powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 37-1994, 10 października 1994
37-1994 Computerworld nr 37-1994
Cenniki

Jesienne zachcianki

Sytuacja na rynku komputerów stacjonarnych ustabilizowała się do takiego stopnia, że przez najbliższe kilka miesięcy, a może nawet i dłużej, przyjdzie nam wybierać jedynie między szybkimi konfiguracjami z procesorem 486DX-x/xx a komputerami z Pentium lub Power PC. Ich cena złotówkowa, jeżeli nie będzie żadnych niespodziewanych zawirowań w kwestii kursu walut, ceł, podatków itd.... Czytaj więcej »

Uwaga! Uwaga! Nadchodzi..!

Oczywiście mowa o 1 stycznia 1995 r., czyli terminie wprowadzenia kas fiskalnych dla tych przedsiębiorstw, które osiągnęły w ciągu pierwszych trzech kwartałów 1994 r. obroty powyżej 10 mld zł. Rozporządzenie Ministra Finansów stanowi bowiem, że do dnia określonego w nim podatnik musi zainstalować 5% wszystkich kas, jakie będą docelowo u niego zainstalowane, a w następnych... Czytaj więcej »

InfoMan '94

Forum instytucjonalnych użytkowników

InfoMan to czwarte pod względem wielkości targi komputerowe w Polsce. Miewają zwykle ok. 100 wystawców. Historia InfoMana jest stosunkowo krótka, odbywają się w tym roku po raz trzeci, jako spadkobierca efemerycznego Baltcomu. Ważne w tych targach jest to, że skupiają grona użytkowników z bankowości i służb publicznych. Czytaj więcej »

Adresy w przestrzeni decyzji

Komputeryzacja służb publicznych to jeden z ważniejszych rynków w całym obszarze zastosowań tej technologii w Polsce. O jej dzisiejszym znaczeniu świadczy rozmiar tego rynku, oceniany obecnie na poziomie 1 mld USD rocznie. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Dyskowa kłódka

Programy służące do zabezpieczania poufności informacji zapisanych na twardych dyskach znane są niemal od tak dawna jak komputery. Ponieważ jednak każde zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem do danych można jakoś obejść, specjalizujące się w wytwarzaniu takich aplikacji firmy do dziś nie ustały w wysiłkach na rzecz tworzenia jeszcze lepszych zabezpieczeń. Czytaj więcej »

Koniec sklerozy?

Ostatnio pojawiła się na naszym rynku nowa, udoskonalona wersja programu QEMM - menedżera pamięci firmy Quarterdeck. Sądzę więc, iż wszyscy którym nie odpowiadają standardowe DOS-owskie sterowniki (HIMEM.SYS i EMM386.EXE) oraz przypisany do nich optymizator (MEMMAKER), powinni się z nim bliżej zapoznać. Czytaj więcej »

Kajet

Aplikacja windowsowa o nazwie Kajet powstała w warszawskiej firmie Masta. Służy ona do gromadzenia i wyszukiwania adresów oraz telefonów oraz innych użytecznych informacji. Jest to zatem aplikacja przeznaczona dla menedżerów i sekretariatów, zarówno małych, jak i dużych firm. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Awarie uderzają znienacka

Ochrona instalacji sieciowych przed awariami, to dzień powszedni dla zakładowego informatyka. Niestraszne są mu burze z piorunami czy warunki wyjątkowego zagrożenia. To on zdecydował o dołączeniu do każdego szczególnie ważnego serwera w sieci zasilaczy typu UPS, jego głos zaważył o zasilaniu każdej ze stacji roboczych za pośrednictwem stabilizatora napięcia zasilania. On także... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Przewodnik po 32-bitowych systemach operacyjnych 29

Każda firma i instytucja, która decyduje się na zainstalowanie u siebie sieci komputerowej, staje przed podstawowym dylematem: jaki system operacyjny pracujący w środowisku klient/serwer spełni najlepiej jej oczekiwania. Czytaj więcej »

SCO Unix jak Windows

SCO Unix, który ukaże się na rynku w poł. 1995 r. będzie się charakteryzował wysokim stopniem integracji z Windows. Ten ważny fakt potwierdzili przedstawiciele Santa Cruz Operation (SCO) na konferencji SCO Forum. Decyzje te wzbudzą pewnie entuzjazm w ośrodkach, w których używa się unixowych serwerów baz danych i aplikacji-klientów Windows. Czytaj więcej »

Dwanaście dobrych rad

Kanadyjski przemysł wydobywczy był jednym z pierwszych użytkowników systemów klient/serwer i GUI. Poczynając od późnych lat 80., w odpowiedzi na wzrastającą konkuręcję w sektorze źródeł energii, firmy z Calgary rozpoczęły walkę o rynek. Gdy ceny gazu ziemnego i ropy spaday, sygnał dla specjalistów ds. informacji był oczywisty: "Trzeba zintensyfikować dziłania, obniżając... Czytaj więcej »

Przenoszenie aplikacji NT do Unixa

Korporacja Mainsoft ogłosiła zakończenie prac nad komercyjną wersją MainWin 1.1, która jest kolejnym etapem rozwoju technologii "Windows API dla Unix". Nowy pakiet umożliwia przeniesienie na wiele wersji Unixa zarówno aplikacji Windows 3.1, jak i programów opracowanych w 32-bitowym środowisku Windows NT. Czytaj więcej »

Okolice

Uczciwością i pracą...

Jedną z imprez towarzyszących tegoroczemu Softargowi, były obchody 10-lecia działalności katowickiej firmy MiCOMP. Ponieważ jest to najstarsza prywatna frirma komputerowa na Śląsku sądzę, iż warto z tej okazji zapoznać się z jej dokonaniami. Czytaj więcej »

Nowy szef Suna ustala priorytety

J. Philip Samper, w lutym br., został mianowany prezesem Sun Microsystems Computer Corp. oraz Sun Microsystems Inc. Przez poprzednie trzy lata był członkiem Rady Nadzorczej Sun Corp., pełniąc w tym samym okresie obowiązki Eastman Kodak Corp. oraz Kinder-Care Learning Centers Inc. Czytaj więcej »

Ofensywa Autodesku na polskim rynku

Produkty Autodesku są znane w Polsce już od wielu lat. W związku z otwarciem polskiego oddziału tej firmy, przypominamy pewne fakty interesujące nie tylko użytkowników jej produktów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jak daleko do Infostrady, proszę Pana?

Im dłużej, mieszkając stale za granicą, uczestniczę w życiu kraju wirtualnie - poprzez sieć - tym częściej zadaję sobie o pytanie: do jakiego stopnia Polska, która parę lat temu tak j pięknie wkroczyła w nieznany jej świat Bitnetu a potem i Internetu, ma szansę dziś skorzystać z dostępu do informacji? Czytaj więcej »

Młody czy dojrzały informatyk?

Rozmawiałem ostatnio z szefami działów informatyki kilku firm posługujących się systemami informatycznymi do obsługi codziennej działalności oraz szefami kilku firm zajmujących się dostarczaniem tychże systemów informatycznych. Wszyscy są zgodni co do jednego: lepiej współpracuje się ze starszymi informatykami wychowanymi na dużych komputerach niż z młodymi ludźmi wychowanymi... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

AT&T i McCaw Cellular razem!

Po trzynastu miesiącach negocjacji, 19 września br. największa amerykańska firma oferująca usługi sieci bezprzewodowych, McCaw Cellular Communications Inc. została włączona do koncernu AT&T. McCaw Cellular nazywa się obecnie AT&T Wireless Services (Dział Usług Telekomunikacji Bezprzewodowej AT&T). Połączenie obu firm daje AT&T pozycję niekwestionowanego lidera w USA... Czytaj więcej »

Tydzień z Motorolą

Warszawa (CW PL) Motorola zorganizowała w Warszawie cykl całodziennych konferencji, których tematem były dotychczasowe osiągnięcia firmy, jej plany na przyszłość oraz historia. Kilkunastu ekspertów Motoroli oraz przedstawiciele jej kierownictwa omówili widzianą przez Motorolę wizję świata powszechnej telekomunikacji bezprzewodowej, podwyższania jakości produktów, burzliwego... Czytaj więcej »

NASK seminaryjny

Warszawa (CW PL). Coroczne seminarium Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) odbyło się w dniach 21-23 września br. w Warszawie-Miedzeszynie. Czytaj więcej »

Adapter sieciowy LAN PCI 27

SMC zacznie w październiku dostarczać adaptery sieciowe EtherPower w standardzie PCI (Peripherial Component Interface). Dzięki wejściu na rynek z produktem PCI tak poważnego producenta, standard ten zyska na pewno na popularności. Czytaj więcej »

Jak działa Internet

Jak działa Internet

Internet, jak wiadomo, jest ogólnoświatową siecią komputerową, ale także jest jednym z wielu standardów sieci lokalnych. Oznacza to, że możemy mieć doskonałą sieć Internetową łączącą, np., tylko dwa komputery. Większość sieci, w których pracują komputery unix-owe jest oparta na Internecie, ale coraz częściej można spotkać również instalacje mieszane (UNIX+PC,... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Notebooki i multimedialne komputery Compaqa

Polska premiera najnowszych produktów Compaqa odbyła się 1 października br. w Warszawie. Zademonstrowano najnowsze modele notebooków Contura 400 oraz w pełni multimedialne komputery z rodziny Presario. Możliwości tych ostatnich zaprezentowano na przykładzie produktu roku 1993 - multimedialnej encyklopedii Microsoft Encarta oferowanej na płycie CD-ROM. Wszystkie nowe produkty są... Czytaj więcej »

Dzień dealera SEC International

Dni Dealera '94 zorganizowała we wrześniu firma SEC International z Wrocławia. Celem imprezy, na którą zaproszono właścicieli firm dealerskich oraz dziennikarzy, była prezentacja sprzętu komputerowego oferowanego przez holenderską firmę Tulip oraz sprzętu do zastosowań CAD/CAM firmy Mutoh. Przedstawiciele koncernów, Pim Brouwer (Tulip) i Masanori Hirabayashi (Mutoh) przedstawili... Czytaj więcej »

BOSS`A w Kolmexie

Warszawa (CW PL) Prezentacja najnowszych wersji pakietów SM Boss i SM Boss - Sklep autorstwa gdańskiej firmy BOSS`A odbyła się 4 października w warszawskim Kolmexie. W trakcie pokazu podkreślano dużą elastyczność i kompleksowość obu rozwiązań, a także omawiano zagadnienia związane z ich wdrażaniem w przedsiębiorstwach o różnych profilach działalności. Czytaj więcej »

Komtech prezentuje bankom swoje możliwości

Warszawa (CW PL) - seminarium poświęcone standaryzacji i komputerowej obróbce dokumentów bankowych (przelewy, czeki) zorganizował radomski Komtech wraz z niemiecką Kleidienst Datentechnik. Czytaj więcej »

Nowe systemy typu PM

Budimex-Soft został dystrybutorem oprogramowania do zarządzania projektami (Projekt Management) i w jego sieci dealerskiej dostępne są obecnie pakiety Artemis Schedule Publicher firmy Lucas Managament Systems oraz Prima Planning firm Plancon Group. Czytaj więcej »

Realizatorzy i klienci o dużych projektach

Legionowo (CW PL) Realizacja dużych projektów informatycznych była tematem seminarium zorganizowanego w dn. 3 - 4 października w Legionowie przez Szkołę Komputerową Multitrade i Centrum Szkolenia Policji. Czytaj więcej »

Windows95 - oficjalna nazwa systemu Chicago

Kolejny produkt linii Windows miał być opatrzony numerem 4. Tymczasem Microsoft poinformował oficjalnie, że następna wersja systemu Windows (znana do tej pory jako Chicago) sprzedawana będzie pod nazwą Windows95. Czytaj więcej »

LAN Server 4.0

Na targach NetWorld+Interop IBM zaprezentował wersję 4.0 sieciowego systemu operacyjnego LAN Server. Czytaj więcej »

W co gra UB Networks?

Trzecie z serii sześciu (po Milanie i Utrechcie) seminariów UB Networks odbyło się 4 października w Warszawie. Prawie 200 zaproszonych z całego kraju specjalistów sieciowych i menedżerów dowiedziało się, że ta amerykańska firma wykonała w ostatnich kilku miesiącach wiele posunięć, zmierzających do zajęcia pozycji głównego dostawcy rozwiązań sieciowych na świecie. Jak wynika... Czytaj więcej »

Nowe pamięci masowe

Streamer Tape 700 oraz napęd dysków Bernoulli 230 amerykańskiej firmy iOMEGA pokazano na premierowym pokazie zorganizowanym przez dystrybutora produktów tej firmy w Polsce - Westwood Poland w dniu 6 października br. w Warszawie. Czytaj więcej »

Konferencja o X.400

W Ośrodku Szkolenia Instytutu Łączności w Warszawie w dniach 20-21 października br. odbędzie się konferencja "X.400 - poczta elektroniczna systemów otwartych". Czytaj więcej »

Polska premiera HP Color LaserJet

Kolorową drukarkę laserową Hewlett-Packarda - Color LaserJet po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano 29 września br. na konferencji prasowej w Warszawie. Czytaj więcej »

Kolejna wersja OS/2M

IBM zademonstrował we wrześniu w Nowym Jorku kolejną wersję systemu operacyjnego OS/2. System nosi roboczą nazwę Warp i trafi do dystrybutorów za kilka tygodni. Sprzedawany będzie pod nazwą OS/2 V.3. Czytaj więcej »

Teleinformatyka i zarządzanie w jednym

Warszawa (CW PL) CrossComm Poland zorganizował w końcu września w Warszawie seminarium "Nowoczesne metody integracji sieci LAN/WAN". Podczas imprezy wygłoszono prelekcje nt. nowej generacji routerów ILAN XL, technik konfigurowania zintegrowanych węzłów sieci LAN/WAN, multimedialnych systemów transmisji cyfrowej oraz metod zarządzania sieciami. Czytaj więcej »

Informix Software w Warszawie

Otwarcie biura joint venture Informix Software sp. z o.o., polskiego przedstawiciela amerykańskiej firmy Informix Software Inc., odbyło się 5 października w Warszawie. Czytaj więcej »

ISO 9000 dla HP Polska

Hewlett-Packard Polska uzyskał certyfikat ISO 9000. Aby spełnić wymagania normy, przez ponad rok firma precyzyjnie definiowała i opisywała wszelkie procesy wykonywane w jej działach serwisowych, administracji oraz dotyczące projektowania. Czytaj więcej »

Dell - działamy inaczej

Dell Computer Poland zamierza skupić się na sprzedaży dla dużych odbiorców, ograniczyć liczbę polskich firm-partnerów oraz rozpocząć sprzedaż bezpośrednią na telefoniczne zamówienie indywidualnych klientów - zapowiedział Karel Stastny, Dyrektor Generalny Dell na Europę Środkowo-Wschodnią. Czytaj więcej »

"Odjazdowe" produkty Lotusa

W niebanalny sposób zaprezentowano dziennikarzom nowe produkty Lotusa - wersję "1-2-3 v. 5 for Windows Po Polsku" oraz Lotus Notes w. 3.1 PL. Pokaz odbył się 5 października br. w specjalnie wynajętej do tego celu salonce dołączonej do ekspresu Warszawa-Kraków-Warszawa. Czytaj więcej »

Macierz RAID firmy ALR

Advanced Logic Research Inc. oferuje użytkownikom wieloprocesorowych serwerów wyposażonych w szynę danych standardu EISA macierz dyskową Data Station. Czytaj więcej »

Zastosowania

Urząd z jednym okienkiem

Przedstawiciele władz i urzędów administracji Poznania podpisali 19 sierpnia br. w obecności pełnomocnika premiera ds. informatyki Marka Cara porozumienie o realizacji wspólnej polityki informatycznej. Zamierzeniem sygnatariuszy porozumienia jest realizacja w Poznaniu zintegrowanego systemu informatycznego obejmującego ważniejsze ewidencje, takie jak: ewidencja ludności, świadczenia... Czytaj więcej »

Oprogramowanie ICOBS

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że krakowski Koncept tworzy dla jednego z banków w Belgii program do obsługi akredytywy dokumentowej. Okazuje się, że niełatwo być prorokiem we własnym kraju. Oto bowiem Unisys Polska wraz z International Systems A/S z Oslo, oferują polskim bankom automatyzację akredytywy dokumentowej: oprogramowanie pod nazwą ICOBS (International COmmercial Banking... Czytaj więcej »

Nowy wspanialszy świat

Na sesji Rady Europy, która odbyła się na greckiej wyspie Korfu w lipcu 1994, przedstawiono raport zatytułowany "Europa i światowe społeczeństwo informatyczne - rekomendacje dla Rady Europy", przygotowany przez prominentne postaci z branży komputerowej, ale także ze świata polityki i biznesu. Ma on stanowić podstawę programu operacyjnego Rady, który określi precyzyjnie cele i środki... Czytaj więcej »

Magistrat i Gupta w jednym stali urzędzie

Jednym z laureatów wrześniowych targów Softarg '94 była była obchodząca swoje dziesięciolecie firma MiCOMP Systemy Komputerowe z Katowic. Łącznie z firmą Rekord z Bielska-Białej oraz Korelacją z Krakowa została uhonorowana nagrodą specjalną za zaawansowanie we wdrażaniu systemów dla administracji rządowej i samorządowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie dokumentami faksowymi

OfficeView to opracowana przez firmę Inter-Design nowa wersja jej popularnego programu do obsługi dokumentów rastrowych RasterView. Pierwsze 100 kopii OfficeView jest w tej chwili testowane w Ministerstwie Przemysłu i Handlu z systemem zarządzania dokumentami opartym na pakiecie Lotus Notes. Czytaj więcej »

Jak zarządzać dokumentami?

Jednym z całkiem nowych na naszym rynku systemów do rejestracji i zarządzania korespondencją jest oprogramowanie RecFind, opracowane w dalekiej Australii (producentem programów jest GMB Records & Management Solutions z Lane Cove). Są one od niedawna oferowane na rynku krajowym przez firmę Mikrokom-Soft z Wrocławia. Czytaj więcej »

Listy

Elektrim prostuje

Sugestia redaktora Wiesława Miguta umieszczona w artykule, a raczej felietonie, "Życie w Galicji" (Computerworld 35/159) jakoby Elektrim chciał się pozbyć swoich udziałów w spółce SYSTEM 3000 jest całkowicie bezpodstawna. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...