powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 41-1994, 7 listopada 1994
41-1994 Computerworld nr 41-1994
Cenniki

Jesienne pogody

Na naszym rynku informatycznym od dłuższego już czasu panuje względny spokój. Ceny PC zwyżkują w takt wzrostu kursu dolara i tak naprawdę, tylko ten ostatni czynnik stanowi liczącą się zmienną. Z drugiej jednak strony komputery z Pentium 60, które jeszcze nie tak dawno, bo niecałe pół roku temu kusiły nas swoją świeżością a odstraszały wysoką ceną (ok. 149 mln zł), w tym... Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla administracji publicznej (cz. 1)

Prezentowane obok zestawienie jest wynikiem ogłoszonej przez CW ankiety, rozesłanej do ponad 100 firm na przełomie czerwca i lipca br. Pełny, zebrany dzięki tej akcji materiał ukazał się w Raporcie Specjalnym poświęconym Komputeryzacji Służb Publicznych - obecnie przedstawiamy tylko część zebranych materiałów przedstawiających właściwości oprogramowania dla administracji... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

64 bity

Niemały wpływ na szybkość i komfort pracy z komputerem, zwłaszcza w dziedzinach takich jak DTP, CAD czy grafika mają karty graficzne. Profesjonalne karty graficzne kanadyjskiej firmy Matrox wyposażone są w 64-bitowe procesory MGA, które pokazano po raz pierwszy ponad rok temu na hanowerskich targach Cebit '93. Czytaj więcej »

"Ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra..."

Takie było moje pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka nowego manipulatora Logitechu nazwanego CyberMan 3D Controller. Z wyglądu przypomina on bowiem mysz umocowaną na dżojstiku lub - w zależności od punktu widzenia - dżojstik zamontowany pod myszą w miejscu kulki. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tym urządzeniem nabrałem do niego nieco więcej szacunku. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Informatyk chałturnik

Informatycy-pracoholicy zatrudnieni w dużych bankach, biurach maklerskich czy warszawskich przedstawicielstwach dużych firm międzynarodowych pracują po kilkanaście godzin na dobę i świata poza swoją pracą nie widzą. "Gdzie jest to statystyczne bezrobocie!" krzyczą, wychodząc codziennie ok. dziewiątej wieczorem ze swojej firmy. Większość informatyków nie ma jednak tak luksusowej... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Visual Basic 3.0 - ocena użytkowników

Specjaliści oceniający Microsoft Visual Basic 3.0 stwierdzają, że stanowi on niezawodne i dobrze zarządzane środowisko do tworzenia aplikacji. Czytaj więcej »

Wdrażanie technologii CASE

W poprzednich dwóch odcinkach naszego cyklu, oprócz garści uwag praktycznych, przedstawiliśmy podstawowe pojęcia związane z zarządzaniem procesem produkcji oprogramowania (ang. process management), w tym również Capability Maturity Model amerykańskiego Software Engineering Institute. Czytaj więcej »

Okolice

"Sztuczna inteligencja" w realnym świecie zastosowań

Dla większości producentów związanych pod koniec lat 80. z rozwojem "sztucznej inteligencji" (AI) zejście z pola widzenia było jedynym sposobem, aby dokładnie określić dalsze postępowanie. Wielu z nich przeżyło reorganizację. Inni zmienili strategię postępowania. Dla wielu jednak nie było innego wyjścia niż ogłoszenie bankructwa lub zniknięcie z rynku. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Do Izby I i T w Warszawie

Po trzykroć wywołany do tablicy muszę odpowiedzieć na teksty Wacka Iszkowskiego, do którego zwracam się w ten bezpośredni sposób, żeby pokazać, że się znamy i od swej strony mogę powiedzieć, darzymy sympatią i może nawet trochę lubimy. Mamy zarazem inne spojrzenie (poglądy) na kilka podstawowych spraw dotyczących polskiej informatyki (świadomie piszę przez małe ''i'' i... Czytaj więcej »

Pakiety zintegrowane i dodatkowe koszty

Pakiety zintegrowane takie jak Microsoft Office, SmartSuite firmy Lotus 1-2-3, PerfectOffice firmy Wordperfect sprzedawane są od dłuższego czasu z wielkim rozmachem. Swoją popularność zawdzięczają m.in. temu, iż są traktowane przez potencjalnych nabywców jako ekonomiczna inwestycja. Stanowią one bowiem wysokiej klasy oprogramowanie po stosunkowo niskiej cenie. Jest jednak i druga... Czytaj więcej »

Ile diabłów na końcu szpilki?

Sądzę, że ten problem został już dawno rozstrzygnięty. Teraz bawimy się zupełnie poważnie dość podobnym problemem: ile elementów aktywnych uda się zmieścić w jednym układzie scalonym? W roku 1973 Walden C. Rhines i zespół 12 inżynierów stworzyli w firmie Texas Instruments pierwszy kalkulator elektroniczny zawierający 5 tys. tranzystorów. Zajęło im to rok pracy i przy okazji... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Historia w Internecie

Jeżeli kiedyś będziecie mieli chwilę czasu i dostęp do komputera, na którym działa program Mosaic, odwiedzcie adres "http://lcweb.loc.gov/homepage" . Skrót lc pochodzi od Library of Congress - biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Czytaj więcej »

Nowa ruchoma centrala komórkowa

Nowa ruchoma centrala łączności komórkowej nosi oznaczenie EMX 2500-S (Electronic Mobile Exchange 2500-Small). Jest ona rozszerzeniem rodziny central typu EMX 2500 Motoroli, ma takie same możliwości, przy zmniejszonych gabarytach. Centrala ta umożliwia m.in. funkcje korzystania z usług sieci inteligentnej (Intelligent Network) oraz dostęp do funkcji transmisji cyfrowych. Po raz pierwszy... Czytaj więcej »

Inmarsat dziś i jutro

Łączność satelitarna jest niekiedy jedynym sposobem przekazywania informacji, w tym także różnych rodzajów danych komputerowych. Na początku swojego istnienia system łączności satelitarnej Inmarsat instalowany był na statkach i zapewniał znacznie lepszą niż droga radiowa, jakość połączeń. Obecnie, po wprowadzeniu nowych systemów łączności grupy Inmarsat oraz po... Czytaj więcej »

Rynek sieci komputerowych: chaos czy rozsądek?

Przez ostatnie 18 miesięcy zanotowano blisko tuzin fuzji firm przemysłu sieci komputerowych. Wszystkie one wynikały z potrzeby przełomu w technologiach ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji międzysieciowej. Fuzja AT&T i McCaw Cellular Communications oraz próba połączenia Bell Atlantic i Tele-Communications są tego najlepszym przykładem. Połączyły się także: Cisco z... Czytaj więcej »

Jak to się robi (w Ameryce)

Internet powstał w USA, tam znajduje się największa część jego użytkowników, większość nowych trendów też zaczyna się w Ameryce. Przyjrzyjmy się więc obecnej sytuacji Internetu z tamtej strony świata - być może stanie się ona naszą przyszłością. Czytaj więcej »

Systemy otwarte'94

Otwarte rozwiązania dla otwartych umysłów

Codzienna praca nowoczesnych przedsiębiorstw jest zależna na całym świecie od natychmiastowego dostępu do danych komputerowych. Tymczasem powszechne korzystanie ze złożonych środowisk komputerowych powoduje, że informacja taka może być umiejscowiona na wielu różnych platformach, sieciach lokalnych czy komputerach typu host. Jak dotrzeć do tej informacji? Czytaj więcej »

Struktury pionowe

Przez całe dziesięciolecia producenci komputerów wmuszali standardy użytkownikom. Obecnie, po latach przeciągania liny, karta może się odwrócić. Analitycy konstatują, że współpracujący konkurenci działający w ramach takich organizacji, jak The Petrochemical Open Software Corp. (POSC), zaczynają odgrywać coraz większą rolę w wyznaczaniu kierunków dla systemów otwartych. Czytaj więcej »

Za wszelką cenę

Są sfrustrowani. Złoszczą się. Ale za wszelką cenę chcą sprawić by ich systemy współpracowały ze sobą. To oni - wielcy wśród użytkowników. Czytaj więcej »

Prawdziwie rozproszone środowisko

Kiedy stacja robocza na biurku Michaela Zeitlina z Texaco Inc. w Huston straciła moc obliczeniową po prostu połączył się z innym komputerem Texaco w Londynie. Z londyńskich biur Skidmore strumień elektronicznej poczty i danych finansowych przepływa dzień i noc do ośrodków kierowniczych w Chicago, serca firmy architektonicznej o rocznych obrotach ponad 70 mln USD. Czytaj więcej »

Niebezpieczeństwa systemów otwartych

Firma Recon Optical nigdy nie troszczyła się o zabezpieczenia. Jej pracownicy byli zbyt zajęci pracą nad jedną z najbardziej zaawansowanych technologii optycznych lat 80., aby dodatkowo troszczyć się o zabezpieczenia. Tymczasem jeden z klientów zagranicznych był w tym czasie niezmiernie zajęty podkradaniem tajemnic firmy Recon. Czytaj więcej »

Więcej niż $uma części

Zamiast lotu na technologicznym latającym dywanie wielu kierowników systemów informacyjnych odkrywa, iż systemy otwarte sprawiają wrażenie podobne do niewygodnej (i drogiej) jazdy wielbłądem przez obce kraje. Czytaj więcej »

Czy SPEC 1170 ujednolici Unixa?

Nowy standard składający się z ponad 1000 specyfikacji jest uważany za przyszłość Unixa. Dziedzictwo przeszłości jest jednak trudne do przekreślenia... Czytaj więcej »

Unix kontra Windows NT

Na temat wad i zalet porównywalnych, ale nie wszędzie alternatywnych, systemów Unix i Windows NT zdania są podzielone. Ponieważ ocena ich walorów zależy od dziedziny w której są wykorzystywane, zebraliśmy opinie specjalistów z różnych środowisk. Czytaj więcej »

Walcząc z bla-bla-bla

Mimo niezwykłej aktualności tematu do dzisiaj nie ma zgody co do tego, co oznacza termin "system otwarty" i w jaki sposób wejść w jego posiadanie. Łatwość współpracy? Przenośność? Skalowalność? Informacja wszędzie i dla każdego? Podobnie jak erotoman w każdym przejawie pornografii, tak i czytelnik w każdym z powyższych terminów może znaleźć "otwartość" i nawet łatwo... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Mathematica

Pakiet programów Mathematica jest szeroko wykorzystywanym narzędziem, przede wszystkim do obliczeń naukowych. Ogromne jego możliwości powodują, że coraz częściej bywa stosowany do obliczeń inżynierskich, wszędzie tam, gdzie metody CAD wymagają stosowania procedur matematycznych. Czytaj więcej »

Kmotel - Inter Bank - Officetec '94

83 wystawców z sześciu krajów weźmie udział w czwartej edycji Międzynarodowych Targów Komtel - Inter Bank - Officetec '94 organizowanych przez Biuro Reklamy S.A. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 15-18 listopada br. Są one prezentacją najnowszych rozwiązań z dziedziny telekomunikacji, bankowości, wyposażenia biura. W tym roku patronat nad wystawą objęli Minister... Czytaj więcej »

New Dimension w Naturalu

Software AG, jedyny europejski producent systemów zarządzania bazami danych, przedstawił nowe znaczące rozszerzenie swego języka programowania Natural, przeznaczonego do tworzenia aplikacji dla bazy danych Adabas. Czytaj więcej »

P55C taktowany będzie zegarem 150 MHz

Intel Corp. pracuje intensywnie nad następną wersją procesora Pentium, która na rynek dotrze prawdopodobnie w połowie 1995 r. Czytaj więcej »

Queterdeck zwiększa przestrzeń adresową dysku

Qurterdeck Office Systems Inc. w listopadzie wprowadza na rynek nowy pakiet, którego zadaniem będzie odzyskiwanie maksymalnie dużo miejsca na dyskach twardych. Czytaj więcej »

ComputerLand w Poznaniu

W Poznaniu z końcem października br. otwarto kolejny, szósty już oddział ComputerLand Poland. Mieści się on w zabytkowych, neoromańskich salach Zamku. Adres nowego oddziału Computerland Poznań, 61-809 Poznań, ul. Św. Marcin 80/82, tel. (0-61) 51 71 00, 51 71 01, 53 62 25, fax 51 71 02. Dyrektorem poznańskiego oddziału został Przemysław Budzbon, który przez ostatnie trzy lata był... Czytaj więcej »

Oracle dla Windows 3.1 i Windows NT

Oracle zajmował się do tej pory systemami zarządzania bazami danych dla przedsiębiorstwa, działającymi na systemach komputerowych z Unixem lub co najmniej NetWare. Systemy te wymagały doświadczonego informatyka do instalowania, administrowania i obsługi. Tymczasem świat zdąża w kierunku komputerów PC, wprawdzie coraz potężniejszych, ale też coraz tańszych. Obecny komputer PC ma... Czytaj więcej »

Konferencja użytkowników SAS

Po raz pierwszy w Polsce firma SAS - producent oprogramowania do analiz statystycznych i zarządzania informacją - organizuje konferencję przeznaczoną dla użytkowników jej produktów, na której programiści i użytkownicy pracujący z Systemem SAS oraz specjaliści z firmy wygłoszą referaty dotyczące rozwiązań opracowanych z jego użyciem m.in. dla potrzeb nauki, banków i zarządzania... Czytaj więcej »

Nowa kolekcja, nowa strategia

Elegancka, wręcz ekskluzywna przy czym praktyczna, wygodna i ekonomiczna - tak można określić jesienną kolekcję IBM. Chodzi oczywiście nie o modę, ale o nowy sprzęt i oprogramowanie. Bogatą ofertę tej kolekcji przedstawiono dziennikarzom 24 października br. na konferencji prasowej w Warszawie. Czytaj więcej »

Polskie Towarzystwo Użytkowników NetWare

Polskie Towarzystwo Użytkowników NetWare Ukonstytuowało się i zyskało podstawę prawną do działalności. Prezesem Towarzystwa jest Jarosław Deminet (tel. 694 10 49), sekretarzem Józef Lewandowski (tel. 23 92 53). Tymczasowa siedziba Towarzystwa mieści się w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu (Al. Jerozolimskie 202, 00-222 Warszawa, tel. 23-92-53). Na nadzwyczajnym zebraniu... Czytaj więcej »

DEC 2100 kluczem do strategii Digitala

Jednocześnie z informacją o stracie 1,7 mld USD w II kw. br. Digital podał do wiadomości, iż sprzedaż systemów Alpha AXP przekroczyła o 15 mln wartość sprzedaży systemów VAX VMS. Czytaj więcej »

Biurowy kombajn

Lumina Series 2000 to nazwa nowego urządzenia amerykańskiej firmy Lumina zaprezentowanego 27 października br. w siedzibie polskiego dystrybutora - Westwood Poland w Warszawie. Jest to wielofunkcyjny (MFP - Multi-Function Product) aparat łączący w sobie cechy faksu, skanera, kopiarki i telefonu. Czytaj więcej »

Zastosowania

Municom z Mielca

Municom to Kompleksowy System Zarządzania Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym, oferowany przez mielecki holding spółek PZI Taran i Zakłady Elektroniki oraz Mechaniki Precyzyjnej R&G. Pozwala on na obsługę przedsiębiorstwa komunikacyjnego od jego administracji po automatyczne zliczanie biletów kasowanych w autobusach. Wygląda więc na to, że Tarau i R&G mogą skutecznie konkurować... Czytaj więcej »

Duże i mniejsze systemy celne firmy Unisys

Australia. Kontrolą przepływu ludzi i towarów poprzez granice Australii zajmuje się agencja rządowa ASC (Australian Customs Service). Jej pieczy podlega ok. 100 przejść granicznych a także kilkadziesiąt tysięcy km linii brzegowej wokół Australii. ASC jest odpowiedzialna zarówno za bezpieczeństwo państwa, jak i za wpływy z tytułu odpowiednich opłat do budżetu. Rocznie ASC... Czytaj więcej »

Duże projekty - dużo kłopotów

Na całym świecie tylko 3% dużych przedsięwzięć informatyczntych kończy się pełnym sukcesem, tzn. spełnieniem wymagań merytorycznych, czasowych i finansowych. Czytaj więcej »

Informatyzacja banków spółdzielczych

Systemy używane obecnie do wspomagania działalności banków są niewystarczające i niedostosowane do potrzeb. Podstawowy powód tego niedostosowania to fakt, że były to systemy, które powstawały w celu ułatwienia pracy banku, nie zajmowały się zaś w żaden sposób klientem - podmiotem działalności banku: miały ułatwiać raczej obsługę księgowości. Czytaj więcej »

Listy

LBMS większe niż Westmount

W nr. 33 Computerworld ukazała się notatka "CASE z Prokomu" dotycząca produktów firmy Westmount Technology (WT). Z dużą satysfakcją obserwujemy ożywienie polskiego rynku nowoczesnych technologii informatycznych, do czego jak sądzę w pewnym stopniu przyłożyła się moja firma, propagując na gościnnych łamach CW nowoczesne metody i narzędzia dla pojektantów systemów. Nie wiem... Czytaj więcej »

Kilka pytań

Ponieważ podajecie Państwo adresy e-mailowe redakcji spodziewam się, że prowadzicie lub planujecie szerszą działalność na polu internetu niż korespondencja. Muszę przyznać, że wyraźnie widać wzrost atrakcyjności Computerworld. Tym samym wzrost zainteresowania gazetą, zasobem wiedzy którą państwo przedstawiacie. Zespół, w którym pracuję jest szczególnie zainteresowany... Czytaj więcej »

Pies ogrodnika

Moja faworytno redakcjo, jest jeszcze gorzej z naszym INTERNETOWYM bytowaniem niż opisuje to Daniela Baszkiewicz-Scott w b. interesującym artykule pt. "Jak daleko do Infostrady, proszę Pana". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...