powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2003

Wydanie 10/2003, 1 października 2003
10/2003
Wywiad miesiąca

Kierunek: konsolidacja

O sytuacji na polskim rynku serwerów mówi Sylwester Grzebień, nowy prezes polskiego przedstawicielstwa Fujitsu Siemens Computers. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Zarządzanie pamięciami masowymi

Rozwój pamięci masowych był zawsze ściśle zintegrowany z rozwojem systemów komputerowych. We wczesnych latach 80. obowiązywała zasada: każdy komputer dysponuje swoją pamięcią. Niedługo potem okazało się, że architektura taka nie zdaje egzaminu. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Ile kosztuje bezpłatny system?

Po latach eksperymentów z Linuksem w przedsiębiorstwie użytkownicy, analitycy i dostawcy zaczynają mówić jednym głosem o tym, gdzie stosowanie Linuksa ma uzasadnienie finansowe. Czytaj więcej »

O co chodzi SCO?

Oskarżenia o kradzież fragmentów kodu Uniksa, której miała dokonać na SCO Group firma IBM, odbiły się głośnym echem w środowisku linuksowym. Czy działania SCO to początek antylinkusowej polityki i próba wyeliminowania z rynku korporacji IBM? Wiele na to wskazuje. Czytaj więcej »

NetWare na rozdrożu

Za każdym razem, kiedy Novell wykonuje kolejny krok w kierunku Linuksa, pojawiają się spekulacje, że firma zamierza całkowicie zrezygnować z NetWare. Ostatnie posunięcia Novella wzmacniają wątpliwości co do przyszłości klasycznego sieciowego systemu operacyjnego tej firmy. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Macierze SAN dla małych i średnich

Dell i HP oferują macierze dyskowe SAN mogące spełnić wymagania większości małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Red Hat kontra UnitedLinux

Porównując Enterprise Linux z Red Hat w roli serwerowej platformy przedsiębiorstwa z odmianami UnitedLinux, można zauważyć, że każda z edycji popularnych systemów operacyjnych GNU/Linux reprezentuje różne metody zapewniania niezbędnej funkcjonalności pracującym w sieci serwerom. Inna jest instalacja, odmienne opcje konfiguracyjne, zmienia się też zakres wsparcia sprzętu dla... Czytaj więcej »

Nowe technologie

Protokół 802.1s usprawnia obsługę wirtualnych sieci LAN

Sieci LAN oparte na technologii przełączania (mosty i przełączniki) od lat wykorzystują protokół STP (Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1d). Dzięki niemu mają do dyspozycji zapasowe połączenia i nie dochodzi w nich do tak groźnego dla przepływności zapętlania się pakietów. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Systemy wykrywania nadużyć w sieciach telekomunikacyjnych

Każdego roku operatorzy działający na rynku telekomunikacyjnym ponoszą spore straty związane z różnego rodzaju formami nadużyć ze strony usługobiorców. Ich skala i zakres działania są bardzo zróżnicowane: od prostych, pod względem finansowym do pominięcia, po bardzo zaawansowane, które poza finansowymi niosą wiele innych strat (często technicznych). Czytaj więcej »

Nowe usługi w telewizji kablowej CATV

W Polsce ponad 90% internautów nadal korzysta z komutowanego dostępu do Internetu, gdyż albo nie ma innej możliwości, albo koszt dostępu do szerszego pasma jest zbyt wysoki. Najtańszą alternatywą uzyskania szerszego dostępu do sieci jest infrastruktura telewizji kablowej CATV, rozszerzona o kanał zwrotny. Zezwala ona na interaktywne sterowanie treścią uzyskiwanych z sieci informacji. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Niczym Goliat i Dawid

A właściwie Goliat i kilku Dawidów: potężny Microsoft i jego mali konkurenci. Tym razem jest to wojna o przeglądarki. Trzymając się militarnej terminologii, można mówić o kilku stoczonych bitwach, zajęciu przez stronę atakującą - nieporównanie słabszą, ale pełną animuszu - kilku nowych pozycji. Tak czy inaczej, operacje toczą się wprawdzie od dłuższego czasu, lecz przewaga... Czytaj więcej »

Zastosowania

Poszły konie... przez satelitę

Z roku na rok obroty na torze na Służewcu malały. Starzy gracze po prostu wymierali, a nowych nie przybywało. Ale przecież można sprawić, by zakłady mogły być zawierane nie tylko na torze, a grający mogli wyścigi śledzić na żywo. Czytaj więcej »

Porady

Z poradnika administratora

Porady dotyczą trzech problemów. Pierwsza wiąże się z programem ping (niektóre urządzenia sieciowe nie odpowiadają na ping). Druga dotyczy usuwania z komputerów różnych wirusów, w tym robaka MSBlast, a trzecia informuje, co należy zrobić, aby wszystkie komputery pracujące w sieci pokazywały ten sam czas. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...