powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 43-1994, 21 listopada 1994
43-1994 Computerworld nr 43-1994
Cenniki

Oprogramowanie dla firmy, urzędu

W bieżącym odcinku cyklu "Oprogramowanie dla firmy, urzędu" prezentujemy kolejną porcję programów dostępnych na rynku krajowym. Materiały niezbędne do sporządzenia cennika zostały nadesłane na adres redakcji lub pochodzą z niedawnych targów komputerowych w Katowicach i Gdańsku. Za udostępnienie tych danych serdecznie dziękujemy. Czytaj więcej »

Smętna jesień

Jeśli wierzyć dealerom z którymi rozmawiałem, to w nadchodzących miesiącach, należy się spodziewać mniejszego, niż oczekiwano, wzrostu sprzedaży komputerów PC. Dziwi mnie to trochę, gdyż ceny sprzętu ostatnio rosną bardzo wolno, a w nielicznych wypadkach nawet lekko zniżkują, wskazując iż nieubłaganie nadciąga era systemów dla Windows '95 oraz, choć w to wątpię -... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

MagicBook 5

We wrześniu br. jednemu z wydań CW towarzyszył raport specjalny poświęcony notebookom, który, przynajmniej w naszych zamierzeniach, miał wyczerpać na jakiś czas temat przenośnego sprzętu. Cóż jednak zrobić, skoro ostatnio za sprawą firmy Budimex Soft pojawiła się na naszym rynku kolejna rodzina notebooków o bardzo ciekawych właściwościach. Czytaj więcej »

Micrografx

Wkrótce na naszym rynku pojawią się nowe wersje programów amerykańskiej firmy Micrografx - Designer 4.1 TE (Technical Edition), stanowiącego pomost między programami graficznymi i CAD oraz Picture Publisher 5.0. Jest to dobra okazja do zaprezentowania tej firmy, która doceniając polski rynk lokalizuje na nim coraz więcej swoich produktów. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Jak nie stracić pracy?

Prognozy pracy dla informatyków (zwłaszcza starszych) nie są różowe. Ośrodki obliczeniowe przechodzą na mniejsze komputery (modny obecnie downsizing). Budżety maleją. Liczba miejsc pracy maleje. Nawet wysoce kwalifikowani programiści systemowi zastanawiają się czy to już ich kolejka (do zwolnienia). Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Novell oferuje NetWare Link Service Protocol

Dla użytkowników sieci NetWare 3.12 i NetWare 4, Novell oferuje protokół NetWare Link Service Protocol (NLSP), zastępujący z powodzeniem własne usługowe protokoły RIP i SAP. Czytaj więcej »

Novell i Sybase dostarczają SybaseWare

Novell i Sybase dostarczają SybaseWare - nowe zintegrowane rozwiązanie przetwarzania klient/serwer, zawierające bazę danych i technologię sieciową, nadające się do zastosowań od grupy roboczej do całego przedsiębiorstwa. SybaseWare upraszcza instalowanie, administrowanie i zarządzanie, pozwalając użytkownikom na opracowanie systemów klient/serwer. Czytaj więcej »

Wieści z Best Power Technology

Best Power Technology jest producentem zasilaczy awaryjnych UPS. Produkuje także oprogramowanie ułatwiające ochronę zasobów sieciowych CheckUPS oraz adaptery sieciowe SNMP. Produkowane przez Besta zasilacze, to: SPS, SPS Patriot, Unity/I oraz oparte na efekcie ferrorezonansowym zasilacze Ferrups (patent firmy Best). W ofercie firmy są zasilacze od 250 VA do 2 MVA. Dystrybutorami Besta w... Czytaj więcej »

Użytkownicy! Powiększajcie się!

Na początku było zmniejszanie (downsizing). Obecnie coraz więcej użytkowników chce przenosić aplikacje i bazy danych opracowane dla komputerów PC na większe platformy. Zagadnienie to, zwane powiększaniem (ang. upsizing), nabiera coraz większego znaczenia w przemyśle informatycznym. Czytaj więcej »

Okolice

Hypertekst, hypertłumacze i hyperbzdury

Do napisania tego felietonu skłoniła mnie lektura książki "Multimedia. U progu technologii XXI wieku", wydana przez wrocławską firmę Robomatic. Skuszony zamieszczoną w PC Kurierze ofertą nabyłem ją taniej, bezpośrednio u Wydawcy. I chociaż zawarte tutaj uwagi nie opierają się tylko na tej jednej pozycji, to jednak wspomniana książka spowodowała, że nie wytrzymałem i przy paru... Czytaj więcej »

Przyspieszenie w IBM

Wymyślić nowy obraz firmy - to cel jaki postawił Louis V. Gerstner kilku swym najbliższym współpracownikom. Cel: uczynienie z IBM firmy bardziej efektywnej i konkurencyjnej. Konsekwencje: radykalna zmiana sposobu zajmowania się sprawami, harmonizacja metod i narzędzi pracy, podział wizji i wspólnych celów, a wszystko to na poziomie światowym. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nieuczciwe praktyki handlowe

Nieuczciwe praktyki szerzą się w naszym handlu w sposób zatrważający. Znana powszechnie firma handlująca na wielką skalę sprzętem mało markowym stosuje się dość ściśle do wymagań ustawowych dotyczących gwarancji. Ponieważ ich sprzęt często się psuje, toteż klienci tłumnie ich odwiedzają. Usterki nie są duże - na ogół nie ulegają uszkodzeniu dyski ani inne poważne... Czytaj więcej »

Proszę o argumenty

Asynchroniczny Tryb Przesyłania Danych (ATM) znajduje się obecnie w centrum uwagi menedżerów. Korzyści, jakie oferuje, przewyższają zalety innych, dotychczas używanych, technik transmisji danych. Zapewnia wyższe szybkości, zgodność z technikami multimedialnymi, większą skalowalność oraz dopasowanie do lokalnych i globalnych sieci komputerowych. Oczy specjalistów błyszczą z... Czytaj więcej »

NO RISC - NO FUN

Temperatura powietrza gwałtownie się obniżyła w drugiej połowie października, lecz temperatura wnętrz biur firm komputerowych i zasiadających weń menedżerów przypomina upalny środek lata. Jedno wydarzenie goni drugie, firmy łączą się i rozpadają, następuje (za światem) zmiana obyczajów (na gorsze). Co się naprawdę wydarzyło przedstawię w moich ulubionych grupach: Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Praca w Internecie

Ogłoszenia o pracy umieszczane w Internecie stają się coraz bardziej popularne i skuteczne - na razie na rynku amerykańskim. Czytaj więcej »

Program monitorujący obciążenie sieci

Nowe oprogramowanie monitorujące obciążenie serwerów w sieciach unixowych zostało udostępnione do sprzedaży przez Amdahl Corp. Czytaj więcej »

Wyzwania telekomunikacji

Od wprowadzenia do powszechnego użytku telefonu, wynalazku Aleksandra Grahama Bella, pożądana od wieków możliwość powszechnego porozumiewania się na odległość stała się wreszcie faktem. Telefon zmienił obraz świata, ale bardzo długo, prawie do dziś, zwiększała się jedynie jego dostępność, rozszerzały się terytorialne możliwości połączeń, natomiast sama zasada... Czytaj więcej »

Internet - początki Infostrady

Każda dekada ma swoje popularne hasła, słowa-klucze. Takim hasłem stał się ostatnio w USA termin Information Highway, przetłumaczony na język polski jako Infostrada. Infostrada to wielka, interakcyjna sieć informacyjna, sięgająca do każdego domu i każdej firmy, zapewniająca tak egzotyczne (na razie) usługi jak filmy czy muzyka na żądanie, telekonferencje (albo teleplotki, kiedy... Czytaj więcej »

System wideokonferencji Vivo320

Startup Vivo Software Inc. pod koniec br. wprowadzi na rynek nowy system do prowadzenia wideokonferencji Vivo 320, który poddawać będzie obrazy kompresji zgodnie ze standardem H.320. Będzie to pierwszy produkt tego typu, wykorzystujący tylko oprogramowanie, bez wsparcia sprzętowego. Kompresja H.320 wykonywana była do tej pory przez specjalizowane układy scalone typu DSP (Digital Signal... Czytaj więcej »

Sieć GSM dla Litwy

Europejski Dział Infrastruktury Komórkowej Motoroli w końcu października br. wygrał kontrakt na dostawę cyfrowego systemu komórkowego GSM na Litwę. Sieć GSM zacznie działać na Litwie w marcu 1995 r. Początkowo zasięgiem sieci objęte będą Wilno i Kowno oraz główne szlaki samochodowe kraju. Całe terytorium Litwy pokryte będzie zasięgiem sieci GSM do 1997 r. Motorola dostarczy... Czytaj więcej »

Temat numeru

Współpraca DOS/Windows z Unixem

Rozwój informatyki następował w dwóch niezależnych płaszczyznach: dużych systemów wielodostępnych i komputerów osobistych. Duże systemy charakteryzuje komunikacja między użytkownikami, prawa dostępu i ogrom nagromadzonych informacji. Komputery osobiste to bogaty zestaw oprogramowania oraz wygodny i estetyczny, graficzny kontakt z użytkownikiem. Obecnie powstała sytuacja, w której... Czytaj więcej »

Współpraca DOS/Windows z Unixem

Interoperability, czyli łączmy się

Przedstawiamy kolejny temat numeru: Współpraca (interoperability) DOS/Windows z Unixem. Termin"interoperability" robi ostatnio ogromną karierę i nie jest to moda lecz potrzeba. Komputery PC osiągnęły wreszcie taki stopień rozwoju, że mogą korzystać z rozwiązań stosowanych już od ponad 20 lat w minikomputerach i superkomputerach. Docierają więc już do nich takie "nowinki" z epoki... Czytaj więcej »

SolarNet: połączyć sieci

Chcąc umocnić swą pozycję w dziedzinie obsługi sieci SunSoft Inc. wprowadził na rynek rodzinę programów o wspólnej nazwie SolarNet, przeznaczoną do integrowania sieci i komputerów klienckich oraz wspomagania pracy ich administratorów. Czytaj więcej »

Unix z Windows NT

Intergraph, znany producent personalnych stacji roboczych z jednym lub dwoma procesorami Pentium, a jednocześnie producent stacji roboczych pracujących pod kontrolą Unixa, rozwiązał problem dwustronnej komunikacji Windows NT z Unixem w swych dwóch produktach: PC-NFS for NT i DiskShare. Czytaj więcej »

Kto używa PC/TCP?

Ministerstwo Finansów po wyposażeniu Izb Skarbowych w komputery pracujące w systemie Unix wersji Bull, stanęło przed problemem połączenia już pracujących komputerów klasy PC z maszynami unixowymi. W Urzędach i Izbach Skarbowych (US i IS) używane są wszystkie typy komputerów rodziny PC od PC/XT do PC/486. Szukając rozwiązania tego skomplikowanego problemu, rozpatrywano oferty firm... Czytaj więcej »

Programy FTP Software

Jednym z bardziej popularnych produktów służących do łączenia platformy DOS/Windows z systemami unixowymi jest pakiet oprogramowania opracowany przez FTP Software. Czytaj więcej »

PC-Interface czyli to, co pomiędzy dwoma systemami

Problem współpracy dwóch środowisk komputerowych jest równie dawny jak same komputery. Różni twórcy oprogramowania próbują "otworzyć" różne systemy na siebie. Tak jest również w przypadku DOS/Windows i Unix. Wszyscy chcemy pracować na swoim, ale korzystać ze wspólnego. Czytaj więcej »

Krok po kroku do współpracy

Truizmem jest stwierdzenie, że ludzie pracujący w firmie powinni mieć dostęp do danych w niej zgromadzonych, nawet jeśli rezydują na różnych systemach komputerowych. Jednakże, jak pokazuje praktyka, informatycy próbujący zrealizować ten dostęp przez połączenie dwóch lub więcej systemów komputerowych, napotykają na wiele trudności. Wydaje się, że każdemu informatykowi może... Czytaj więcej »

Programy do współpracy Unixa i Internetu dla DOS-em i Windows

Rynek oprogramowania umożliwiającego współpracę platform DOS/Windows z Unixem jest bardzo perspektywiczny i dochodowy dlatego wiele firm zdecydowało się na wzięcie udziału w walce o klientów zainteresowanych tego typu produktem. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Uwaga oszust!

Nie brakuje w naszym kraju ludzi nieuczciwych próbujących żerować na ludzkiej naiwności. Czytaj więcej »

Integracja produktów HP i Lotusa

Lotus i Hewlett Packard zawarły porozumienie strategiczne, dotyczące współpracy w czterech dziedzinach: tworzenia oprogramowania, sprzedaży i marketingu, usług konsultingowych i integratorskich oraz serwisu i doradztwa technicznego dla użytkowników produktów Lotusa, m.in. Lotus Notes i poczty cc:Mail. Czytaj więcej »

Novell UnixWare

W celu uproszczenia procedury zakupów u wielu dostawców dla środowisk NetWare i UnixWare, dominujących coraz bardziej w dużych korporacjach, firma Novell ogłosiła w dniu 27 września 1994 r. program promocji i przyznawania znaku firmowego Novell UnixWare (Novell UnixWare Branding Program). Jest to rozszerzenie powszechnie znanego programu YES dla NetWare. UnixWare Branding Program zapewnia... Czytaj więcej »

PRO-TV '94

IV Międzynarodowe Targi Profesjonalnego Sprzętu Filmowego, Radiowego i Telewizyjnego odbędą się w terminie 30.11.- 3.12. br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Weźmie w nich udział 46 firm z ośmiu krajów, a ich ekspozycja zajmie 1500 m kw. powierzchni. Wśród wystawców są znane firmy takie jak: Sony, BTS, JVS, Panasonic, Sachtler, Despar, Delta System a także Quantel, PMC (Silicon... Czytaj więcej »

Certyfikaty

Środowisko polskiego biznesu komputerowego, ale nie tylko, zostało całkowicie zaskoczone doniesieniami prasowymi o wprowadzeniu obowiązku posiadania certyfikatów PCBC i oznaczania wyrobów podłączanych do sieci energetycznej znakiem bezpieczeństwa "B". Przyczyną zamieszania i wyzwalających się przy tej okazji emocji jest wejście w życie w dniu 20.11.94. zarządzenia nr 335 Dyrektora... Czytaj więcej »

Targi Elektroniki w Olsztynie

Międzynarodowe Targi Olsztyn są organizatorem Targów Elektroniki. Czytaj więcej »

W KBN o infrastrukturze informatycznej dla nauki

W Komitecie Badań Naukowych odbyła się konferencja nt. rozwoju infrastruktury informatycznej dla nauki. Strategia działań w tym zakresie polega na budowie sieci komputerowych, tworzeniu silnych ośrodków obliczeniowych z komputerami dużej mocy oraz zakupie oprogramowania i tworzeniu baz danych. Czytaj więcej »

Czy to jest właściwy czas na certyfikaty ?

Część firm komputerowych przeraziła się, gdy na początku listopada br. dowiedziała się z prasy codziennej o wejściu w życie z dniem dzisiejszym ustawy zabraniającej sprzedaży komputerów bez polskiego certyfikatu zapewniającego użytkownikowi bezpieczeństwo. Jeśli nic nie ulegnie zmianie znaczny procent firm komputerowych może się mieć poważne kłopoty. Badanie sprzętu trwa 3... Czytaj więcej »

Drukarki igłowe STAR

STAR Micronics od połowy listopada wprowadził na rynek trzy nowe typy drukarek igłowych o symbolach LC-240, LC-240 Colour i LC-90. Znajdują się one w ofercie polskiego dystrybutora STARA, firmy ABC Data. LC-240 i LC-240 Colour, to drukarki 24-igłowe mające wbudowany podajnik do pojedynczych kartek i traktor do papieru perforowanego. Dzięki zestawowi 16 kompletów czcionek przystosowane są... Czytaj więcej »

Spotkanie M. Cara z Sekretarzem Generalnym CIIBA

Podczas wizyty Pełnomocnika Premiera ds. Informatyki Marka Cara w Paryżu, która miała miejsce z końcem października br., doszło do spotkania z Sekretarzem Generalnym CIIBA Jaenem Paulem Baquiastem. W jego trakcie okazało się, że istnieją dziedziny, w których wspólne działanie administracji polskiej i francuskiej, związane z technikami informacji i komunikacji, ułatwiłoby... Czytaj więcej »

Piknik PTI w Mrągowie

Mrągowo (CW PL). - Około 160 informatyków ze szczebli decyzyjnych i opiniotwórczych wielu ważnych instytucji, w tym członkowie władz Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wzięło udział w Czwartym Forum Technologii Informatycznych. Czytaj więcej »

Zastosowania

Aster dla ewidencji ludności

Zakład Technik Komputerowych Mistar (tel./fax 264 49) z Gorzowa Wielkopolskiego w sierpniu br. uzyskał homologację Rządowego Centrum Informatycznego Pesel na wykonany przez siebie system ewidencji ludności Aster. Czytaj więcej »

Skomputeryzowane statystyki szpitalne

Nie tak dawno temu zakończony został ważny etap wyposażania szpitali województwa: katowickiego, opolskiego, częstochowskiego i bielskiego w specjalistyczne oprogramowanie firmy PiK (Gliwice, tel. 37 41 23). Umożliwia ono analizę danych zbieranych przez działy statystyki medycznej - począwszy od poziomu szpitali lokalnych poprzez szpitale wojewódzkie aż do Państwowego Zakładu Higieny. Czytaj więcej »

KBN kupi hurtem aplikacje matematyczne

20 października 1994 r. ControlSoft z Krakowa, reprezentujący w Polsce m.in. The MathWorks Inc. oraz Waterloo Maple Software, podpisała porozumienie ramowe o współpracy z Komitetem Badań Naukowych. Czytaj więcej »

Informatyka w gminach woj. Katowickiego

Województwo katowickie obejmuje tereny wysoko zurbanizowane, głównie przemysłowe, ale również posiada obszary rolnicze. Tereny te charakteryzują się intensywną działalnością przemysłu wydobywczego, co wiąże się z ciągłym powstawaniem szkód górniczych. Na obszarze stanowiącym 2% powierzchni kraju znajduje się 91 gmin, w których żyją 4 mln ludzi, tj. 10% mieszkańców kraju.... Czytaj więcej »

Listy

Dobre rady

Artykuł "Dwanaście dobrych rad" z nr 37 CW zawiera kilka trafnych spostrzeżeń na temat wprowadzania w przedsiębiorstwie technologii klient/serwer. Niestety, nie wszystkie rady są rzeczywiście jednakowo dobre, może dlatego, że artykuł jest zbiorem wypowiedzi na ten temat rozmaitych ludzi. I ja pragnąłbym wtrącić moje trzy grosze.... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...