powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 38-2003, 20 października 2003
38-2003 Computerworld nr 38-2003
Wiadomości

Gala Lider Informatyki 2003

Lider 2003 - nominowani, laureaci i wielka gala. Czytaj więcej »

e-faktura? Lepiej nie pytać...

Chociaż obecnie Ministerstwo Finansów nie dopuszcza możliwości wystawiania faktur VAT w formie elektronicznej, to zmiany muszą nastąpić jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Wspólny język

Kiedy pieniędzy jest niewiele, to trzeba je wydawać jeszcze mądrzej - temu zagadnieniu była poświęcona dyskusja panelowa na konferencji Computerworld ''Zwrot z inwestycji IT'' poprzedzającej wieczorną Galę Lidera Informatyki 2003. Czytaj więcej »

Izba patrzy na ustawy

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne. Rada Izby stwierdza, że projekt w obecnym kształcie wymaga dalszych analiz i dyskusji, m.in. ważne jest powiązanie z Ustawą o zamówieniach publicznych. Deklaruje także pomoc komisji sejmowej w zakresie objaśniania... Czytaj więcej »

Wzmocnienie dla Ster-Projektu

Warszawski integrator zapłaci Onet.pl (Grupa ITI) ponad 36 mln zł za 85% udziałów w firmie DRQ z Krakowa. Wygląda więc na to, że ''premia'' - w postaci krakowskiej spółki - którą ITI otrzymało na początku 2002 r. od BRE, aby przyspieszyć zamknięcie transakcji przejęcia Optimusa, była bardzo opłacalna. Czytaj więcej »

ComputerLand w TP

Telekomunikacja Polska wybrała konsorcjum SchlumbergSema jako wykonawcę wdrożenia systemu Oracle Financials. Czytaj więcej »

Forrester Research po polsku

Firma analityczna Forrester Research podpisała z AMG.net umowę partnerską. Czytaj więcej »

Testowanie po polsku

Compuware otworzył oddział w Polsce. Szefową warszawskiego przedstawicielstwa amerykańskiej firmy została Elżbieta Etmajer, odpowiadająca dotąd za sprzedaż na rynku polskim z europejskiej centrali w Wiedniu. Czytaj więcej »

ComArch przejął CDN

CDN nabył, w celu umorzenia, 40,5% akcji własnych, za kwotę 4,5 mln zł. Dzięki tej operacji ComArch wszedł w posiadanie 100% akcji CDN. Krakowska spółka zakupiła też akcje od założycieli CDN i ComArch Internet Ventures. Prezesem CDN pozostał Zbigniew Rymarczyk. Czytaj więcej »

Aneks podpisany

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała aneks do umowy z HP Polska. Jego wartość szacowana jest na ok. 30 mln zł. Dotyczy on rozszerzenia budowy części informatycznej systemu IACS o funkcje związane z obszarowym systemem dopłat bezpośrednich dla rolników oraz na dostosowanie już odebranych części do nowej legislacji. Czytaj więcej »

Technologie

Szybkie radio dla podróżnika

Nowe technologie radiowe IEEE 802.16e i 802.20 mają zapewnić szybką transmisję danych nawet w przypadku, gdy odbiornik przemieszcza się z dużą prędkością. Czytaj więcej »

System nie dla szefa

Nowoczesne systemy do nadzoru nad użytkownikami pozwalają na sprawdzenie, jakie strony WWW odwiedzał pracownik oraz ile przerw zrobił w trakcie wykonywania powierzonych zadań. Czytaj więcej »

Doskonalenie pamięci

Szybkość i bezpieczeństwo to wyznaczniki atrakcyjności współczesnych systemów pamięci masowych. Czytaj więcej »

Nie tylko zmiana nazwy

Office System 2003 to już nie tylko zestaw narzędzi do edycji dokumentów różnego typu. To także zaawansowana platforma do budowy aplikacji i elastyczny system pracy grupowej. Czytaj więcej »

O technologiach w Kongresowej

Zorganizowany przez Polkomtel II Kongres Technologiczny zgromadził kilka tysięcy uczestników. Czytaj więcej »

Alternatywy cztery dla Microsoft Office

Rynkowa dominacja pakietu Microsoft Office jest bezsporna. Istnieje jednak świat rozwiązań alternatywnych, mogących w pewnych zastosowaniach stanowić dla niego całkiem realną konkurencję. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Szczęśliwi ci, którzy potrafi liczyć

Z całą odpowiedzialnością można już powiedzieć, że tzw. ROI informatyki jest mierzalne we wszystkich typach inwestycji informatycznych. Czytaj więcej »

Tylko system

Rozmowa z Bruce'em Schneierem, autorem głośnej książki Beyond Fear, będącej próbą dokonania syntezy światów bezpieczeństwa informatycznego i fizycznego. Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - część 5 - Cena strachu

Ludzie uwierzą we wszystko, co ich bawi, zadowala lub obiecuje jakąś korzyść! Czytaj więcej »

Konteksty

EU foria informatyczna

Wejście do Unii Europejskiej oznacza dla nas ekspansję firm amerykańskich, konkurencję ze strony małych i średnich przedsiębiorstw unijnych oraz podporządkowanie polskiego rynku firmom decydującym o obliczu światowego IT. Tymczasem niewiele polskich firm informatycznych usiłuje odnaleźć się na rynku unijnym. Nadzieję można pokładać jedynie w elastyczności polskich firm IT i... Czytaj więcej »

Któż wie, co na nas czeka

Z profesorem Andrzejem Mencwelem, dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Jak kształtował się algorytm

Gdyby powstanie inteligencji było takie "proste" jak wyobrażają to sobie badacze sztucznej inteligencji, z pewnością natura nie "bawiłaby się" tak długo w ewolucję. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Władza w kablach

Często czyni się zarzut informatykom, że informatyzacja przedsiębiorstw nie spełniła pokładanych w niej nadziei, przyczyniając się głównie do eksplozji kosztów, a w niewielkim tylko stopniu poprawiając pozycję konkurencyjną w przedsiębiorstwie. Kulminacją takich opinii jest cytowany już wielokrotnie artykuł Nicholasa Carra IT Doesn't Matter. Czytaj więcej »

Prywatne chamstwo

Dla zwolennika postępu technologicznego nie ma nic gorszego niż wypaczona i zbrukana idea. Zgadzam się tu w pełni z kolegą z łamów http://www.computerworld.pl/artykuly/35260.html , ale moja diagnoza jest bardziej pesymistyczna. Nie ma ucieczki w Internecie przed napływem chamstwa. Tak na marginesie:... Czytaj więcej »

e-d**o-krytka

No nie, westchnie ze złością niejeden czytelnik. Znowu gwiazdki. Panowie felietoniści wstydzą się swych myśli i skojarzeń i chowają się za gwiazdki, udając literackie dziewice. I będzie miał rację - cóż jednak zrobić, skoro tak różne są progi wrażliwości, których przekraczać jednak nie wypada. Czytaj więcej »

Planeta Internetu

Zerknąwszy na tytuł felietonu, nietrudno nie skojarzyć go z Galaktyką Internetu Manuela Castellsa - książką, która zagościła na naszych półkach w tym roku. W jej podtytule czytamy: <i>Refleksje nad Internetem, biznesem i społeczeństwem</i>. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Łączność gdziekolwiek i kiedykolwiek

Dostęp szerokopasmowy, mobilny Internet i Wi-Fi zdominowały genewskie targi. Przestajemy już mówić o telekomunikacji czy teleinformatyce. Przyszłość najlepiej oddaje słowo: łączność. Czytaj więcej »

Listy

Listy do redakcji

Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...