powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 39-2003, 27 października 2003
39-2003 Computerworld nr 39-2003
Wiadomości

Główny architekt Microsoftu przyjechał do Polski

Bill Gates, prezes rady nadzorczej Microsoftu, po raz drugi odwiedził Polskę. Najbardziej wymiernym efektem wizyty jest podpisanie umowy, na mocy której polskie instytucje i agencje rządowe uzyskają dostęp do kodów źródłowych oprogramowania Microsoftu. Porozumienie dotyczące udostępniania kodów źródłowych w wariancie SISLP (Systems Integrator Source Licensing Program) zawarł z... Czytaj więcej »

Żyjemy z innowacji

Z Piotrem Wierzbickim, prezesem zarządu Sun Microsystems Poland, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Szklanka do połowy pusta

O sytuacji panującej na rynku pracy w ostatnich miesiącach optymista powiedziałby, że się poprawia. To jednak nie cała prawda o polskim rynku pracy dla informatyków. Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć jedno: sytuacja na rynku pracy dla informatyków jest najlepsza od co najmniej dwóch lat. Wskaźniki ekonomiczne dotyczące wzrostu gospodarczego wskazują, że mamy przed sobą... Czytaj więcej »

Program zapoznawczy

Trzy polskie firmy IT poszukują możliwości współpracy z firmami amerykańskimi w ramach projektu offsetowego. Czytaj więcej »

Kto wymyślił te szachy?

Błyskotliwy tekst Sławomira Kosielińskiego o zamówieniach publicznych (CW 37/2003) opisuje powszechnie znane mechanizmy, o których wszyscy wiedzą, ale o których się nie mówi. To kolejny sygnał, po wystąpieniach prasowych prezesów ComArch, Solidex i Jason McKenzie, że Ustawa o zamówieniach publicznych nie działa zgodnie z intencjami ustawodawcy. Czytaj więcej »

Po co ustawa o informatyzacji?

Według rządu ustawa o informatyzacji zapobiegnie marnotrawieniu pieniędzy na budowę dublujących się systemów IT w państwie. Czytaj więcej »

Analityka dla zaawansowanych

Tegoroczna konferencja StatSoft Polska zgromadziła rekordowo duże, bo kilkusetosobowe grono uczestników. Czytaj więcej »

Kolejna umowa ZUS z Prokomem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał z Prokom Software kolejną umowę na usługi wspomagające administrowanie i eksploatowanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS (KSI ZUS). Czytaj więcej »

Lukas wdraża nowy system transakcyjny

Lukas Bank podpisał z HP Polska umowę na wdrożenie centralnego systemu bankowego - Profile firmy Sanchez Computer. Zastąpi on - stosowany praktycznie od początku we wrocławskim banku - system defBank firmy Comp Rzeszów. Jednocześnie Lukas Bank wdroży system middle-ware HP eMCI, który ma zapewnić integrację z pozostałymi systemami w banku - bankowości internetowej, call center,... Czytaj więcej »

HP Polska partnerem firmy ABA

Krakowska ABA zawarła porozumienie z HP Polska, w ramach którego terminale HP ThinkClient serii T5000 będą oferowane wraz z oprogramowaniem terminalowym autorstwa polskiej firmy. Czytaj więcej »

10 lat Intela w Polsce

W roku 1993 Intel otworzył w Warszawie przedstawicielstwo. Czytaj więcej »

Od informacji po diagnostykę

W Instytucie Kardiologii w Aninie jest planowana budowa portalu, a następnie platformy umożliwiającej wymianę danych diagnostycznych. W ramach projektu wraz z NASK, dostawcą Internetu dla szpitala, na początek stworzono dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Liczba pacjentów korzystających z nich pozwala sądzić, że właśnie oni będą stanowić większość... Czytaj więcej »

Wakacje w Redmond

Pięciu studentów kierunków informatycznych z polskich uczelni wyższych odbyło trzymiesięczną praktykę w Redmond w ramach projektu Microsoft Intership. Rekrutacja do wyjazdu przebiegała w kilku etapach. Najpierw kandydatów typowały same uczelnie, następnie z wyłonionymi studentami rozmawiali przedstawiciele polskiego oddziału, a ostatecznie amerykańskiej centrali koncernu.... Czytaj więcej »

WiFi w Polkomtelu

Polkomtel (Plus GSM) uruchamia sieć hot-spotów umożliwiających korzystanie z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

Technologie

Peryferia w centrum

Dzięki postępowi w miniaturyzacji nowe modele urządzeń peryferyjnych integrują coraz więcej funkcji. Czytaj więcej »

Firmowe pogaduszki

Warszawska firma Emisja oferuje rozwiązanie instant messaging przeznaczone dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Wielkie krzemowe plany

Procesory wielordzeniowe, układy integrujące większość funkcji komputera, sprzętowe zabezpieczenia dostępu i mniejszy pobór energii to dominujące trendy rozwoju układów mikroprocesorowych. Czytaj więcej »

Kontrofensywa nie słabnie

W obliczu ”fali kryminalnych ataków” Microsoft przedstawił nowe inicjatywy mające podnieść bezpieczeństwo oprogramowania. Czytaj więcej »

Rosnący apetyt na SSL VPN

Rozwiązania VPN oparte na protokole SSL jeszcze do niedawna uważano jedynie za uzupełnienie, a nie konkurencję dla tradycyjnych rozwiązań VPN wykorzystujących szyfrowanie w warstwie drugiej używających z reguły protokołu L2TP (<i>Level 2 Tunneling Protocol</i>) lub szyfrowanie w warstwie trzeciej (<i>IPsec</i>). Czytaj więcej »

Administrator na wysięgniku

Rozwiązania do zarządzania infrastrukturą są nieustannie doskonalone. Dostawcy nie tylko wzbogacają je w nowe funkcje, lecz także poszukują dla nich nowych rynków. Czytaj więcej »

Silnik do przeglądu

Automatyzacja procesów biznesowych przy użyciu silników workflow nie jest, wbrew twierdzeniom dostawców, panaceum na integrację aplikacji. Czytaj więcej »

Miedziane dziesiątki

Standardy Ethernet 10G Base-CX4 i 10G Base-T umożliwią budowę superszybkich sieci lokalnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nowe horyzonty

Systemy ERP cały czas intensywnie się rozwijają. Stosunkowo najmniej uwagi poświęca się modułom finansowo-księgowym, które są uznawane za dojrzałe, ale już moduły logistyczne czy gospodarki magazynowej wciąż są doskonalone. Wielu producentów wyraźnie koncentruje się na wybranych branżach, wspierając się specjalizowanymi systemami przejętymi od firm trzecich. Nadal aktualne... Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - część 6 - 101 dalmatyńczyków

Trudno jest rządzić krajem, w którym jest 246 gatunków sera. Charles de Gaulle Czytaj więcej »

Konteksty

W urzędach bez zmian

Polscy urzędnicy nie są zainteresowani kształceniem z zakresu elektronicznej administracji. Trudno się temu dziwić, skoro polska administracja nie stawia przed nimi takich zadań. Czytaj więcej »

Nowocześnie i uczciwie

Z Przemysławem Fenrychem, zastępcą dyrektora Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Gdzieś w pobliżu alej...

Chłodny i pochmurny wrześniowy ranek. Warszawa 2003. Świętokrzyska, przejście dla pieszych. Czerwone światło. Do stojącego o dwa kroki i jak ja czekającego na zielone, ktoś podchodzi, coś mówi. Ten pierwszy najpierw słucha, potem, wskazując szerokim gestem w kierunku i wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, nienaturalnie głośno mówi: To będzie gdzieś tam, w pobliżu alej. Czytaj więcej »

Wadliwe spoiwo

Częściowa utrata danych tym bardziej doskwiera, im później ten fakt odkryjemy. Czytaj więcej »

Przyszła koza do woza

Tytuł dzisiejszego felietonu przyszedł mi do głowy, gdy tylko usłyszałem od Stanisława S. opowieść o jego niedoszłym kliencie. Zaraz jednak zacząłem zastanawiać się, dlaczego właściwie koza z przysłowia przychodzi do woza, do jakiego woza i co z tego przychodzenia miałoby dla kozy wynikać? Szybkie przeszukanie Internetu (przyszła koza do woza?) nic spec-jalnego nie ujawniło,... Czytaj więcej »

Gęba wyprostowana

Ponad pół roku temu, w felietonie <i>Nagroda Krzywej Gęby</i> (CW 12/2003) wykpiwałem Program Płatnika w wersji 4.01.001. Brak spójnej logiki, niezrozumiałe komunikaty, fatalne oznaczenie ikon, niestosowanie się do standardów konstrukcji interfejsu użytkownika - takie były moje zarzuty. Postawiłem tezę, że gdyby Płatnika testowano przed weneckimi lustrami, jak pierwszego... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Kod chodzi własnymi drogami

Z jednej strony kody źródłowe są największym dobrem producentów oprogramowania. Od utrzymania ich w tajemnicy zależy byt firmy programistycznej. Z drugiej, klienci często żądają dostępu do kodów źródłowych, czasem tylko tak, na wszelki wypadek. Jaka jest zatem praktyka w tym zakresie na polskim rynku IT? Czytaj więcej »

Listy

Listy do redakcji

W numerze 36/2003 Computerworld, w artykule Dariusza Świerka Internetowe liczydło, w części Na czym polega przewaga rachunku ABC nad tradycyjnym systemem księgowania, w ostatnim akapicie autor proponuje, żeby "odjąć powyższe wyniki od marż z tabeli 1". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...