powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 36-2003, 6 października 2003
36-2003 Computerworld nr 36-2003
Wiadomości

Drugie wcielenie

W ciągu zaledwie kilku miesięcy powstał w Polsce nowy bank - Eurobank. Prace nad budową systemu bankowego na jego potrzeby rozpoczęto w czerwcu br. Czytaj więcej »

Przejściowe problemy

Po porażkach w PKO BP i PZU ulica skazała zaocznie ComputerLand na odchudzenie spółki zatrudniającej 1200 osób. Czytaj więcej »

Działanie w zawieszeniu

JTT Computer czeka na decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu, dzięki której odzyska część pieniędzy za VAT zapłacony trzy lata temu i uzyska kredyt bankowy pozwalający na kontynuowanie działalności. Przedstawiciele izby zapewniają, że - znając trudną sytuację wrocławskiej firmy - postarają się wydać nową decyzję w pierwszych dniach października br. Czytaj więcej »

Nadzieja w administracji

Na razie brakuje oznak wskazujących na rychłe stosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na przeszkodzie stoją trudności technologiczne i niezrozumienie istoty e-podpisu. Czytaj więcej »

E-podpis w komórce

Operatorzy GSM prowadzą prace testowe nad wdrożeniem rozwiązań pozwalających na składanie e-podpisu za pomocą telefonu. Czytaj więcej »

Pierwsze jaskółki wiosny nie czynią

Mówiąc o wykorzystaniu open source w administracji, wciąż obracamy się w kręgu tych samych instytucji - Sejm, Straż Graniczna, GUC. Czytaj więcej »

Nowa Era Wodnika

Z Tomaszem Barbaszewskim, prezesem krakowskiej firmy ABA, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

UE: patentowy kompromis

Parlament Europejski przyjął złagodzoną wersję dyrektywy regulującej zagadnienia patentowania oprogramowania. Czytaj więcej »

Compuware otwiera oddział w Polsce

Na początku października br. amerykańska firma Compuware otworzy oddział w Polsce. Dyrektorem warszawskiego przedstawicielstwa zostanie prawdopodobnie Elizabeth Etmajer, pracująca dotąd w europejskiej centrali firmy w Wiedniu. Przed kilku laty Compuware była reprezentowana w Polsce przez firmę Potis, obecnie w zakresie sprzedaży rozwiązań do testowania aplikacji przez poznański... Czytaj więcej »

DT nie chce Ery?

Deutsche Telekom wycofał się z negocjacji w sprawie zakupu od Elektrimu i Vivendi Universal 51% akcji Polskiej Telefonii Cyfrowej. Czytaj więcej »

Czeskie inwestycje

Prokom Software nabył od Tacoma Consulting 20 udziałów w ST Consulting za równowartość ok. 300 tys. zł. Czytaj więcej »

50 mln na telekomunikację

Ster-Projekt wyemituje ok. 5,6 mln nowych akcji, co o połowę zwiększy kapitał akcyjny spółki. Czytaj więcej »

Veracomp w Europie

W pierwszych trzech kwartałach 2003 r. przychody Veracompu ze sprzedaży na rynki Europy Środkowej i Wschodniej wyniosły ok. 8,4 mln zł. Do końca br. ma to być ok. 12 mln zł. Firma przewidywała, że jej obroty poza Polską mogą osiągnąć w tym roku nawet 30 mln zł (w ub.r. było to ok. 6 mln zł). Różnica wynika z ograniczenia oferty Lucenta do rozwiązań dla dużych operatorów. Czytaj więcej »

Technologie

Biały miś za lojalność

Od strony technicznej uruchomienie systemu lojalnościowego nie stanowi większego problemu. Wybór technologii jest determinowany przez cele marketingowe i budżet, jakim dysponuje firma. Czytaj więcej »

Punkty do pełna

BP Polska ma obecnie jeden z najlepiej zaprojektowanych systemów informatycznych obsługujących program lojalnościowy. Czytaj więcej »

Walka o miejsce na liście

Zdobycie przez witrynę wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania wymaga przestrzegania kilku reguł. Niestety, twórcy serwisów zadziwiająco rzadko o nich pamiętają. Czytaj więcej »

W pogoni za Acrobatem

Autodesk i Macromedia promują konkurencyjne dla PDF formaty zapisu dokumentów. Czytaj więcej »

Bezpieczna kolekcja 2004

Wraz z nowymi aplikacjami z serii Norton Symantec wprowadza do oferty samodzielne aplikacje AntiSpam i Password Manager. Czytaj więcej »

Nowe biurko: 32 na 64

AMD wprowadza do sprzedaży zapowiadany od dawna 64-bitowy procesor Athlon 64 przeznaczony dla komputerów biurkowych. Czytaj więcej »

Konwergentne konwersacje

Integracja technologii VoIP i WLAN dokonuje się na naszych oczach. Na razie amatorzy nowości muszą przystać na pewne niedogodności. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Internet i liczydło

Tradycyjne systemy księgowania kosztów dają błędny obraz rentowności produktów firmy, kanałów dystrybucji i klientów. Dla firm internetowych, pracujących na niewielkiej marży, dobry system rachunku kosztów może przesądzić o ich być albo nie być. Umiejętność właściwego określania kosztów działu i firmy wg metody ABC jest dużą pomocą w pracy każdego menedżera z sektora... Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - częśc 3 - Alternatywy 4

Gdy się ciągle żyje nad brzegiem przepaści, już się jej nie dostrzega.- P. Negri Czytaj więcej »

Konteksty

Inteligencja na rozwidleniu

Czy celowi stworzenia sztucznej inteligencji przyświeca chęć skonstruowania specjalizowanego robota, czy też sztucznego odpowiednika człowieka. Ten drugi cel wydaje się trochę chybiony, bo po co sztuczny człowiek, skoro jest tylu prawdziwych? Chyba że marzy nam się stwór co najmniej równie inteligentny, ale o encyklopedycznej wiedzy - co zakrawa na absurd, zważywszy na to, w jakiej... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Integilencja

Niedawno na internetowym forum tygodnika Wprost ( http://www.wprost.pl ) pojawił się taki oto wątek zamieszczony przez osobnika o nicku Mister: Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i... Czytaj więcej »

Pamięć podręczna

Gdyby ktoś zapytał, jakie dzisiaj są najbardziej palące problemy inżynierii oprogramowania, ktoś podałby wyszukiwanie pełnotekstowe w wielkich zbiorach danych, programowanie współbieżne albo wydajne rozwiązywanie problemu komiwojażera. Czytaj więcej »

Słowa całe z gwiazdek

To bodaj Krzysztof Kąkolewski we wspomnieniach o Melchiorze Wańkowiczu, drukowanych w odcinkach, jeszcze w redagowanej przez Jerzego Putramenta Kulturze pisał, że tenże Wańkowicz wołał na swego psa Dupek tylko po to, by użyciem tak bardzo i jednoznacznie nieprzyzwoitego słowa bulwersować panie na ławkach, mijane podczas spaceru w którymś z warszawskich parków. Czytaj więcej »

Kszoki i ptoki

W czasie wakacji oprowadzałem znajomych po uczelni, na której pracuję. Oczywiście uśmiali się jak norki z galerii studenckich dowcipów, którym to wybrykom żaków poświęcono nie tylko kilka nisz na korytarzu zwanym nieskończoną milą, ale także specjalny pokój-muzeum oraz stronę w Internecie ( Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wiosna na jesieni

Po wielu miesiącach chudych, w kwietniu br. okazało się, że rynek informatyczny ma się lepiej. Firmy były zaskoczone pozytywnymi wynikami. Wiosenna fala optymizmu nieco przygasła w drugim kwartale, ale od końca okresu letniego znowu coraz częściej słychać o poprawie sytuacji w branży IT. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...