powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 37-2003, 13 października 2003
37-2003 Computerworld nr 37-2003
Wiadomości

Nie zdałaś matury, ustawo

Ustawa o zamówieniach publicznych miała zdać maturę z kilku przedmiotów: konkurencyjność, rozwój istniejących systemów, uczciwość kupujących (czyli tutaj urzędników). Niestety, maturę ustawa oblała i jakoś nie przejmując się swoim losem, udaje zadowoloną. Czytaj więcej »

CEPiK i jego okolice

Rozstrzygnięcie przetargu na CEPiK pociąga podjęcie decyzji o przyszłości TBD. Czytaj więcej »

Mieć pomysł na outsourcing

Firmy oferujące usługi outsourcingowe zgodnie twierdzą, że wiedzie im się lepiej niż w zeszłym roku, choć ożywienie nie przekłada się jeszcze na znaczący wzrost przychodów. Czytaj więcej »

Zgoda buduje GIS

Po latach kłótni i marnotrawienia pieniędzy na dublujące się programy powstał Krajowy System Informacji Geograficznej. Czytaj więcej »

Na razie musimy czekać

Z Pawłem Ciesielskim, prezesem JTT Computer SA, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Internet (raczej) bez VAT

Nagłośnienie w mediach informacji o podwyżce w 2004 r. podatku VAT za usługi dostępu do Internetu z 7 do 22% (poinformowaliśmy o tym jako pierwsi już 16 września) zelektryzowało nie tylko społeczność użytkowników sieci w Polsce, ale też skłoniło do działań kręgi polityczne. Czytaj więcej »

Baan: nowy właściciel tnie i opóźnia

Przedstawiciele SSA Global, nowego właściciela holenderskiego Baana, uważają, że po zmianach w strategii i redukcji zatrudnienia z 2800 do 2000 osób, firma ta powinna ponownie zacząć przynosić zyski już po trzech miesiącach. W 2002 r. Baan odnotował stratę 150 mln USD. Zdaniem Graeme'a Cooksleya, nowego prezesa producenta systemów ERP z Holandii, firma nie przynosiła zysków od 3, 4... Czytaj więcej »

Nowy typ partnerów Sybase

Sybase zamierza rozwijać w Polsce tzw. wielopoziomowy kanał partnerski. Oznacza to, że dystrybutorzy będą nie tylko sprzedawać produkty tej firmy - bazy danych i narzędzia programistyczne - ale również oferować szkolenia, wsparcie techniczne oraz usługi polegające na instalowaniu i konfigurowaniu systemów, przeznaczone dla dilerów, lokalnych producentów oprogramowania i... Czytaj więcej »

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej

Rząd przyjął ustawę o wolności działalności gospodarczej. Kontrole mają być krótsze, rejestrowanie firmy - łatwiejsze, a lista koncesji - ograniczona do minimum. Mają pozostać tylko zezwolenia wymagane przez prawo Unii Europejskiej. Ustawa zastąpi dotychczasowe prawo działalności gospodarczej. Czytaj więcej »

Napisz i przetestuj u nas

Przedstawiciele IBM Polska, który rozbudował w Warszawie Solution Partnership Center (SPC), przekonują: ''Nie trzeba mieć miliona dolarów na zakup sprzętu, aby wszechstronnie przetestować tworzone aplikacje''. Firma chce w ten sposób wspierać niezależnych producentów oprogramowania, zwłaszcza tych kierujących ofertę do małych i średnich przedsiębiorstw. Będą oni mogli testować... Czytaj więcej »

ComputerLand inwestuje w administrację

ComputerLand przejął od firmy Jason MacKenzie rozwój i sprzedaż systemu Forum, aplikację wspomagającą zarządzanie urzędami administracji publicznej (od urzędów wojewódzkich, po starostwa i gminy). Czytaj więcej »

Technologie

JOnAS w kapeluszu

Red Hat przedstawił inicjatywę Red Hat Open Source Architecture (OSA). Firma zamierza dostarczać klientom pełną platformę do uruchamiania aplikacji Java składającą się w całości z oprogramowania otwartego kodu. W skład pakietu będą wchodzić: serwer aplikacyjny, środowisko do budowy klastrów na poziomie systemu operacyjnego/sprzętu oraz oprogramowanie zarządzające zintegrowane... Czytaj więcej »

Polkomtel SA, jako jedna z nielicznych firm w Polsce, ma samodzielny zespół QA specjalizujący się w testowaniu wydajności aplikacji.

Polkomtel SA, jako jedna z nielicznych firm w Polsce, ma samodzielny zespół QA specjalizujący się w testowaniu wydajności aplikacji. Czytaj więcej »

Przyszłość w szklanej kuli

Menedżer, który w procesie analizy rynku i planowaniu strategicznym ogranicza się do danych historycznych, jest jak kierowca, który prowadzi samochód, skupiając się jedynie na lusterku wstecznym. Niestety, w ten właśnie sposób wiele polskich przedsiębiorstw wykorzystuje narzędzia analityczne. Czytaj więcej »

Podgląd sieci bez wyrzeczeń

Standard IETF o nazwie sFlow ma ułatwić szczegółowe monitorowanie ruchu w sieciach. Czytaj więcej »

Prognozy, jak najbardziej...

Z prof. dr. hab. Pawłem Dittmannem z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, autorem książki ''Prognozowanie w przedsiębiorstwie'', rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Baza na wzór macierzy

C-JDBC 1.0 to oprogramowanie open source pozwalające na tworzenie klastrów na poziomie baz danych zgodnych z JDBC 2.0. Czytaj więcej »

Powrót na szerokie wody

Po trzech latach od wycofania się z rynku routerów WAN 3Com powraca, sprzymierzony z chińskim potentatem Huawei. Czytaj więcej »

Jak maszyna z maszyną

Operatorzy komórkowi - mając świadomość, że rynek konsumencki coraz bardziej się nasyca - liczą na przyrost bazy klientów dzięki oferowaniu rozwiązań typu M2M. Czytaj więcej »

Mały wzmocniony serwer

Odporne na awarię serwery firmy Stratus pracują pod kontrolą "wzmocnionych" wersji systemów Windows 2000 i 2003. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Outsourcing w pigułce

Teksty poradnikowe to specjalność Amerykanów, którzy już dawno ukuli pojęcie Reader's ROI, czyli korzyści - ''zwrot z inwestycji'' - jakie odniesie czytelnik z przeczytania tekstu. Na łamach Computerworlda o outsourcingu napisaliśmy już bardzo dużo, a prezentowane tu ''przykazania'' są próbą usystematyzowania tej wiedzy w formie jak najbardziej przydatnej dla czytelnika. To esencja... Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - cześć 4 - Matrix

Wiele tracimy wskutek tego, że przedwcześnie uznajemy coś za stracone - Johann Wolfgang Goethe Czytaj więcej »

Konteksty

Sieci nieregulowane

Źródeł niedawnej awarii energetycznej w USA można szukać również w polityce regulacyjnej tego rynku. To także przestroga dla tych, którzy decydują o prawnych i regulacyjnych warunkach funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Elektryczne tsunami

Wyjaśnienie fizycznych przyczyn niedawnej awarii energetycznej w Ameryce niespecjalnie przybliżyło nas do odpowiedzi dotyczących granic złożoności systemów technicznych. Wiadomo jednak że również energetyka jest dziedziną, w której komputery powinny za człowieka wykonywać zadania, z którymi on już nie jest w stanie sobie poradzić. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Italia bez prądu - raport ze środka

Jest wczesny niedzielny ranek, 28 września. Kot, niecnota, w przekonaniu, że należy mu się rekompensata za moją całotygodniową nieobecność, jak zwykle budzi mnie tuż przed piątą rano i prowokuje do zabawy. Gdy - w jej wyniku - jestem na tyle rozbudzony, by na dobre wstać, On korzysta z mojego, ciepłego jeszcze miejsca, by zasłużenie zdrzemnąć się po dopiero co zakończonych... Czytaj więcej »

Czy komputer ma duszę?

Proszę pomyśleć, jakich fajnych czasów dożyliśmy, skoro tytuł tego felietonu może ukazać się w druku bez żadnych specjalnych zabiegów. Czterysta lat temu za sugerowanie, że maszyna może mieć duszę, byłbym niechybnie spalony na stosie. Czytaj więcej »

Rezonans kwantronowy a informatyka w zarządzaniu

Na przystanku, z którego codziennie odjeżdżam, znajduje się duże ogłoszenie. W długiej litanii wymienione są praktycznie wszystkie choroby, jakie mogą trapić ludzi - choroba wieńcowa, nadciśnienie, otyłość, zgaga, łysina, hemoroidy, aż po nowotwory i stwardnienie rozsiane. Na to wszystko jest jedna rada: ''rewolucyjna metoda wolnego rezonansu kwantronowego''. Tak właśnie jest... Czytaj więcej »

Komputerowy chomik

Nie tak dawno opisywałem swoje perypetie związane z trudnościami w odczycie starych plików tekstowych zapisanych w edytorze TAG (Na styku technologii, CW nr 31/2003). W odzewie na moje publiczne uskarżanie się nad swoim losem środowisko informatyczne wykazało daleko posuniętą solidarność i wielu Czytelników zaoferowało mi swoją pomoc w postaci bądź wersji instalacyjnej edytora... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Szach-mat w zamówieniach

Udział w postępowaniu o zamówienie publiczne przypomina grę w szachy ze szczególnym naciskiem na strategię wyeliminowania konkurencji. Branża IT wykazała się w niej godną wręcz podziwu innowacyjnością. Oto scenariusz gry, którą na co dzień toczą przedsiębiorcy i zamawiający w instytucjach publicznych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...