powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 39-1994, 24 października 1994
39-1994 Computerworld nr 39-1994
Cenniki

Superserwery

Mianem superserwerów określa się zarówno te serwery, które wyrosły ze "świata PC" zbudowanego wokół procesorów firmy Intel, jak i serwery unixowe oparte na Unixach oraz procesorach RISC. Superserwery można sklasyfikować w trzech kolejnych grupach. Pierwsza to "przerośnięte" komputery PC, druga to urządzenia wyposażone w procesory Intel (486/DXn lub Pentium) i uzupełnione... Czytaj więcej »

Pentium

Od przyszłego tygodnia w naszym cenniku zaczną się ukazywać ceny komputerów z procesorem Pentium. Ta najnowsza konfiguracja oferowana jest bowiem przez coraz większą liczbę działających na naszym rynku dystrybutorów, a ceny jej przestały już, jak się wydaje, odstraszać potencjalnych nabywców. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Reszta z Corela

W poprzednich odcinkach opisywaliśmy programy Draw i Photo-Paint pochodzące z pakietu CorelDraw 5. Dziś kolej na: Chart, Move, Show, Trace, Mosaic i Query. Wśród nich jedynie CorelQuery jest absolutną nowością - reszta była już bowiem obecna w wersji 4 pakietu, choć obecnie została nieco zmodyfikowana. Czytaj więcej »

Lexmark WinWriter 600

Prezentujemy dziś drukarkę laserową firmy Lexmark WinWriter 600 - wspólne dzieło Lexmarka i Microsoftu. Urządzenie to przeznaczone jest głównie do pracy w środowisku MS Windows, gdyż wykorzystuje mechanizm Windows Printing System (patrz CW nr), jednakże jego konstrukcja zwiastuje to, czego możemy się w przyszłości spodziewać w ogóle po peryferiach przeznaczonych dla systemów... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Makler i informatyk w jednym

Biuro maklerskie, to jedna z nowych instytucji, w których informatyk jest niezbędny. Jego prestiż i wynagrodzenie zależą od etapu rozwoju takiej placówki. W początkowym okresie tworzenia się biura, informatyk błyszczy jak supernowa. Kiedy zaczyna się rutynowe działanie, trochę przygasa, jak każda gwiazda. Wprawdzie bez infrastruktury informatycznej biuro maklerskie nie mogłoby... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wybór oprogramowania narzędziowego - kryteria wyboru

Materiał, na podstawie którego powstał niniejszy artykuł, opracowano w celu stworzenia jednolitego oprogramowania dla banków spółdzielczych. Powstał w trakcie opracowywania strategii firmy BASTION - Bankowe Systemy Teleinformatyczne, spółka z o.o. Spółkę BASTION powołano z inicjatywy Gospodarczego Banku Wielkopolski S.A. i banków spółdzielczych zrzeszonych z GBW. Czytaj więcej »

Klocki programistyczne Novella

Tworzenie albo raczej "montaż" aplikacji przy użyciu systemu Visual AppBuilder zaprezentował Greg Perrugini - dyrektor marketingowy Nowell AppWare Systems Group na seminarium, które odbyło się 29 września w Warszaawie. AppBuilder należy do linii produktów AppWare. Pozwala on na tworzenie techniką "drag and drop" graficznych schematów aplikacji, które następnie przetwarza na pliki... Czytaj więcej »

Kilka słów na temat TOPIC 'a

Wiele informacji gromadzonych przez przedsiębiorstwa w formie elektronicznej posiada charakter tekstowy. Wyszukiwanie danych w tego typu zbiorach ułatwiają specjalne systemy do wyszukiwania informacji. Jednym z takich programów jest prezentowany ostatnio w Warszawie pakiet TOPIC. Czytaj więcej »

dBASE 5.0 - rozbudowany ale kompatybilny

Popularny system obsługi baz danych, produkowany przez Borlanda, doczekał się piątego wydania. Dwie wersje nowego systemu - dla DOS-u i dla Windows - sprzedawane w USA od sierpnia br., zaprezentowali w Warszawie europejscy przedstawiciele Borlanda - Lauren J. Kelley i Pierre Metivier. Czytaj więcej »

Nowe narzędzie dla bibliotek

ERL (Electronic Reference Library) firmy SilverPlattter jest systemem umożliwiającym udostępnianie baz danych na CD-ROM'ach w sieciach LAN i WAN, a także poprzez Internet. Jest on w stanie wypełnić lukę między pojedynczym stanowiskiem CD-ROM a dostępem online do dużych serwisów informacyjnych Czytaj więcej »

Okolice

Compaq i nowe strategie

Sukces Compaq Computer Corp. na rynku komputerów PC - wyprzedzenie IBM w wielkości sprzedaży, a również ogłoszone ostatnio przez Compaqa obniżki cen na komputery są spektakularnym dowodem dynamicznego rozwoju tej firmy. Jednocześnie problemy z zaspokojeniem popytu na niektóre produkty mogły wywołać zaniepokojenie czy rozwój ten jest dostatecznie harmonijny i skoordynowany. Czytaj więcej »

Naręczna baza danych

Firmy Timex Wrist Instruments oraz Microsoft rozpoczęły współpracę mającą na celu opracowanie nowego typu zegarka. Zegarek ten, nie różniący się niczym na pozór od innych tego typu urządzeń, będzie zawierał 1 kB pamięci do której będzie można z komputera osobistego dane i odpowiednie oprogramowanie. Po naciśnięciu guzika na tarczy zegarka wyświetli się 70 komunikatów,... Czytaj więcej »

"Sztuczna inteligencja" dzisiaj

Przed 1993 r. określenie "sztuczna inteligencja" było terminem nie wymawianym w dobrym towarzystwie. Przemysł związany z zastosowaniami "sztucznej inteligencji" przeżył reorganizację, zmienił swój kształt oraz musiał pogodzić się ze spadkiem obrotów. Jednakże jego produkty są nadal wykorzystywane przez wielkie korporacje i niekiedy pomagają im w osiąganiu sukcesów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Twarde lądowanie software

Zastanawiające jest dlaczego w Polsce nie powtórzyła się sytuacja, jak we Włoszech czy Czechach i Słowacji, ok. czterokrotnego wzrostu sprzedawanego oprogramowania po wprowadzeniu ustaw chroniących programy komputerowe. Bo moja obserwacja rynku i uzyskane rezultaty wskazują, że żadnego znaczącego wzrostu nie było. Przynajmniej co do wartości - bo ze względu na ogromne obniżki cen... Czytaj więcej »

Ciężka decyzja...

Pod koniec sierpnia otrzymałem od redakcji Computerworld propozycję występowania na łamach nowej rubryki, w której, jak rozumiem, mają być prezentowane komentarze i opinie niezależnych ekspertów i specjalistów informatycznych. Zastanawiając się nad przyszłymi obowiązkami wynikającymi z przyjęcia tak zaszczytnej propozycji zadałem sobie pytanie czy 25-letnie doświadczenie uprawnia... Czytaj więcej »

Nikt nie czuwa!

Multimedia są ostatnio tak modne, że postanowiłem przyjrzeć się nieco bliżej niektórym produktom na CD-ROM. Nie jestem zwolennikiem gier komputerowych, niezależnie od tego w jakiej formie są rozprowadzane. Przyglądałem się więc raczej kompaktom edukacyjnym, odkrywającym nowe lądy, przyrodę i użytkowym. Na pierwszy rzut oka wszystko odbywa się za każdym razem tak samo. Na... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

LightStream 2020 częścią strategii ATM/Anywhere

UB Networks ogłosiło, iż dystrybucja LightStream 2020 będzie częścią strategii ATM/Anywhere. LightStream 2020 jest pierwszym przełącznikiem bazowym ATM (Asynchronicznego Trybu Przekazu) umożliwiającym pracę z szybkością liniową na internecie oraz globalne wirtualne usługi LAN. Czytaj więcej »

Nowe modemy i programy do ich obsługi

Trzy nowe rodzaje modemów wprowadził do sprzedaży Computex Telecommunication z Warszawy. Oto ich krótka charakterystyka. Czytaj więcej »

Internet - co nowego na świecie

Nowi użytkownicy Czytaj więcej »

Urządzenia IBM dla sieci

Pod koniec września br. w Ośrodku Szkolenia Instytutu Łączności w Warszawie-Miedzeszynie, podczas seminarium "IBM-nowe rozwiązanie transmisji informacji", poza wykładami omawiającymi strategię IBM w tworzeniu sieci lokalnych i rozległych oraz upowszechnianiu standardu ATM, przedstawiono nową rodzinę produktów IBM, nazwaną IDNX (Integrated Digital Network eXchange) i oznaczoną jako... Czytaj więcej »

Systemy midrange

Kłopoty IBM - lidera na rynku komputerów midrange

IBM od 1988 r., tzn. od wypuszczenia na rynek pierwszych modeli AS/400, pozostaje niedoścignionym liderem na rynku komputerów typu midrange. Jednak w 1993 r. po raz pierwszy w historii obroty jego w tym sektorze rynku znacznie zmalały. Sprzedaż AS/400 spadła o 10% osiągając 3,3 mld USD (patrz wykres). Zyski zmniejszyły się jeszcze bardziej - z 780 mln USD w 1992 r. do 85 mln USD w 1993 r. Czytaj więcej »

Systemy midrange - co wybrać?

Popchnięci w świat standardów producenci systemów midrange dochodzą do wniosku, że ich systemy muszą być mniej kosztowne i bardziej elastyczne. Wśród wszelkiego rodzaju transformacji każdego z oferowanych produktów warto jednak zadać pytanie: "Co z tego ma użytkownik?" Czytaj więcej »

DEC: Najważniejsza wydajność

W lutym 1992 r. Digital Equipment Corp. zaprezentował nowatorską architekturę procesora AXP o nazwie Alpha oraz opartą na niej rodzinę systemów komputerowych. Systemy AXP początkowo nie wzbudziły zainteresowania jakiego się po nich spodziewano, a związane z ich wprowadzeniem opóźnienia pogorszył brak oprogramowania oraz spektakularne kłopoty firmy - natury zarówno organizacyjnej jak... Czytaj więcej »

A co mówią klienci

Klient przy wyborze platformy sprzętowej na pierwszym miejscu stawia możliwość użytkowania na niej swojej ulubionej aplikacji. Dowodem tego są poniższe przykłady. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Tygrysy w pułapce

Odpowiedzią Wspólnoty Europejskiej na powolny wzrost gospodarczy może być weryfikacja taryf celnych na import produktów elektronicznych. Jeśli propozycja będzie zaaprobowana przez Komisję Europejską, Hongkong, Tajwan, Singapur i Korea Południowa mogą zmniejszyć swój eksport do Europy ze względu na zlikwidowanie dotychczasowych redukcji ceł. Czytaj więcej »

Wytyczne dla przyszłości

Pełnomocnik Premiera ds. Systemów Informatycznych Marek Car przekazał do ministerstw i urzędów centralnych zalecenia dla Rady Europejskiej - Europa i społeczeństwo globalnej informacji. Materiał przygotowali członkowie Grupy Wysokiego Szczebla ds. społeczeństwa informacji na zlecenie Rady Europejskiej. Raport będzie podstawą dla programu działania w tworzeniu infrastruktur przepływu... Czytaj więcej »

Kolejne rekordy

Targi CeBIT '95 odbędą się pod znakiem rekordowego wzrostu zainteresowania wystawców, co - zdaniem organizatorów - potwierdza przełamanie niedawnych negatywnych tendencji rynkowych w biznesie komputerowym i sygnalizuje generalną poprawę sytuacji w poszczególnych sektorach całej branży. Czytaj więcej »

Bill Gates i Michel Dell gośćmi targów INVEX w Brnie

Bill Gates szef Microsoftu i Michel Dell właściciel Della byli gośćmi targów technologii informatycznych INVEX w Brnie. Czytaj więcej »

Porozumienie Oracle i 3Com

Oracle Corp. i 3Com Corp. podjęły współpracę mającą na celu ułatwienie użytkownikom korzystania z opcji multimedialnych na komputerach klasy desktop. Współpraca ma polegać na wspólnym rozwoju aktualnych produktów (systemu Oracle Media Server oraz adapterów, routerów sieciowych itp. firmy 3Com) tak, aby były w stanie zarządzać ogromem informacji związanym z korzystaniem z... Czytaj więcej »

Komunikacja faksmodemowa

Nowe oferty w dziedzinie telekomunikacji przedstawił warszawski Soft-Point. Uzupełnieniem był ACT - program SYMANTEC pełniący funkcje bardzo rozbudowanego notesu. Czytaj więcej »

UNICORN - autoryzacja Lotusa

Ośrodek Szkoleniowy firmy UNICORN Poland otrzymał tytuł Lotus Authorized Education Centre (LAEC) i tym samym stał się pierwszą w pełni autoryzowaną placówką szkoleniową Lotusa w Polsce. Czytaj więcej »

Prezentacja Oracle7 Release 7.1

Warszawska impreza, kończąca ponad miesięczny cykl prezentacji najnowszej wersji Relacyjnego Systemu Zarządzania Bazami Danych Oracle7 Release 7.1, odbyła się w Kinie Capitol, w dniu 18.10.1994. Na spotkanie trwające prawie 4 godziny zaproszono licznych gości, reprezentujących przede wszystkim partnerów Oracle, aktualnych i potencjalnych klientów firmy oraz dziennikarzy. Czytaj więcej »

Polskie ISDN do USA

Technologię obsługi programowej ISDN, opracowaną przez poznański XNET zakupiła amerykańska firma Triton Technologogies Inc. z New Jersey. Zgodnie z umową, polskie oprogramowanie będzie rozprowadzane na rynku amerykańskim i zachodnioeuropejskim. Czytaj więcej »

Dlaczego warto było być na InfoManie '94

Gdańskie Targi InfoMan, które odbyły się w Gdańsku 11-14 października nie są imprezą dużą. Ze względu na powierzchnię wystawową i liczbę wystawców (110) plasują się na 4 miejscu wśród podobnych imprez w kraju. Jednak dobrze zdefiniowana formuła procentuje. Czytaj więcej »

Państwowe wsparcie dla Bulla cofnięte

Rząd francuski zdecydował się cofnąć wsparcie finansowe dla potentata komputerowego Groupe Bull. Ostatni "zastrzyk" firma otrzyma w październiku br. (3,1 mld FFR, czyli ok. 586 mln USD), po czym rząd wystawi na przetarg publiczny większość posiadanych akcji. Czytaj więcej »

Kendall Square Research o krok od bankructwa

Miesiąc po bankructwie Thinking Machines Corp., jednego z największych potentatów superkomputerowych na świecie, podobny los może czekać jedną z najlepiej zapowiadających się w tej branży firm, Kendall Square Research. Czytaj więcej »

Pierwsze Centrum Notebooków na Dolnym Śląsku

W czwartek 20 października otworzono we Wrocławiu pierwsze na Dolnym Śląsku oraz trzecie w Polsce profesjonalne Centrum Notebooków. Czytaj więcej »

Nowy Novell R. J. Frankenberga

Atlanta (CW PL) Podczas wystawy Networld + Interop (Atlanta, 12-15.09 br.) członkowie zarządu i dyrekcji Novella przedstawili nową politykę korporacji na najbliższe 4 lata. Prezes Robert J. Frankenberg po raz pierwszy od objęcia stanowiska w kwietniu br. przeprowadził publicznie obszerną prezentację swych zamierzeń. Czytaj więcej »

Zastosowania

Jak komputeryzuje się cła w Rosji

W 1992 r. AT&T GIS zdobył zamówienie na komputeryzację ceł w Rosji. To ogromne przedsięwzięcie, które do tej pory pochłonęło 30 mln DM, ma na celu wyposażenie w sprzęt i oprogramowanie centralnego ośrodka obliczeniowego Urzędu Ceł w Moskwie i 9 lokalnych centrów. Centra te obsługują ruch celny poszczególnych regionów. Czytaj więcej »

Pouczający przykład

Wszyscy dobrze wiedzą, że informatyzacja jest warunkiem koniecznym rozwoju każdego banku. Dobry system powinien po pierwsze umożliwiać w pełni scentralizowaną pracę w każdym oddziale, a po drugie charakteryzować się dużym stopniem bezpieczeństwa, umożliwiającym ciągłą pracę banku nawet w razie awarii sprzętu. W Pierwszym Polsko-Amerykańskim Banku S.A. w Krakowie zdecydowano... Czytaj więcej »

Dlaczego AT&T GIS

Z Gerdem Mullerem z AT&T GIS Augsburg rozmawia Andrzej Dyżewski Czytaj więcej »

Listy

O logice rozmytej

W nawiązaniu do artykułu J. Badurka "Pokrętna logika" (CW nr 36) pozwalam sobie przedstawić pewne uwagi, które być może uzna Pan za interesujące. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...