię Informatyki - Autoryzowane Centrum Szkoleniowe Microsoft. Czytaj więcej »

O "śledzeniu promieni"

Lista polskojęzycznych publikacji zajmujących się grafiką komputerową jest dość uboga. Do niedawna jedyną poważną pozycją była wydana ładnych kilka lat temu w serii "Inżynieria Oprogramowania" książka dr M. Jankowskiego "Elementy grafiki komputerowej". W ub.r. wydawnictwo Intersoftland wydało podręcznik "Grafika komputerowa", w którym skupiono się na podstawach tej dziedziny.... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Faks na zamówienie

Systemy faks na zamówienie (Fax on Demand-FOD) umożliwiają oszczędzanie na kosztach pocztowych polepszając zarazem łączność firmy z klientem. Czytaj więcej »

Zarządzanie dużymi bazami danych

Michael Kolak robi zapasowe kopie swoich plików dwa razy, a nie raz. Czytaj więcej »

Systemy równoległe obniżają koszty transakcji

Kiedy Terrell Jones, dyrektor działu komputerowego Sabre Group, po raz pierwszy zetknął się z równoległymi mainframe'ami firmy IBM, nie podejrzewał, że chłodzone powietrzem maszyny, oparte na technologii CMOS, okażą się dla jego firmy idealnym rozwiązaniem. Czytaj więcej »

Unixowy zawrót głowy

Rynek serwerów unixowych rozwija się w coraz szybszym tempie. Kupujący mogą wybierać wśród, przyprawiającej o zawrót głowy, gamy produktów. Wiele z nich zawiera dedykowane oprogramowanie i usługi przystosowane do konkretnych aplikacji. Który serwer jest jednak najlepszy? Czytaj więcej »

Nowa generacja serwerów ProSignia

Compaq Computer Corp. wprowadził na rynek kolejną generację komputerów Compaq ProSignia 500 5/90. Nowe modele to wysoko wydajne serwery plików lub aplikacji wyposażone w Pentium 90 MHz i przeznaczone do obsługi sieci NetWare, a także Windows NT. Jednocześnie firma obniżyła ceny na model ProSignia 5/60. Czytaj więcej »

Sybase przyspiesza plan rozwoju PowerBuildera

Planowana fuzja firm Sybase i Powersoft spowodowała przyspieszenie prac nad nową wersją PowerBiuldera dla dużych przesiębiorstw. Czytaj więcej »

Okolice

Wczoraj, dziś i jutro informatyki

Niniejsze wystąpienie pisane jest na Zjazd Absolwentów Oddziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Politechniki Warszawskiej w 1994 r. Jest to o tyle ważne, że mija 36 lat od czasu kiedy prof. Seweryn Chajtman uruchomił pierwsze wykłady z informatyki na tym oddziale i pierwsze z dziedziny jej zastosowań w Polsce. Wówczas nazywaliśmy tę dziedzinę zastosowaniami elektronicznych maszyn... Czytaj więcej »

Cyfrowy Świat fotografii

Kodak jest znany chyba każdemu jako firma, będąca jednym z liderów w dziedzinie kolorowej fotografii. Można dzisiaj zaobserwować coraz silniejszy związek komputerów z cyfrową obróbką fotografii. Najlepiej o tym świadczy pojawienie się pierwszych aparatów cyfrowych czy upowszechnienie technologii PhotoCD. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Novell nie chce walczyć z NT

"Novell ma zamiar zająć się teraz tylko swoimi sprawami". Słowa te zostały przyjęte z wielkim aplauzem tak przez użytkowników, jak i analityków rynku, a wypowiedział je ostatnio szef Novella Robert Frankenberg podczas konferencji, na której po raz pierwszy wyłożył oficjalnie strategię firmy. Jakby na potwierdzenie tych słów podjął on już pierwsze decyzje, które spowodują... Czytaj więcej »

Nasz klient, nasz pan

Przez wiele lat byliśmy przyzwyczajeni do rynku sprzedawcy. Nie będę już wspominał tych czasów, gdy trzeba było uśmiechać się do sprzedawczyni w najbliższym sklepie, aby zechciała coś ekstra zostawić dla nas. Jeżeli jednak spojrzymy na rynki krajów rozwiniętych, gdzie taki problem nigdy nie występował, to tam także istniał raczej rynek sprzedawcy, niż rynek klienta. Czytaj więcej »

"Zimowe żniwa"

Czy rzeczywiście grudzień i styczeń będą jak tradycja każe kolejnymi najlepszymi miesiącami w obrotach firm komputerowych? Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Altair - gwiazda łączności bezprzewodowej

Altair VistaPoint jest nazwą nowego urządzenia do bezprzewodowej, radiowej łączności w standardzie LAN, opracowanego przez Motorolę. Altair VistaPoint umożliwia komunikację między segmentami sieci oddalonymi na odległość 2,1 km, a niekiedy dalej. Jedna z pierwszych w Europie instalacji tego urządzenia wykonana została w Warszawie. Czytaj więcej »

Internet przez telefon

Szybko rosnąca popularność Internetu została zauważona przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne - w wielu krajach tworzone są komercyjne sieci, przeznaczone dla firm i użytkowników indywidualnych. Instytucje dysponujące łączami telekomunikacyjnymi, zapleczem technicznym i doświadczeniem wydają się naturalnym kandydatem do budowy takich struktur. Również perspektywa integracji... Czytaj więcej »

Wydarzenia

RenderWare - nowy wymiar dla grafiki 3D

RenderWare produkcji Criterion Software jest nowym systemem, służącym do interaktywnego projektowania trójwymiarowego. System ma wszelkie możliwości stać się masowym API (Application Programming Inerface) dla sprzętu klasy PC. Criterion (subsydiowane przez Canon Inc.) zaprezentował swój system na targach Comdex. Czytaj więcej »

Oferta NEC-a dla polskiego rynku

W październiku firma Incom stała się drugim po Optimusie dystrybutorem japońskiego giganta elektronicznego NEC (CW 44). Po otwarciu w październiku biura w Krakowie (dla regionu Polski Czech i Słowacji) jest to kolejny krok wskazujący na wzmożenie działalności marketingowej NEC-a w naszym rejonie Europy. Przy tej okazji warto przypomnieć kilka informacji o tym koncernie. Czytaj więcej »

POWERparallel SP2 w Cornell Theory Center

Cornell Theory Center - jeden z czterech ośrodków superkomputerów finansowanych przez Narodową Fundację Nauki - otrzymał od firmy IBM najszybszy i dysponujący największą mocą na świecie komputer do zastosowań ogólnych. POWERparallel Systems SP2 składa się z 512 wysoko wydajnych procesorów. Maszyna może wykonać 136 mld operacji/s. Czytaj więcej »

"Człowiek a Komputer" Wystawa-Targi

Dzięki współpracy Ośrodka Postępu Technicznego NOT, Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziału Grafiki ASP i Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów odbyła się w Warszawie wystawa "Człowiek a Komputer". Honorowy patronat nad nią objął Minister Edukacji Narodowej prof. Aleksander Łuczak. Czytaj więcej »

Centra otwartych systemów Hewlett-Packarda

Hewlett-Packard Company ogłosił otwarcie 15 nowych central technologicznych na czterech kontynentach. Mają one za zadanie pomagać użytkownikom przechodzić od mainframe'ów do środowisk systemów otwartych lub

klient/serwer. Czytaj więcej »

Można nie gubić się w papierach

IMAGEWorks Classic był tematem konferencji prasowej zorganizowanej w grudniu w Warszawie przez firmę Bull Polska. Ten wyprodukowany w firmie Bull elektroniczny system zarządzania dokumentami (EDMS - Electronic Document Management System) umożliwia wprowadzanie, indeksację, przechowywanie, wyszukiwanie, przeglądanie oraz drukowanie dokumentów obsługując zarówno tradycyjne dokumenty... Czytaj więcej »

Sklep z Alphami

Firma Info-Publishing - partner Digitala - dokładając starań by jej oferta była bardziej zróżnicowana i pełna otworzyła w Warszawie salon sprzedaży i usług komputerowych. Mieści się on przy pl. Kasztelańskim 3. W nowocześnie wyposażonym salonie oprócz standardowej oferty będzie można nabyć profesjonalny sprzęt firmy Digital, co czyni ten punkt sprzedaży unikalnym w skali... Czytaj więcej »

Karen dystrybutorem Digitala

W trakcie grudniowej prezentacji notebooków zorganizowanej przez firmę Karen w hotelu Victoria w Warszawie doszło do podpisania umowy dystrybucyjnej między Digital Eguipment Pland, reprezentowanym przez Emila Konarzewskiego (PCBU Manager) i Karen Notebook, reprezentowaną przez prezesa Lucjana Wencla. Podpisana umowa ma na celu umocnienie pozycji firmy Karen na polskim rynku komputerów... Czytaj więcej »

Ziff-Davis sprzedany

Ziff-Davis Publishing, firma wydająca takie pisma jak PC Magazine (wydawany także w Polsce) została wykupiona przez Forstmann-Little za sumę 1,4 mld USD. Jednakże W. Zachman, znany publicysta w tematyce komputerowej ocenia, że szanse firmy na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy w postaci zysku z ogłoszeń prasowych są niewielkie. Czytaj więcej »

Dealer czy dystrybutor?

JTT z Wrocławia, montujący komputery, został ostatnio dealerem HP, a kilka tygodni później dystrybutorem Microsofta. Czytaj więcej »

ATM dla sieci MAN w Polsce

W październiku br. zaczęły działa w Polsce pierwsze wdrożenia technologii ATM (Asynchronous Transfer Mode) firmy Cisco Systems dla sieci MAN. Trzy duże miasta zbudowały sieci o zasięgu miejskim. Działają one w oparciu o pierścienie FDDI (Fiber Distributed Data Interface - standard transmisji danych w sieciach światłowodowych o szybkości 100 Mbps) z routerami Cisco AGS+, C7000, C4000.... Czytaj więcej »

Visual C++ dla Alphy

Microsoft konsekwentnie rozwija i dostarcza narzędzia dla Windows NT 3.5. Czytaj więcej »

PENTIUM - stanowisko Intela

Oficjalne stanowisko Intela zaprezentował prezes firmy Andy Grove w liście rozesłanym siecią Internert. Czytaj więcej »

Sterownik dyskowy KT-510A

Firma BusLogic Inc. przedstawiła sterownik dyskowy BusLogic KT-510A Cache. Sterownik zapewnia transfer danych ISA-to-Cache oraz Disk-to-Cache z szybkością do 5 MB/s. Zaawansowane algorytmy buforowania i wbudowany szybki mikroprocesor 80C286 20 MHz pozwalają na efektywne zarządzanie transferem danych przy dużych obciążeniach bez konieczności interwencji procesora komputera. Zainstalowana... Czytaj więcej »

Nowości Digitala

Prezentacja najnowszych produktów firmy Digital Equipment Corporation odbyła się 8 grudnia br. w warszawskim hotelu Marriott. Zaprezentowano na niej właściwości sprzętu przeznaczonego dla najpowszechniejszego grona użytkowników, a więc komputerów PC typu desktop z rodziny Venturis (dla początkujących) i Celebris (dla zaawansowanych) oraz notebooków z rodziny HiNote. Czytaj więcej »

IBM OS/2 Warp standardem dla komputerów Vobis

Przez najbliższe trzy lata firma Vobis będzie standardowo instalowała system operacyjny IBM OS/2 Warp na wszystkich swoich komputerach osobistych z 32-bitowymi mikroprocesorami Intel. Porozumienie w tej sprawie podpisał Wydział ds. Marketingu Oprogramowania dla Komputerów Osobistych IBM Europe z Vobis Microcomputer AG - jednym z największych dostawców komputerów osobistych w Europie.... Czytaj więcej »

Ranking pracodawców w opinii przyszłych biznesmenów

AIESEC (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych) Polska przy współpracy "Businessman Magazine" opracowuje wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród studentów dwóch ostatnich lat wszystkich uczelni ekonomicznych oraz słuchaczy wydziałów ekonomicznych innych szkół wyższych. Czytaj więcej »

IBM nie sprzedaje Pentium

IBM zaprzestał z dniem 12 grudnia 1994 r. sprzedaży komputerów z procesorem Pentium. Tę drastyczną akcję podjęto na podstawie wyniku testów przeprowadzonych przez IBM Research Division. Badania wykazały, że chociaż techniczna ocena błędu dokonana przez Intela jest poprawna, istnieje znacznie więcej sytuacji, w których ryzyko wystąpienia błędu jest większe, niż oceniano to... Czytaj więcej »

JTT współpracuje z Intelem

JTT Computer podpisał z Intelem umowę typu OEM (Original Equipment Manufacturer), która umożliwi JTT szybki dostęp do informacji o nowych rozwiązaniach technologicznych. Komputery ADAX produkowane przez JTT będą wyposażane w procesory i płyty główne, a także elementy sieciowe produkowane przez Intela. Czytaj więcej »

Drukarki STAR WinType sprzedaje ABC Data

Dwa modele nowej rodziny drukarek laserowych WinType, których producentem jest STAR dostępne są na naszym rynku w ofercie dystrybutora - firmy ABC Data. Czytaj więcej »

Otwarcie sieci LUBMAN

Symboliczne otwarcie sieci LUBMAN - Miejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej w Lublinie - odbyło się 7 grudnia 1994 r. Sieć LUBMAN działa już prawie od roku, ale oficjalna uroczystość zaznaczyła ukończenie budowy jej podstawowej części. Czytaj więcej »

SaveDir i śpisz spokojnie

Pakiet SaveDir - nowość w ofercie firmy Dagma - służy ochronie danych na dyskach i dyskietkach poprzez ich kodowanie. Może być wykorzystywany do zabezpieczenia ważnych danych dotyczących działalności firmy, pozwala chronić tajemnice służbowe i państwowe w instytucjach państwowych czy bankach, jego przeznaczeniem jest też zabezpieczanie rezerwowych kopii danych magnetycznych lub... Czytaj więcej »

I posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki

Jak już wcześniej informowaliśmy Premier powołał Radę Koordynacyjną ds. Teleinformatyki. Rada ta na pierwszym posiedzeniu zebrała się 16 listopada br. W programie spotkania znalazło się ustalenie i omówienie zadań Rady na 1995 r., przyjęcie regulaminu pracy Rady oraz sprawy różne. Posiedzenie odbyło się w Gmachu URM a obradom przewodniczył Marek Car, pełnomocnik premiera ds.... Czytaj więcej »

Superszybka karta graficzna

Number Nine Computer Corp. opracowała nowy model akceleratora graficznego - kartę Imagine 128, która jest przeznaczona do stosowania w komputerach PC wyposażonych w procesory Pentium, Alpha lub PowerPC. Ta, przeznaczona do zastosowań profesjonalnych, 128-bitowa karta graficzna ma wydajność wykorzystującą możliwości nie tylko obecnie produkowanych procesorów, ale także ich wersji,... Czytaj więcej »

Zastosowania

Multicash

Odpowiedzią na rosnące potrzeby banków w zakresie nowych metod obsługi klientów jest coraz szersza oferta systemów elektronicznej obsługi. Po prezentowanym w CW nr 42 Systemie Telekonta przedstawiamy dziś konkurencyjny system służący do komunikacji między bankiem i innymi instytucjami finansowymi a klientem - MultiCash firmy Omikron Czytaj więcej »

Pakiet Insurer

Insurer jest kompleksowym pakietem oprogramowania przeznaczonym dla zakładów ubezpieczeń opracowanym w gdyńskim Prokomie. Powstał jako narzędzie do pracy w systemach wielodostępnych Unix. Konstrukcję jego oparto o system relacyjnych baz danych Informix. W zakresie obsługi płatności współpracuje z systemem finansowo-księgowym. Czytaj więcej »

GIS - recepta na sukces (II)

W CW 42 z 14 listopada br. przedstawiliśmy początkowe stadia projektu wdrożenia Systemu Informacji Geograficznej GIS. Dziś dokończenie tego tematu. Czytaj więcej »

Listy

Telepraca - prezent pod choinkę dla osób niesprawnych ruchowo

Fundacja nasza, w trosce o godne warunki pracy dla bardzo ciężko poszkodowanych osób niesprawnych ruchowo, podjęła trud organizacji teleedukacji i telepracy dla nich. Czytaj więcej »

O systemach FK

Chciałbym nawiązać do "Raportu Specjalnego" dot. systemów finansowo-księgowych. Przyznaję, że przygotowany jest na dobrym poziomie. Przede wszystkim widać do kogo jest kierowany: do decydentów w przedsiębiorstwach. Wszystkie teksty pokazują dość szerokie spektrum spraw związanych z systemami FK. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...