powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 35-2003, 29 września 2003
35-2003 Computerworld nr 35-2003
Wiadomości

Bimber zamiast RUM-u

Scentralizowany Rejestr Usług Medycznych może być dwukrotnie droższy od systemu opartego na rozwiązaniach regionalnych. Czytaj więcej »

Po pierwsze, e-government

Sektor publiczny w Europie został uznany przez firmy IT za jeden z najważniejszych obszarów działalności na najbliższą przyszłość. Czytaj więcej »

Grunt to informatyka

Budowa zintegrowanego systemu katastralnego jest obecnie jednym z najważniejszych projektów informatycznych w Polsce. Według szacunków Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii jego stworzenie do 2010 r. będzie kosztować 2 mld zł. Czytaj więcej »

Podatek katastralny nie parzy

Z Janem Maciejem Czajkowskim, pełnomocnikiem prezydenta Łodzi ds. informatyki, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Restrykcyjny outsourcing

W październiku br. do Sejmu ma wpłynąć ustawa zmieniająca m.in. Prawo bankowe. Czytaj więcej »

Przygotowani do zmian

Skuteczne zarządzanie zmianą było tematem przewodnim VII Kongresu SAP Polska. Computerworld był jego patronem medialnym. Czytaj więcej »

Atos Origin przejmuje SchlumbergerSema

Zakończenie transakcji, której wartość jest szacowana na 1,3 mld euro, jest planowane na styczeń 2004. Prezesem nowej firmy zostanie Bernard Bourigeaud. Wcześniej zakupem SchlumbergerSema był zainteresowany Computer Science Corporation, ale zrezygnował z transakcji ze względu na problemy firmy we Francji i Niemczech. Czytaj więcej »

22% VAT na usługi internetowe

Ministerstwo Finansów planuje podniesienie stawki VAT na usługi internetowe z 7 do 22%! Sprzeciwia się temu Ministerstwo Infrastruktury, które uważa, iż takie plany godzą w rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Czytaj więcej »

Dominet w systemie centralnym

Dominet Bank zakończył po roku prac wdrożenie systemu scentralizowanego def2000 firmy COMP Rzeszów. Czytaj więcej »

KST: polska telekomunikacja w UE

W Bydgoszczy zakończyło się XIX Krajowe Sympozjum Telekomunikacji. Istotnym elementem spotkań plenarnych KST była prezentacja ustawy Prawo telekomunikacyjne z 2000 r. i perspektyw jej zmian w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz priorytetów krajowej polityki telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

SCO kontra open source

SCO - po serii ataków typu DDoS na swoje serwery internetowe - wystosowało list otwarty do społeczności <i>open source</i>. Darl McBride, dyrektor firmy, ostro skrytykował osoby odpowiedzialne za nie. Szef SCO nie ma wątpliwości, skąd wywodzą się autorzy ataków. W liście cytuje wypowiedź jednego z liderów środowiska <i>open source</i>, Erica Raymonda, który... Czytaj więcej »

SBS liczy na polską administrację

Nowym dyrektorem Siemens Business Services został Waldemar Całka, który wcześniej pracował w HP Polska. Czytaj więcej »

Nowy program partnerski HP

HP Polska wprowadził we wrześniu br. nowy program partnerski Partner One. Ujednolicił on dotychczasowe umowy partnerskie podpisane przed połączeniem HP i Compaq Computer. Czytaj więcej »

Lider edukacji informatycznej kadr

Rozpoczęła się pierwsza edycja programu <i>Lider edukacji informatycznej kadr</i>. Jego celem - jak twierdzą organizatorzy z firmy Altkom Akademia - jest zwrócenie uwagi na potrzebę stałego podnoszenia kwalifikacji pracowników w zakresie nowoczesnych technologii. Czytaj więcej »

Technologie

Centrala pełna mitów

Argumentacja, jaką posługują się sprzedawcy systemów telefonicznych, niejednokrotnie mija się z rzeczywistością. Wiele obiegowych opinii to mity i efekt uprzedzeń, które nie pomagają podjąć rozsądnej decyzji. Czytaj więcej »

Platforma do współpracy

Poszczególne platformy portalowe różnią się strukturą wewnętrzną, technologiami komponentowymi, protokołami i narzędziami. Mimo to każda na swój sposób umożliwia osiągnięcie w sumie podobnych korzyści. Czytaj więcej »

Exchange - nieoczekiwana zmiana planów

Gdy Microsoft wprowadzał na rynek serwer Exchange, ambicją firmy było stworzenie konkurenta dla platformy pracy grupowej Lotus Notes. Ten cel został zrealizowany tylko częściowo, ponieważ przyszła rewolucja internetowa. Pojawiły się nowe słowa: portal i intranet, które odmieniły dotychczasowe myślenie o pracy grupowej. To pod wpływem Internetu Microsoft zaprzestał rozbudowy... Czytaj więcej »

Spokój na stacji

Zabezpieczenie stacji roboczych przed kradzieżą to często inwestycja niewielka, korzyści zaś potencjalnie spore. Czytaj więcej »

Poprawka z cerowania

Kłopoty Microsoftu z dziurawym oprogramowaniem nie ustają. Zamieszanie wywołała ostatnio luka zabezpieczeń w przeglądarce Internet Explorer 5.01, 5.5 i 6.0. Dziura ta określana jako Object Data Vulnerability jest związana z mechanizmem przetwarzania stron HTML zawierających elementy typu Object Data Tag. Umożliwia wykorzystanie ich do zdalnego uruchomienia na komputerze dowolnego kodu.... Czytaj więcej »

Obrazkowy świat HP

HP odświeża wszystkie linie produktowe w dziedzinie cyfrowej obróbki obrazu: od skanowania i fotografii cyfrowej, przez drukowanie i prezentację, aż po archiwizację na nośnikach DVD. Czytaj więcej »

E-learning dla niepełnosprawnych

Warszawski Instytut Maszyn Matematycznych kończy realizację pilotażowego systemu umożliwiającego tworzenie i wykonywanie szkoleń elektronicznych w ramach opracowywanej technologii TeleEdu. Czytaj więcej »

IDF: jesień z radiem

Tegoroczną jesienną edycję Intel Developer Forum zdominowała tematyka szerokopasmowej łączności bezprzewodowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Z przybornika kierownika

Zarządzanie przedsięwzięciami to dziedzina ostatnio bardzo modna. Oprócz umiejętności technicznych, związanych z produktem informatycznym, i umiejętności ''miękkich'', dotyczących prowadzenia zespołu i relacji z klientem, przydaje się kilka narzędzi formalnych, które są nieocenione przy planowaniu pracy i podejmowaniu racjonalnych decyzji. Oto dwa takie narzędzia: jedno związane... Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul część 2 - Klątwa faraona

Nie zwyciężysz na dzisiejszym rynku, używając wczorajszych procesów... - Dr H. James Harrington Czytaj więcej »

Konteksty

W pogoni za czasem

Żyjemy w epoce nanosekundy - pisze James Gleick w wydanej niedawno książce Szybciej. Cywilizacja współczesna nagradza przede wszystkim tych, którzy się spieszą. Czytaj więcej »

Natychmiast albo wcale

Z profesorem Zbyszko Melosikiem, socjologiem kultury i edukacji, kierownikiem Zakładu Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Materiał na robota

Sukcesy w zakresie robotyki i automatyki będą zależały nie tylko od postępu prac w dziedzinie informatyki i sztucznej inteligencji. Będzie mieć również znaczenie dostępność nowych materiałów umożliwiających wykonanie odpowiednich konstrukcji maszyn przyszłości. Czytaj więcej »

Test technologii i... Klientów

Koncern Metro we współpracy z czołowymi dostawcami rozwiązań IT uruchomił w Niemczech prawdziwy sklep przyszłości. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Pętaki internetowe

Prawa ekonomii w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie wydają się nie wkraczać we wszystkie dziedziny życia. Przede wszystkim prawa popytu i podaży, jako najbardziej naturalne i nie związane li tylko z komercyjną stroną egzystencji, wydają się nie zawsze pozostawać w miarę stabilnej równowadze. Jeśli istnieje popyt na ładną pogodę, trudno liczyć, że jej podaż będzie... Czytaj więcej »

Osiem i pół, czyli flog

Wszyscy kinomani bezbłędnie rozpoznają pierwszą część tytułu dzisiejszego felietonu. Tak nazywał się film Federico Felliniego, zmarłego dziesięć lat temu reżysera włoskiego. Była to historia artysty, który nie może zrobić dziewiątego filmu, napotykając liczne przeszkody zewnętrzne, a przede wszystkim rozterki wewnętrzne. Jak większość twórczości, film zawierał elementy... Czytaj więcej »

Informatyka jest nudna?

Minęły już chyba ze dwie fale komentarzy i opinii wywołanych artykułem o kontrowersyjnym tytule IT doesn't mater, autorstwa Nicholasa Carra, zamieszczonym w maju w Harvard Business Review. Czytaj więcej »

Od gradu, wojny, chorób i prawników

Stella Liebeck, która kupiła kawę w McDonaldzie, postawiła ją na kolanach, a potem ruszyła samochodem. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Potencjał rynku MSP

Fundamentem polskiej gospodarki jest ponad 40 tys. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób. Ponad 30% z nich nie posiada jeszcze oprogramowania wspierającego zarządzanie firmą. Czytaj więcej »

Dekalog świadomego klienta

W czasach, gdy wszyscy sprzedają wszystko i wszystkim, a ofertę skierowaną do polskich małych i średnich firm przygotowują nawet największe światowe koncerny informatyczne, dobór odpowiedniego dostawcy IT przestał być sprawą łatwą. Czytaj więcej »

Informatyk na stałe czy dochodzący

Nie ma uniwersalnej reguły, która mówiłaby, kiedy przedsiębiorstwo powinno zatrudnić etatowego informatyka. Decyzja jest wypadkową wielu czynników. I nie jest podyktowana jedynie względami ekonomicznymi. Czytaj więcej »

Finansowanie projektów informatycznych

Choć daleko nam jeszcze do sytuacji, w której banki ochoczo udzielają kredytów na projekty informatyczne, małe i średnie firmy mają pewne możliwości obniżenia kosztu inwestycji lub rozłożenia go w czasie. Czytaj więcej »

Wąski margines dla inwencji

Podstawowym kryterium wyboru systemu finansowo-księgowego powinna być jego zgodność z Ustawą o rachunkowości. Dopiero w następnej kolejności kupujący powinni zwracać uwagę na pozostałe cechy systemów. Czytaj więcej »

Relacje bez emocji

Z pewnością nie każda firma, zwłaszcza mała, potrzebuje wspierającego handlowców systemu CRM. Jeśli jednak okazuje się on niezbędny, liczba oferowanych na rynku produktów gwarantuje znalezienie idealnego rozwiązania. Czytaj więcej »

Duży system w małej firmie

Od lat mówi się o zakusach zachodnich producentów systemów ERP na rynek aplikacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie sukces odnieśli nieliczni. Czytaj więcej »

Linux w małej firmie

Linux to popularny i lubiany wśród administratorów i programistów system operacyjny, dobrze znany w dużych korporacjach. Co Linux ma do zaoferowania małej firmie? Czytaj więcej »

Kopia z rozmysłem

Wybór dobrego rozwiązania archiwizacyjnego wiąże się przede wszystkim z dobraniem systemu o odpowiedniej architekturze dostosowanej do potrzeb i możliwości firmy. Czytaj więcej »

Programy branżowe

Drzwiami i oknami wchodzi informatyka do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dziś nawet właściciele niewielkich warsztatów, barów czy gabinetów lekarskich mają świadomość korzyści, jakie może przynieść wdrożenie systemu nadzorującego pracę firmy i umożliwiającego ocenę efektywności personelu. Na wdrożenie narzędzi informatycznych decydują się tym chętniej, że... Czytaj więcej »

Hakerzy pobudzają rynek

Program antywirusowy i zapora firewall to podstawowe elementy, w które obecnie powinien być wyposażony każdy komputer. Czytaj więcej »

Sposób na łącze

O tym, jak firma może podłączyć się do Internetu, decyduje jej lokalizacja. W aglomeracjach można przebierać w ofertach. W mniejszych miastach przedsiębiorcy często bywają skazani na jednego dostawcę. Czytaj więcej »

Atrakcyjna z każdej strony

Internet staje się dla wielu przedsiębiorców coraz ważniejszym źródłem pozyskiwania klientów i kontrahentów. Podstawowe znaczenie dla zwrócenia w sieci uwagi na ofertę firmy ma odpowiednio przygotowany serwis internetowy. Czytaj więcej »

Tańsza telekomunikacja

Przedsiębiorcy mogą skorzystać na olbrzymiej konkurencji między operatorami telekomunikacyjnymi. Dzięki różnym zabiegom można zredukować koszt usług telekomunikacyjnych w firmie nawet o kilkadziesiąt procent. Czytaj więcej »

Radio na wznoszącej fali

Szybko rosnąca sprzedaż urządzeń WiFi świadczy o tym, że użytkownicy bardziej cenią mobilność niż duże transfery przy biurku Czytaj więcej »

Więcej pomysłów na notebooki

Coraz częściejw małych i średnich firmach notebooki zastępują komputery stacjonarne. Czytaj więcej »

Więcej funkcji do wyboru

Szybki wydruk dobrej jakości to obecnie standard. Nowe modele drukarek oferują duży wybór dodatkowych funkcji. Czytaj więcej »

Słabnące uderzenie

Pod względem kosztu wydruków drukarki igłowe wciąż nie mają sobie równych. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Obieg zamknięty

Niemal z dnia na dzień dyrektor polskiego oddziału dużej międzynarodowej firmy IT przechodzi do konkurencji. Do nowej firmy wniesie nie tylko doświadczenie, ale również wiedzę o tym, jak funkcjonuje jej największy rywal. Podobnych przykładów znajdziemy w polskiej branży informatycznej zaskakująco wiele. Czytaj więcej »

Listy

Niepokój na bramce

Lektura artykułu Niepokój na bramce (CW nr 32/2003) dostarczyła mi sporo satysfakcji. Niemniej w ten wyważony i obiektywny tekst wkradły się pewne nieścisłości, które czuję się w obowiązku sprostować. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...