powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 36-1994, 3 października 1994
36-1994 Computerworld nr 36-1994
Cenniki

Ustawiczny ruch w dół

No i stało się, czyli jest dokładnie tak jak przewidywaliśmy - w miarę pojawiania się naszym coraz liczniejszych komputerów z procesorem Pentium zaczynają szybko tanieć niemal wszystkie 486-tki. W naszej tabeli zjawisko to można najwyraźniej zaobserwować w ofertach takich firm jak np. Inwar czy Medicat-System, gdzie koszt zakupu podstawowych konfiguracji spadł o ok. 4-6 mln zł.... Czytaj więcej »

Oprogramowanie GIS

W bieżącym zestawieniu prezentujemy kilka programów, które zaliczają się do obszaru zajmowanego przez produkty związane z systemami typu GIS. W skład tych systemów wchodzi baza danych, zawierająca informacje powiązane z mapą komputerową terenu. Zawartość tej bazy może być podzielona na grupy danych, nazwanych warstwami informacyjnymi. Dodatkowo systemy GIS zawierają procedury i... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

ISO 9002 po polsku

Znawcy twierdzą, że nie ma komputerów lepszych czy gorszych - bywają tylko lepsze lub gorsze ich egzemplarze. Jednakże ostatnio w świecie coraz głośniej o normie jakości ISO 9002 - wiadomo - niewiele gorszych wypadków od awarii sprzętu może się dziś przydarzyć sprawnej i dynamicznie działającej firmie. Czytaj więcej »

Edytory, edytory...

Programy służące do edycji tekstów są bodaj najczęściej sprzedawanym rodzajem oprogramowania przeznaczonego dla komputerów osobistych. W tym roku w katowicach mogliśmy oglądać dwa takie produkty - Słowo i WinText 602. Słowo 2.0 to polski edytor tekstu wrocławskiej fimy EL-PRO. Choć nie ma tak rozbudowanych funkcji jak potężne okienkowe procesory tekstu (Word, Ami, WordPerfect... Czytaj więcej »

Inny DOS i nie tylko

Podczas tegorocznego Softargu w stoisku częstochowskiej firmy Goldregen można było znaleźć nie spotykany dotąd na polskim rynku system operacyjny PTS-DOS extended 6.4. Jest on zgodny z MS-DOS i Novell NetWare; pozwala na użycie kilku różnych systemów operacyjnych na jednym twardym dysku, pozostawiając użytkownikowi więcej wolnej pamięci konwencjonalnej niż jakikolwiek inny system.... Czytaj więcej »

Kolorowy zawrót głowy

Profesjonalne przygotowywanie nawet prostego, kolorowego folderu reklamowego wymaga jak wiadomo skorzystania z wielu specjalistycznych urządzeń. Stacjonarny jednoprzebiegowy skaner DextraPage DF-2400T+ o maksymalnej rozdzielczości 9600 dpi (podczas pracy w trybie 16,7 mln kolorów) jest właśnie jednym z nich. Czytaj więcej »

Pracownicy++ firmy Compact Disc Novelity

Pracownicy++ są programem kadrowo-płacowym dla średnich i dużych firm prywatnych lub uspołecznionych (dla małych przedsiębiorstw proponuje się uproszczoną wersję PR - Pracownicy), a dostarczany klientowi pakiet składa się z dyskietki 3,5", szczegółowej instrukcji i "klucza" elektronicznego, zabezpieczającego program przed dostępem osób nieuprawnionych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Jak się dobrze sprzedać?

Termin ''łowcy głów'' przyjął się także w Polsce i bynajmniej nie oznacza -jak by to można wnosić ze słownika - tubylców na odległych wyspach Pacyfiku czy pewnych plemion w Amazonii, produkujących miniaturki ludzkich głów. Są to raczej firmy zajmujące się ''dostarczaniem'' na zamówienie osób o specjalnych kwalifikacjach, na przykład dyrektora finansowego, głównego... Czytaj więcej »

Czy bać się reorganizacji w firmie?

Jeśli otrzymasz odpowiedzi na pewne pytania, będziesz mógł lepiej przewidzieć skutki reorganizacji firmy w odniesieniu do Twojej osoby. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Mam inne zdanie

W CW nr 31 (29 sierpnia) można przeczytać artykuł redaktora Mariana Łakomego pod dramatycznym tytułem "Czy narzędzia CASE mają przyszłość?" Zajmuję się narzędziami CASE na co dzień, toteż bardzo zdziwiło mnie postawienie tego pytania, a jeszcze bardziej zaskoczony jestem logiką wywodu Pana Redaktora, z którą niezupełnie się zgadzam. Może dodanie do artykułu słowa... Czytaj więcej »

Okolice

Tłumacz książek informatycznych

Wśród coraz liczniejszego grona ludzi, którzy utrzymanie zawdzięczają komputerom i wszystkiemu co jest z nimi związane, znajdują się tłumacze. Technologia komputerowa wędruje głównie z USA do Polski, a nie odwrotnie, toteż największe wzięcie mają tłumaczący z języka angielskiego. Czytaj więcej »

Pokrętna logika

W ten sposób można by dosłownie przetłumaczyć angielski termin fuzzy logic, który w ostatnim czasie nabiera coraz większego znaczenia w informatyce i technice. Urodzony w stolicy Azerbejdżanu - Baku, Lofti A. Zadeh zapewne nie przypuszczał 30 lat temu, gdy publikował swą teorię, że zrobi ona tak zawrotną karierę. Koncepcja ta różni się od klasycznej logiki zero-jeynkowej,... Czytaj więcej »

Komputerowe puzzle czaszki z epoki kamienia łupanego

Francusko-amerykanski zespół naukowców zrekonstruował w laboratorium IBM w Yorktown Heights (USA) czaszkę człowieka z epoki kamienia łupanego. W latach 80. odkryto łącznie pięć fragmentów zwapnionych czaszek, których wiek oceniono na cztery tysiące lat. Dotychczas jednak rekonstrukcja czaszki z kilku zaledwie fragmentów była niemożliwa. Dzięki komputerowej stacji graficznej... Czytaj więcej »

Czy promieniowanie monitorów jest szkodliwe?

Czy promieniowanie monitorów jest szkodliwe?

Każdy monitor używający lampy kineskopowej CRT (cathode ray tube) jest źródłem pola elektromagnetycznego. Aktualnie stosowane do ich produkcji technologie po prostu nie pozwalają tego uniknąć. W związku z tym już we wczesnych latach 80. użytkownicy monitorów zaczęli zastanawiać się czy pola te mogą ewentualnie szkodzić ich zdrowiu. Czytaj więcej »

DoctorQ - różnorodność działań

Ostatnimi czasy dostawałem wiele sygnałów od firm z tzw. prowincji, że kosztem firm warszawskich, zaniedbujemy pisanie o ludziach, którzy pracują w mniejszych miastach i mają spore osiągnięcia. DoctorQ z Krakowa wręcz zmusił mnie do przyjazdu do nich. Nie żałuję. Czytaj więcej »

Wirusy elektronicznej erotyki

Od stuleci seks wiązał się z ryzykiem groźnych infekcji. Seks elektroniczny nie jest również wolny od tego typu niebezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

"Marketing bezpośredni"

Wygląda na to, że rząd serio traktuje uporządkowanie i rozwój państwowej części informatyki polskiej. Drugi raz w tym roku premier Waldemar Pawlak spotkał się w Łańsku z szerokim gronem przedstawicieli firm komputerowych, którzy przez dwa poprzedzające dni mogli zachwalać swoje produkty i usługi informatykom urzędów wojewódzkich i centralnych. Czytaj więcej »

Przy wodopoju; uwaga na Doom

Sieć komputerowa ułatwia pracę ludzi z niej korzystających. Jeśli jest dobrze zaplanowana i poprawnie administrowana, znacznie przyspiesza obieg dokumentów w firmie oraz zmniejsza liczbę produkowanych listów, okólników, zarządzeń i pism informacyjnych, gdyż na ogół wystarcza je przesyłać za pomocą poczty elektronicznej, zamiast przekazywać w tradycyjnej formie. Czytaj więcej »

Bez pracy? Nie poddawaj się!

Może to ci się już zdarzyło. Przychodzisz do pracy wcześnie i zauważasz, że nie możesz się zalogować do sieci. Potem pojawiają się trzej faceci z notatnikami i pytają czy masz chwilkę czasu? Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Konstelacja Iridium

Motorola, jeden z głównych producentów telekomunikacyjnych systemów radiowych, potwierdziła swoje plany pełnego uruchomienia globalnej telefonicznej łączności komórkowej w 1998 r. Projekt Iridium (nazwa od pierwiastka irydu odznaczającego się niezwykłą odpornością na czynniki mechaniczne i chemiczne, mającego 77 elektronów wokół jądra) zakłada umieszczenie na niskich orbitach... Czytaj więcej »

Skrzynka pocztowa na biurku

Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie dlaczego korzystamy z poczty elektronicznej, opiszę nowe programy do obsługi poczty i podzielę się informacjami o nowych i szybkich modemach. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Generator aplikacji Novella już w Polsce

Dystrybutorzy polscy mogą już zamawiać interakcyjne środowisko programistyczne Visual AppBuilder 1.0. w biurze Novella (Warszawa, tel. 20 29 12). Czytaj więcej »

AirMosaic przegląda sieć Internet

Spry Inc. oferuje program AirMosaic, który jest pierwszą handlową wersją systemu Mosaic (jednego z najpopularniejszych obecnie pakietów do wyszukiwania informacji i usług w sieci Internet). Czytaj więcej »

Zmiany w amerykańskim Computerworld

Computerworld podzielił się na pięć działów, które zajmują się techniką druku i DTP, elektroniką, wydarzeniami, zastosowaniami i rynkiem profesjonalnym. Nowym wydawcą tygodnika na miejsce Gary'ego Beacha został Kevin McPherson. Czytaj więcej »

Moduły 3Com do wielofunkcyjnego węzła MSH

3Com proponuje nowe moduły przełącznikowe oraz RingBuilder do uniwersalnego węzła MSH (Multi-Services Hub). Najnowsze konstrukcje obejmują 4-portowe moduły FDDI Fiber MIC, 6-portowe moduły CDDI oraz moduł RingBulider. Czytaj więcej »

Soft-targowe refleksje

Czym są targi oprogramowania? Jest to impreza handlowa, na której użytkownicy i handlowcy mogą zobaczyć i porównać interesujące ich programy. Czym się te programy charakteryzują, ile kosztują czy ktoś je już kupił i jest z nich zadowolony? Czy Softarg '94 spełnił te wymagania? Czytaj więcej »

Supermemo na ADAX-ach

JTT Computer i Supermemo World zawarły umowę, na mocy której wszystkie komputery ADAX będą wyposażane w preinstalowany pakiet Supermemo - najlepszy na naszym rynku program do optymalizacji procesu uczenia się. Jak poinformowano na zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej, która odbyła się 27.09 w warszawskim hotelu Bristol, pakiet Supermemo będzie instalowany z następującymi... Czytaj więcej »

X Krajowe Sympozjum Telekomunikacji w Bydgoszczy

Prawie 700 uczestników zgromadziło X Krajowe Sympozjum Telekomunikacji w Bydgoszczy. Obecni byli przedstawiciele urzędów i instytucji centralnych oraz resortowych, wyższych uczelni, telekomunikacyjnych zakładów produkcyjnych, TP S.A., organizacji pocztowych i niektórych firm telekomunikacyjnych. Sympozjum zostało zorganizowane przez Sekcję Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i... Czytaj więcej »

PDM 9000 w Europie Zachodniej

Jak poinformowała mysłowicka firma Logotec Engineering jej System Zarządzania Danymi o Produkcie PDM 9000 (polska premiera na Softarg'94), bardzo dobrze sprzedaje się w Europie Zachodniej (wg danych CAD/CAM Report 5/94 PDM 9000 pracuje już na ponad 700 stanowiskach w tamtejszych firmach). Czytaj więcej »

Alcatel na liście umów generalnych

Na "Jesiennym Forum Stowarzyszenia Systemów Otwartych" w Łańsku firma Alcatel podpisała umowę o współpracy z Urzędem Rady Ministrów. Na mocy zawartej umowy Alcatel Business Systems Poland zamierza aktywnie współuczestniczyć w rozwoju teleinformatyki w urzędach administracji rządowej. Czytaj więcej »

D-Link - sieciowy tygrys

Drugie w br.seminarium nt. "Budowa Sieci LAN, MAN i WAN w oparciu o produkty firmy D-Link" zgromadziło 26 bm. ponad 40 dealerów i klientów Mikrokomputerów S.A. - autoryzowanego dystrybutora tego tajwańskiego producenta wyrobów sieciowych. Czytaj więcej »

Wirusjada

Jak oceniają specjaliści, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba aktywnych wirusów zwiększyła się prawie dwukrotnie. Korzyści wynikające z rozpowszechnienia sieci, a przede wszystkim Internetu i BBS-ów mogą obrócić się przeciwko ich użytkownikom, gdyż ponad 80% nowych wirusów jest rozpowszechniane właśnie tą drogą. Czytaj więcej »

Xerox stawia na kolor

Najnowsze produkty do drukowania w kolorze zaprezentował Rank Xerox Ltd w Document Centre w Warszawie. Prezentacja pod nazwą Xerox Color Festival odbyła się 27 września. Czytaj więcej »

Biuro bez papieru

Nadszedł czas na opracowanie tanich systemów do odczytywania dokumentów i magazynowania ich w pamięci komputera. Powinny to być małe podręczne urządzenia, które będą stać na biurku obok komputera i staną się codziennym narzędziem pracy. Czytaj więcej »

Zabezpieczenie przed piratami

Software Security International Ltd wyprodukowała nowy model sprzętowej blokady oprogramowania zwanej UniKey. Czytaj więcej »

Czas na podsumowanie

IBM Polska obchodził w dniu 1 października trzecią rocznicę swej działalności w naszym kraju. Jeżeli jednak dobrze policzyć to firma IBM działa w Polsce już od ponad 70 lat (pierwsze wzmianki o maszynach księgujących Hollerith - a spadkobiercą tej firmy jest właśnie IBM - działających na karty perforowane, pojawiły się w naszym kraju w 1923 r.). Z okazji trzeciej rocznicy... Czytaj więcej »

IBM PowerPC ciągle nie gotowy

Po miesiącach plotek, IBM potwierdził oficjalnie, że może nastąpić poważne opóźnienie w wprowadzeniu na rynek jego systemów z procesorem PowerPC. Czytaj więcej »

Premiera Microsoft Office 4.2 PL

Premierowa polska prezentacja Microsoft Office 4.2 PL odbyła się 23 września br. w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach. W wersji standardowej Office 4.2 PL to pakiet programów: Excel 5.0 PL, Word 6.0 PL, PowerPoint 4.0 oraz Mail 3.2. W wersji profesjonalnej - dodatkowo Access 2.0. Podczas prezentacji obecni byli m.in. Marek Car - pełnomocnik premiera ds. informatyki, Christian... Czytaj więcej »

Compaq zmienia oblicze

Zintegrowane platformy zamiast komputerów PC Czytaj więcej »

Alians MSP z TH'system

Warszawska firma MSP oraz czeska firma TH'system połączyły się we wrześniu br., tworząc jedną z największych firm dystrybucyjnych w Europie Wschodniej o nazwie TH'system S.A. Głównym celem działalności nowej firmy jest dystrybucja sprzętu i oprogramowania komputerowego. Kapitał zakładowy spółki wynosi 1,1 mln USD, a kapitał własny łączonych firm - 3,3 mln (dane z poł. 1994... Czytaj więcej »

ScanMate 4000

Prezentacja nowego profesjonalnego skanera bębnowego ScanMate 4000 zorganizowana przez Studio Q odbyła się 27 września br. w warszawskim hotelu Marriott. Przedstawiciele producenta - duńskiego ScanView zaprezentowali zalety nowego modelu oraz strategię rozwoju firmy. Czytaj więcej »

Nie tylko na londyńskim Soho

Małe przedsiębiorstwa i odbiorcy prywatni są główną kategorią klientów wpływających na wzrost sprzedaży urządzeń multimedialnych - zauważa najnowszy raport International Data Corp. Rynek SOHO (Small Office/Home Office) powiększył się w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 45 %. Mimo iż, gwałtowny spadek cen jest nadal głównym powodem wzrostu popytu, multimedia stają się dla... Czytaj więcej »

Brytyjskie standardy dla polskiego Rządu

Premier Waldemar Pawlak przyjął z rąk Jana Kluka, prezesa Brytyjskiej Izby Handlowej a zarazem dyrektora polskiego oddziału firmy ICL, komplet dokumentów określających standardy używane przez brytyjskie służby publiczne przy planowaniu, zakupach i stosowaniu rozwiązań komputerowych wraz z upoważnieniem do realizowania ich przez rząd polski. Czytaj więcej »

Wszechstronne plotery firmy MUTOH

MUTOH wprowadza na rynek serię nowoczesnych ploterów o symbolu serii LD - 2000. Wykonane są w technologii opartej na systemie diod LED. Plotery te mają rozdzielczość 400 dpi i drukują w formatach A4-A1 na szerokiej gamie nośników. Obsługują one wszystkie popularne formaty druku, a więc: CAD, PostScript 1 i 2, a także Group3/Group4. Czytaj więcej »

Po fuzji ASK z CA

Gdy Computer Associates International, Inc. (CA) opublikował strategię związaną z nabytym ostatnio pakietem produktów firmy ASK Group, Inc., reakcje analityków znacznie odbiegały od reakcji użytkowników. Czytaj więcej »

Links Poland '94

Targi Links Poland '94 są forum gdzie obok znanych spotykają się firmy dopiero startujące, na coraz bardziej wymagającym polskim rynku telekomunikacyjnym. W bieżącym roku w imprezie uczestniczyło 55 wystawców, przeważającą z nich część stanowili dystrybutorzy i uprawnieni importerzy sprzętu telekomunikacyjnego firm zachodnich. Przykładem takiej firmy może być Summit Computer... Czytaj więcej »

Mocne uderzenie w Monachium!

Monachium (CW PL). Pokaz pierwszej laserowej kolorowej drukarki HP Color LaserJet był hitem europejskiej prezentacji nowych produktów Hewlett-Packard, która odbyła się 19 września br. w monachijskim hotelu Arabella Bogenhausen. Podczas spotkania przedstawiono także monochromatyczne drukarki LaserJet 4V i 4MV, atramentowe DeskJet 320 oraz DeskWriter 320, skaner monochromatyczny ScanJet 3p i... Czytaj więcej »

Zastosowania

Dużo jeszcze przed nami

Już wkrótce zaprezentujemy Państwu nowy Raport Specjalny CW, poświęcony komputeryzacji służb publicznych. Jest to tematyka obszerna i niezwykle ważna dla rozwoju całego kraju. Jednym z jej elementów jest sprawa wspomagania pracy urzędów administracji rządowej i samorządowej. Czytaj więcej »

Techniczne aspekty wdrożenia systemu MRP II w Thomson Polkolor

Wstępny okres ok. 2 lat działalności Thomson Polkolor oceniono bardzo pozytywnie przez centralę Thomsona. Tak pozytywnie, że postanowiono przeprowadzić kolejne znaczne inwestycje. Nie zapomniano też o informatyce. Rozwój informatyczny Thomson Polkolor postanowiono oprzeć na kompleksowym, zintegrowanym systemie zarządzania przedsiębiorstwem znanym z teorii pod nazwą MRP II. Wiosną... Czytaj więcej »

Komputeryzacja UM we Wrocławiu

Zarząd Miasta Wrocławia zlecił firmie Technimex, na podstawie konkursu przetargowego, realizację komputeryzacji urzędu miejskiego. W wyniku tej decyzji opracowano szczegółową koncepcję budowy systemu informatycznego, uwzględniającą funkcjonujący już wielodostępny system operacyjny oraz wszystkie potrzeby informatyczne i telekomunikacyjne urzędu. Czytaj więcej »

Komputeryzacja UM w Legnicy

Urząd Miejski w Legnicy wzbogacił się niedawno o lokalną sieć komputerową na 50 stanowisk roboczych. Czytaj więcej »

MapaWyrys dla geodetów

Program MapaWyrys jest edytorem wyrysów geodezyjnych. Pozwala on, na podstawie wskazanych obszarów na zeskanowanej wcześniej mapie, wydrukować wyrys geodezyjny poszczególnych działek lub całych fragmentów terenu. Czytaj więcej »

Trzecie wybory Prokomu

Już trzeci raz, w warunkach ostrej konkurencji wielu firm, w tym także znanych światowych, gdyńska firma Prokom obsługiwała wybory w Polsce (samorządowe na terenie całego kraju a jednocześnie uzupełniające do Senatu w dwóch województwach). Czytaj więcej »

Ochrona środowiska na mapach

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) zlecił firmie Inter-Design zeskanowanie map topograficznych całego kraju w skali 1:50000. Ma to związek z zamierzonymi pracami w zakresie GIS dla powstającego systemu informatycznego obejmującego swym zasięgiem problematykę ochrony środowiska. Czytaj więcej »

Listy

Ale plama!

Ale plama! (Nr 34/158 z 19.09.94 r.). I jak każda plama-sierota, nie idzie bowiem wyczytać, kto to u Was tak się sypnął. Czytaj więcej »

Microsoft - inny punkt widzenia

Po zapoznaniu się z nr. 32 tygodnika Computerworld z 5 września 1994 r. zmuszeni jesteśmy zaprotestować przeciwko niektórym sformułowaniom zawartym w artykule autorstwa p. Wiesława Miguta pt. "Bank informacji towarzyskich". Czytaj więcej »

Jeszcze o ankiecie

Z przyjemnością odnotowałem ukazanie się recenzji naszego programu Numery Kierunkowe dla Windows w 33 nr CW. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...