powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 34-2003, 22 września 2003
34-2003 Computerworld nr 34-2003
Wiadomości

Pomiar satysfakcji

Istotą każdej umowy SLA są wskaźniki charakteryzujące poziom dostarczanej usługi IT. Czytaj więcej »

Wyższy poziom usług

Z Piotrem Milewskim, niezależnym konsultantem w obszarze kontraktowania rozwiązań IT, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Teraz musi się udać

Podczas odbywającego się na początku września spotkania Novell chciał wyraźnie dać do zrozumienia, że odrobił lekcje i wyciągnął wnioski z błędów przeszłości. Czytaj więcej »

Mali mile widziani

Z Dariuszem Chwiejczakiem, dyrektorem generalnym Cisco Systems Poland, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Partnerzy małego Oracle'a

Oracle Polska zawarł umowy partnerskie z firmami Atos Origin Polska, Exorigo i Support, które zajmą się sprzedażą pakietu Oracle E-Business Suite Special Edition, wersji przeznaczonej dla średnich przedsiębiorstw. Poszukiwania partnerów w dalszym ciągu trwają. Do końca br. ma ich być w Polsce pięciu. Rozmowy są prowadzone m.in. z producentami oprogramowania, w tym z BPSC. Czytaj więcej »

Era Deutsche Telekom

Deutsche Telekom odkupi od Elektrimu i Vivendi pakiet kontrolny Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era). Czytaj więcej »

Technologie

Narzędzia do raportu

Zgromadzenie danych w jednym miejscu po to, by poddać je analizie, to tylko połowa sukcesu. Ciągi liczb trzeba jeszcze umieć przekształcić tak, aby przedstawiały wartość informacyjną. Czytaj więcej »

Mercedes, Chrysler, Lotus

DaimlerChrysler Automotive Polska wdrożył system do zarządzania zamówieniami oparty na Lotus Notes/Domino. Czytaj więcej »

Urzędowo, terminowo

Urząd Miejski w Koninie to na razie jeden z niewielu, który panuje nad dokumentami przy udziale narzędzi informatycznych. Czytaj więcej »

Precyzyjny poszukiwacz

Oprogramowanie Veritas i3 to pakiet do szeroko rozumianej analizy wydajności aplikacji. Czytaj więcej »

Analiza kodu á la Microsoft

Microsoft rozważa udostępnienie klientom swoich narzędzi do kontroli kodu. Czytaj więcej »

Podejrzany klient

Możliwość kontroli aktualnego stanu aplikacji klienckiej przez część serwerową systemu klient-serwer może przynieść korzyści zarówno ich administratorom, jak i użytkownikom. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Urząd w krzywym zwierciadle

''Władza powinna być jak mercedes'', powiedział kiedyś Stanisław Lem. Kierowcy mercedesa nie interesują konstrukcja silnika i zasada funkcjonowania mechanizmu różnicowego. Kierowca mercedesa wsiada do swojego pojazdu i podąża do celu w komfortowych warunkach. Podobnie dla obywatela nie jest interesujące jak funkcjonuje urząd. Przynajmniej dopóki sprawnie realizuje zadania, do których... Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul cz.1 - Do przerwy 1:1

Jaka jest różnica między metodologiem oprogramowania a terrorystą? Zasadnicza - z terrorystą można negocjować! - Ken Orr Czytaj więcej »

Konteksty

Moda na wirtualny biznes

Operator wirtualny jest określeniem nieprecyzyjnym, używa się go bowiem do opisania dość różnych modeli biznesowych. Czytaj więcej »

Zarobić na piractwie

Od dawna wiadomo że na internetowym piractwie można nieźle zarobić. I nie chodzi tu o dochody osób sprzedających kradzione oprogramowanie czy skopiowaną muzykę w sieci. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Automat do powielania bzdur

W dzisiejszych czasach można kupić praktycznie wszystko, wystarczy posiadać tylko odpowiednie na to środki. Okazuje się, że także do pozyskiwania wiedzy potrzebne są pieniądze, bez których możemy jedynie być posiadaczami doznań, ale własnych, bo cudze pozyskać niełatwo. Aby zasłużyć na uczucia drugiej osoby, co już jest skutkiem działania pewnej wzajemności, musimy jej w... Czytaj więcej »

Duch mojej żony, czyli koperczaki

Język polski jest piękny, bo jest wieloznaczny. To coś znacznie więcej niż giętkość, wychwalana przez poetę. Wieloznaczność pozwala bowiem nie tylko powiedzieć co pomyśli głowa, ale powiedzieć w taki sposób, że druga głowa nie będzie zrazu mogła wywnioskować, które z wielu znaczeń zostało użyte. Wahanie się pomiędzy znaczeniami jest dodatkową, nieco masochistyczną... Czytaj więcej »

Zapałka nr 987654321

Całkiem niedawno, w felietonie zatytułowanym Jeszcze nowsze euro, pisałem o pomyśle dodatkowego zabezpieczania banknotów waluty europejskiej za pomocą maleńkich (średnica 0,3 mm) mikroukładów. Układy te miałyby przechowywać m.in. numer seryjny każdego banknotu, pozwalając - co chwalebne - na wykrywanie podróbek, oraz rejestrację wypłat i płatności w powiązaniu z osobą, która... Czytaj więcej »

Się myśli!

Prasa doniosła o dwóch istotnych faktach. Jeden to postanowienie rządu, żeby obłożyć podatkiem dochodowym uczelnie, szkoły prywatne oraz przedszkola. Ten swoisty ''podatek od ponadnormatywnego wykształcenia'' (polska norma to podstawowe i zasadnicze zawodowe) to rzeczywiście rzecz wysoce pożądana w kraju, gdzie nie matura, lecz chęć szczera... itd. Najlepszym tego dowodem są sami... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Słoń w składzie porcelany

W tak delikatnej materii jak stosunki: rząd - samorząd, państwo - rynek IT oraz Polska - Unia Europejska nie może być niedomówień. Tymczasem projekt ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne wkracza w konstytucyjne kompetencje administracji lokalnej, skłania do korupcji i pomija milczeniem europejski dorobek w dziedzinie standaryzacji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...