powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 44-1994, 28 listopada 1994
44-1994 Computerworld nr 44-1994
Cenniki

Równi i równiejsi

Ostatnio na naszym rynku pozornie nic ciekawego się nie dzieje - ceny PC od kilku tygodni stoją raczej w miejscu, zaś oferowane coraz powszechniej przez różnych dostawców konfiguracje przestały się w zasadzie czymkolwiek od siebie różnić. Czytaj więcej »

Przegląd oprogramowania i sprzętu dla Systemów Informacji Przestrzennej

Prezentowane w bieżącym cenniku produkty można było obejrzeć na wystawie, zorganizowanej przy konferencji poświęconej Systemom Informacji Przestrzennej, która odbyła się w Legionowie, w ośrodku Szkoły Policji, w dniach 8-11 listopada br. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

VATMAN

"Jeżeli jesteś producentem lub dystrybutorem, zatrudniasz pracowników w terenie lub też samodzielnie rozprowadzasz jakiś towar, nasz system przeznaczony jest właśnie dla Ciebie. Z pewnością przekonałeś się ile czasu i nerwów kosztuje Cię każdorazowe wypisywanie u klienta faktury VAT w sposób akceptowalny przez Twoich księgowych". Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Pierwsza runda: serwer

Większość ludzi intuicyjnie wie co to jest komputer osobisty, ale nie bardzo co to takiego serwer? Termin serwer ma dwa znaczenia określające: Czytaj więcej »

Współdziałanie Windows NT z siecią

Po prezentacji Windows NT 3.5 na konferencji Networld/Interop '94 nie można wykluczyć, iż system ten może stać się groźnym konkurentem dla innych systemów sieciowych. Czytaj więcej »

Okolice

System Picasso - diagnoza na odległość

"704 dni do Olimpiady" obwieszcza wielki znak na międzystanowej Drodze nr 75. Znacznie bliżej jest jednak do startu projektu Emory University, mającego usprawnić obsługę medyczną w czasie rozgrywania Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Projekt ten, nazwany Health Communications Project, jest wspólnym przedsięwzięciem sześciu instytucji uniwersyteckich i czterech szpitali. Jego celem jest... Czytaj więcej »

Świat nie jest różami usłany

O rozlicznych zaletach programowania zorientowanego obiektowo słyszał już chyba każdy. Niestety tworzenie programów za pomocą języków obiektowych ma także swoje ciemniejsze strony. Czytaj więcej »

Pakiet ustaw prezydenta Clintona delegalizuje kody wirusów

Zakres aktów prawnych, podpisanych w ostatnim miesiącu przez prezydenta Clintona, zapiera dech w piersiach. Czyni on nielegalnymi różne narzędzia zbrodni, zezwala na rozgrywanie meczów koszykówki po północy oraz poprawia pisownię kidnaping na kidnapping w kodeksie federalnym. Czytaj więcej »

Asfaltowe infostrady

Czy drogowa nawierzchnia może mieć coś wspólnego z ideą wysoko wydajnej sieci teleinformatycznej (data highway)? To prawda, ˙˙ że autostrady buduje się nadal z betonu a nie z "bajt-onu", ale˙ nowoczesne arterie komunikacyjne stają się coraz bardziej zinformatyzowane i "inteligentne". Komputeryzacja transportu jest˙ ważnym warunkiem zapanowania nad chaosem komunikacyjnym,... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czy już sami nic nie robimy?

Zawsze byłem zdania, że jeśli jakąś rzecz można zrobić samemu lub kupić, to należy kupić. Na pewno wyjdzie taniej, szybciej i jest większa szansa, że będzie działać dobrze. Produkcja masowa ma zawsze przewagę nad rzemieślniczą lub amatorską. Czytaj więcej »

Barometr Kafki

Rok 1989 - rok zwycięstwa, rok przełomu, rok nadziei. Pamiętam jak przeżywałem początek naszej drogi do normalności. Tak się wydawało nam wszystkim, którym sprawy polskie leżały na sercu. Niestety pokraczna rzeczywistość znowu pokazała krzywą gębę naigrawając się z naiwnych. Zaczął działać specyficzny barometr gospodarczy. Słupek rtęci i ciśnienie podnosi się... Czytaj więcej »

Ethernet a infostrada

Wydawca poprosił mnie o napisanie artykułu, w którym odpowiem na niektóre pytania dotyczące historii sieci Ethernet. Jednym z takich pytań jest np. pochodzenie słowa Ethernet. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Biznes w sieci Internet

Ostatnich kilkanaście miesięcy jest okresem dynamicznego zainteresowania biznesu siecią Internet. W dużej mierze dzięki przyjaznemu dla użytkownika środowisku systemu World Wide Web (WWW), działającemu w sieci Internet. Czytaj więcej »

Aby MPE/IX był bardziej otwarty...

Hewlett-Packard zamierza uczynić MPE/IX, dedykowany system operacyjny dla komputerów z rodziny HP 3000, bardziej kompatybilnym z większością protokołów sieciowych. W pierwszej kolejności chodzi o współpracę z TCP/IP i ThinLAN/IX, co ma ułatwić połączenie systemów HP klasy midrange z komputerami klasy PC. Czytaj więcej »

Wirtualna Kurtyna

Pięć lat po upadku Żelaznej Kurtny, telekomunikacja w Polsce nadal jest główną przeszkodą w rozpoczynaniu u nas działalności przez firmy zachodnie. Wytrwałość pozwala im przetrwać w oczekiwaniu na poprawę - muszą jednak być przygotowane na niecodzienne przeciwności. Czytaj więcej »

System EDI/E-mail - oszczędność czasu i pieniędzy

Zaopatrzeniowcy z bazy sił powietrznych Wright Patterson w Dayton (Ohio) stosują sekretną broń do zbierania ofert. Jest nią EDI (Electronic Data Interchange) - standard przesyłania danych elektronicznych używany m.in. do celów handlowych. Czytaj więcej »

Kochanie, czy zamknęłaś LAN ?

Mimo istnienia licznych narzędzi zabezpieczających, wiele sieci NetWare LAN nadal pozostaje otwartych dla włamywaczy Czytaj więcej »

Wydarzenia

Info-Festiwal '94

Niewykluczone, że tegoroczny, drugi z kolei, Info-Festiwal był ostatnią imprezą poświęconą nowoczesnej technice komputerowej, jaka odbyła się w Krakowie. Rzecz jak zwykle rozchodzi się o pieniądze. W tegorocznych Targach wzięło udział dwa razy mniej firm, niż przed rokiem, a już przed rozpoczęciem imprezy wiadomo było, że będzie ona deficytowa. Czytaj więcej »

"Pejzaż bez Ciebie" na pierwszą rocznicę Compaqa

Pierwszą rocznicę działalności na rynku polskim Compaq Polska uczcił sponsorowaniem spektaklu "Pejzaż bez Ciebie" poświęconego pamięci Jerzego Wasowskiego, kompozytora i współtwórcy Kabaretu Starszych Panów oraz darowizną wyspecjalizowanej stacji roboczej do zastosowań CAD/CAM/CAE na rzecz Wydziału Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej. Czytaj więcej »

Ugiełdowiony Optimus zamierza przeskoczyć poprzeczkę 2 bln zł

Nowy prezes rady nadzorczej Optimusa S.A., do niedawna prezes zarządu spółki Roman Kluska przewiduje, że wyniki jego firmy powinny osiągnąć 2 bln zł w całym 1994 r. Prognozę tej treści usłyszeli zgromadzeni 15. listopada w Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystego wręczenia R. Klusce nagrody im. Zygmunta Szeligi przyznawanej przez redakcję tygodnika społeczno-gospodarczego... Czytaj więcej »

Przyszły rok w zwierciadle Comdexu

W Las Vegas na targach Comdex co roku jesienią można zobaczyć wszystko to, co będą mieli do zaoferowania czołowi producenci sprzętu, oprogramowania i usług komputerowych w ciągu następnych miesięcy. Jest on więc swoistą prognozą rynku komputerowego w nadchodzącym roku. Organizatorzy tegorocznej imprezy (14-18 listopada) spodziewali się, że ściągnie ona do Las Vegas 190 tys.... Czytaj więcej »

AT&T kupuje Bulla

AT&T potwierdził, nieoficjalne dotychczas informacje, że zamierza kupić udziały we francuskim konsorcjum komputerowym Groupe Bull. Czytaj więcej »

"Teraz Polska" dla Technologii MAPA-500

Technologia MAPA-500 łódzkiej firmy Aplikom 2001 jako jedyny produkt informatyczny otrzymała nominację do prestiżowego tytułu "Teraz Polska" w IV edycji tego konkursu. Komisja konkursowa składająca się z fachowców związanych z naszą branżą wybrała spośród innych wysokiej klasy produktów Technologię MAPA-500 doceniając jej znaczenie dla gospodarki polskiej. Czytaj więcej »

Baza edukacyjna w Internecie dzięki Sunowi

W oparciu o serwer Sun Microsystems dostępny będzie przez Internet działający już od ponad roku projekt edukacyjny AskERIC. Nazwa projektu jest akronimem amerykańskiego Centrum Edukacji i Zasobów Informacyjnych (ERIC), które wraz z Uniwersytetem w Syracuse i Departamentem Edukacji stworzyło ogólnie dostępną bazę danych zawierającą materiały z zakresu metodyki wychowania i... Czytaj więcej »

Potrójne targi po raz czwarty

Kolejne międzynarodowe targi telekomunikacji (Komtel), wyposażenia banków (Inter Bank) i biur (Officetec) odbyły się w dn. 15-18 listopada br. w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Sektor telekomunikacji reprezentowany był przez 16 firm, w tym 3 stanowiące części Telekomunikacji Polskiej S.A., która wreszcie była dobrze widoczna na targach telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Premiera Microsoft Windows NT wersja 3.5

Polski oddział Microsoft Corporation na pokazie w Warszawie ogłosił wprowadzenie na rynek nowej wersji pakietu Microsoft Windows NT. Znany szerzej pod roboczą nazwą Daytona system operacyjny firmy Microsoft ma stanowić nowy krok w kierunku technologii klient/serwer. Czytaj więcej »

Kolorowy kanon Canona

Canon Polska sp. z o.o zorganizował w warszawskim hotelu Marriott 14 i 15 listopada br. wystawę niektórych najnowszych produktów firmy Canon. Utworzona w Japonii w 1933 r., a obecnie międzynarodowa (ale oczywiście zarządzana przez Japończyków) firma Canon otworzyła 14 listopada br. biuro warszawskie podległe Canon East Europe z siedzibą w Wiedniu. Na polskim rynku wyroby Canon obecne... Czytaj więcej »

IBM przoduje

Najnowsze dane wskazują, że firmą numer jeden na rynku producentów sprzętu komputerowego jest nadal IBM. Czytaj więcej »

Miliony dolarów na telekomunikację na Śląsku i w Pile

W listopadzie Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) przyznała łącznie 77 mln USD na finansowanie Sprint R.P. Telekom, który planuje wybudowanie cyfrowej sieci telekomunikacyjnej na Śląsku i w Pile. Na powyższą kwotę składa się 7 mln USD na zakup 11,67% akcji w joint venture Sprint R.P. Telekom, 25 mln USD środków własnych IFC oraz 45 mln USD pożyczki udzielonej przez konsorcjum... Czytaj więcej »

Sybase przejmuje Expressway Technologies Inc.

Sybase Inc. zdecydował się na kupienie małej firmy o nazwie Expressway Technologies Inc., która specjalizuje się w pisaniu oprogramowania usprawniającego podejmowanie decyzji przy tworzeniu systemów korzystających z dużych baz danych. ybase ma nadzieję, że stosowana przez Expressway technologia znacznie usprawni pracę nowego serwera baz danych - System 11. Czytaj więcej »

ICL - rozwiązania dla transportu

Brytyjski koncern ICL świadczy coraz więcej usług informatycznych dla transportu. Obecnie usługi te stanowią już ok. 3% obrotów firmy. Produkt ICL - Departure Control System - będzie wykorzystany do obsługi pasażerów kursujących pociągami Eurostar pod Kanałem La Manche. Kontrakt został zawarty z konsorcjum kolei brytyjskich, francuskich oraz belgijskich i opiewa na 5,5 mln ECU. Czytaj więcej »

Sun liderem usług dla banków

"Sun Microsystems miał największy udział w usługach na rzecz instytucji finansowych w 1993 r." - czytamy w dorocznym raporcie International Data Corporation. Udział ten, w dostawach technologii unixowych dla banków, firm konsultingowych i giełdy papierów wartościowych, wzrósł z 47% w 1992 r. do 55% w zeszłym roku. Czytaj więcej »

PC Interface dla systemów otwartych

Europejskie przedstawicielstwo firmy LOCUS wybrało na swego reprezentanta w Polsce firmę WIMAL International z Warszawy (tel. 47 94 62). Znany z poprzednich wersji pakiet PC Interface opracowany przez LOCUS, jest jednym z narzędzi służących do realizacji idei systemów otwartych. Czytaj więcej »

Sieciowe propozycje Intela

Na seminarium, zorganizowanym wspólnie przez Computer 2000 (d. DHI) i polskie przedstawicielstwo Intela, omówiono najnowsze produkty firmy Intel. Czytaj więcej »

Premier Pawlak w siedzibie ICL nad Tamizą

Podczas oficjalnej wizyty w W. Brytanii, w dniach 8-9 listopada, premier Waldemar Pawlak odwiedził również siedzibę największego brytyjskiego koncernu informatycznego ICL. Szeroko już znane kompetencje Pana Premiera w dziedzinie komputerów sprawiły, że wizyta w ICL nie miała typowo dyplomatycznego, protokolarnego charakteru i przedłużyła się w stosunku do wcześniejszych ustaleń. Czytaj więcej »

Zastosowania

Jak Burmistrz komputeryzował Oploszczyznę

W połowie roku 1992 gminy Opolszczyzny postanowiły wprowadzić na terenie województwa komputerową obsługę urzędów gminnych. Pojedyncze gminy miały już wdrożone u siebie systemy obsługujące część działalności urzędu, np. do naliczania i windykacji podatków. Stąd też znając wady takiej "żywiołowej" komputeryzacji (np. powielanie i niespójność informacji w bazach danych,... Czytaj więcej »

Sztuka pisania faktur

Przy odpowiedniej konstrukcji faktur importowych stawki podatków: celnego, importowego oraz podatku VAT, dotyczące licencji na programy komputerowe, równają się zeru. Jest to ustalenie wynikające z treści korespondencji przeprowadzonej między PIIiT (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji) a GUC (Główny Urząd Ceł). Czytaj więcej »

Uwaga na outsourcing!

Poważne przedsięwzięcia informatyczne coraz częściej na całym świecie są realizowane z zastosowaniem techniki outsourcingu. Jest to sposób organizujący współpracę producenta i nabywcy systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Diana firmę Ci ustawi...

Do niedawna wszystko było proste - celem nadrzędnym było pełne zatrudnienie. Głównym zaś problemem zaprzątającym głowy "organizatorów" - znalezienie zajęcia dla osób już pracujących, bądź planowanych do zatrudnienia. Podjęte w tych warunkach, w połowie lat 70., przez warszawski Instytut Badań Systemowych PAN, prace nad skomputeryzowaniem projektowania systemów zarządzania,... Czytaj więcej »

Można się nauczyć z cudzych błędów

Nasze banki od pewnego czasu korzystają z pomocy zachodnich firm doradczych. Z przedstawicielem jednej z nich, Stewartem R. Jackiem z Idom Polska, o problemach które należy rozwiązywać w polskich bankach rozmawia Andrzej Dyżewski. Czytaj więcej »

Eplan

Na polskim rynku pojawił się nowy pakiet CAD dla wspomagania prac z zakresu elektrotechniki i automatyki. Jego twórcą jest niemiecka firma Wiechers & Partner. Czytaj więcej »

Listy

W sprawie przeboju Aplikomu

W numerze 35 CW z dnia 26 września, w części poświęconej wydarzeniom, ukazał się artykuł "Pro/ENGINEER - nowy przebój Aplikomu 2001". Ponieważ część informacji w nim zawartych nie odpowiada, moim zdaniem stanowi faktycznemu, uważam za niezbędne ich sprostowanie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...