powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 42-1994, 14 listopada 1994
42-1994 Computerworld nr 42-1994
Cenniki

Oprogramowanie dla administracji publicznej (cz. 2)

Prezentowane obok zestawienie jest wynikiem ogłoszonej przez CW ankiety, rozesłanej do ponad 100 firm na przełomie czerwca i lipca br. Pełny zebrany dzięki tej akcji, materiał ukazał się w Raporcie Specjalnym poświęconym Komputeryzacji Służb Publicznych. Obecnie prezentujemy tylko tę część zebranych przez nas materiałów, które dotyczą oprogramowania dla administracji... Czytaj więcej »

Nie spieszmy się

W minionym tygodniu ceny PC raczej się nie zmieniły, choć znowu nieco, bo o ok. 5%, staniały 486-ki. W sumie jednak na naszym rynku komputerowym od dłuższego już czasu panuje względny spokój i nic nie zapowiada, by miały na nim w najbliższej przyszłości nastąpić jakieś niepokojące zjawiska. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Komplikowanie prostych spraw

Prezntujemy dziś uniwersalny system zarządzania adresami autorstwa firmy Pro-Holding Gmbh, który od niedawna dostępny jest na naszym rynku. Pakiet został całkowicie spolonizowany i pracuje w środowisku MS Windows, wydaje się więc, iż ma spore szanse znaleźć się na twardych dyskach wielu komputerów w Polsce. Czytaj więcej »

Napęd magnetooptyczny Fujitsu

Fujitsu wprowadza na rynek nowy model napędu magnetooptycznego M2504C 5,25" o pojemności 1,3 MB. Napęd standardu SCSI-2 przeznaczony jest przede wszystkim do archiwizacji danych oraz dla pracowni DTP. Czytaj więcej »

Nowy rozkład jazdy PKP

Jest już w sprzedaży aktualna wersja Komputerowego Sieciowego Rozkładu Jazdy Pociągów PKP gdańskiej firmy INFOINDEX. Obecna edycja dotyczy rozkładu obowiązującego od 25.09.94 do 27.05.95. Program dostarczany jest na dyskietce 3,5" wraz z efektowną mapą sieci kolejowej Polski po jednej stronie i Europy - po drugiej, która uwzględnia nowy podział kontynentu. Czytaj więcej »

Zasilacze awaryjne firmy Merlin Gerin

Ostatnio pojawiły się na naszym rynku zasilacze awaryjne firmy Merlin Gerin - Pulsar S2 i Pulsar SX. Wprawdzie do stosowania UPS-ów nikogo już dziś namawiać nie trzeba, lecz ponieważ nie wszyscy jeszcze się w nie zdążyli zaopatrzyć, wydaje się nam celowe przedstawienie tego, co w trawie piszczy. Czytaj więcej »

Strategia powielania

Opracowujesz nowy system i chcesz korzystać z technik obiektowych? Uważaj! Czy przypadkiem szacując rentowność całej inwestycji nie przyjąłeś złudnych założeń? Słowo "reuse" staje się popularne - wszyscy chcą mieć kod, nadający się do wielokrotnego wykorzystania. Jest to jedno z obiecywanych dobrodziejstw technik obiektowych. Inne - to redukcja kosztów nadzoru nad ewolucją... Czytaj więcej »

Obiekty nie gryzą

"Rewolucyjna, nowoczesna metoda programowania", "przyszłość języków komputerowych" - to tylko kilka przykładów z bogatej gamy określeń, opiewających pozytywne cechy jakże ostatnio modnej technologii dźwięcznie nazwanej Programowaniem Obiektowo Zorientowanym. Czyż jednak przyszłościowym można nazwać coś, co od prawie 20 lat leży w powijakach, ze względu na fakt, że światek... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

W obronie chałturników

Żyjemy w epoce przewartościowań. To co kiedyś nazywano spekulacją teraz jest inwestowaniem, interesik nazywa się teraz "small business-em". A co się dzieje z chałturą? Jeżeli za słownikiem języka polskiego określimy ją jako zajęcie uboczne i dorywcze, wykonywane niedbale, to łatwo zauważymy, że pojęcie takie ma coraz mniej odpowiedników w rzeczywistości. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Serwer PowerPC Bulla

W grudniu br. na rynku ukaże się pierwszy wieloprocesorowy serwer Bulla bazowany na PowerPC 601 (75 MHz) - Bull Escala. System SMP będzie wyposażony w dwupoziomową pamięć podręczną od 512 KB do 1 MB oraz będzie kompatybilny z PowerPC Reference Platform. Komputer będzie działać pod systemem operacyjnym IBM AIX 4.1. Czytaj więcej »

Rzeczywistość nie jest obiektowa

Orientacja obiektowa (OO) w programowaniu stała się na tyle hasłem dnia, że nikt nie zastanawia się na ile przystaje ona do codziennej rzeczywistości ośrodka obliczeniowego lub jak się ma do kwalifikacji programistów pracujących od lat w Cobolu. Czytaj więcej »

Dyski magnetooptyczne Maxoptics Corp.

Maxoptics Corp. oferuje cztery nowe modele wielofunkcyjnych dysków magnetooptycznych rodziny Thaiti-3. Napędy 5.25" mają pojemność 1.3 GB i przystosowane są do współpracy z dyskietkami produkowanymi zgodnie ze specyfikacją ISO-DIS/ECMA (MO R/W 650 MB, 1 GB i 1,3 GB) oraz z dyskietkami standardu CCW WORM (zapisz raz - czytaj wielokrotnie). Czytaj więcej »

System SAS - otwarty dla ODBC

SAS Institute - znany głównie z oprogramowania do statystycznej analizy danych, stosowanego m.in. w bankach - wyposażył swój sztandarowy produkt - System SAS - w moduł "SAS/ACCESS to ODBC". Dzięki niemu programy należące do Systemu SAS będą mieć dostęp - za pośrednictwem mechanizmów ODBC - do danych przechowywanych w bazach innych producentów. Czytaj więcej »

Obiektowa strategia IBM

IBM wprowadza na rynek nową serię narzędzi umożliwiającą połączenie programowania biektowego z typowymi językami strukturalnymi, oferując jednocześnie przyjazny interfejs użytkownika. Nowe produkty pozwolą programistom przybliżyć technologie obiektowe, jednocześnie zachowując stare przyzwyczajenia. Czytaj więcej »

Oracle i Lotus łączą wysiłki

Programy do obsługi pracy grupowej nie były w Polsce do tej pory zbyt popularne. W nielicznych firmach pojawiły się instalacje Lotus Notes - jedynego programu do takiej pracy, jako tako znanego na naszym rynku. Tymczasem na świecie toczy się bezpardonowa walka w celu opanowania tych niesłychanie obiecujących nisz rynkowych. Czytaj więcej »

Atak na wszystkich frontach

Przy ogromnej konkurencji na rynku oprogramowania, walka o klienta toczy się nieprzerwanie, na wszystkich frontach. Widać to wyraźnie w strategii firmy Oracle, zajmującej się produkcją nie tylko systemów baz danych i narzędzi czwartej generacji, ale i profesjonalnych aplikacji do wspomagania procesów przemysłowych, oprogramowania wspomagającego pracę biur i mniejszych firm oraz... Czytaj więcej »

Dwuprocesorowy Wyse z Pentium

Serię wieloprocesorowych komputerów o architekturze symetrycznej TSMP firmy Wyse, oznaczono symbolem 7000i, wzbogacono o kolejny model - Wyse 7000i 765 MP. Można go wyposażyć w jeden lub dwa procesory Pentium 66 MHz umieszczone na osobnych płytach głównych. Dotychczasowe modele serii 7000i miały procesory i486DX. Czytaj więcej »

Okolice

Trwałość pamięci

Tak właśnie zatytułował swój sławny obraz Salvador Dali, przedstawiając na nim przedmioty zdeformowane pod wpływem czasu. Czy gdyby dzieło powstało dzisiaj byłoby na nim miejsce dla komputerowych skojarzeń? Tego nie wiemy, z pewnością jednak odporność nośników danych na procesy starzenia jest ważnym problemem współczesnej informatyki. Istotnie, konwencjonalne (papier) i... Czytaj więcej »

Czy interfejs użytkownika może być intuicyjny?

Graficzne interfejsy użytkownika od samego początku określa się mianem intuicyjnych. Czy rzeczywiście to słowo jest tutaj dobrym określeniem? Czytaj więcej »

Ćwierćwiecze

Mija właśnie 25 lat od dwóch bardzo ważnych wydarzeń w rozwoju informatyki. Właściwie nie wiem dlaczego nie organizuje się z tej okazji hucznych uroczystości i solennych seminariów. Może wynika to stąd, że ludzie, którzy w znacznej mierze przyczynili się do tego rozwoju nie są już pracownikami żadnej znaczącej firmy lub już nie żyją. Czytaj więcej »

Pamięci Marka J.Lao

W dniu 13 października zmarł nagle Marek J.Lao, jeden z najlepszych polskich informatyków. Czytaj więcej »

Telekomunikacja nieinformacyjna

Niemalże bezpośrednio jedne po drugich odbyły się miesiąc temu VI Dni Telekomunikacji i Targi Telekomunikacji Links Poland '94. Jak zwykle targowym ofertom towarzyszyły katalogi, wydane przez organizatorów i mające w najlepszym świetle zaprezentować wystawców. Czytaj więcej »

Nowy Optimus?

Z Prezesem Zarządu Optimusa S.A. Józefem Michalikiem rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wirtualne biuro

Co się kryje pod tym pojęciem? Wirtualne biuro to zespół dyspozycyjnych, samodzielnych profesjonalistów działających przede wszystkim "w terenie" nie zaś w tradycyjnym biurze. Ten nowy system pracy oparty na wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu komputerowego cechuje się niespotykaną dotąd elastycznością i sprawnością w obsłudze klienta. Czytaj więcej »

Klimat

Pewien student z nierozwiniętego kraju achodniej półkuli, przyjechał do Polski po niekomputerowe nauki. Już w pierwszych dniach pobytu poszukiwał komputera, bowiem wyobrażał sobie, że bez niego nie poradzi sobie na studiach. We własnym kraju, jak twierdzi, nie poradziłby sobie na pewno. Sprzęt jaki dotychczas miał wydawał się za mało nowoczesny jak na Polskę. I kupił komputer,... Czytaj więcej »

Archiwa 21 wieku?

Giniemy pod górami papierów. Z tego samego powodu giną też lasy. Prezentowano mi ostatnio system archiwizowania dokumentów, opracowany przez szwajcarską firmę dla potrzeb banków. Jak wynika z danych reklamowych przeciętny (a więc raczej mały) bank szwajcarski produkuje ponad 5 mln dokumentów papierowych rocznie. Z dość szczegółowych wyliczeń wynika, że w celu archiwizacji tych... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

AT&T modernizuje telefonię Moskwy

AT&T i trzy główne rosyjskie firmy telekomunikacyjne, MGTS, Rostelecom i Telmos podpisały kontrakt na modernizację sieci telekomunikacyjnej Moskwy. Sieć ma być zbudowana przez AT&T Network Systems International, a jej operatorami będą MGTS oraz Telmos. Kontrakt, o wartości 200 mln USD, którego realizacja zacznie się jeszcze w tym roku, ma być zrealizowany w ciągu czterech lat. Czytaj więcej »

Centrum sieciowe Cabletron MMAC PLUS

Podstawowym celem sieci komputerowej jest zapewnienie szybkiej wymiany danych między jej elementami (węzłami) oraz dostęp do wspólnych zasobów (pamięci masowe, drukarki, urządzenia telekomunikacyjne). Wraz z rozwojem technologii komputerowej rosną również wymagania stawiane łączącym je sieciom. Szybkość pracy w sieci Ethernet (10 Mbps) jest zupełnie wystarczająca do obsługi... Czytaj więcej »

Faks/modem i adapter ISDN w jednym

Motorola Inc. wprowadza na rynek Hybrid Modem TA 200 - hybrydowe urządzenie do transmisji danych przez publiczną sieć telefoniczną, które łączy w sobie funkcje adaptera sieci ISDN i faksa/modemu standardu V.32 (szybkość transmisji - 9600 Kb/s). Czytaj więcej »

BiRT II prawdę Ci powie!

Powie Ci całą prawdę i tylko prawdę o połączeniach telefonicznych każdego aparatu telefonicznego w centrali objętej działalnością systemu bilingowego, czyli rejestrowania i następnie rozliczania rozmów telefonicznych. System BiRT II, czyli Bilingowy Rejestrator Rozmów Telefonicznych służy do pełnej rejestracji i przetwarzania danych o taryfikacji rozmów w automatycznych... Czytaj więcej »

Nowa jakość głosu w telefonach komórkowych w USA

Wydział Infrastruktury Komórkowej Motoroli (CIG) planuje zaoferowanie klientom amerykańskim urządzeń telefonii komórkowej CDMA (wielodostęp z podziałem kodowym) z wokoderami 13 kb/s. To nowe rozwiązanie techniczne znacznie poprawi jakość przekazywanego głosu w cyfrowych telefonach komórkowych oraz usług komunikacji osobistej (PCS). Czytaj więcej »

Wydarzenia

Minolta stawia na konsorcjum

Firma Minolta Polska, która jest przedstawicielstwem znanego koncernu japońskiego Minolta Ltd, mimo że na polskim rynku istnieje od czterech lat, nie była tu zbyt widoczna. A przecież jej firma macierzysta zajmuje trzecie miejsce w Europie, po Rank Xerox i Canon, w sprzedaży kopiarek. Nadal zajmuje jedno z dominujących miejsc wśród firm produkujących aparaty fotograficzne a ostatnio... Czytaj więcej »

Oficjalne oddanie do użytku sieci KOLPAK

Pakietową sieć transmisji danych KOLPAK oddano do eksploatacji 4 listopada, w Centrum Informatyki Kolejnictwa w Warszawie. Jest to najnowocześniejsza i największa sieć w Europie Środkowowschodniej oraz jedna z największych sieci transmisji danych na świecie. KOLPAK jest jedną z czterech polskich sieci pakietowych mających uprawnienia i obowiązki publicznej sieci pakietowej z... Czytaj więcej »

Pierwsze kroki Telecom Italia

Pierwszy duży kontrakt w swojej historii Telecom Italia zawarła z Gruppo Pirelli na sieć komunikacyjną do przesyłania zarówno danych, jak i głosu. Wartość zamówienia nie została do tej pory podana. Czytaj więcej »

KOLPAK - polska sieć największa!

Kolejowa Sieć Transmisji Danych KOLPAK, oficjalnie oddana do użytku 4 listopada br., jest obecnie największą pakietową siecią transmisji danych w naszej części Europy i jedną z największych na świecie. Sieć, która zaczęła być budowana na początku 1993 r. służy już dzisiaj do obsługi systemu rezerwacji i sprzedaży biletów "Kurs 80", rozpoczyna wdrażanie podstawowej aplikacji... Czytaj więcej »

Nowe Notesy Lotusa

Lotus Development Corp. rozpoczął w październiku br. sprzedaż pakietu Lotus Notes Server for Windows NT, będącego platformą typu klient/serwer do komunikacji między użytkownikami. Niemal jednocześnie z amerykańską premierą ukazała się wersja polska. Czytaj więcej »

Nowości w Digitalu

Digital Equipment Corporation zawarło we wrześniu porozumienie z Computer Associates Inc. i Oracle Corporation dotyczące przygotowania pakietów, sprzedaży i obsługi systemów baz danych. Klienci mogą wybierać oprogramowanie CA-Ingers bądź Oracle7 łącznie z pakietem LinkWorks w postaci zestawu o obniżonej cenie. Czytaj więcej »

Przed I Kongresem Informatyki Polskiej

Jak już informowaliśmy 3 listopada w Poznaniu odbyło się posiedzenie Komitetu Programowo-Organizacyjnego I Kongresu Informatyki Polskiej. Podsumowano na nim dotychczasowy przebieg przygotowań do Kongresu, omówiono zasady prowadzenia sesji tematycznych i środowiskowych oraz pozytywnie oceniono zgłoszenia uczestników na Kongres. W Poznaniu przyjęto też deklaracje firm zainteresowanych... Czytaj więcej »

Kompilator C++ dla UnixWare 1.1

Novell opracował C++ Compilation System 2.0 służący do przygotowania aplikacji do systemu operacyjnego UnixWare 1.1. Może on być używany zarówno jako kompilator "lepszego C", jak i jako środowisko programowania zorientowanego obiektowo. C++ Compilation System 2.0 dla UnixWare 1.1 jest dodatkiem do UnixWare Software Development Kit (SDK) 1.1 i służy do opracowania aplikacji dla UnixWare... Czytaj więcej »

Hermes zarządza rozbudowanymi sieciami komputerowymi

W mitologii greckiej Hermes jest bogiem opiekującym się drogami, podróżnymi i kupcami. I chociać nazwę tę lepiej by chyba było przypisać np. pakietowi poczty E-mail, to Microsoft użył jej do nazwania serwera SMS (Systems Management Server). Jak zapewnia firma, produkt ma być gotowy 30 listopada. Czytaj więcej »

Sidewinder chroni sieci LAN

Stosowana do tej pory tylko przez wojsko technologia ochrony sieci LAN (dołączonych do Internetu) przed intruzami z zewnątrz zaczyna też powoli wchodzić na rynek cywilny. Mowa o systemach znanych pod nazwą firewall (zapora ogniowa). Czytaj więcej »

Kolorowa drukarka laserowa drugiej generacji

Kolorowa drukarka laserowa drugiej generacji jest najnowszym produktem Tektronixa. Phaser 540 potrafi drukować pełnokolorowe obrazy o wysokiej jakości bez rozsiewania (ditheringu) z prędkością 4 str./min w rozdzielczości 300 dpi. Konstrukcję drukarki oparto na unikalnej technologii pozwalającej na jednoprzebiegowe tworzenie obrazów pełnokolorowych (dotychczas oferowane kolorowe laserowe... Czytaj więcej »

Jesień informatyczna coraz bardziej krakowska

Seria konferencji, seminariów i prezentacji z towarzyszącymi im wystawami sprzętu komputerowego (eksponowanymi w obiektach odległych od siebie nie dalej niż skrajnie położone hale wystawowe targów CeBIT w Hanowerze), a wszystko to połączone z możliwością "degustacji" oprogramowania w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu - oto recepta organizatorów Info-Festiwalu '94 na imprezę... Czytaj więcej »

Umowa ramowa URM z firmą Intergraph

Kilka dni temu podpisano umowę ramową między Urzędem Rady Ministrów a firmą Intergraph Europe (Polska). Tym samym Intergraph został uznany przez URM za firmę posiadającą uprawnienia do sprzedaży, marketingu, szkoleń i wspomagania zastosowań produktów komputerowych w urzędach administracji rządowej. Czytaj więcej »

DEC podejmuje produkcję procesorów SuperSparc-II

Sparc Technology Business, oddział firmy Sun Microsystems Inc. opracował nową linię procesorów SuperSparc, które pracują o ok. 50% szybciej, niż procesory poprzednie. Czytaj więcej »

Zmiany w świecie Clippera

Na konferencji CA-TechniCon Poland '94 L. Eiss z Computer Associates - menedżer ds. CA-Visual Objects - poinformował, że trwają prace nad nowym kompilatorem i środowiskiem roboczym generującym programy dla DOS-u. Przedstawił też działającą wersję tego systemu. Czytaj więcej »

GlidePoint zastępuje mysz

Stosowany powszechnie w myszach sposób przesuwania kursora wskaż-i-kliknij może zastąpić metoda przesuń-i-naciśnij, którą firma Alps Electric USA Inc. posłużyła się do skonstruowania urządzenia o nazwie GlidePoint. Czytaj więcej »

Aby kupować taniej

W celu obniżenia kosztów informatycy dużych korporacji zamawiają zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie albo bezpośrednio u producenta, albo w wyspecjalizowanych hurtowniach. Ułatwienie tego rodzaju zakupów było tematem listopadowej konferencji trzech menedżerów IT na EuroChannels 1994. Czytaj więcej »

Budowa Narodowego Systemu Informacji Przestrzennej

"Druga połowa naszego wieku często jest nazywana erą informacji (...) Systemy Informacji Przestrzennej (zwane też często systemami GIS) są jednym z ważniejszych i najszybciej rozwijających się sposobów ujmowania informacji". - powiedział Marek Car, pełnomocnik Premiera ds. informatyki, otwierając obrady międzynarodowej konferencji, poświęconej Systemom Informacji Przestrzennej... Czytaj więcej »

Wspólna platforma Apple, IBM i Motorola

Współpraca Apple, IBM i Motoroli przybiera nowe bardziej zaawansowane formy. Do tej pory ograniczano się do wspólnych działań związanych z opracowaniem procesorów z rodziny PowerPC. Firma Apple produkuje własne modele komputerów Power Macintosh z tym procesorem. Także IBM przygotował własną platformę odniesienia, określającą zasadnicze elementy sprzętowe komputerów. Czytaj więcej »

Microsoft uruchamia Solution Server Program

Microsoft namawia klientów do korzystania z uruchomionego od niedawna programu Solution Server Program. Kierowany on jest do tych użytkowników systemu Windows NT, którzy zainteresowani są zestawem aplikacji użytkowych o nazwie BackOffice. Czytaj więcej »

Promowe dossier

Wrześniowa katastrofa promu pasażerskiego u wybrzeży Finlandii ma swoje reperkusje do tej pory. W ramach bezpieczeństwa przewozu osób drogą morską towarzystwa promowe usiłują zawczasu zebrać jak najwięcej informacji o swoich klientach. Tak duża liczba ofiar we wrześniowej tragedii związana była również z ograniczeniami systemu komputerowego, zajmującego się rejestracją... Czytaj więcej »

Zmiany w Departamencie Informatyki Ministerstwa Finansów

Antoni Kreczmar został odwołany ze stanowiska dyrektora Departamentu Informatyki Ministerstwa Finansów. Z dniem 1 listopada 1994 r. obowiązki dyrektora Departamentu Informatyki pełni dotychczasowy wicedyrektor DI pan Michał Zalewski. Czytaj więcej »

Spotkanie środowiska Clipperowców

Jakie modyfikacje trzeba wprowadzić do programu napisanego w Clipperze aby dostosować go do pracy w systemie Windows? Jak w praktyce wygląda praca z nowym środowiskiem programistycznym CA-Visual Objects, umożliwiającym takie operacje? Czy Computer Associates zamierza kontynuować rozwój DOS-owej linii Clippera? Czytaj więcej »

Zastosowania

Telekonto

W połowie października w Gdańsku odbyły się III Międzynarodowe Targi Zarządzania Informacją InfoMan '94, których celem była promocja systemów informatycznych przeznaczonych dla administracji i bankowości. Przedstawiamy dziś jeden z produktów - którego premiera odbyła się w czasie Targów - powstały we współpracy firm Suntech i Soft-Lab Modemowy System Usług Bankowych... Czytaj więcej »

Bankowy terminal "Touchlink"

Brytyjska kasa oszczędnościowa NBS (National Building Society) otworzyła pierwszy w pełni zautomatyzowany oddział obsługi klientów, stanowiący model oddziału bankowego przełomu wieków. Rozwiązanie użyte w tym projekcie (zwanym "Touchlink") jest dziełem firmy Siemens-Nixdorf. Zainstalowano w nim urządzenia CST (Customer Service Terminal) produkcji tej firmy, przy czym jedno z nich... Czytaj więcej »

Optoelektroniczna kontrola wymiarowa

Idea statystycznej kontroli procesów (SPC - Statistical Process Control), jako efektywnej metody bieżącej kontroli jakości, powstała w USA jeszcze przed II wojną światową. Czytaj więcej »

Interfejs SWIFT wkrótce na Alpha AXP

W końcu października Digital Equipment oraz SWIFT (Society for Worldwide International Financial Telecommunication) ogłosili rozpoczęcie testów nad oprogramowaniem SWIFTAlliance oraz ST400, aplikacjami interfejsowymi do transmisji komunikatów międzybankowych homologowanymi dla wcześniejszych platform Digitala przez organizację SWIFT.. Czytaj więcej »

Informix Software w Europie Wschodniej i Centralnej

Z 750 tysiącami instalacji na całym świecie i sprzedażą rzędu 350 mln USD w 1993, Informix Software jest jednym z największych dostawców oprogramowania dla zarządzania informacją przedsiębiorstwa. Systemy relacyjnych baz danych oraz narzędzia dla rozwoju oprogramowania są tworzone i sprzedawane na bazie systemów otwartych. Obejmują one najnowsze graficznie i znakowo zorientowane... Czytaj więcej »

Digital - brytyjskim lekarzom

Digital Equipment Corp. został wyznaczony na głównego poddostawcę wyposażenia dla pilotowej instalacji sterowania elektroniczną komunikacją przeznaczoną dla Ogólnokrajowych Usług Medycznych W. Brytanii - United Kingdom's National Health Service (NHS). Projekt ten w momencie ukończenia będzie jednym z największych na świecie dedykowanych systemów łączności elektronicznej. Oczekuje... Czytaj więcej »

GIS - recepta na sukces

Lot Gagarina był spektakularnym sukcesem w dziejach badań kosmosu. O ile wiemy dużo o nim i jego naśladowcach, którym się udało, o tyle bardzo niewiele wiadomo o porażkach. Podobnie jest z historią rozwoju i wdrożeń Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Po głośnym sukcesie Canadian Geographic Information System (CGIS) wiele innych systemów odeszło w zapomnienie. Dlaczego im się... Czytaj więcej »

Węgierskie bankomaty od IBM

Nowo powstała na Węgrzech firma Bank Access 24 Ltd - przy poparciu tamtejszych instytucji finansowych - ma nadzieję zmienić dotychczasowy dominujący na Węgrzech gotówkowy tryb rozliczeń. Kosztem 20 mln USD plan Bank Access 24 przewiduje wprowadzenie 10 bankomatów IBM przed końcem tego roku, a 400 sztuk do końca 1998 r. Spowoduje to istotne zmiany w formie rozliczeń na Węgrzech, gdzie... Czytaj więcej »

Informatyka w administracji samorządowej województwa katowickiego (cz. 1 )

Doświadczenia odrodzonego samorządu terytorialnego wykazały, jak ważną rolę ma do spełnienia informatyka w usprawnieniu pracy gmin. Pozwoliły również stwierdzić, że metody informatyzacji gmin muszą ulec znacznym przeobrażeniom, w celu zwiększenia efektywności i dostosowania informatyki do zadań reformowanej administracji publicznej oraz do zmieniających się zasad... Czytaj więcej »

Po co posłowi komputer

Organizacja pracy parlamentu jest wizytówką danego kraju. Nic więc dziwnego, że w parlamentach wielu państw Europy można znaleźć bardzo nowoczesne systemy komputerowe wspomagające odpowiedzialną pracę parlamentarzystów. Czytaj więcej »

Licencja lokalizacyjna na korzystanie z oprogramowania

Studiując suche formuły umowy licencyjnej "licencji udziela się w powiązaniu z miejscem określonym jako adres nabywcy licencji. Użycie oprogramowania w powiązaniu z inną lokalizacją niż powyższa jest ściśle zabronione." wzrok Czytelnika szybko przemyka się nad jej treścią. Tymczasem należałoby chwilę zatrzymać się nad tymi sformułowaniami i uzmysłowić sobie jak poważne... Czytaj więcej »

Listy

Ku uwadze

Zachęcony przez Redakcję do wydania własnej opinii na temat tygodnika - czynię to niniejszym. Czytaj więcej »

Sprostowania z Infomana

Z przykrością zauważyliśmy, że otrzymane przez naszą firmę - Systemy Komputerowe Radix z Gdańska - na III Międzynarodowych Targach InfoMan '94 wyróżnienie w kategorii administracja nie znalazło się w wykazie nagród umieszczonych w artykule Waszego poczytnego tygodnika. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...