powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 40-1994, 31 października 1994
40-1994 Computerworld nr 40-1994
Cenniki

Serwery systemów relacyjnych baz danych

Obsługa baz danych jest bezwątpienia jednym z ważniejszych zastosowań komputerów. Wiele uporządkowanych informacji, składających się na takie bazy jest zarządzanych przez zestawy programów nazywane systemami baz danych, które pozwalają m.in. na wyszukiwanie i aktualizację zawartych w tych bazach informacji. Czytaj więcej »

Zmiany

Coraz częściej interesujemy się komputerami, które pochodzą z firm o ustalonej renomie, a więc np. IBM-ami, Compaqami, DELL-ami, Gatewayami czy też maszynami spod znaku HP. Nie inaczej przedstawia się też sprawa ze sprzętem przenośnym, którego obecne generacje różnią się od swych stacjonarnych odpowiedników, bodaj li tylko ciężarem i... wysoką ceną, jaką przychodzi nam... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Tablet XGT-E dla CAD

Nowy tablet firmy Mutoh pozwala na przenoszenie położenia z dokładnością 0,127 mm, prędkością 220 pps i rozdzielczością 100 lpmm. Czytaj więcej »

Sidekick dla Windows

Sidekick, popularny program Borlanda dla DOS ma być dostępny w najbliższym czasie w wersji dla Windows. Będzie on wyposażony we wszystkie funkcje swojego dosowskiego odpowiednika, również w typowe narzędzia Windows, jak: rozwijane menu, współpraca z myszką czy technika ciągnięcia i opuszczenia. Oczywiście nie zabraknie typowej dla Sidekicka możliwości łatwego wchodzenia do niego i... Czytaj więcej »

Czy notebook zajmie miejsce komputera PC?

Jeszcze kilka lat temu notebooki traktowane były jako swego rodzaju nowinka techniczna czy bardzo droga zabawka, podnosząca prestiż jej właściciela. Gwałtowny rozwój nowych technologii powoduje jednak, że na biurkach użytkowników coraz częściej pojawiają się komputery notatnikowe. Czytaj więcej »

Kolorowy zawrót głowy

Kolorowe drukarki laserowe produkuje kilka firm, m.in. QMS i Rank Xerox. Cóż więc nowego do technologii druku laserowego może wnieść nowa drukarka Hewlett-Packard Color LaserJet? Już odpowiadam: przede wszystkim - niewiarygodnie niską cenę sprzętu i materiałów eksploatacyjnych. Drukarka ta będzie kosztować bowiem ok. 8,5 tys. USD (na polskim rynku), a koszt wydruku jednej strony w... Czytaj więcej »

Rachmistrz

Rachmistrz, dzieło wrocławskiej firmy InsERT, jest programem stworzonym z myślą o wszystkich tych, którzy byli zobowiązani przez nasze prawo do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz specjalnych ewidencji i rejestrów. Warto też wiedzieć, iż aplikacja ta współpracuje z systemem sprzedaży Subiekt 3, poszerzając jego możliwości m.in. o kompletny moduł rozliczania... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Poszukiwanie pracy przez Internet

Czy nowe narzędzia zmieniły Twój pogląd na sposób poszukiwania pracy? Jak pokazuje praktyka dnia codziennego, na razie największym uznaniem (przynajmniej wśród informatyków) cieszy się poszukiwanie pracy poprzez osobiste kontakty i znajomości. Inni czytają ogłoszenia w prasie codziennej lub zaglądają do biur zatrudnienia. Czytaj więcej »

książki

Początkująco-zaawansowani użytkownicy Amigi

Brak polskiej wersji instrukcji użytkownika dla mniej "standardowych" klas komputerów jest świetnym pretekstem do napisania książki usiłującej ją zastąpić. Piszę "usiłującej", ponieważ rzadko udaje się dobrnąć do poziomu prezentowanego w przygotowanej przez profesjonalistów publikacji zachodniej. Niestety, opinia ta sprawdza się w przypadku książki Macieja Gduli, Amiga 600... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Nadając sens OLE

Mniej więcej cztery lata temu producenci oprogramowania zaczęli wprowadzać nowy język. Do opisywania narzędzi i aplikacji dla Windows zaczęto używać takich terminów jak: obiekty, programowanie skoncentrowane na dokumencie, aplikacje mo-dułowe, edytowanie in-situ oraz globalny język skryptów. Czytaj więcej »

Okolice

Jaron Lanier marzyciel w wirtualnej przestrzeni

Wirtualna rzeczywistość powoli staje się integralną częścią informatyki. Futurystyczne wizje stopniowo zastępowane są informacjami o prowadzonych pracach badawczych i konkretnych wdrożeniach tej nowej technologii. Jednym z promotorów tej nowej dziedziny jest Jaron Lanier - naukowiec i artysta. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czy IBM naprawdę reklamuje bezsensowny produkt PowerPC?

Drogi IBM! Czytaj więcej »

Syndrom eunucha

W naszym kalendarium i w wielu innych pismach znajdujemy informacje o tym, że dostępne są różne, odpłatne kursy szkoleniowe o tematyce komputerowej. Wiele jest informacji o różnych zespołach konsultantów. Pal licho, jeśli jest to tylko kurs DOS-u lub Windows. Ostatecznie nie jest problemem nauczenie się, jak posługiwać się prostymi programami, zwłaszcza jeśli zamierzamy uczyć... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Ludzie listy piszą...

Poczta elektroniczna staje się medium komunikowania się dla coraz większej liczby ludzi. Nie wszyscy jednak są świadomi, że jest to inna forma przekazu niż list, faks czy teleks, choć podobna do tych trzech sposobów. Czytaj więcej »

Dokąd zmierza ATM

Koncepcja BISDN (Broadband ISDN), będąca rozszerzeniem koncepcji ISDN, oferuje możliwość jednolitego sposobu obsługi różnych rodzajów sygnałów szerokopasmowych. Podstawowym celem jest uzyskanie całkowitej integracji usług (dostępu, transmisji i komutacji) obejmujących sygnały od wolnozmiennych (np. telemetria, terminale danych, facsimile) do szerokopasmowych i ciągłych w czasie... Czytaj więcej »

Rząd w sieci WWW

Od 4 października 1994 r. w sieci Internet znaleźć można elektroniczny biuletyn Biura Prasowego Rządu. Opracowany jako dokument WWW dostępny jest pod adresem http://www.urm.gov.pl. Kolejny raz obecny rząd okazuje swoje zainteresowanie nowoczesnymi technikami przekazu informacji i docenia znaczenie sieci... Czytaj więcej »

Inmarsat a sprawa polska

System łączności satelitarnej Inmarsat powstał w 1979 r. i pierwotnie był przeznaczony do zapewnienia połączeń ze statkami na wszystkich morzach i oceanach świata (z wyjątkiem stref podbiegunowych). Wzorem większości ssaków po pewnym czasie Inmarsat "wyszedł" z morza i dzisiaj zapewnia skuteczną łączność satelitarną na obszarze niemal całej kuli ziemskiej. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Kraków gospodarzem konferencji ECUC '94

Wizję podziału rynku procesorów dużej mocy na najbliższe lata nakreślił szef Convexa Robert J. Paluck. podczas ostatniej krakowskiej konferencji europejskich użytkowników komputerów tej firmy (ECUC - European Convex UsersConference). Stwierdzi on, że rynek ten podzielił się wyraźnie na dwa obozy. Jeden z nich to tandem IBM/Motorola, a drugi HP/Intel. Convex stanął przed... Czytaj więcej »

Penbook 486DX2 50 MHz

Fujitsu w listopadzie rozpocznie sprzedaż małego komputera typu penbook o dużych możliwościach obliczeniowych. Czytaj więcej »

Optimus świętuje pierwszą sześciolatkę

Kraków (CW PL). Obecna wartość rynkowa Optimusa osiągnęła 100 mln USD. Powiedział to prezes Optimusa Józef Michalik w swym oficjalnym wystąpieniu podczas jubileuszowej prezentacji 6-letniego dorobku Optimusa Nowy Sącz, która odbyła się 20 października w krakowskim Teatrze Starym. Prezes zapowiedział również rychłe oficjalne otwarcie warszawskiego oddziału holdingu Optimus. Czytaj więcej »

Europejski kontratak

Raporty międzynarodowych firm konsultingowych przyspieszyły decyzję Komisji Europejskiej o przeznaczeniu pieniędzy na badanie rynku informatycznego. Na początku października Komisja zdecydowała się wyasygnować 3,03 mld USD (2,754 mld ECU) na wsparcie projektów badawczych w sektorze IT (Information Technology) przez kolejne 5 lat. Czytaj więcej »

Wojna HP z IBM

Hewlett-Packard zamierza przejąć część rynku opanowaną przez komputery AS/400 firmy IBM uruchamiając program Open Midrange Alternative. W jego ramach będzie oferować unixowe serwery HP 9000 z 30 % bonifikatą. Czytaj więcej »

Koń trojański w Internecie

Zespół specjalistów z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburgu (Computer Emergency Response Team), którego zadaniem jest szybkie reagowanie na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu sieci komputerowych tej uczelni, wykrył ostatnio, w niektórych wersjach unixowego kodu źródłowego pakietu klienckiego Internet Relay Chat (IRC), funkcjonalny odpowiednik konia trojańskiego. Czytaj więcej »

Notebook z procesorem Intel DX4 100 MHz

California Access - to nazwa notebooka oferowanego na naszym rynku przez warszawską firmę Karen. Dostawca utrzymuje, że wyposażenie tego urządzenia w procesor Intel DX4 taktowany zegarem 100 MHz daje rezultat nie gorszy od rozwiązań z 60 MHz Pentium, przyjętych w notebookach innych firm. Przyczyną mają być ograniczenia konstrukcji płyty głównej, powodujące spadek wydajności... Czytaj więcej »

Głos ma Hewlett-Packard

mówi Piotr Smólski, prezes Hewlett-Packard Polska Czytaj więcej »

Szef Microsofta zaproszony do Polski

Microsoft zorganizował w Austria Center w Wiedniu spotkanie z przedstawicielami największych klientów korporacji w Europie. Jego tematem przewodnim było Combining forces for success - co w wolnym tłumaczeniu oznacza połączonymi siłami osiągniemy sukces. Spotkanie, które odbyło się w dniach 19 - 20 pażdziernika br. miało na celu zapoznanie zaproszonych gości z tym, co firma robi... Czytaj więcej »

Po co Microsoft wykupił Intuit?

Radykalne przyspieszenie procesu wprowadzania domowego serwisu bankowego, a już co najmniej poważną konkurencję dla bankomatów zwiastują ostatnie posunięcia Microsoftu. Czytaj więcej »

Raidion Gandiva

Micropolis,znany producent matryc dyskowych po opanowaniu większości rynku pamięci masowych w systemach NetWare, za co zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, postanowił rozszerzyć swoją ofertęo systemy przeznaczone dla innych platform sprzętowych. Nie bez znaczenia na decyzję rozbudowy oferty były dane o wielkości rynków: Unixowego, szacowanego na 10 mld USD rocznie oraz 12 mln... Czytaj więcej »

Aptiva, IBM PC i OS/2 WARP

Najnowsza, jesienna oferta firmy IBM obejmuje rodzinę komputerów o nazwie Aptiva , stacje robocze IBM PC 300 i IBM PC 700 - co oznacza, że komputery tej firmy znowu będą określane mianem, który był synonimem komputera; nowe serwery sieci lokalnych (w tym PC Serwer 500 - maszyna o ogromnych możliwościach rozbudowy, wyposażona w bardzo silny procesor) oraz trzy nowe linie komputerów... Czytaj więcej »

ACS dystrybutorem Tektronixa

Wyłącznym dystrybutorem, na rynek polski, profesjonalnych drukarek kolorowych Tektronixa została firma ACS - Przesiębiorstwo Projektowo-Badawcze i Produkcyjno-Usługowe. Czytaj więcej »

Notebook 75 MHz Pentium Toshiby

Toshiba America zapowiada wprowadzenie na rynek pierwszego notebooka z procesorem Pentium 75 MHz. Toshiba T4900CT ma pojawić się w końcu listopada. Czytaj więcej »

INVEX - wielkie targi w małym kraju

Targi INVEX w Brnie są największymi targami technik informatycznych w naszej części Europy. Po bliższym przyjrzeniu się im można jednak dojść do wniosku, że nie są to targi europejskie lecz krajowe, choć na pewno warte odwiedzenia. Czytaj więcej »

Prace nad itegracją systemów EDIFACT i X12 opóźniają się

Rezultaty październikowej konferencji EDI (Electronic Data Interchange - elektroniczna wymiana informacji) w Atlancie zdają się potwierdzać tezę, że do utworzenia jednolitego, międzynarodowego standardu, który integrowałby system EDI używany w USA ze stosowanym przez resztę świata, a szczególnie przez Europę, jest jeszcze daleko. Czytaj więcej »

Baza danych Interpolu w Warszawie

W Krajowym Biurze Interpolu Komendy Głównej Policji oddano do eksploatacji połączenie z międzynarodową siecią komputerową Interpolu. Czytaj więcej »

Do trzech razy sztuka

Targi Multimedia '94 Publishing Festiwal odbyły się w tym roku po raz trzeci i ostatni (jako osobne targi) w Poznaniu w dniach 20-23 października br. Ponieważ zainteresowanie nimi wykazały jedynie wydawcy książek z kilkoma wyjątkami (firmy komputerowe), organizatorzy postanowili w przyszłym roku połączyć je z Infosystemem i Poligrafią. Być może to posunięcie sprawi, że więcej... Czytaj więcej »

Nowe bazy Microsoft i Borland

W ślad za Oracle, który zamierza w ciągu br. dostarczyć indywidualną wersję swej najpopularniejszej bazy dla Windows 3.1, poszły także Microsoft i Borland, przewidując minimalistyczne wersje własnych baz SQL dla użytkowników PC. Czytaj więcej »

Compaq rozwodzi się z Intelem

Coraz poważniejsze rozdźwięki dotyczące zasad sprzedaży procesorów i finansowania kampanii reklamowej, doprowadziły Compaqa do odejścia od wyposażania swych komputerów w procesory intelowskie i przejście na procesory Cyrix oraz AMD. Czytaj więcej »

Sieciowy system operacyjny odporny na błędy dla NetWare

W celu zapewnienia systemów sieciowych o najwyższej niezawodności, Novell rozpoczął dostawy odpornego na błędy NetWare System Fault Tolerance (SFT) III do systemu NetWare 4. System NetWare 4.1 SFT III jest w pełni zgodny z NetWare 3.11 SFT III. Czytaj więcej »

Seminarium CAD/CAM

Tendencjom rozwojowym oprogramowania z dziedziny CAD/CAM, stosowanego w projektowaniu budowy maszyn, poświęcone było seminarium w Instytucie Pojazdów i Budowy Maszyn PW, zorganizowane przez Instytut i firmę ATM. Czytaj więcej »

Zarządzanie przedsiębiorstwem

Rozwiązania proponowane przez ICL, ich możliwości w zakresie zastosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych w wyborze i wdrożeniu systemów informatycznych w przedsiębiorstwie były tematem kolejnego seminarium w Ośrodku Szkolenia Instytutu Łączności. Czytaj więcej »

Zastosowania

Brytyjski GOSIP w Polsce

Komputeryzacja służb publicznych a szczególnie żywiołowy rozwój zastosowania informatyki w administracji samorządowej, uwidoczniły narastający problem braku informatycznych standardów i regulacji prawnych związanych z tą tematyką. Czytaj więcej »

Miejska Sieć Komputerowa w Szczecinie

W kilku miastach Polski (m.in. w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie) działają już miejskie sieci komputerowe. Spełniają one wiele zadań. Po pierwsze, łączą lokalne podsieci wszystkich uczelni (i innych instytucji) w jedną dużą sieć komputerową. Po drugie, umożliwiają wszystkim użytkownikom łączność ze światem (poprzez sieci Internet, EARN itp.). Po trzecie, stwarzają... Czytaj więcej »

Duża Scala rachunkowości

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej zachodnich pakietów wyspecjalizowanych w obsłudze księgowości średnich lub większych przedsiębiorstw. Jednym z nich jest pakiet Scala, oferowany przez szwedzką firmę Scala International. Firma ta istnieje od 1978 r., a jej sztandarowy produkt, pakiet Scala, jest zainstalowany w ok. 10 tys. miejsc w ponad 70 krajach na całym świecie. Program... Czytaj więcej »

Licencja niejedno ma imię

Umowy licencyjne zawierane przy okazji kupna-sprzedaży oprogramownia komputerowego nabrały nowego znaczenia od momentu, gdy w kraju zaczęło obowiązywać nowe prawo autorskie. Czytaj więcej »

Listy

Computerworld w opinii Czytelników

Korzystając z zaproszenia Redakcji do przekazywania opinii o waszym tygodniku niniejszym przesyłam propozycje drobnych usprawnień, które mogą ułatwić Państwu kontakty z Czytelnikami. Czytaj więcej »

Odzew z Łańska

W nr 38 Computerworld z 3.10.94 r. znalazłem notatkę pod tytułem "Migawki z Łańska", w której zrelacjonował Pan rozmowę z "wysokim urzędnikiem KBN". Byłem obecny w Łańsku i rozmawialiśmy na temat publikacji CW dotyczących działań KBN w sferze infrastruktury informatycznej - domyślam się więc, że to ja byłem wspomnianym przez Pana Redaktora "wysokim urzędnikiem KBN". W... Czytaj więcej »

Nowa książka telefoniczna dla Warszawy

W lipcu br. Fundacja "Telefony Polskie" zorganizowała konferencję prasową, na której poinformowaliśmy o naruszeniu Regulaminu o Wykonywaniu Usług o Charakterze Powszechnym Telekomunikacji Polskiej S.A. w zakresie dotyczącym zobowiązania TP S.A. do publikowania numeru stacji telefonicznej w książce telefonicznej. W wyniku konferencji ukazało się szereg krytycznych artykułów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...