powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 45-1994, 5 grudnia 1994
45-1994 Computerworld nr 45-1994
Komputer na biurku

Kompromis ceny i możliwości

Karta grafiki jest tym elementem, który w widoczny sposób może przyspieszyć lub spowolnić pracę komputera. Pojawiają się bowiem coraz bardziej zaawansowane aplikacje (głównie graficzne i CAD) wymagające szybkich zmian wyświetlanych na ekranie obiektów przy dużych rozdzielczościach i bogactwie kolorów. Obróbka grafiki jest jednym z najbardziej czasochłonnych procesów wykonywanych... Czytaj więcej »

Stacja robocza wielkości notebooka

Nie jest to właściwie pierwszy przenośny komputer RISC z systemem Unix, ale z pewnością jest to pierwszy tego typu komputer z procesorem PowerPC i chyba najszybszy. Notebook N40 wyprodukowała firma Tadpole Technology jako jeden z IBM-owskiej serii komputerów systemu RS/6000. Pracuje on pod kontrolą systemu operacyjnego AIX. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Jak dobierać zespół ludzi?

Realizacja dużego projektu klient/serwer zmusiła szefa działu informatyki dużego przedsiębiorstwa energetycznego West Coast Energy (Brytyjska Kolumbia, Kanada) do przemyślenia roli działu informatyki w firmie i zmiany jego struktury informatycznej w celu lepszego spełniania funkcji usługowych dla potrzeb całego przedsiębiorstwa. Zamieszczamy skróconą wersję rozmowy, którą z Gregiem... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Nowa technologia nośników magnetycznych

IBM opracował nową generację systemów pamięci masowej, w której wykorzystał opracowane w swoich laboratoriach technologie. Czytaj więcej »

Clarion - kolejna baza dla Windows

Clarion firmy TopSpeed - środowisko opracowywania aplikacji do obsługi baz danych - doczekał się wersji dla Windows. Clarion for Windows nie używa półśrodków w rodzaju częściowej kompilacji i nie podpiera się modułem uruchomieniowym interpretującym kod pośredni w czasie wykonania. Czytaj więcej »

Wyleczyć ODBC

Microsoft udostępnił firmie Visigenic licencję na kod ODBC - łącza programowego, umożliwiającego współpracę między serwerami baz danych, zwykle rezydującymi na dużych systemach, a klientami - aplikacjami pracującymi na komputerach osobistych. Porozumienie producentów przewiduje, że Visigenic jeszcze w listopadzie stworzy wersję ODBC dla Unixa. Zapowiadane jest też opracowanie... Czytaj więcej »

Dlaczego technika obiektowa?

Nim w jakiejkolwiek firmie przejdzie się do szczegółowych rozważań na temat metod modelowania obiektowego i jego nowych języków programowania, powinno się postawić zasadnicze pytanie: a dlaczego właściwie obiekty? Wiele firm ma już opanowaną technikę opracowania aplikacji, rozwijaną przez lata i nie ma właściwie żadnego poważnego powodu, dla którego należy ją zmieniać. Czytaj więcej »

Okolice

Wielkie wyzwania.

Tym właśnie hasłem, 5 lat temu w publikacji Grand Challenges to Computational Science, K. G. Wilson określił te problemy naszej cywilizacji, których algorytmiczne rozwiązanie przekracza możliwości najszybszych maszyn cyfrowych. Czy dzisiejsze "superliczydła" potrafią więcej niż te z roku 1989? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Żądania i pyskówki

Otrzymujemy od firm komputerowych telefony i faksy, wskazujące wyraźnie na niezrozumienie roli prasy. Naszym celem, misją i zadaniem jest służyć Czytelnikom, informując ich o tym co dzieje się w informatyce na świecie i w Polsce. Tymczasem firmy komputerowe wyobrażają sobie, że to właśnie im mamy służyć. Czytaj więcej »

Moduły programowe i gąbka

Szukam czegoś naprawdę prostego. Nie szukam żadnej magicznej pałeczki, eliksiru wiecznej młodości, środka do zbawiania ludzkości ani sekretu wszechświata. Wszystko czego mi naprawdę potrzeba, to dobra gąbka do czyszczenia mej kabiny prysznicowej. Nie może to być jednak byle jaka gąbka. Ma być idealna: musi czyścić glazurę bez pozostawiania śladów i powinna nadal nadawać się... Czytaj więcej »

Polacy nie gęsi i swój standard mają!

Polska jest od dwóch tysiącleci krajem chrześcjańskim. Większość naszego społeczeństwa została wychowana po katolicku. Od pięciu lat mamy (gdyby ktoś nie zauważył) ustrój demokratyczny. Dlatego dla każdego jest oczywiste, że życie ludzkie jest dobrem najwyższym, które powinno być chronione i stawiane ponad wszystko. Ucieszyłem się więc niezwykle, gdy ostatnio przeczytałem... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Czy Cisco gwarantuje sukces technologii AnyLAN

Firmy Cisco oraz Hewlett-Packard podjęły ostatnio decyzję połączenia wysiłków nad rozwojem produktów w standardzie 100VG-AnyLAN oraz tworzeniem oprogramowania do obsługi koncentratorów i routerów. Czytaj więcej »

Co z Internetem

W 25 rocznicę założenia Arpanetu - pierwszej sieci komputerowej - jego twórcy dyskutują o przyszłości Internetu. Czytaj więcej »

ATM do centralnego komputera

Firma Cisco Systems zamierza w grudniu br. dostarczyć tanią opcję rozbudowy routerów przeznaczoną dla użytkowników, którzy chcą skonsolidować swoje centra obliczeniowe. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Nowa technologia produkcji płaskich ekranów

Hewlett-Packard Co. i Compaq Computer Corp. wspierają i finansują prace nad opracowaniem technologii produkcji płaskich ekranów nowej generacji. Firmą, która zajmuje się badaniami nad tą technologią jest Silicon Video Corp. Widać, że gra warta jest świeczki, skoro nawet rząd USA przekazał tej firmie 67 mln USD na kontynuowanie prac nad nowymi ekranami CRT. Czytaj więcej »

Otwarcie ComputerLand Wrocław

W miesiąc po uruchomieniu w Poznaniu, 23 listopada 1994 r., we Wrocławiu odbyło się oficjalne, uroczyste otwarcie szóstego już oddziału firmy ComputerLand Poland (1991 r. - Warszawa i Gdańsk, 1992 r. - Kraków i Szczecin). Wrocławski oddział spółki, faktycznie działający już od kilku miesięcy, może pochwalić się pewnym dorobkiem w postaci realizacji kilku instalacji i dostaw... Czytaj więcej »

Co z certyfikatami?

Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji na wniosek Rady PCBiC postanowił przesunąć do 1 maja 1995 r. termin wejścia w życie zarządzenia nr 335 Dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji ustalającego wykaz wyrobów podlegających obowiązkowi zgłaszania do certyfikacji na znak bezpieczeństwa "B" (odnoszącego się do ustawy o badaniach i certyfikacji). Decyzję o... Czytaj więcej »

O certyfikatach raz jeszcze

Stało się. Pomimo licznych, krytycznych publikacji prasowych i głośnego sprzeciwu środowisk informatycznych, w dniu 21 listopada 1994 r., po czterech miesiącach od daty ukazania się, zaczęło obowiązywać zarządzenie nr 335 Dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji ustalające wykaz wyrobów podlegających obowiązkowi zgłaszania do certyfikacji na znak bezpieczeństwa B... Czytaj więcej »

Seminarium Partnerów Techmex International

Techmex International Częstochowa jest organizatorem seminarium "Sieci komputerowe - elementy budowy", które odbędzie się 7 grudnia (środa). Czytaj więcej »

Nowa wersja Plant Design System

Intergraph Corporation wprowadził do sprzedaży 5 wersję PDS (Plant Design System) - systemu służącego do wspomagania, projektowania i utrzymania obiektów i instalacji przemysłowych. Aplikacja ta działająca wyłącznie na platformie Unixa, jest obecnie dostępna również w środowisku Microsoft Windows NT. Na pakiet PDS składa się szereg programów służących m.in. do: opracowywania... Czytaj więcej »

34 tysiące nowych abonentów

Kolejne kontrakty na dostawę nowych centrali telefonicznych dla Bydgoszczy, Inowrocławia i Torunia podpisała 29 listopada 1994 r. Telekomunikacja Polska S.A. z AT&T Telfa S.A. Zgodnie z umową AT&T dostarczy i zainstaluje produkowane w Bydgoszczy centrale 5ESS 2000. Te jedne z najnowocześniejszych na świecie centrali telefonicznych, przygotowane są do pracy z sygnalizacją C7 oraz... Czytaj więcej »

Suita z Lotusa

W trakcie kolejnego spotkania zorganizowanego przez Lotus Polska dla prasy (w ekspressie tym razem do Gdańska) zaprezentowano pakiet SmartSuite 3.0 oraz politykę firmy na polskim rynku. Czytaj więcej »

Altkom partnerem Gupty

Na seminarium z cyklu Gupta Live Tour '94, przeprowadzonym w Warszawie 30.11. br, przygotowanym z udziałem Techmexu z Bielska- Białej, zaprezentowano nie tylko systemy korporacji Gupta do tworzenia programów klient/serwer ale również jej nowego partnera. Została nim warszawska firma Altkom, zajmująca się m.in. dystrybucją i szkoleniami informatyczntymi. Altkom został uczestnikiem... Czytaj więcej »

PC DOS 7

IBM ukończył prace nad kolejną wersją systemu operacyjnego DOS (PC DOS 7) i skierował go do testowania fazy beta. Czytaj więcej »

InterAms II upadł

Sąd Wojewódzki w Warszawie ogłosił 28 listopada 1994 r. upadek firmy InterAms II. Czytaj więcej »

ComNet Warsaw '95

Amerykanie i Czesi mają swój ComNet teraz i my będziemy mieli swoją prestiżową konferencję sieciową. Pierwsza Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Techniki Telekomunikacyjnej i Sieciowej ComNet Warsaw '95 odbędzie się w Warszawie w terminie 20-22 czerwca 1995 r. ComNet Warsaw to klucz do rynku telekomunikacyjnego i sieciowego w Polsce oraz idealna platforma do kontaktów handlowych.... Czytaj więcej »

Milczenie władz

Oracle podpisał umowę z rządem węgierskim na dostawę i instalację oprogramowania w organach administracji centralnej i terenowej. Jednocześnie biuro premiera Węgier zaleciło podległym sobie agendom użytkowanie baz danych firmy Oracle gdziekolwiek jest to możliwe. Czytaj więcej »

IBM wspiera informatyków z FSO

IBM Polska zawarł z Fabryką Samochodów Osobowych w Warszawie kontrakt na dostawę sprzętu i świadczenie usług informatycznych. Kontrakt został podpisany 9 listopada przez dyrektora IBM Europa Wschodnia, Dilipa Chandrę i dyrektora IBM Polska, Antoniego Rozwadowskiego oraz dyrektora Sterowania Zakupami w FSO, Edmunda Rakowskiego i głównego księgowego FSO, Andrzeja Klawińskiego. Czytaj więcej »

InterAms II upadł. Co dalej?

Na wniosek firmy Supra z Poznania i właściciela firmy InterAms II, Pawła Zdunka, Sąd Wojewódzki w Warszawie ogłosił 28.11.1994 r. upadłość firmy InterAms II. Oznacza to konieczność wyznaczenia syndyka masy upadłościowej, który zlikwiduje aktywa firmy, wypłaci należne Urzędowi Skarbowemu zaległe podatki, zaległe składki ZUS, potem ureguluje roszczenia pracowników, a w końcu... Czytaj więcej »

Premier powołał Radę Koordynacyjną ds. Teleinformatyki

Nowo powołana Rada Koordynacyjna ds. Teleinformatyki zaplanowała pierwsze posiedzenie zaraz po I Kongresie Informatyki Polskiej, by uwzględnić w swoich działaniach wyniki jego obrad. Czytaj więcej »

Seminarium nt. układów scalonych ASCI

15 grudnia br. w sali konferencyjnej Pałacyku Rektorskiego Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 80 odbędzie się seminarium nt. nowych technologii, zorganizowane przez JAWI Asci Design i Instytut Telekomunikacji PW. Tytuł seminarium: " Nowa generacja programowalnych układów ASCI, układy PLD i FPGA oraz narzędzia CAD firmy Altera". Czytaj więcej »

Cisco: nie tylko seminaria

Producent sprzętu i oprogramowania oraz realizator kompleksowych systemów z zakresu połączeń międzysieciowych - amerykańska firma Cisco Systems - przystąpiła do organizowania swojego biura w Warszawie. Poinformował o tym powołany niedawno przedstawiciel tej firmy w Polsce - p. Janusz Majchrzak - na seminarium przeprowadzonym w Warszawie dn. 29.11. br. Czytaj więcej »

ICL partnerem McDonald'sa

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Wiedniu, Andreas Hacker, szef na Europę Środkową największej światowej sieci restauracji szybkiej obsługi McDonald's oznajmił w dniu 22 listopada 1994 r., że McDonald's postanowił wybrać ICL jako swego strategicznego partnera do obsługi informatycznej lokali w Europie Środkowej. Zgodnie z warunkami porozumienia (o początkowej wartości 500 tys.... Czytaj więcej »

Zastosowania

Organizacja informatyki Giełdy Warszawskiej

Informatyka na giełdzie warszawskiej pojawiła się bardzo wcześnie, choć dopiero w fazie skonkretyzowanego kształtu giełdy. Już pierwsze notowanie giełdowe - 17 kwietnia 1991 - odbyło się ze wsparciem w postaci systemu notowania na komputerach klasy PC. System ten wg własnych założeń pracowników giełdy opracowała grupa pierwszych informatyków. Spośród nich jeden - Piotr... Czytaj więcej »

Wciąż czekamy na wielką falę popytu na MRP II

Mówi Piotr Michalak, dyrektor Manufacturing Industry Centre w ICL Poland. Centrum które zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania użytkowego dla przedsiębiorstw przemysłowych oraz usługami wdrożeniowo-konsultacyjnymi przy informatyzacji przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

MRP II - kiedy w przemyśle polskim?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że oczekiwany w Polsce systematycznie rosnący przyrost dochodu narodowego w znacznej mierze będzie uzależniony od wzrostu produkcji przemysłowej. Ten z kolei jest w dużym stopniu uzależniony od poziomu kadry menedżerskiej naszego przemysłu. Czytaj więcej »

Reforma państwa, geodeci i systemy komputerowe

Na konferencji poświęconej Narodowemu Systemowi Informacji Przestrzennej (SIP), która odbyła się w Legionowie w dniach 8-10 listopada br., wzięło udział ponad 200 osób - w tym przedstawiciele świata nauki, administracji rządowej i terytorialnej, pracownicy zainteresowanych firm, geodeci oraz burmistrze, dziennikarze i informatycy. Dyskutowano nad zagadnieniami, których uporządkowanie... Czytaj więcej »

Listy

Maloka ... ma nowego szefa

W numerze 38 Computerworld (z 17 października) pani podpisująca się Daniela Baszkiewisz-Scott (DBS) przedstawiła swoje impresje "w temacie" MALOKA BBS. Nie zwróciłbym uwagi na ten tekst, ale podsunięto mi go pod oczy, wiedząc że w pewnym sensie jestem związany z tą instytucją. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...