powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie Raport Top 200 - 1999, 31 maja 1999
Raport Top 200 - 1999 Computerworld nr Raport Top 200 - 1999
Prezentacje firmowe

Być innowacyjnym na szybko rosnącym rynku

Alcatel-LucentAndrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent Polska – odpowiadający teraz także za Czechy i Słowację – o sieciach nowej generacji, samorządowych projektach infrastrukturalnych, pozycji firmy w Polsce i nowych technologiach dla operatorów - LightRadio oraz femtokomórkach.

Raport Computerworld

Co trzeba zrobić, by zbudować zły serwis WWW?

Pobieżna lektura zawartości polskiego Internetu przekonuje, że nie jest to trudne zadanie. Trzeba jedynie przestrzegać kilku wskazówek: Czytaj więcej »

Musi być lepiej

Jaka jest obecna kondycja Internetu w Polsce? Czego potrzebuje polski Internet? Co daje firmie jego wykorzystanie? Jesteśmy bliżej mało użytecznego składowiska niechlujnych stron WWW, powiązanych źle zarządzanymi łączami o niewystarczającej przepustowości, czy też może nie mamy się czego wstydzić, a rozwój Internetu w Polsce jest i tak znacznie szybszy niż pozwala na to nasza... Czytaj więcej »

Najwięksi operatorzy Internetu w Polsce

Infrastruktura dostępowa trzech największych operatorów Internetu w Polsce Czytaj więcej »

Polskie e-drogi

E-Polska "Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy" to nowy raport firmy konsultingowej Andersen Consulting. Przedstawiono w nim społeczny i ekonomiczny kontekst obecnego wykorzystania Internetu w Polsce. Raport sporządzono na wzór podobnego opracowania "E-Europe", przygotowanego dla krajów należących do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Top 200

Kondycja przemysłu informatycznego w Polsce w 1998 roku

Wyniki finansowe przedsiębiorstw informatycznych oraz struktura ich przychodów ujawniają z jednej strony ogromny, nie wykorzystany potencjał ich zasobów, głównie ludzkich, z drugiej zaś - nadzwyczaj wysoką rentowność ich działalności. Czytaj więcej »

Polska czołówka przemysłu technologii informatycznych

Wysoko produktywne firmy informatyczne mają pod względem wielkości sprzedaży na jednego zatrudnionego czterokrotną przewagę nad firmami średnio produktywnymi. Czytaj więcej »

Średnie firmy, duży zysk

W roku 1998 Polacy wydali na sprzęt PC około 800 mln USD. Kupili 600 tys. komputerów, notebooków i serwerów PC - o 20% więcej niż rok wcześniej. Czytaj więcej »

Inwestycje o wątpliwej trafności

Firmy informatyczne inwestują, coraz odważniej posiłkując się leasingiem i kredytem bankowym. Czytaj więcej »

Oczekiwane zmiany na biurku

Nadchodzi koniec epoki jednolitej platformy intelowskich komputerów PC, gdzie większość elementów była standardowa i wymienna. Czytaj więcej »

Zbyt wolna ewolucja

Rynek usług internetowych w Polsce wciąż znajduje się w fazie wstępnego rozwoju. Jego wielkość można jednak oszacować na ok. 200 - 250 mln zł. Czytaj więcej »

Nowe rozdanie w technologii

Kompleksowe podejście do problemu budowy infrastruktury sieciowej i rosnące znaczenie sieci przełączanych to najważniejsze tendencje zauważalne na rynku sieciowym w Polsce. Czytaj więcej »

Skromny wstęp do outsourcingu

Firmy informatyczne cieszą się z tego, że klienci zaczynają odkrywać zalety outsourcingu, ale nie znają wszystkich przyczyn zainteresowania tą formą opieki nad systemami informatycznymi. Czytaj więcej »

Dwuznaczne milczenie wielkich doradców

Niezależny doradca powinien być mężem zaufania klienta, który przygotowuje się do informatyzacji bądź już do niej przystąpił. Czytaj więcej »

Powtarzający się schemat

Firmy informatyczne wciąż zarabiają przede wszystkim w przedsiębiorstwach przemysłowych i administracji centralnej, na trzecim miejscu jest sektor finansowy. Czytaj więcej »

Tort bez nadmiaru słodyczy

Firmy informatyczne spoglądają na przedsiębiorstwa i instytucje finansowe z pożądaniem, jednak zdobycze możliwe są dopiero po dokładnym określeniu, kto może być dobrym klientem. Czytaj więcej »

To już ten etap rozwoju

W roku 1998 ogromnie wzrosło zainteresowanie firm informatycznych pozyskaniem zewnętrznego kapitału na rozwój. Czytaj więcej »

Informatyka znowu na topie

Miniony rok na giełdzie był kolejnym, który pokazał, że branża informatyczna ma wśród inwestorów bardzo dobre notowania. I - podobnie jak przed dwoma laty - zadecydowała o tym głównie świetna postawa nowych spółek na parkiecie. Czytaj więcej »

Telekomunikacjarocznik '98

W roku 1999 będą przyznane licencje dla co najmniej dwóch operatorów międzymiastowych i jednego lub dwóch komórkowych. Rada Ministrów powinna zaaprobować ustawę o nowym prawie telekomunikacyjnym. Czytaj więcej »

Wbrew pierwszemu wrażeniu

Szef informatyki w firmie musi rozstrzygać, w jakim stopniu zaspokoić aspiracje użytkowników co do sprzętu i oprogramowania (moda, prestiż), a w jakim stopniu zadowolić zarząd małymi nakładami na informatykę i uchronić firmę przed problemami. Czytaj więcej »

Bez troski o ciąg dalszy i przeszłość

Szybki postęp w rozwoju oprogramowania i sprzętu powoduje zwiększenie kosztów związanych z utrzymaniem jednolitości oprogramowania. Czytaj więcej »

Za mało wsparcia dla biznesu

Gdy kilkutysięczna firma o zróżnicowanej i skomplikowanej technologicznie produkcji zaczyna rozglądać się za zintegrowanym systemem wspomagającym jej szeroko rozumianą działalność, to najczęściej pojawiają się problemy. Czytaj więcej »

Jednostajne skojarzenia

Polskie firmy branży komputerowej zdają się nie widzieć potrzeby konkretnego pozycjonowania się wobec konkurencji. Czytaj więcej »

Prawda prosto w oczy

Polskie firmy branży komputerowej zdają się nie widzieć potrzeby konkretnego pozycjonowania się wobec konkurencji. Czytaj więcej »

Bezpieczne warunki do konkurowania

Według analiz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, interesy w branży informatycznej należą do najmniej ryzykownych w polskiej gospodarce. Czytaj więcej »

ISO dla świętego spokoju

System zarządzania jakością pozwala na dostarczanie w uporządkowany i powtarzalny sposób produktów i usług o określonej - czyli uzgodnionej z klientem - jakości. Czytaj więcej »

Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje

Brak strategii rozwoju informatyki w administracji stanowi fundamentalny błąd. Myślę, że trzeba mieć odwagę przynajmniej się nad nią zastanowić. Chyba że brak strategii nikomu nie przeszkadza. Czytaj więcej »

Konkurować bez zadęcia i bez kompleksów

Z Leszkiem Balcerowiczem, ministrem finansów i wiceprezesem Rady Ministrów, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Nie wiadomo czy stabilnie, ale na pewno trudniej

W gabinetach rządowych i na giełdach ignoruje się fakt, że gospodarka składa się z przedsiębiorstw, a nie z pieniędzy. Czytaj więcej »

Nie wiadomo czy stabilnie, ale na pewno trudniej

Z problemu roku 2000 zadowolone są jedynie wyrastające jak grzyby po deszczu małe firmy konsultingowe. Dla pozostałych zamieszanie wokół dwóch zer oznacza głównie niepotrzebne kłopoty. Czytaj więcej »

Kontrakty poufne i ściśle tajne

Wojsko na liście referencyjnej oznacza dla firmy informatycznej prestiż i uznanie w branży. Czytaj więcej »

Niezmienne nadzieje na lepsze jutro

Firmy informatyczne oceniają koniunkturę dla inwestycji informatycznych jako niezłą, ale zdają sobie sprawę, że na razie - na krótko - ich zyski zależą przede wszystkim od zdolności negocjacyjnych handlowców. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...