powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 38-1994, 17 października 1994
38-1994 Computerworld nr 38-1994
Cenniki

Pod prąd

Utrzymujący się, od dłuższego już czasu, w miarę stabilny kurs dolara sprzyja bardziej zakupom nowych komputerów niż modernizowaniu już istniejących. Nie dajmy się jednak zwieźć pozorom, chociaż jest faktem, że większość krajowych dystrybutorów ma obecnie w swojej ofercie nie tylko tanie odmiany PC z procesorem 486DX2 i magistralą Local Bus, ale także niezbyt drogie maszyny... Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla firmy i urzędu

Przedstawione obok programy dla firm czy urzędów prezentowane były w większości na tegorocznym Softargu w Katowicach. Może dlatego przeważa wśród nich oferta firm pochodzących z południa Polski, a jedynym wyjątkiem, który potwierdza tę regułę, jest system Urząd AP firmy SecSys z Gdyni. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Drukarek atramentowych ciąg dalszy...

Po raz kolejny w rubryce ''Komputer na biurku'' gości drukarka atramentowa. Tym razem jest to wyrób Lexmarka o nazwie IBM ExecJet II 4076. Nie ma już chyba nikogo, kto nie zetknął się z tego typu technologią druku. Zaskarbia on sobie coraz więcej zwolenników, gdyż urządzenia takie są ciche, szybkie i pracują z coraz większą rozdzielczością. Czytaj więcej »

Okiem niewprawnego użytkownika

Obecnie, gdy na naszym rynku jest tak wiele dostępnych programów wspomagających edycję tekstów, mniej doświadczony użytkownik może mieć spore kłopoty z ich właściwym doborem. Z jednej strony bowiem oferuje mu się potężne, drogie i dość trudne do opanowania procesory np. AmiPro, Word for Windows czy WordPerfect, z drugiej zaś zachodzi obawa, iż tanie proste w użyciu i skromne... Czytaj więcej »

Profesjonalizm i elegancja

Duńska firma ScanView, która w swoim kraju plasuje się na drugim miejscu pod względem dynamiki rozwoju, rozpoczęła sprzedaż nowego profesjonalnego skanera ScanMate 4000. W zamierzeniach ma on wypełnić lukę między dotychczas produkowanymi tańszymi modelami ScanMate Magic i Plus oraz droższym ScanMate 5000 (jego koszt to ok. 285 tys. DKK). Cena nowego produktu wynosi 220 tys. DKK (ok.... Czytaj więcej »

FoxPro dla wszystkich

Dochodzą nas słuchy, iż firma Microsoft zamierza radykalnie poszerzyć platformy, na których będzie działać FoxPro. MS planuje bowiem wypuścić ten system zarządzania relacyjnymi bazami danych zarówno dla Macintosha, Power Maca i Unixa. A oto najświeższe wieści. Czytaj więcej »

Subiekt 2

Program, który prezentujemy jest przeznaczony dla małej lub średniej firmy i nazywa się Subiekt 3. Jest to kolejna wersja tej aplikacji. Przypomnijmy więc tylko, że stworzono z myślą o wspomaganiu sprzedaży prowadzonej w hurtowni, magazynie lub sklepie. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Obiektowy team

Co jest potrzebne aby wejść w skład zespołu pracującego nad obiektowo zorientowanym systemem oprogramowania? Joseph Pollizzi, inżynier kierujący takim projektem w Space Telescope Science Institute w Baltimore uważa, że chęć rozwijania swoich umiejętności jest ważniejsza niż jedynie znajomość języków obiektowo zorientowanych. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Poprawki do SQL

SQL, język zapytań do systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych (SZRBD) został opracowany przez IBM ponad 20 lat temu. Jednakże nie spełnia on wymagań obsługi nietypowych formatów danych (obraz, dźwięk, duże obiekty binarne), pojawiło się wiele jego rozszerzeń. A wersje wykorzystywane przez różnych producentów SZRBD różnią się między sobą dość znacznie. Grupa SQL... Czytaj więcej »

Kontrolery PCI/Fast SCSI

Intelligent Computer Peripherals (ICP-rortex) oferuje dwa kontrolery Fast SCSI przystosowane do współpracy z lokalną szyną danych PCI. Czytaj więcej »

Novell: udomowienie sieci

W czasie wystawy NetWorld + Interop (12-16.09, Atlanta) i bezpośrednio przed nią Novell przedstawił swe najnowsze posunięcia. Poinformował m.in. o rezygnacji z Novell DOS-u 7, odejściu od AppWare Foundation projekcie systemu sieciowego SuperNOS i rozmowach pokojowych Frankenberg-Gates. Sformułował też ogólną strategię rozwoju swoich produktów w ciągu najbliższych czterech lat. Czytaj więcej »

Okolice

Uwaga: agenci nadchodzą...

Bez obawy - to nie opowieść o szpiegach. Agenci to autonomiczne moduły aplikacji, które dysponując pewną dozą wbudowanej sztucznej inteligencji ułatwiają pracę z komputerem. Na świecie coraz o nich głośniej, a przodujące firmy programistyczne pracują intensywnie nad tym, by idee przekształcić w gotowe produkty rynkowe. Czytaj więcej »

Scalak zwany Clipperem

Społeczeństwa krajów rozwiniętych zmieniają się obecnie dość gwałtownie. Także za sprawą jakościowych i ilościowych przeobrażeń sposobów komunikowania się między ludźmi. W Stanach Zjednoczonych starano się pogodzić zapewnienie poufności przesyłania danych z zachowaniem prywatności obywateli z jednej strony a bezpieczeństwem narodowym z drugiej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nasz czas codzienny

Ludzie podejmują różnorodne działania opierając się na kryteriach ekonomicznych. Nawet w najdawniejszych czasach, gdy jeszcze nie istniały pieniądze, potrafili określić pewne formy ekwiwalentnej wymiany: pasterz wymieniał owcę za ubranie lub parę butów. W społeczeństwie utrwaliły się zasady wymiany korzystnej dla obydwu stron. Nawet systemy próbujące usunąć zasady gospodarki... Czytaj więcej »

Maloka - czy to jest "to"?

Maloka - sieć Stana Tymińskiego powstała miesiące temu - jako pierwsza ogromnie oczekiwana, publicznie dostępna, komercyjna, polska. Dlaczego więc, skoro "narodziła się" jako dziecko tak upragnione, do dziś nie wszyscy są nią zachwyceni? Czy dzieje się tak dlatego, że pomysłodawcą akcji jest człowiekiem mało popularnym wśród inteligencji czy też to, że " kontroluje" Maloke... Czytaj więcej »

"Kanały Dealstrybucji"

Nie ustały jeszcze echa Łańska i tamtejszych spotkań, gdy na drugi koniec Polski zaprosił mnie ComputerLand na doroczny "kick-off meeting". Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Rewolucja w Internecie ?

Podstawą działania Internetu jest protokół komunikacyjny IP (Internet Protocol). Obecnie używana jest jego czwarta wersja (IPv4) i budzi ona coraz większe zastrzeżenia. Od dłuższego czasu trwa dyskusja o nowym, pozbawionym błędów obecnej wersji i lepiej dostosowanym do wymagań przyszłości protokole, nazywanym IPng - Internet Protocol/new generation. Czytaj więcej »

Poczta akustyczna Motoroli dla usług komórkowych

Dział Infrastruktury Komórkowej Motoroli wprowadził do oferty nowoczesny serwis poczty głosowej, Message Retrieval Service (odszukiwanie komunikatów). Pracuje on z systemami poczty akustycznej, informując o nadchodzących komunikatach głosowych oraz dostarcza je do abonenta. Czytaj więcej »

LANEX dla sieci

We wrześniu lubelska firma Lanex przedstawiła na specjalnej ekspozycji w warszawskim hotelu Forum ofertę swoich wyrobów, mających zastosowanie w lokalnych sieciach komputerowych, szczególnie światłowodowych. Podczas prezentacji przedstawiono repeatery, koncentratory i transceiver dla sieci Ethernet, huby (przewodowe i modułowe dla sieci Arcnet) oraz modemy i multipleksery dla RS232/C.... Czytaj więcej »

Zaczęło się od Bella i... trwa

Alexander G. Bell, wynalazca telefonu (1876) otrzymał do swojej dyspozycji (jak zwykle po wielu przeszkodach) laboratorium badawcze. Prace badawcze w Laboratoriach Bella AT&T kontynuują naukowcy związani z tą firmą. Głównym zadaniem Laboratoriów Bella jest obecnie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie projektowania i wdrażania produktów, systemów oraz usług oferowanych... Czytaj więcej »

Wydarzenia

O polski rynek walczą giganty

Dwie największe firmy dystrybucyjne świata, Ingram Micro i Merisel, intensywnie przygotowują się do wejścia na polski rynek. Pan Marek Kawiatkowski, dyrektor zarządzający DHI/Computer 2000 Polska - głównego polskiego dystrybutora sprzętu komputerowego i oprogramowania - jest zdania, że wejście amerykańskich kolosów nastąpi najpóźniej w ciągu roku. Jego zdaniem, Ingramu możemy... Czytaj więcej »

Informacje URM w Internecie Informacje URM w Internecie

Elektroniczny Biuletyn Biura Prasowego URM działa od początku października w sieci Internet. Z tego ogólnodostępnego biuletynu można się dowiedzieć, jakimi bieżącymi pracami zajmuje się rząd, poszczególne ministerstwa oraz niektóre wojewódzkie organy administracji państwej. Tygodniowe kalendarium informuje, w jakich spotkaniach krajowych i zagranicznych będą brali udział... Czytaj więcej »

Nowy dystrybutor produktów Hewlett-Packarda

ABC Data została czwartym w Polsce dystrybutorem produktów Hewlett-Packarda. Nowy dystrybutor będzie oferował wszystkie zasadnicze linie produktów z działu HP Computer Products Organization - komputery osobiste, elementy sieciowe, pamięci masowe i urządzenia peryferyjne. Czytaj więcej »

Karty PCMCIA zamiast portów szeregowych

Megahertz Corp. zademonstrowała na ostatnich targach komputerowych NetWorld+Interop w Atlancie ośmioportowy serwer zdalnego dostępu, współpracujący wyłącznie z modemami standardu PCMCIA. Czytaj więcej »

Stacje pamięci masowej SuperFlex

Storage Dimension Inc. poszerza rodzinę produktów LANstor o nową pozycję. Są to stacje pamięci masowej SuperFlex, do których można dołączać (wymieniając moduły i rekonfigurując urządzenie) dyski twarde różnych standardów i dodatkowo kasetowe pamięci magnetyczne DAT. Czytaj więcej »

Kontrolery Fast SCSI-2 Bus Logic Inc.

Bus Logic Inc. oferuje nową linię kontrolerów z łączem standardu Fast SCSI-2, przystosowanych do pracy z magistralami danych EISA, ISA, PCI i VL-Bus. Czytaj więcej »

Intel przygotowuje nowe Pentium

Intel Corp. pracuje intensywnie nad nową generacją procesorów klasy Pentium P54C, które taktowane będą zegarem 90-100 MHz i znajdą zastosowanie w komputerach notatnikowych. Czytaj więcej »

Workplace OS hamuje serię PowerPC

IBM-owski zamiar wstawienia jeszcze w tym roku PowerPC do komputerów nabiurkowych okazuje się nierealny. Przyczyna: OS/2 dla PowerPC określany mianem Workplace OS będzie gotów najwcześniej latem 1995 r. Komputery IBM z procesorem PowerPC, które koncern zademonstruje w październiku br. jako komputery pozbawione dedykowanego systemu operacyjnego, nie będą jeszcze szlagierem rynkowym co... Czytaj więcej »

Elektroniczna dystrybucja oprogramowania

IBM zamierza dostarczać swoim klientom oprogramowanie za pomocą ogólnoświatowego systemu dystrybucji elektronicznej. Firma prowadzi już rozmowy z amerykańskimi i europejskimi korporacjami, które mają uczestniczyć w pilotażowym programie. Czytaj więcej »

Układy do obsługi grafiki firmy S3 Inc.

S3 Inc. wprawadza na rynek nowe układy scalone do budowy kart obsługujących aplikacje graficzne i multimedialne. Czytaj więcej »

Nowe produkty 3Com

3Com wzbogaca swoją ofertę o kilka kolejnych pozycji. Są to: nowe routery zdalnego dostępu i dwa pakiety (jeden do zarządzania pracą sieci, drugi do tworzenia wirtualnych grup użytkowników). Czytaj więcej »

Motorola dla Moskwy

Motorola dostarczy bazowe stacje nadawczo-odbiorcze, sterowniki stacji bazowych, centrum operacyjne i konserwacyjne dla urządzeń cyfrowej sieci telefonii komórkowej w Moskwie. Centrum operacyjne i konserwacyjne będzie sprzężone z centralą EWSD Siemensa. Czytaj więcej »

Pałacowe przetasowania

Zmiana prezesa Optimusa, zmiana prezesa rady nadzorczej i statutu spółki to tylko niektóre decyzje Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które odbyło się 6 października. Czytaj więcej »

Międzynarodowa SCALA również w Polsce

Warszawa (CW PL). SCALA Polska poinformowała o wprowadzeniu na rynek swojego programu finansowo-rachunkowego SCALA for Windows. Czytaj więcej »

52 MFLOPS w Stomilu Olsztyn

Superkomputer, który wg naszych informacji jako pierwszy będzie pracował w przemyśle, zainstalowano w Pracowni Projektowej i Obliczeniowej CAD/CAM w olsztyńskim Stomilu S.A. Jest to SGI Power Challenge L, wyposażony w dwa procesory R4400 pracujące z częstotliwością 150 MHz, o łącznej mocy obliczeniowej 52 MFLOPS. Do wizualizacji danych służy stacja graficzna Indy. Zastosowanie... Czytaj więcej »

Drugie wejście Kodaka

Profesjonalny sprzęt do cyfrowej obróbki fotografii ma zaoferować polskim odbiorcom na jesieni tego roku korporacja Kodak. Znany koncern fotograficzny, poprzez swoje przedstawicielstwo w naszym kraju (Foto-World), przedstawi najpierw szeroką gamę kolorowych drukarek, skanerów do slajdów i urządzeń do nagrywania płyt Photo-CD. W późniejszych planach prezentowana oferta zostanie... Czytaj więcej »

Personal manager SAARI po polsku

Polska wersja zintegrowanej aplikacji przeznaczonej dla indywidualnego użytkownika, służącej do przechowywamia, aktualizacji i porządkownia danych finansowych oraz notatek do tworznia i obsługi kartotek adresów, katalogów płyt itp., została przedstawiona w Warszawie, na pokazie zorganizowanym przez SAARI Pologne. Czytaj więcej »

Computer 2000 Polska (d. DHI)

Warszawa (CW PL). Dom Handlowy Informatyki, po dwu latach funkcjonowania jako część międzynarodowego holdingu Computer 2000, zmienił nazwę na Computer 2000 Polska. W dwie godziny po podpisaniu odpowiedniej umowy, 12 października br. na zorganizowanej w Pałacu Królewskim w warszawskich Łazienkach konferencji prasowej poinformowano jakie były przyczyny zmiany nazwy tak zasłużonego dla... Czytaj więcej »

Standard sieciowego backupu

Nowy standard automatycznego tworzenia zapasowej wersji plików (backup) w sieci opracował Hewlett-Packard przy współpracy z innymi producentami. Standard ten nazywa się Low Admin Backup for Servers (LABS). LABS łączy możliwości ustawienia parametrów backupu przez użytkownika i funkcji automatycznych. Czytaj więcej »

Pierwszy układ PCI/Fast Ethernet

Digital podejmuje produkcję pierwszego na świecie układu scalonego do budowy adapterów sprzęgających szynę danych PCI (Peripheral Component Interconnect) z sieciami standardu Fast Ethernet. Czytaj więcej »

CeBIT '95 - polskie przygotowania

Wszystko wskazuje na to, że polska informatyka będzie wreszcie w miarę przyzwoicie zaprezentowana na największych i najbardziej prestiżowych targach komputerowych świata, jakie zawsze w mjarcu organizowane są w Hanowerze. Czytaj więcej »

Biuro 3Com w Warszawie

Wolfganag Ober z firmy 3Com, odpowiedzialny za sprzedaż w regionie Europy Centralnej i Wschodniej, oficjalnie zapowiedział otwarcie w Warszawie od 1 stycznia 1995 r. biura 3Com. Czytaj więcej »

140 mln USD dla projektu Iridium

Niemiecka firma VEBACOM nabyła 10% udziałów o wartości ponad 140 mln USD, w konsorcjum finansującym globalny system łączności bezprzewodowej Iridium. Vebacom przejmie obsługę północno- i zachodnioeuropejskiego obszaru działania systemu Iridium oraz obejmie dwa miejsca w zarządzie Iridium Inc. Czytaj więcej »

WIN - drukarki Lexmarka

Geras (CW PL). Firma Lexmark-IBM zaprezentowała w Geras (Austria) nowe serie drukarek; atramentową WinWriter 100 i trzy drukarki laserowe WinWriter 200, 400 i 600 do pracy pod Windows oraz drukarki pracujące na platformach DOS, Unix i OS/2 - atramentowa czarno-biała ExecJet II, kolorowa ExecJet IIc oraz laserowe ValueWriter 300 (1500x300 dpi) i ValueWriter 600 (600 dpi). Wszystkie modele mają... Czytaj więcej »

DX4 ma konkurenta

Advanced Micro Devices Inc. podejmuje produkcję procesora klasy 40/80 MHz 486, który konkurować będzie na rynku z układem DX4 firmy Intel. Procesor Am486DX2-80 jest taktowany zegarem o częstotliwości 80 MHz, a do komunikowania się z urządzeniami zewnętrznymi używa zegara 40 MHz. Czytaj więcej »

Novell kontra Windows NT 3.5

Novell przygotowuje na przyszły rok ofensywę przeciwko systemowi sieciowemu Windows NT 3.5 (znanemu jako Daytona). Przedtem jednak musi uporać się z pewnymi brakami swoich produktów. Czytaj więcej »

Mariaż bez entuzjazmu

Podpisana przez IBM licencja dla Toshiby na wykorzystanie procesora PowerPC nie budzi wśród analityków rynku zbytniego entuzjazmu. Co prawda Toshiba należy do gigantów rynku elektronicznego - siódme miejsce na świecie - i prawdopodobnie użyje układu w większości swoich produktów, należy jednak zadać pytanie, czy pomoże to PowerPC znacząco wejść na rynek PC-tów. Czytaj więcej »

Zastosowania

Komputery po denominacji

Wiele przedsiębiorstw, sklepów czy hurtowni korzysta na co dzień z technik informatycznych do prowadzenia swojej rachunkowości. Wszelkiego typu podatkowe kasy elektroniczne czy komputery wyposażone w programy wspomagające księgowanie, obsługujące budżety czy prowadzące wartościowe ewidencje są dzisiaj niezbędnym wyposażeniem wielu firm. Czytaj więcej »

Komputer a zarządzanie jakością

Normy ISO serii 9000 są normami nietypowymi. Nie mają charakteru imperatywu kategorycznego. Nikt "z urzędu" nie zmusza nikogo do zachowania jakości. Wyjątkiem są użytkownicy obiektów jądrowych i źródeł promieniowania jonizującego, którzy muszą przygotowywać i wdrożyć programy zapewnienia jakości przed uzyskaniem zezwolenia dozoru jądrowego na pracę. Tym niemniej zarówno... Czytaj więcej »

SIT dla uzbrojenia terenu

Jedną z czterech nagród drugiego stopnia na tegorocznym Softargu zdobyła krakowska firma Techno-Progress (tel. 25 18 67) za pakiet Net-GRAF. Jest to oprogramowanie typu SIT (system informacji o terenie) łączące numeryczną mapę komputerową z informacjami o terenie. Czytaj więcej »

Duży MOLP dla Banku Gdańskiego

Bank Gdański zakupił ostatnio, największą jak do tej pory w Polsce, grupową licencję Microsoftu - MOLP (Microsoft Open License Program). Licencja obejmuje oprogramowanie aplikacyjne automatyzujące prace biurowe i analizę finansową, a konkretnie polskie wersje językowe arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel, edytora tekstów Microsoft Word, programu do prezentacji biznesowych Microsoft... Czytaj więcej »

Duże (i nie tylko) programy dla wielkich przedsiębiorstw

Oferta dużych, zintegrowanych pakietów oprogramowania przeznaczonego do wspomagania pracy organizacji przemysłowych jest wyraźnie zauważalna na rynku krajowym. Są to, obok programów wyprodukowanych w kraju także programy spolonizowane, tj. nie tylko z polską dokumentacją, komunikatami i opisem menu, ale także przystosowane do polskich przepisów formalno-prawnych. Na dołączonych do... Czytaj więcej »

Listy

Marian Łakomy Redaktor Naczelny Computerworld

Szanowny Panie Czytaj więcej »

Polemika z Wiesławem Migutem

Przesyłam Panu dwa teksty polemizujące z wypowiedziami pana Wiesława Miguta. Nie należę do osób, które mają ochotę na cięte polemiki osobiste. Pierwszy tekst po napisaniu odłożyłem na półkę. Niestety po zakupieniu ostatniego BusinessWeeka/Polska musiałem zareagować. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...