powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 46-1994, 12 grudnia 1994
46-1994 Computerworld nr 46-1994
Wiadomości

Budowanie polskiej Infostrady

Z p. Markiem Carem, pełnomocnikiem premiera ds. informatyki rozmawia Jarosław Młodzki Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Fujitsu DL 700

Nowa 24-igłowa drukarka Fujitsu DL 700 cechuje się w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami mniejszą głośnością oraz dużą szybkością pracy. Pozostałe parametry tej konstrukcji o oryginalnym wyglądzie opisujemy niżej. Czytaj więcej »

Pretendent do tronu

Miliony użytkowników PC, korzystających dotychczas z DOS od dawna już oczekują nowego, w pełni wielozadaniowego systemu operacyjnego. Czy będzie nim Windows '95, trudno dziś jeszcze powiedzieć. Szczególnie, iż na rynku pojawiła się odmieniona, ulepszona, wersja IBM-owskiego systemu OS/2, o nazwie Warp. Czytaj więcej »

SAARI Personal Manager

Na naszym rynku pojawiła się ostatnio bardzo interesująca aplikacja z gatunku PM (personal manager). Jej autorem jest francuska firma SAARI, znany producent oprogramowania służącego do obsługi finansowej przedsiębiorstw i wspomagającego zarządzanie. Lokalizacji zaś dokonała polsko-francuzka firma Chandney Logiciels, ta sama, którą znamy z opracowania programu kosztorysującego... Czytaj więcej »

WordPerfect nakręca koniunkturę Windows

Jeżeli po wprowadzeniu na rynek nowej wersji programu firma proponuje w krótkim odstępie czasu następną jego wersję, może to oznaczać, że albo źle przeprowadziła marketing, albo oferowała niezbyt dopracowany produkt na skutek słabego kontaktu z odbiorcami. Taki przypadek miał miejsce, gdy w niespełna miesiąc po ukazaniu się wersji 5.2 WordPerfecta, producent oferuje udoskonaloną... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

UnixWare PE nie podzieli losu DOS 7

Na wystawie Networld + Interop w Atlancie (12-16.09) szefowie Novella przedstawili zmiany w priorytetach strategicznych firmy. Czytaj więcej »

Mówi szef Novella ds. Unix

Prezentujemy wypowiedzi wiceprezesa Novella i dyrektora wydziału zajmującego się Unixem - Mike'a DeFazio - zamieszczone w amerykańskim tygodniku Network World. Czytaj więcej »

Odrodzony duży komputer

Utrzymanie konkurencyjności na ciągle zmieniającym się rynku wymaga ciągłego poszukiwania nowych technologii. Jedną z takich nowych technologii jest przetwarzanie równoległe. Czytaj więcej »

Co nowego będzie w UnixWare 2.0?

Nowa wersja UnixWare - systemu operacyjnego firmy Novell opartego na standardach Unixu - pojawi się na rynku w grudniu br. Nowy UnixWare będzie mógł pracować na maszynach wieloprocesorowych. Będzie on wyposażony w mechanizmy pracy wielowątkowej. Udoskonalone będą programy instalacyjne i środki zarządzania oraz kontroli bezpieczeństwa. W nowym systemie Novell wprowadzi tryb logowania z... Czytaj więcej »

UnixWare 2.0 - dlaczego i po co?

SuperNOS - nowy sieciowy system operacyjny Novella - będzie wprowadzony na rynek nie wcześniej niż w 1996 r. Na razie firma z Utah musi rozbudzić i podtrzymać zainteresowanie nabywców systemem UnixWare. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Informatyka drugiego obiegu

Minął pierwszy Kongres Informatyki Polskiej. To wydarzenie, którego znaczenia nie można przecenić. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w Polsce mówiło się o informatyce oficjalnie w sposób nieskrępowany i prawdziwy. Dawniej też wiele mówiono, ale głównie o informatyce lukrowanej, na pokaz, która umożliwiała przede wszystkim dostęp do różnych funduszy, a czasem nawet do... Czytaj więcej »

Kłamstwa, wierutne kłamstwa i sprzedawanie oprogramowania

Jeżeli zamierzasz zakupić jakikolwiek produkt programowy, upewnij się, że jest już co najmniej trzech jego użytkowników. Czytaj więcej »

Czas oddać Big Blue to, co się mu należy

Zaprzyjaźniony ze mną pracownik firmy IBM wpadł do mnie pewnego dnia ze swoim kolegą i wszczął dyskusję na temat, jak to IBM wspiera środowisko pracy klient/serwer. Muszę w tym momencie zaznaczyć, że w chwilach takich staję się facetem cynicznym. Gotów jestem wtedy w każdej chwili rzucić takim interlokutorom w twarz ich Systems Application Architecture. A kiedy jestem w... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Routery 3Com

Na rynku pojawił się pierwszy, namacalny efekt strategicznego porozumienia między firmami Novell i 3Com. Jest to RouterManager for 3Com - system zarządzania routerami 3Com współpracujący z Network Management System (NMS) Novella. Moduł RM43C dołączony do NMS zapewnia administratorowi sieci bieżącą informację o awariach, przepustowości i zagrożeniach, a także umożliwia obserwację... Czytaj więcej »

Karta Satysfakcji Klienta: koncentratory i routery

Górą SynOptics i Chipcom Czytaj więcej »

Czy tranking radiotelefoniczny to przeżytek?

Systemy trankingowe w swoim działaniu wykorzystują zasadę jednej kolejki oczekujących do kilku stanowisk obsługi. Pozwala to na pełne wykorzystanie stanowisk obsługi i niekiedy znaczne skrócenie czasu oczekiwania. W łączności radiowej system taki umożliwia najwydajniejsze wykorzystanie ograniczonej liczby kanałów radiowych. Czytaj więcej »

Pierwszy telefon komórkowy z nowej generacji

International 8200 produkcji Motoroli jest pierwszym cyfrowym telefonem komórkowym nowej generacji, wyposażonym w system Personality (osobowość). Ta nowa funkcja umożliwia dopasowanie do gustu użytkownika sposobu używania telefonu, począwszy od funkcji menu do brzmienia sygnału dźwiękowego.Korzystanie z takiego telefonu ogranicza się jedynie do przyciśnięcia guzika OK, jeżeli... Czytaj więcej »

Długa i kręta droga... do ATM

Przyszłość należy do ATM - taka jest opinia większości obserwatorów rynku sieciowego. Ale choć ATM w zeszłym roku zaszedł daleko, czeka go jeszcze długa i pełna niespodzianek droga. Czytaj więcej »

Modemy MultiTech

MultiTech, amerykański producent modemów i multiplekserów, wprowadził na rynek rodzinę modemów spełniających wymogi standardu V.34. Podstawowa przepływowość urządzeń wynosi 28,8 kbps. W połączeniu z kompresją danych pozwalają one osiągnąć szybkość transmisji ponad 100 kbps. Wraz z modemem MultiTech oferuje specjalną kartę transmisji szeregowej, zastępującą standardowy... Czytaj więcej »

Wieloportowe karty DigiBoard dla Windows NT

Amerykańska firma DigiBoard, specjalizująca się w systemach komunikacyjnych, oferuje posiadaczom serwerów Windows NT dostosowane do nich wieloportowe, szeregowe karty komunikacyjne. Należące do znanych serii DigiBoard - PC/Xem i EPC/X bazują na procesorach RISC IDT 3051. Szybkość transmisji kart wynosi 230,4 kbps. Czytaj więcej »

Przełączanie sieci Token Ring

Technologii przełączania (komutacji) w standardzie Token Ring towarzyszy atmosfera niepewności. Wątpliwości dotyczą współpracy z innymi sieciami. Producenci tacy jak IBM, Madge Networks Inc. oraz Olicom USA Inc. próbują znaleźć rozwiązanie tego problemu. Czytaj więcej »

Internet dla każdego

Zmieniają się systemy operacyjne - nowe wersje zawierają moduły ułatwiające łączność z siecią Internet. Zmieniają się użytkownicy Sieci - można wśród nich znaleźć coraz więcej "zwykłych" ludzi: urzędników, sekretarek, osób wykorzystujących komputer w swojej pracy zawodowej. Zmieniają się programy przeznaczone do pracy w Internecie - są coraz prostsze w obsłudze i... Czytaj więcej »

Sieć i telekomunikacja

Uniwersalne modemy

Firma Rockwell International zademonstrowała na ostatnich targach Comdex układ, który pozwoli komputerom przenośnym łączyć się poprzez tanie modemy z sieciami bezprzewodowymi oraz używać do transmisji danych publicznych sieci telefonicznych. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Karty 10/100 Mbps dla Szybkiego Ethernetu

Intel Corporation ogłosiło redukcję cen adapterów sieciowych EtherExpress PRO/100 i obsługę Szybkiego Ethernetu przez serwer kopii zapasowych StorageExpress. Czytaj więcej »

Biuro prawie doskonałe

Spodziewany jeszcze w tym roku pakiet PerfectOffice 4.0 zdobywa punkty u beta testerów. Chwalony jest przede wszystkim intuicyjny interfejs użytkownika, załączone makra i integracja między aplikacjami. Wszystko to dzięki porozumieniu WordPerfecta z Novellem. Czytaj więcej »

Access/Remote UB Networks

UB Networks wprowadza na rynek Access/Remote produkt sieciowy łączący funkcje zdalnego mostu/routera i możliwości 8-portowego gniazda Ethernetu. Access/Remote jest przeznaczone dla firm mających wiele oddziałów znajdujących się w różnych, oddalonych od siebie miejscach. Produkt umożliwia nawiązanie łączności między oddziałami regionalnym, a centrum zarządzania... Czytaj więcej »

Dyskietki o pojemności płyt CD-ROM

Porozumienie w sprawie specyfikacji nowej dyskietki magnetooptycznej MO zawarły w październiku br. firmy Hitachi, Sony i 3M. Czytaj więcej »

Supermultimedia

Choć na razie zarówno obraz telewizyjny, jak i przekaz radiowy docierają do odbiorców w postaci analogowej, to technika cyfrowa na PRO-TV '94 była prezentowana praktycznie w każdym stoisku. IV Międzynarodowe Targi Profesjonalnego Sprzętu Filmowego, Radiowego i Telewizyjnego PRO-TV '94 odbyły się w Warszawie w dn. 30.11-3.12.1994. Zgromadziły producentów i dystrybutorów urządzeń,... Czytaj więcej »

Oprogramowanie Lotusa dla Hewlett-Packarda

Lotus Development Corp i Hewlett-Packard Company ogłosiły podpisanie umowy na dostarczenie w ciągu trzech lat firmie HP produktów Lotusa o łącznej wartości ponad 15 mln USD. HP uzyska kopie: pakietów komunikacyjnych cc:Mail i Notes, arkuszy kalkulacyjnych 1-2-3, procesorów tekstu Ami Pro i software'u do tworzenia prezentacji Freelance Graphics. HP ma także kontrakt z Lotusem dotyczący... Czytaj więcej »

Corel wchodzi na rynek zestawów aplikacji

Latem pojawią się 32-bitowe aplikacje Corel Corp. dla Windows 95 Czytaj więcej »

Seminarium TCA dla bankowców

O wdrażaniu komputerowych systemów bankowych, planowaniu przedsięwzięć, rozszerzeń, wreszcie ich realizacji: testach odbiorczych i uruchomieniu mówiono 2 grudnia podczas całodziennego seminarium zorganizowanego przez Terence Chapman Associates Poland (TCA), polski oddział międzynarodowej firmy konsultacyjnej. Mimo że koszt uczestniczenia w seminarium był znaczny, słuchacze wyraźnie... Czytaj więcej »

Nowy standard w grach wideo

Na początku grudnia Sony Corporation wprowadza do sprzedaży na rynek japoński - PlayStation - nowy komputer osobisty przeznaczony do odtwarzania gier na ekranie wideo. PlayStation pracować będzie w 32-bitowej architekturze. Czytaj więcej »

Pentium z błędem nadal w sprzedaży

Wykryty ostatnio błąd w konstrukcji jednostki do obliczeń zmiennoprzecinkowych (Floabing Point Unit - FPU), którą zawiera procesor Pentium, wywołał burzę wśród użytkowników, lawinę pytań, analiz i doniesień prasowych. Czytaj więcej »

"Od wizji do rzeczywistości" - seminarium w Londynie dla biznesmenów

Hewlett-Packard jest znany z tego, że swoich potencjalnych klientów stara się edukować w zakresie technologii komputerowych, zapraszając ich na seminaria prowadzone przez niezależne, uznane na świecie, centra szkoleniowe. Czytaj więcej »

Koniec monopolu?

Usługi telefonii komórkowej w krajach Wspólnoty Europejskiej od 1 stycznia 1996 r. nie będą mogły podlegać monopolowi firm narodowych. Jeśli plan, opublikowany przez Komisję Europejską w formie oficjalnego dokumentu, będzie zatwierdzony przez Radę Ministrów Wspólnoty, Komisja przystąpi do opracowywania konkretów jego realizacji. Czytaj więcej »

StyleLine Design Pack

Microsoft Publisher StyleLine Design Pack to uzupełnienie do znanego programu edytorskiego Microsoft Publisher. Czytaj więcej »

Świąteczne oferty

Na prezent gwiazdkowy, April Business Computer proponuje zakup CorelDraw 3.0 PL + czytnik CD ROM Sony w cenie 220 USD (+ VAT) lub Norton Utilities 8.0 za 110 USD (+ VAT). Ta świąteczna oferta ważna jest do momentu wyczerpania zapasów magazynowych. Czytaj więcej »

Nowe serwery z serii PowerEdge

Dell Computer Corp. poszerza ofertę o nową linię dwuprocesorowych serwerów dużej mocy, budowanych na bazie Pentium 90 MHz. Czytaj więcej »

Dość udana premiera

Prowadzący sesję technologii informatycznych dr Jacek Stochlak (CSBI, SRSO) tak streścił przebieg obrad: "to co się kryje pod hasłem -technologie informatyczne - zawsze zapowiada przepychankę na temat co jest lepsze, czy Intel, czy PowerPC lub czy Windows NT wyprze Unix czy też nie. Na szczęście podczas sesji nie padły nigdzie takie sformułowania. Mówiono o nowych technologiach... Czytaj więcej »

TokenExpress Intela

Intel Corporation ogłosiło wyprodukowanie pierwszego adaptera TokenExpress PRO zawierającego pamięć Flash. Nowe karty nadają się do stacji roboczych z szyną ISA. Produkt jest najnowszym adapterem linii PRO po EtherExpress PRO/10 i EtherExpress PRO/100. Czytaj więcej »

Nowe linie systemów Alpha

Digital Equipment Corporation zaprezentował nowe linie systemów Alpha: stacji roboczych AlphaStation i serwerów AphaServer z procesorami 64-bitowymi. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard obniża ceny

Hewlett-Packard poinformował, że zredukował ceny wszystkich komputerów osobistych i serwerów sieciowych z dniem 1 grudnia br. Obniżka cen sprzętu jest znaczna: o 24% tanieją komputery osobiste klasy PC i aż o 27% serwery. Czytaj więcej »

"Dokąd chcesz udać się dzisiaj?"

Microsoft Corporation rozpoczyna międzynarodową kampanię marketingową, której celem jest spopularyzowanie "marki" firmy. Rdzeń całej akcji stanowić ma kompleksowa kampania reklamowa. Firma zamierza zainwestować ponad 100 mln USD, by w powszechnej świadomości nazwa Microsoft oznaczała producenta dostarczającego wiedzy, rozrywki i narzędzi potrzebnych do realizacji skomplikowanych... Czytaj więcej »

Oracle/HP Applications Initiative

Oracle Corp. i Hewlett-Packard Company nawiązały współpracę mającą na celu zwiększenie liczby użytkowników Oracle Cooperative Applications pracujących na sprzęcie HP. W związku z tym firmy ogłosiły ogólnoświatową Oracle/HP Applications Initiative, opierającą się na zestawie produktów Oracle Cooperative Applications. W zestawie tym znajduje się ponad 25 zintegrowanych... Czytaj więcej »

Zwiększona funkcjonalność HP 700/70 Windowing Terminal

Hewlett-Packard Company ogłosiła wprowadzenie ulepszeń w linii produkcyjnej HP 700/70 Windowing Terminal. HP 700/70 umożliwia podstawowe emulacje terminali niezbędne do współpracy z SCO Unixem i innymi środowiskami, opartymi na systemie PC-Unix. Dzięki połączeniu z oryginalnymi emulacjami DEC VT 320, VT220, VT100 i VT52 HP 700/70 pracuje on praktycznie we wszystkich środowiskach... Czytaj więcej »

Przełącznik 100BASE-T LANNETa wygrywa Networld + INTEROP

Firma LANNET Data Communications Ltd. otrzymała prestiżową nagrodę European Networking Innovation Award. Na wystawie Networld + Interop '94, odbywającej się w Paryżu, uhonorowano pierwszy przemysłowy moduł przełączający 100BASE-T dla wykorzystywanych w dużych przedsiębiorstwach hub. Czytaj więcej »

Centrum Szkoleniowe HP

Od dwóch lat działa w Warszawie Centrum Szkoleniowe Hewlett-Packard Polska. Oferta szkoleń adresowana jest do wszystkich użytkowników systemów otwartych, nie tylko użytkowników systemów komputerowych produkcji HP. Centrum kształci kadrę kierowniczą oraz pracowników działów informacji renomowanych firm polskich i zagranicznych. Z usług firmy skorzystały m. in. takie instytucje jak... Czytaj więcej »

Trzech konkurentów o biliony GUC

W maju 1994 r. Główny Urząd Celny ogłosił dwa niezależne przetargi na wykonanie dwóch przedsięwzięć - komputerowej kontroli i nadzoru ruchu tranzytowego oraz ogólnopolskiego systemu informatycznego dla administracji celnej. Zapytania ofertowe wykupiło ponad 30 a do przetargu stanęło 15 firm. Czytaj więcej »

HelpLine Optimusa i tęsknota za Koreą

Optimus S.A. rozpocznie od 1995 r. dostawę nowego typu usług objętych wspólną nazwą HelpLine. Należą do nich: zapewnienie serwisu sprzętu w czasie 24 godzin, bezpłatne doradztwo techniczne, bezpłatną dostawę zakupionego sprzętu oraz szkolenia. Serwisem HelpLine będą objęte również komputery Optimusa zakupione wcześniej, o ile użytkownik dokona ich przeglądu i zapłaci 2% ceny... Czytaj więcej »

Nowości Sony

Sony sfinalizowało specyfikację Picture MD, opartego na formacie przechowywania danych MD Data. Picture MD pozwala przechowywać nieruchome barwne obrazy na dysku 140 MB, który ma średnicę zaledwie 64 mm. Nowy format zapewnia zgodność z nowymi, cyfrowymi aparatami fotograficznymi oraz urządzeniami prezentacyjnymi, łączącymi dźwięk z obrazami nieruchomymi. Czytaj więcej »

Doroczna konferencja HP

Hewlett-Packard uzyskał certyfikat jakości ISO 9000. Poinformowano o tym fakcie na dorocznej konferencji prasowej firmy, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 7 grudnia br. Hewlett-Packard osiągnął w roku fiskalnym 1994, kończącym się 31 października, obroty o 23% wyższe niż w roku poprzednim. Przychód netto wyniósł 25,0 mld dolarów USD a zysk netto 1,6 mld (36%... Czytaj więcej »

Zastosowania

IBM stawia na outsourcing

Kolejne fazy ogłoszonych w maju przetargów komputeryzacyjnych GUC mamy już za sobą. W ostatniej fazie przetargu, która rozstrzygnie się na początku 1995 r., obok AT&T GIS (por. CW z 31 października) pozostał także IBM. Przedstawiamy dziś rozmowę z Krzysztofem Chełpińskim, prowadzącym projekt przetargu GUC ze strony IBM Polska. Czytaj więcej »

Inżynierowie w banku

Twórca systemu bankowego GryfBank, szczecińska firma HeuThes powstała w 1989 r. Korzenie tej spółki sięgają jednak nieco głębiej, bo 1986 r. Wtedy to nieformalna jeszcze grupa inżynierów programistów "HeuThes, The Software Group of Wojciech Grzybek" tworzyła oprogramowanie pracując w rozproszeniu. Jednak już wtedy produkty tej spółki autorów sygnowano jednolitym znakiem HeuThes. Czytaj więcej »

Policzymy się co do grosza

Tuż przed nami - począwszy od 1 stycznia 1995 r. - dawno zapowiadana denominacja złotego. Dzisiejsze 10 tys. zł zamieni się na jedną noworoczną złotówkę, nowe 100 zł to obecny milion. Czytaj więcej »

Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie

PBKS jest jednym z 9 banków powstałych po reorganizacji NBP w 1989 r. W 1993 r. osiągnął przychody 4,417 bln zł przy zatrudnieniu przekraczającym 3,5 tys. osób. Według zestawień Gazety Bankowej usytuowało to w ub.r. PBKS na 35 miejscu wśród polskich przedsiębiorstw. Dyrektor departamentu informatyki PBKS Tomasz Łapko uważa, że w banku w którym pracuje, udało się zapewnić... Czytaj więcej »

Listy

Nie tylko software AG

Polemika z artykułem "New Dimension w Naturalu" zamieszczonym w nr 41 z dnia 7 listopada 1994 r. Czytaj więcej »

Kartaginę należy zburzyć

Proszę nie traktować mojej propozycji jako klasycznej "spychologii". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...